Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #571  
Παλιά 11-01-08, 18:42
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή







Wow!
Αυτά, και δεκάδες αλλα έχω, αλλα πιστεύω πως ο Pike τα λέει πιο ωραία από όλους...

Wizen
Απάντηση με παράθεση
  #572  
Παλιά 11-01-08, 19:09
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Φίλε Wizen,
Κάνω quote δικό μου post (4η φορά...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Καλή χρονιά σε όλους !

Αγαπητέ Wizen για 3η φορά θα γράψω σε αυτό το forum:

Ο Πάικ όπως και διάφοροι τέκτονες που έχουν γράψει κατά καιρούς βιβλία ή άρθρα, εξέφραζαν την δική τους, προσωπική κάθε φορά άποψη και κανενός άλλου. Ο τεκτονισμός δεν πρεσβεύει απολύτως τίποτα. Ο κάθε τέκτονας προσωπικά, πρεσβεύει αυτό που επιθυμεί.

Ο τεκτονισμός δεν έχει δόγμα και κανόνες εφαρμογής του (εκτός φυσικά των κανονισμών διοικητικής ή μάλλον διαχειριστικής λειτουργίας), κανενός η άποψη δεν είναι σημαντικότερη από κάποιου άλλου (παρά μόνο σε διαχειριστικά θέματα αν κάποιος έχει την ευθύνη) και ως εκ τούτου δεν υπάρχει 'τεκτονική άποψη' ή 'βαρύνουσα άποψη', παρά μόνο προσωπική άποψη του κάθε τέκτονα.
Ίσως να σου προκαλέσει έκπληξη αλλά η άποψη ενός νεομύητου μαθητή και του παλαιότερου πρώην Μεγάλου Διδασκάλου έχουν ακριβώς την ίδια βαρύτητα
.

Ο Τεκτονισμός φίλε Wizen δεν προσφέρει απαντήσεις. Είναι μέθοδος για να βρει ο καθένας τις δικές του απαντήσεις.
Συν τοις άλλοις φίλτατε, δεν ξέρω που αλίευσες τα γραπτά του Pike, αλλά εγώ ένα τσεκάρησα και βρήκα διαφορές (post 569 - Αυτό που λέει 'Every Masonic Lodge is a temple of religion' κλπ.)
Το ξέρεις φαντάζομαι πως αν αφαιρέσεις μερικές λέξες (πόσο μάλλον μια ολόκληρη παράγραφο όπως στην προκειμένη περίπτωση) το νόημα τροποποιείται.
Αν θέλεις μπορείς να το κατεβάσεις ολόκληρο : http://www.hermetics.org/pdf/masonry..._and_Dogma.pdf
Επίσης μπορείς να κατεβάσεις και το Book of the Words στο: http://www.hermetics.org/pdf/masonry..._Words_raw.pdf
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 11-01-08 στις 19:16
Απάντηση με παράθεση
  #573  
Παλιά 11-01-08, 19:35
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Είναι ο Pike, ο Waite, Ο Levi, η Blavatsky, η Bailey και πόσοι άλλοι.
Εκτος από αυτό, λείπουν πολλές σελίδες από το βιβλίο που ποστάρισες.
Ξεκάθαρα ο Levi λέει, πως ο Εωσφόρος είναι ο θεός της μασονίας, εσύ φυσικά επιμένεις, αλλα εγώ εμπιστεύομαι καλύτερα έναν μασόνο μυημένο στον 33° Βαθμό, που αποδέχεται ο ίδιος της σατανολατρεια του.
Απάντηση με παράθεση
  #574  
Παλιά 11-01-08, 19:37
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι μέθοδος για να βρει ο καθένας τις δικές του απαντήσεις.
Εδώ, πολλοί έχουν, άλλη άποψη...
Απάντηση με παράθεση
  #575  
Παλιά 11-01-08, 20:13
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Φιλτατε Wizen,

