Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-07, 02:54
mirloon Ο χρήστης mirloon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 11
Arrow Περίεργος τύπος στη φωτιά του Υμηττού!

Γεια σε ολους-σημερα ειναι η πρωτη φορα που ψαχνω τοσο πολυ για παραξενα κ μεταφυσικα θεματα....μου συνεβει το εξης το πρωι.Ολοι ξερετε οτι πηρε φωτια ο Υμηττος οποτε κ εγω πηρα την φωτ μηχανη μου κ εβγαζα διαφορα στιγμιοτυπα.Καποια στιγμη αργα το βραδυ κοιτουσα με συναδελφους τις φωτογραφιες οπου και ειδα μια φιγουρα πανω σε ενα βραχο κ πανω απο το σημειο της φωτιας.Λεμε να ο εμπρηστης χαριτολογοντας αλλα οταν καναμε ζουμ μειναμε αφωνοι διοτι ηταν ενα πλασμα σαν πιθηκος ή τουλαχιστον ετσι φαινεται.Τσεκαρα σε αλλη ποζα το ιδιο σημειο λιγα δευτερολεπτα αργοτερα απο την προηγουμενη ποζα με την περιεργη φιγουρα αλλα πουθενα δεν υπαρχει κατι περιεργο..
αν θελει καποιος να δει τη φωτο ας μου στειλει μηνυμα ή ας μου πει πως μπορω να την <ανεβασω> εδω
ευχαριστω
Μαριαν
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-07, 03:16
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ενημερωνω τους υπολοιπους φιλους και φιλες του φορουμ πως η mirloon επικοινωνησε αρχικα μεσω του ηλεκτρονικου ταχυδρομειου με το metafysiko.gr και μετα απο δικη μου προτροπη θελησε να μοιραστει την εμπειρια της με τα υπολοιπα μελη του φορουμ. Εχουμε στα χερια μας τη φωτογραφια που οντως ειναι αρκετα περιεργη, προς το παρον ομως δεν μπορω να την ανεβασω μιας και δεν εχω εξασφαλισει την αδεια απο μερους της (κατι που ευελπιστω να κανει μιας και δε θα ειναι ευκολο να διεξαχθουν ασφαλη συμπερασματα).
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-07, 08:43
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα...
Νομίζω αγαπητέ Μηνά οτι ήδη μέσα απο το μήνυμά της σου έδωσε την άδεια... άντε να την δούμε κι εμείς.. περιμένουμε με αγωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-07, 13:11
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα...
Νομίζω αγαπητέ Μηνά οτι ήδη μέσα απο το μήνυμά της σου έδωσε την άδεια... άντε να την δούμε κι εμείς.. περιμένουμε με αγωνία...
Η αδεια δοθηκε αργα χθες το βραδυ και τυπικα. Ηθελα να ημουν 100% καλυμενος Απεριττε. Οι φωτογραφιες θα ανεβουν σε λιγα λεπτα απο συντονιστη της κοινοτητας.Να ευχαριστησουμε τη mirloon (η οποια και διασταυρωθηκε πως ειναι 100% αξιοπιστος μαρτυρας και οι φωτογραφιες της ειναι αυθεντικες, ειτε προκειται για κατι το παραξενο ειτε απλα για εναν ανθρωπο (ο οποιος ομως τι εκανε μονος του την ωρα της φωτιας πανω στο βουνο; ) που αποφασισε να τις μοιραστει μαζι μας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 26-08-07 στις 13:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-07, 14:01
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Επειδή όπως είπες Μηνά υπάρχει η πιθανότητα αυτό το πράγμα πάνω στην εικόνα να είναι άνθρωπος, πρέπει ή κάποιος από το metafysiko ή ακόμη καλύτερα η ίδια η mirloon να δώσει την φωτογραφία στην ΕΛ.ΑΣ. Έχουν τα μέσα να κάνουν μεγάλη ανάλυση στις εικόνες και να δουν αν είναι άνθρωπος ή όχι και μετά να γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες (αν είναι άνθρωπος), για να βρούν ποιος ήταν εκεί - ο οποίος είναι και πιθανός εμπρηστής.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-07, 14:11
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Exclamation Οι φωτογραφίες που έστειλε η mirloon...



