Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-07, 23:09
Το avatar του χρήστη ultragee
ultragee Ο χρήστης ultragee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 15
Question ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ

[FONT=Comic Sans MS]΄χαιρετώ σας ,αναζητές του παραφυσικού ,είμαι πολύ φρέσκια στο "σαιτ" μου φαίνεστε αρκετά ενημερωμένοι για παρα πολλά , και ενδιαφέροντα θέματα, γνωρίζει κανείς σας κάτι (οτιδοίποτε) για παράλληλους κόσμους?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-07, 23:49
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Welcome to the club τότε αγαπητή UltraGee... ας μπω όμως στο θέμα σου..
Ο παράλληλος κόσμος ή η εναλλασσόμενη πραγματικότητα είναι μια ανεξάρτητη, χωριστή πραγματικότητα που συνυπάρχει με την δική μας. Μια συγκεκριμένη ομάδα παράλληλων κόσμων λέγεται multiverse, αν και αυτός ο όρος μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει τους πιθανούς παράλληλους κόσμους που περιλαμβάνουν τη φυσική πραγματικότητα. Ενώ οι όροι "parallel universe" και "alternate reality" είναι γενικά συνώνυμοι και μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά στις περισσότερες περιπτώσεις, υπάρχει μερικές φορές μια πρόσθετη υποδήλωση που υπονοείται με τον όρο "alternate reality". Αυτός υπονοεί ότι η πραγματικότητα είναι μια δική μας παραλλαγή. Ο όρος "parallel universe" είναι γενικότερος, χωρίς οποιεσδήποτε υποδηλώσεις που υπονοούν μια σχέση (ή την έλλειψη επ' αυτού) με τον κόσμο μας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-07, 01:33
Το avatar του χρήστη ultragee
ultragee Ο χρήστης ultragee δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή παραλληλα συμπαντα

[FONT=Comic Sans MS]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Welcome to the club τότε αγαπητή UltraGee... ας μπω όμως στο θέμα σου..
Ο παράλληλος κόσμος ή η εναλλασσόμενη πραγματικότητα είναι μια ανεξάρτητη, χωριστή πραγματικότητα που συνυπάρχει με την δική μας. Μια συγκεκριμένη ομάδα παράλληλων κόσμων λέγεται multiverse, αν και αυτός ο όρος μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει τους πιθανούς παράλληλους κόσμους που περιλαμβάνουν τη φυσική πραγματικότητα. Ενώ οι όροι "parallel universe" και "alternate reality" είναι γενικά συνώνυμοι και μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά στις περισσότερες περιπτώσεις, υπάρχει μερικές φορές μια πρόσθετη υποδήλωση που υπονοείται με τον όρο "alternate reality". Αυτός υπονοεί ότι η πραγματικότητα είναι μια δική μας παραλλαγή. Ο όρος "parallel universe" είναι γενικότερος, χωρίς οποιεσδήποτε υποδηλώσεις που υπονοούν μια σχέση (ή την έλλειψη επ' αυτού) με τον κόσμο μας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
.
Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε belthazor αν και ναι ,το τελευταιο με μπερδεψε λιγο , με αυτο ενοεις οτι οποιαδηποτε πραξη η αποφαση που περνουμε δεν εχει αντικτυπο στη διαμορφωση μιας αλης πραγματικοτητας με την ηδη διαμορφωμενη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultragee : 13-12-07 στις 01:35
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-07, 13:13
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Καλωσηρθες ultragee.
Περαν απο τα οσα σε πληροφορησε ο φίλος Belthazor, εχω να προσθεσω τα εξης.