Από όλους αυτούς που έγραψες μόνο ο Pike ήταν Τέκτονας.
Ο Waite ήταν στο Golden Dawn (αποκρυφιστικό τάγμα - ουδεμία σχέση με τον κανονικό Τεκτονισμό)
Ο Levi ήταν επίσης αποκρυφιστής. Μυήθηκε στον τεκτονισμό και διεγράφη από την Στοά του όταν ακόμα ήταν στον 1ο βαθμό (Μαθητής)
Η Blavatsky και η Bailey ήταν στην Θεοσοφική Εταιρεία (η Blavatsky την ίδρυσε) αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσαν να ήταν (κανονικοί) Τέκτονες μια και ήταν γυναίκες.

Από το Morals and Dogma δεν λείπει καμία σελίδα. Είναι απλά διαφορετική η σελιδοποίηση (μεγαλύτερου σχήματος σελίδες από αυτές του βιβλίου που ισχυρίζεται ότι παραθέτει αποσπάσματα αυτός που έφτιαξε τα 'quotes' που περέθεσες).

Για αυτό επαναλαμβάνω: διάβασε το Morals and Dogma και πες μου που μιλάει ο Pike για σατανολατρεία κλπ. γελοιότητες.
Αν θέλεις να εκφέρεις άποψη για κάτι θα πρέπει να το γνωρίζεις κι όχι απλά να μεταφέρεις την άποψη κάποιου άλλου που βρήκες στο internet.

Σου υπενθυμίζω ότι Εωσφόρος (Lucifer) είναι αυτός που φέρνει την Αυγή, το Φως δηλαδή (Έως = Αυγή).
Η σύνδεση του Εωσφόρου με τον Σατανά δεν προέρχεται από την Αγία Γραφή, στην οποία η λέξη Εωσφόρος αναφέρεται μία φορά (όταν παρομοιάζεται η δόξα του Βασιλιά της Βαβυλώνος με την λαμπρότητα του Εωσφόρου, δηλαδή της Αφροδίτης, του άστρου της Αυγής) αλλά από τους Πατέρες της Χριστιανικής Εκκλησίας.
Κατά την Εκκλησία λοιπόν οι Πατέρες χρησιμοποίησαν τον όρο 'Εωσφόρος' για να καταδείξουν τι ήταν ο Σατανάς πριν την Πτώση του.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #576  
Παλιά 11-01-08, 22:11
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet

Σου υπενθυμίζω ότι Εωσφόρος (Lucifer) είναι αυτός που φέρνει την Αυγή, το Φως δηλαδή (Έως = Αυγή).
Η σύνδεση του Εωσφόρου με τον Σατανά δεν προέρχεται από την Αγία Γραφή, στην οποία η λέξη Εωσφόρος αναφέρεται μία φορά (όταν παρομοιάζεται η δόξα του Βασιλιά της Βαβυλώνος με την λαμπρότητα του Εωσφόρου, δηλαδή της Αφροδίτης, του άστρου της Αυγής) αλλά από τους Πατέρες της Χριστιανικής Εκκλησίας.
Κατά την Εκκλησία λοιπόν οι Πατέρες χρησιμοποίησαν τον όρο 'Εωσφόρος' για να καταδείξουν τι ήταν ο Σατανάς πριν την Πτώση του.

Ο Εωσφορος-Προμηθεας-Αστρο της Αυγης,υπαρχει σε ολες τις μυθολογιες λαων με διαφορετικα ονοματα.Ειναι ενα αρχετυπο που η Εκκλησια δαιμονοποιησε ή κατα αλλους θελησε να σβησει καθε σχεση με ενα συγκεκριμενο αστερι.(Διαφωνω φιλε alet,πως η Αφροδιτη ειναι το αστρο της αυγης).Υπερβολικο και δεν συμφωνω με τη δευτερη αποψη.

