Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Το μεγαλύτερο μυστήριο
Κούφια Γη-υποχθόνιοι 27 9,09%
ΑΤΙΑ-εξωγήινη ζωή 51 17,17%
φαντάσματα-μεταθάνατον ζωή 86 28,96%
αγρογλυφικά 4 1,35%
αρχαία υπερτεχνολογία 51 17,17%
ιερή γεωγραφία-γραμμές ley 5 1,68%
κρυπτοζωολογία 5 1,68%
μυστικές υπηρεσίες και αδελφότητες-συνομωσιολογία 28 9,43%
θρησκείες-θαύματα 13 4,38%
Άλλο 27 9,09%
Ψήφισαν: 297. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-03-07, 23:26
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Αγαπητή dragoness_crysta,

καλό θα ήταν να μη μπερδεύεις το πιο ενδιαφέρον θέμα με το.. μεγαλύτερο μυστήριο. Απ' όσα γράφεις συμπεραίνω πως δεν πιστεύεις στη θεωρία της Κούφιας Γης, άρα πώς γίνεται να είναι μυστήριο για σένα;;

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος και συγχώρεσέ με για το θάρρος να διορθώσω εγώ εσένα.
Μην ανησυχεις Αντωνια....μαλλον εγω δεν εκφραστηκα σωστα...
Ειναι μυστηριο για μενα και ερχεται σε αντιφαση με τις δικες μας προσγειωμενες θεωριες..ωστοσο, θελω να πιστεψω σε αυτη τη θεωρια....ισως καποια στιγμη πιστεψω...
παντως γυρω απο αυτο το θεμα εχω κανει αρκετες συζητησεις με αλλα δυο ατομα που καποια στιγμη στη συζητηση ηρθε και αυτο το θεμα....το συζητουσαμε με μεγαλη θερμη....

η αληθεια ειναι πως τοσα που εχει περασει αυτη η ερημη γη και απο αυτα που ακουγονται π.χ. για τη σπηλια του Νταβελη που επικοινωνει με ενα αλλο σημειο δεν ειναι απιθανο τελικα η γη να ειναι κουφια...
οι γεωφυσικες ερευνες και οι γεωτρησεις που κανουμε ομως δειχνουν αλλα...
για αυτο διατηρω επιφυλαξεις....και για αυτο πιστευω οτι η θεωρια της κουφιας γης ειναι μυστηριο. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πιστευω απολυτα σε αυτη...

Ελπιζω τωρα να εγινα πιο κατανοητη...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-07, 23:31
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Επιτρεψτε μου να συνδεσω δυο απο τα μυστηρια...και αν ειναι λαθος ο συλλογισμος απλως μαλωστε με..

αν αποκαλυφθει το μυστηριο των ενδωγηινων τοτε μπορει να βρουμε απαντηση και για το μυστηριο των ΑΤΙΑ...

ο συλλογισμος ειναι απλως..

οι πρωτοι εξωγηινοι που ηρθαν στον πλανητη μας, καποια στιγμη εξωστρακιστηκαν απο τα εδαφη τους (το πως μη με ρωτατε σας παρακαλω ) και η αναγκαστηκαν να φυγουν απο τον πλανητη η μετακομισαν στο εσωτερικο του...(γιατι μεσα στη γη ειναι αδυνατο να αναπτυχθει ζωη... οι συνθηκες πιεσης και θερμοκρασιας δεν ειναι επουδενη λογο καταλληλες)

ουσιαστικα θα εχουν να μας πουν μια ιστορια...την ιστορια της ζωης τους ως πρωην εξωγηινοι και νυν ενδογηινοι....
και ετσι δυο λυσεις μυστηριων στην τιμη του ενος...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-07, 00:02
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Είναι μια δύσκολη ερώτηση για να απαντήσω, θεωρώ όμως πως αν ποτέ αποδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία η ύπαρξη εξωγήινης ζωής με νοημοσύνη, θα αποτελέσει αυτό τη μεγαλύτερη ανακάλυψη όλων των εποχών, η οποία θα έχει επιπτώσεις σε κάθε έκφανση της ανθρώπινης ζωής. Ως εκ τούτου, η ψήφος μου πηγαίνει στην εξωγήινη ζωή...
Mιχάλη με καλύπτεις απόλυτα με τα παραπάνω λόγια σου. Και η δική μου ψήφος πάει εκεί..