Εικόνα 1:
Φαίνεται ξεκάθαρα μια μορφή, αγνώστου ταυτότητας.
Η μεγένθυση είναι στο 100% της πραγματικής φωτογραφίας.




Εικόνα 2:
Το ίδιο τοπίο λίγα λεπτά αργότερα, χωρίς την ίδια μορφή να φαίνεται.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 26-08-07 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-07, 14:16
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Ούαου...!

Όντως, κάτι υπήρχε εκεί! Κ όπως αναφέρει κ πιο πάνω η mirloon, μοιάζει με πιθηκάνθρωπο ή κάτι τέτοιο.

Κ φαίνεται ξεκάθαρα πιστεύω ότι είναι εντελώς "άσχετο" με το τοπίο. Εννοώ ότι δεν μπορεί να είναι κάποιο δέντρο ή κάτι άλλο γτ διαφέρει κ το ΣΧΗΜΑ του αλλά, κυρίως, το ΧΡΩΜΑ του από το τριγύρω περιβάλλον.

Κάθεται κ αγναντεύει απέναντι (....)
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-07, 14:22
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Όντως κάτι φαίνεται να υπάρχει εκεί. Η πρώτη σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας είναι ότι ίσως να ήταν κάποιος εμπρηστής που του έσκασε το γκαζάκι στα χέρια και μη ξέροντας που να πάει και τι να κάνει χάθηκε στο δάσος.

Σήμερα θα ήθελα πιο πολύ να πιστέψω σε αυτή την ωμή πραγματικότητα απ' ότι σε κάτι μεταφυσικό.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-07, 14:25
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Ίσως η εν λόγω φωτογραφία να έχει μεγαλύτερη αξία από όσο νομίζουμε. Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν υπάρχει καμία ένδειξη περί οποιασδήποτε "μεταφυσικότητας" της φωτογραφίας. Το "πλάσμα" κάλλιστα μπορεί να είναι άνθρωπος με κουκούλα (κ.λπ.) για ευνόητους λόγους.
Το γεγονός ότι δεν παρουσιάζεται στη δεύτερη φωτογραφία επίσης δεν πιστεύω ότι έχει κάποια μεταφυσική εξήγηση. Βρίσκεται σε κατηφορικό επίπεδο, με πλούσια (πριν τη φωτιά δυστυχώς) βλάστηση, οπότε το πιο πιθανό είναι με 3-4 βήματα (3-4 δευτερόπλεπτα δηλαδή, όσο πήρε να βγει η δεύτερη φωτογραφία μάλλον) να βρέθηκε σε σημείο της πλαγιάς που δεν είναι ορατό από το σημείο που βρίσκεται ο φωτογράφος.

Βασικά, προσωπικά δεν έχω εικόνα για το που βρίσκεται η φωτιά μιας και φλόγες δεν βλέπω στη φωτογραφία. Αν θέλει η mirloon ας κάνει μία προσπάθεια να εξηγήσει λίγο την τοποθεσία και του τι γινόταν εκείνη τη στιγμή.
Επίσης, τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του excellent. Ίσως πρέπει η φωτογραφία να σταλεί σε αρμόδια όργανα, αν και δεν πιστεύω ότι μπορεί να επιτευχθεί μεγαλύτερο zoom, μιας και κάτι τέτοιο είναι θέμα της ανάλυσης της φωτογραφίας και όχι καλύτερων μηχανημάτων.

Αυτά προς στιγμήν.. θα περιμένω την τοποθέτηση της mirloon.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-07, 14:41
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παιδιά πρέπει να πάει αμέσως κάποιος σε ένα αστυνομικό τμήμα... Αμέσως όμως! Και για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα το "γράψουν" στο αστυνομικό τμήμα, να ειδοποιηθούν και κάποια μεγάλα κανάλια. Δεν κάνω πλάκα, σοβαρολογώ!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.