Αν ο Lucifer ειναι ο φερων το φως,δηλ.τη γνωση και την αληθεια γιατι ειναι σαν κατι το κακο στις συνειδησεις των ανθρωπων;Μονο λογω της Εκκλησιας;Δεν ξερω...ισως οντως κατι σκοτεινο να υπαρχει πισω απο τον σημερινο εωσφορισμο.

Μην ξεχναμε πως στην Αποκαλυψη αναφερεται και ο ιδιος ο Χριστος ως πρωινο αστρο!

Το θεμα ειναι οτι ο Pike οπως εχει αναφερει επανειλλημενα ο alet,γραφει τις δικες του αποψεις και δινει τις δικες του ερμηνειες.Αν οντως ειχαν βαση αυτα που ελεγε,θα κυκλοφορουσαν τοσο ελευθερα;Κι ας γινομαι συνομωσιολογος...

Αλλα,,οπως πολλες φορες εχω ρωτησει Τεκτονες,γιατι δεν βγαινει προς τα εξω ο Τεκτονισμος και οταν λεω προς τα εξω,εννοω να γινει μια δημοσια τελετη,να βγουν για καφε και να συζητησουν αυτα που λενε στη διαρκεια των εργασιων της Στοας;Δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση.
Ποιος ο λογος το 2008 σε ενα δημοκρατικο κυριως πλανητη,να μαζευονται καποιοι και να κανουν κατι κρυφα;

Η ερωτηση μου δεν ειναι ειρωνικη και πραγματικα θελω να μαθω γι αυτο.

Τελος,ας πουμε και δυο κουβεντες και για τα ''παρατεκτονικα'' ιδρυματα που γνωριζω καλα οτι υπαρχουν.Ας πουμε η Φιλαληθεια;Ερευνητικη στοα...
Ποιος ο λογος υπαρξης τους;

Φιλικα,Leo.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #577  
Παλιά 11-01-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ο Εωσφορος-Προμηθεας-Αστρο της Αυγης,υπαρχει σε ολες τις μυθολογιες λαων με διαφορετικα ονοματα.Ειναι ενα αρχετυπο που η Εκκλησια δαιμονοποιησε ή κατα αλλους θελησε να σβησει καθε σχεση με ενα συγκεκριμενο αστερι.(Διαφωνω φιλε alet,πως η Αφροδιτη ειναι το αστρο της αυγης).Υπερβολικο και δεν συμφωνω με τη δευτερη αποψη.

Αν ο Lucifer ειναι ο φερων το φως,δηλ.τη γνωση και την αληθεια γιατι ειναι σαν κατι το κακο στις συνειδησεις των ανθρωπων;Μονο λογω της Εκκλησιας;Δεν ξερω...ισως οντως κατι σκοτεινο να υπαρχει πισω απο τον σημερινο εωσφορισμο.

Μην ξεχναμε πως στην Αποκαλυψη αναφερεται και ο ιδιος ο Χριστος ως πρωινο αστρο!
Αν μου επιτρέπεις μια παρέμβαση, η Εκκλησία θεώρησε τον Εωσφόρο σατανικό γιατί προυπάρχει του εβραικού Γιαχβέ απ'οσα γνωρίζω αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση. Οι χριστιανοί σήμερα δεν ξέρουν σε τι πιστεύουν και τι προσκυνούν μου φαίνεται. Φυσικά λατρεύουν τον Χριστό και έτσι πρέπει γιατί Εκείνος μας μίλησε για το ύψιστο αγαθό, την Αγάπη, αλλά μαζί με το Χριστό προσκυνούν και τον τυρρανικό πατριαρχικό θεό των Εβραίων που διέταζε σφαγές και αίσχη, τα βάζουν δε με τον Εωσφόρο που είναι το λαμπρό αστέρι του πρωινού αυτό που αποκαλείται και αναφέρεται και από τον Ησαία, βλ.ΙΔ' 12, μάλλον γιατί έχουν δεχθεί την πλύση εγκεφάλου αιώνων, και πιστεύουν ότι όσοι μιλάνε για Εωσφόρο δεν αγαπούν τον Χριστό. Αυτό είναι λάθος. Από το σκοτάδι γεννήθηκε η ζωή όμως, και κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου, βρήκα και αυτά τα εδάφια όπου πχ στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο Α'4 λέει ότι από το σκοτάδι ξεκίνησαν όλα, άλλο αν κάποιες σκοτεινές οργανώσεις θέλουν να επιστρέψουμε στο σκοτάδι. Αναρωτιέμαι τελικά αν το σκοτάδι είναι η επίσημη θεολογία που αποκυρήσει αυτόν τον έφερε το φως αρκετές φορές και τιμωρήθηκε για την ανταρσία του στον παλιό θεό (όπως ο Προμηθέας ή ο Χριστός).