Αγαπητή dragoness_crysta, δεν υπάρχει κανένα μυστήριο και η επιστήμη η οποία σπουδάζεις θα σου δώσει τις απαραίτητες αποδείξεις..
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-07, 08:59
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το πιο μεγάλο μυστήριο είναι η ζωή. Η ίδια η ζωή σε όλες της, τις μορφές και νομίζω ότι αυτό βάζει τα πάντα μέσα. Νομίζω ότι το μυστήριο της ζωής συμπεριλαμβάνει και το αντίθετο της, τον θάνατο, ή αυτό που ακολουθεί αυτό που ονομάζουμε ζωή. Εμπεριέχει τις μαύρες τρύπες, τους εξωγήινους, τους εσωγήινους και όλα όσα αναφέρει ο Μιχάλης αλλά και όσα μπορεί να σκεφτεί ο καθένας. Εάν θεωρείτε ότι είμαι πολύ γενικός, τότε το μεγαλύτερο μυστήριο να πω ότι είναι η αλήθεια. Η αλήθεια για το πώς, το ποιος, το πότε αλλά και το γιατί. Πράγματα που ποτέ δεν θα μπορέσουμε να μάθουμε, αλλά μόνο εικασίες να κάνουμε. Ποια ήταν η ιστορία του ανθρώπινου γένους, ποια της γης, ποια του διαστήματος. Πολύ γενικό και αυτό ε; Μυστήριο τότε θα έλεγα ότι είναι η έννοια του κενού, του απείρου, του Θέου, της ανυπαρξίας. Φτάνουν αυτά; Αναρωτιέμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-07, 09:28
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Είμαι μεταξύ μεταθάνατον ζωή και αρχαίας υπερτεχνολογίας.

Υπάρχει το ενδεχόμενο μέσω της αρχαίας υπερτεχνολογίας αλλά και φιλοσοφίας των προγόνων μας να βρούμε και το νόημα της μεταθάνατον ζωής;;;;;;
Μήπως στην άκρη του τούνελ το ένα καλύψει και το άλλο;;;;;

Επίσης πολλά ακούμε και λίγα βλέπουμε για τους προγόνους μας για την τεχνολογία που είχανε και με ποιο τρόπο και σε τι βαθμό εφθασαν σε εκείνο το σημείο.

Για τους παραπάνω προβληματισμούς μου, αλλά και σκέψεις, η ψήφος πάει οριακά στην αρχαία υπερτεχνολογία
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-07, 16:40
diablo Ο χρήστης diablo δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αρχαια υπερτεχνολογια και Εξωγηινη Ζωη-Εμφανισεις αυτων,πιστευω οτι ειναι ενα μεγαλο μυστηριο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-07, 12:44
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Eγώ διάλεξα τα "φαντάσματα κ τη μεταθανάτια ζωή" γιατί πιστέυω οτι είναι το μόνο που μας επιρεάζει και θα μας συμβεί κάποια στιγμή κ γι'αυτό με ανησυχεί πιο πολύ...
Τώρα κ για τους εξωγήινους θα έλεγα αλλά τους δούμε δεν τους δούμε,μάθουμε δε μάθουμε γι' αυτούς εκεί που είναι να καταλήξουμε θα καταλήξουμε...

Τώρα που το σκέφτομαι όμως καλύτερα.......κάποια στιγμή για τη μεταθάνατια ζωή θα μου λυθεί η απορία(μακρια απο μας!!!)......για τους εξωγήινους όμως ποτέ.....χμμμμμ.....μπερδέυτηκα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucid : 21-04-07 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-04-07, 13:49
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι είναι το ΑΤΙΑ-Εξωγήινη Ζωή..
Μόνο που πρόκειται πολύ σύντομα αυτό το μυστήριο να διελευκανθεί από την επιστήμη και να ανακαλύψουμε επιτέλους ζωή πέρα από κάθε αμφιβολία είτε εδώ στο ηλιακό σύστημα είτε σε κάποιο άλλο γειτονικό σύστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-04-07, 10:30
diablo Ο χρήστης diablo δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Πιστεύω ότι είναι το ΑΤΙΑ-Εξωγήινη Ζωή..
Μόνο που πρόκειται πολύ σύντομα αυτό το μυστήριο να διελευκανθεί από την επιστήμη και να ανακαλύψουμε επιτέλους ζωή πέρα από κάθε αμφιβολία είτε εδώ στο ηλιακό σύστημα είτε σε κάποιο άλλο γειτονικό σύστημα.
Ξερεις κατι που δεν γνωριζουμε..??
η αναφερεσαι για τις ανακαλυψεις που ερχονται στο φως για υπαρξη νερου στον Αρη και σε αλλους πλανητες..???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-07, 12:31
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Έχω μιλήσει πολλές φορές στο παρελθόν για αυτά..
Ενδεικτικά δες και αυτό το νήμα:
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2409
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.