Ορισμους γυρω απο το θεμα "παράλληλα Σύμπαντα" χρησιμοποιεί τοσο η επιστήμη οσο και η μεταφυσική. Προσωπικα εχω βρει οτι τα κοινα τους σταματανε μονο στο ονομα. Απο επιστημονικης πλευρας, εννοουμε ,χοντρικα μιλώντας, τον αριθμο κόσμων διαφορετικών του δικού μας απο πλευρας διαστάσεων αλλα που εξελίσονται στην ιδια "γραμμη" του χρονου με τον δικο μας. Η μεταφυσική απο οσα εχω αντιληφθει δεν ασχολείται καθόλου με το θέμα "χρόνος" (και πολυ σωστα αφου κατα βαση δεν υπάρχει) και εννοει βασικα οτι σου ειπε κι ο φίλος Belthazor παραπανω. Κοσμοι δηλαδη που ενω συνηπάρχουν εν' τουτοις κανονικα δεν γινεται να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 13-12-07 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-07, 15:18
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

όπως είπες κανονικά δεν γίνεται να συνυπάρχουν, αλλά υπάρχουν 'τρόποι' όπως λένε που μπορείς να κάνεις το μεγάλο βήμα.. Τώρα όσο για το άμα οι πράξεις μας επηρεάζουν τον εναλλακτικό κόσμο, όχι.. αν όμως ο εναλλακτικός κόσμος δεν είναι κάποια άλλη διάσταση και είναι απλά το μέλλον μας γίνεται να αλλάξει μόνο γνωρίζοντας το μέλλον και κάνοντας την αλλαγή. Τα πράγματα στο δικό μας ''μέρος'' είναι έτσι και παραμένουν έτσι μέχρι να γίνει κάτι. Αυτό μπορεί να θυμίσει λίγο τη μοίρα και το πεπρωμένο.. αλλά πιστεύω πως όλα συνδέονται με ένα μικρό νήμα.. Τέλος όσο για τον χρόνο.. προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχει, άμα δεν υπήρχε χρόνος δεν θα γερνάγαμε.. και έξαλλου το συμπάν αποτελείται από 4 διαστάσεις τρεις του τόπου(μήκος, πλάτος, ύψος) και μια του χρόνου!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-07, 16:27
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Ας υποθέσουμε δύο γραμμές που δείχνουν χρόνο:

α: ____________________________________________

β: ____________________________________________

Η γραμμή α' ας αντιπροσωπεύει τον χρόνο στον πλανήτη μας, και η γραμμή β' ας αντιπροσωπεύει τον χρόνο στον γαλαξία της Ανδρομέδας. Οι δύο γραμμές (γραμμές είναι απλά για τον σκοπό του παραδείγματος) κινούντε σε διαφορετική φάση και χρόνο η μία από την άλλη. Επίσης, αν πάρουμε το δεκαδικό σύστημα, γιατί αυτό είναι το πιο εύκολα κατανοητό για εμάς, το δευτερόλεπτο θα έχει διαφορετικό ορισμό στην γρμμή β' παρά στον δικό μας χρόνο. Αυτό συμβαίνει λόγο του ότι ο χ,ψ πλανήτης στον γαλαξία αυτό κινήτε είτε πιο αργά είτε πιο γοργά από την Γη.

Σκέψεις:
Όμως, το παράδειγμα που έδωσα απλά σχετίζει δύο χρόνους μέσα στο ίδιο σύμπαν. Ας σημειωθεί πως η λέξη πάν(τα) δεν διαχωρίζει πληθυντικό ή ενικό, γιατί η λέξη από μόνη της συγκρίνει περισσότερα από ένα πράγματα. Μπορεί να λέει κάποιος "το" παν, αλλά μιλά για ΕΝΑ παν, για ΕΝΑ σύνολο ΠΟΛΛΩΝ αντικειμένων/ουσιών/εννοιών. Γι'αυτό ερχόμαστε στο συμπέρασμα πως η λέξη, αλλά και η έννοια ΣΥΜΠΑΝ, δεν δύναται να κατέχει πλυθηντικό. Άρα το να αρθροίσουμε την πρόταση "τα σύμπαντα" θα ήταν λάθος.
Πριν βιαστείτε να διαφωνήσετε (δια-φωνω = κάνω διάλογο, μοιράζω τον λόγο <- σωστή έννοια της λέξης διαφωνώ. Για την συμβατική έννοια βλέπετε: αντιφωνώ.), ας δούμε ΓΙΑΤΙ αυτοί οι άνθρωποι που έφτιαξαν την γλώσσα αυτή δεν έχουν ενεργοποιήση πλυθηντικό στην λέξη Σύμπαν.
Καταρχάς, όπως έχουμε προαναφέρει, η λέξη Σύμπαν αναφέρει ήδη περισσότερο από ένα αντικείμενα. Ως γεγονός, (συν+παν = σύμπαν), αναφέρει πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υπάρχει και ότιδήποτε ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΟΤΕ να υπάρξει, αλλά και ΌΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να υπάρξει ανήκει και θα ανοίκει μέσα σε αυτό το ΣΥΝΟΛΟ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ δηλαδή. Όποιοσδηποτε ομιλητής της "ελληνικής" (αυτής που μιλούμε σήμερα τουλάχιστον) μπορεί να το κατανοήσει αυτό.
Περαιτέρω, το Σύμπαν εώς έχουμε πει, είναι μια λέξη με πλυθηντική έννοια αλλά ΚΑΙ με ενική επίσης! Γιατί καθώς σχηματίζει την ένοια των όλων αντικειμένων μέσα στο μεγαλύτερο σύνολο όλων τον συνόλων, ταυτόχρονα δημιουργεί και την έννοια του ενός συνόλου, άρα "ΤΟ" σύμπαν.