Παράθεση:
Αλλα,,οπως πολλες φορες εχω ρωτησει Τεκτονες,γιατι δεν βγαινει προς τα εξω ο Τεκτονισμος και οταν λεω προς τα εξω,εννοω να γινει μια δημοσια τελετη,να βγουν για καφε και να συζητησουν αυτα που λενε στη διαρκεια των εργασιων της Στοας;Δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση.
Ποιος ο λογος το 2008 σε ενα δημοκρατικο κυριως πλανητη,να μαζευονται καποιοι και να κανουν κατι κρυφα;
Η μυστικότητα δεν είναι θέμα Τεκτονισμού μόνο. Σε όλες τις μυητικές διαδικασίες τηρείτο μυστικότητα από την αρχαιότητα όπως στους Πυθαγόρειους. Αυτό για μένα δεν είναι η ουσία, θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάποιοι δεν θέλουν να δίνουν στην αγορά και στην πιάτσα δύσκολα θέματα ίσως και με τον φόβο, λογικό για μένα, ότι η υψηλή γνώση εκφυλίζεται στην αγορά. 'Ισως σπεύσει να με χαρακτηρίσει κανείς ρατσιστή αλλά ένα παράδειγμα είναι μερικά fora που οι λέει ο καθένας ότι θέλει χωρίς καν να προσθέτει τη λέξη ''νομίζω'' παρά παρουσιάζει τις δικές του αλήθειες ως απόλυτες. Είναι και τα fora αγορές. Το πρόβλημα του Τεκτονισμού για μένα ξεκινά από τη στιγμή της εμπλοκής με αρνητικό τρόπο στην πολιτική. Αυτό που θα είχε νόημα θα ήταν κάποια στιγμή να μας πουν οι Τέκτονες αυτές είναι οι Στοές μας, κατονομάζοντας ανοιχτά ονομασίες, στόχους και φιλοσοφικές διαφορές, λέγοντας ότι η μία υποστηρίζει αυτό, η άλλη το άλλο, και να ξεκαθαρίσουν τις θέσεις τους, γιατί και στην Ελλάδα είναι γνωστό το σχίσμα Στοάς που συνέβη παλιότερα. Σε αυτά τα ζητήματα μόνο αν διαφωτιστεί ο κόσμος θα καταλάβει τι συμβαίνει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 12-01-08 στις 00:29
Απάντηση με παράθεση
  #578  
Παλιά 12-01-08, 02:22
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
...Η Blavatsky και η Bailey ήταν στην Θεοσοφική Εταιρεία (η Blavatsky την ίδρυσε) αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσαν να ήταν (κανονικοί) Τέκτονες μια και ήταν γυναίκες...
Υπάρχουν ΚΑΙ στην Ελλάδα στοές μεικτές,ανήκουσες κατά κύριο λόγο στην 'Μεικτή Μεγάλη Ανατολή" Σκωτικού Τύπου.
Και κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα, ούτε βρέθηκε κάποιος ( εκ των ένδον ) να μου δώσει ικανοποιητική εξήγηση: Γιατί τόσο μένος των λεγομένων Αμιγών Στοών προς τις Μεικτές;
Η εξήγηση "Δεν είναι κανονικό" δεν μου αρκεί.
Σε ποιό κανονικό περιστύλιο δεν υπάρχει Ιέρεια, που συνήθως φέρει και το "Φώς";;; ( 12+1 )