Μετά από αυτή την λογική συνοχή που μετέφερα από τον νουν μου στο πληκτρολόγιο, αντιλαμβάνομαι πως το σύμπαν είναι ΕΝΑ, και μέσα σε αυτό το σύνολο είναι πολλά πράγματα. Δεν μπορεί να υπάρξει δεύτερο, γιατί το σύμπαν είναι το 0(μηδέν), (και μέσα στο μηδέν τα υπόλοιπα).

Ερχόμενος πίσω στο παράδειγμα που έδωσα όμως, βλέπω πως ΜΕΣΑ στο ίδιο το συμπαν μπορούμε να έχουμε παράλληλους γαλαξίες, αν π.χ. σχηματιστεί μία παραλληλη γρμμά γ'.

Οι απόψεις μου απλά, δεν έκανα κάποιου είδους έρευνα για αυτά που είπα παρά μόνο σκέψεις. Διαφωνήστε και αντιφωνηστε ελεύθερα!

Εdit: It has just occured to me that in English even, the word Universe does not have a plural. You can not say universes.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elladios : 13-12-07 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-07, 21:53
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Ωραίο το παράδειγμα που μας παρουσίασες αν και νομίζω πως παρέλειψες κάτι (ελπίζω να μην κάνω λάθος). Πως ακόμα και αν ο χρόνος που αντιλαμβανόμαστε εμείς εδω στη Γη και εκεί στο ''άλλο'' μέρος, είναι ΕΝΑΣ χρόνος. Ο χρόνος σε όλο το Σύμπαν είναι ίδιος ακόμα και αν το αντιλαμβανόμαστε αλλιώς ( π.χ. τον τελευταίο χρόνο νιώθω ότι ο χρόνος, η ώρα περνά πολύ πιο γρήγορα ) . Τέλος όσον αφόρα το τελευταίο που είπες περί ΣΥΝΟΛΟΥ, δεν μπορεί ένα παράλληλο Σύμπαν να υπάρχει μέσα στο σύνολο του δικού μας γιατί μονό λογικά δεν γίνεται αυτό! Και έχω την εντύπωση πως ο πληθυντικός της λέξης σύμπαν υπάρχει και είναι καινούρια λογω των νέων θεωριών και των νέων ανακαλύψεων!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-07, 23:46
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Μια απόδειξη για τα παράλληλα σύμπαντα, στη θεωρία τουλάχιστον, από το πανεπιστήμιο της βόρειας Καρολίνας.

http://www.physics4u.gr/articles/200..._universe.html
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Elladios
Elladios Ο χρήστης Elladios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Λευκωσία, Κύπρος
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Ωραίο το παράδειγμα που μας παρουσίασες αν και νομίζω πως παρέλειψες κάτι (ελπίζω να μην κάνω λάθος). Πως ακόμα και αν ο χρόνος που αντιλαμβανόμαστε εμείς εδω στη Γη και εκεί στο ''άλλο'' μέρος, είναι ΕΝΑΣ χρόνος. Ο χρόνος σε όλο το Σύμπαν είναι ίδιος ακόμα και αν το αντιλαμβανόμαστε αλλιώς ( π.χ. τον τελευταίο χρόνο νιώθω ότι ο χρόνος, η ώρα περνά πολύ πιο γρήγορα ) . Τέλος όσον αφόρα το τελευταίο που είπες περί ΣΥΝΟΛΟΥ, δεν μπορεί ένα παράλληλο Σύμπαν να υπάρχει μέσα στο σύνολο του δικού μας γιατί μονό λογικά δεν γίνεται αυτό! Και έχω την εντύπωση πως ο πληθυντικός της λέξης σύμπαν υπάρχει και είναι καινούρια λογω των νέων θεωριών και των νέων ανακαλύψεων!
1) Για το κάθε αντικείμενο ο χρόνος περνάει διαφορετικά. Διαφορετικά αντιλαμβάνετε μια αρκούδα τον χρόνο παρά ένας άνθρωπος. Έτσι και η Γη, λόγω περιστροφής κτλ, αντιλαμβάνετε τον χρόνο διαφορετικά από την Σελήνη π.χ.

2) Δεν μίλησα για παράλληλο σύμπαν μέσα στο σύνολο του δικού μας, αλλά για παράλληλους γαλαξίες. Η άποψη μου ήταν πως ΔΕΝ μπορεί να υπάρχουν δύο σύμπαν παράλληλα. (ακόμα και η πρόταση αυτή, "δύο σύμπαν", αντικρούει την άποψη μου.

3) Το ότι ο πλυθηντικός της λέξης σύμπαν χρησιμοποιήτε το γνωρίζω. Η δική μου άποψη όμως στην προηγούμενη ανάρτηση ήταν πως λανθασμένα υπάρχει και δεν θα έπρεπε. Εξάλλου όπως είπες και εσύ φίλε, ο πληθυντικός της λέξης είναι καινούρια θεωρία. Γι'αυτό κατά την άποψη μου δεν μπορεί να υπάρξει. Εννοιολογικά (έτσι γράφεται αυτό?) κατά την άποψη μου είναι λανθασμένο να υπάρχει. Λεκτικά και γραμματικά φαντάζομαι είναι ορθό να πουμε "τα σύμπαντα". Εννοιολογικά όμως πιστεύω είναι λανθασμένο, για τους λόγους που παράθεσα στην προηγούμενή μου ανάρτηση.

Να ξεκαθαρίσω πως όλα αυτά είναι απλά οι απόψεις μου. Μπορεί να αποκλίνουν και 180 μοίρες από την πραγματικότητα και την επιστήμη. Αλλά μέχρι να μου το αποδείξει κάποιος, θα συνεχίσω με αυτό .

Φυσικά δεν περιμένω να αναλύσουμε το δικό μου ποστ, αλλά το ερώτημα που έθεσε ο φίλος που άνοιξε αυτή την συζήτηση. Γι'αυτό φίλοι, συνεχίστε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elladios : 14-12-07 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-07, 15:11
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elladios
1) Για το κάθε αντικείμενο ο χρόνος περνάει διαφορετικά. Διαφορετικά αντιλαμβάνετε μια αρκούδα τον χρόνο παρά ένας άνθρωπος. Έτσι και η Γη, λόγω περιστροφής κτλ, αντιλαμβάνετε τον χρόνο διαφορετικά από την Σελήνη π.χ.

2) Δεν μίλησα για παράλληλο σύμπαν μέσα στο σύνολο του δικού μας, αλλά για παράλληλους γαλαξίες. Η άποψη μου ήταν πως ΔΕΝ μπορεί να υπάρχουν δύο σύμπαν παράλληλα. (ακόμα και η πρόταση αυτή, "δύο σύμπαν", αντικρούει την άποψη μου.
Ναι αλλά υπάρχει ΕΝΑΣ χρόνος.. το ότι τον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά δεν σημαίνει πως είναι διαφορετικός!

Και ότι ''παράλληλο'' υπάρχει, είτε γαλαξίας είτε κάτι άλλο, είναι σε μια άλλη διάσταση!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.