Παράθεση:
=Morpheus .(Διαφωνω φιλε alet,πως η Αφροδιτη ειναι το αστρο της αυγης).
H Αφροδίτη ΕΙΝΑΙ η Ηώς, το άστρο της Αυγής, όταν ανατέλλει και είναι ορατή, και Έσπερος όταν δύει.
Και μάλιστα η Ελληνική μυθολογία αναφέρει την πρωινή Αφροδίτη ως "Ιεράν" ή "Αγνήν" που φωτίζει με τον αγνό έρωτα και την αγάπη την ψυχή, και "Πάνδημον Αφροδίτη" τον Έσπερο, ως θεό/θεά του αγοραίου έρωτα και των κατωτέρων γενικά γενετησίων ενστίκτων.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #579  
Παλιά 12-01-08, 02:40
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλα,,οπως πολλες φορες εχω ρωτησει Τεκτονες,γιατι δεν βγαινει προς τα εξω ο Τεκτονισμος και οταν λεω προς τα εξω,εννοω να γινει μια δημοσια τελετη,να βγουν για καφε και να συζητησουν αυτα που λενε στη διαρκεια των εργασιων της Στοας;Δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση.
Ποιος ο λογος το 2008 σε ενα δημοκρατικο κυριως πλανητη,να μαζευονται καποιοι και να κανουν κατι κρυφα;
«θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας»

Ορφέας

<<ΓιΆ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν.

Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γιΆ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών...>>Λόγοι, ΙΧ, 4



<<Δεν αρμοζει εις τους Μεμυημενους να κανουν επιδειξιν γνωσεων εις τους αμυητους , οι οποιοι εχουν ωσαν κινητρον την περιεργειαν και οχι την μεταστροφην προς την Αληθειαν >>


<<Αποκαλυφθέντα μυστικά χάνουν την αξία των και βεβηλούμενα χάνουν την δυναμίν των. Γι αυτό μη ρίψης μαργαρίτας προ των χοίρων και μη σκορπίσης ρόδα προ των όνων>> Αλχημιστικοί γάμοι του Χριστιανού Ροδόσταυρου





...58 σελίδες...Ουάου
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
  #580  
Παλιά 12-01-08, 15:29
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου αναφέρει ο φίλος Μίμης....
<<Η μυστικότητα δεν είναι θέμα Τεκτονισμού μόνο. Σε όλες τις μυητικές
διαδικασίες τηρείτο μυστικότητα από την αρχαιότητα όπως στους
Πυθαγόρειους.>>
Σωστό αλλά και ο Χριστιανισμός έχει μυστήρια που δεν επιτρεπόταν σε μη
μυημένους να παρακολουθήσουν κάποια πράγματα...
Δυστηχώς οι ρίζες του Χριστιανισμου έχουν χαθει η εσκεμένα χάθηκαν..
Πριν να γίνει κάποιος Χριστιανός έπρεπε να περάση μια περίοδο με κατήχηση..
Κατά την περίοδο αυτήν άκουγαν την Θεια Λειτουργεία απο τον Προ-ναο...
Οταν ο Ιερέας (που ακόμα και σήμερα) το λέει ΤΑΣ ΘΥΡΑΣ ΤΑΣ ΘΥΡΑΣ.
Στο σημείο αυτο ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ...
Αρχίζει η κανονικη Λειτουργία οι αμύητοι πρεπει να μείνουν εκτος.....

Μετά την Βάπτιση ο Κατηχούμενος μπορούσε να παρακολουθήση την Θεία
Λειτουργία ως κανονικός Χριστιανός...

Οπως διαπιστώνεται ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΥΗΣΕΙΣ με διαφορετικούς
τρόπους.

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 12-01-08 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.