Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-13, 15:15
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Επτάλοφος Πόλη & Αποκάλυψη

Καλησπέρα στους αγαπητούς φίλους του φόρουμ. Κάποτε σε κάποιο μυθιστόρημα διάβασα πως η Αποκάλυψη θα ξεκινήσει απο την επτάλοφο πόλη εκεί όπου θα στεφθεί Πάπας ο τελευταίος στη σειρά και θα λάβει το όνομα Πέτρος. Μεβάση τις προφητείες του Μαλαχία θα έπρεπε να είναι ο νύν Πάπας Φραγκίσκος αλλά μάλλον κάτι δεν καταλάβαμε ή κάτι δεν φανέρωσε/προέβλεψε σωστά ο Μαλαχίας (ίσως και σκόπιμα). Απο την άλλη επτάλοφος πόλη απο του προφανούς είναι η Ρώμη (?)... έχει όντως 7 λόφους,

Aventino
Campidoglio
Celio
Esquilino
Palatino
Quirinale
Viminale

ΑΛΛΑ!

7 λόφους έχει και η Αθήνα,

Ακρόπολη
Άρειος Πάγος όπου δικάστηκε ο Άρης και δίδαξε ο Απόστολος Παύλος
Λόφος Φιλοπάππου ή Λόφος Μουσών
Τσουλιάστρα - Λόφος Νυμφών ή Λόφος του Αστεροσκοπείου
Αρχαίο βήμα της Πνύκας
Λυκαβηττός
Λυκοβούνια ή Τουρκοβούνια

και 7 λόφους έχει και η Κωνσταντινούπολη....«Βασιλεύουσα», «Βασιλίσα των πόλεων», «Μεγαλόπολις» και «Επτάλοφος»....

Επίσης Πάπας λέγεται και ο ορθόδοξος αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρίας (Αιγύπτου) και ο ορθόδοξος αρχιεπίσκοπος Ιεροσολύμων... επίσης Πάπα έχουμε και στην εκκλησία των Κόπτων στην Αιθιοπία (ο οποίος λέγεται πως κατέχει και την Κιβωτό της Καινής Διαθήκης).

Όποιος φίλος θέλει να συνεισφέρει τη γνώση του είναι ευπρόσδεκτος!
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-13, 15:45
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Michelangelo Merisi θέτεις σαν βάσει πολλά υποθετικά και τα οποία
είναι ανυπόστατα....

Κατ' αρχάς η Αθήνα δεν έχει 7 λόφους μόνο...
Αλλά έχει και τον λόφο του Ανάθεμα κοντά στο Πεδίο του Άρεως
ο λόφος του Στρέφη ο λόφος Αρδηττού ο λόφος του Κυψέλης και ίσως
και κάποιοι άλλοι επομένως καλό θα είναι να μελετάμε κάποια πράγματα
φίλε μου...

Και στηρίζεις την άποψή σου σε κάποιο μυθιστόρημα που κάποτε διάβασες
και τι να πούμε και σε τί να συνεισφέρουμε αφού μάλλον ούτε την
αποκάλυψη δεν έχεις διαβάσει και μέσα σε όλα βάζεις και την προφητεία
του Μαλαχία......

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-13, 16:09
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε AVATAR,

Ευχαριστώ για την καθόλα τεκμηριωμένη απάντησή σου.

Σου αναφέρω τους επτά λόφους της αρχαίας Αθήνας και όχι αυτούς οι οποίοι περικλείωνται απο τη σημερινή Αθήνα (ευχαριστώ πάντως γιατί αγνοούσα την ύπαρξη του λόφου στο πεδίον του 'Αρεως και όχι πεδίο μην καταστρέφεις την Ελληνική απόδοση).

Όπως βλέπεις δεν επικεντρώνω μόνο στην Αθήνα όπως εσύ και οι γνώσεις μου έχουν πλήθος άλλων 7 λόφων πόλεων ανά τον κόσμο. Παράλειψή μου είναι η Ιερουσαλήμ.

Δεν στηρίζω την άποψη μου (η οποία κιόλας δεν είναι άποψη απορία είναι αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες..) απλά αναφέρω το λόγο για τον οποίο ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση. Η προφητεία του Μαλαχία υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι ένα τέχνασμα της εκκλησίας για να διατηρεί κάποιο "μυστήριο" γύρω απο την εκλογή του Πάπα ή όχι.

Την Αποκάλυψη όντως δεν την έχω διαβάσει αλλά όταν γράφω ή Αποκάλυψη θα ξεκινήσει... εννοώ πως με τα λεγόμενα του Μαλαχία τα γεγονότα τα οποία θα συμβούν θα είναι καθοριστικής σημασίας.

Επίσης αν δεν έχεις κάτι άλλο να συνεισφέρεις μπορείς απλά να σωπάσεις. Το παρόν είναι απλά ένα θέμα το οποίο μου κίνησε την περιέργεια (έστω και ώς παραμύθι) για να μάθω κάποια πράγματα/μύθους/εφυολογήματα που ίσως έχουν ακούσει και άλλοι και όχι μία επιστημονικά τεκμηριωμένη διατριβή. Πάντως ήδη έμαθα κάτι καινούργιο όπως προείπα. Τώρα άν βγεί και κάτι σοβαρό και άξιο λόγου και μελέτης τότε θα είμαι ευτυχισμένος.

Με εκτίμηση,
ΠΚΚ
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-13, 23:13
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Michelangelo Merisi ευχαριστώ για την διόρθωση αλλά αυτό δεν
αναιρεί πως η Αθήνα δεν είναι Επτάλοφος....

Όλοι οι λόφοι που αναφέρω ήταν εντός των ορίων της τότε Αθήνας...

Τώρα για την Κωνσταντινούπολη..
Αμφισβητείται και αυτή η πόλη αλλά λόγο του ότι πήρε στην αρχή το όνομα
ΝΕΑ ΡΩΜΗ για να μην χάση την αίγλη και να μην μειονεκτεί έναντι της
ΠΑΛΙΑΣ ΡΩΜΗΣ της έδωσαν και σε αυτήν το προσωνύμιο ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ...
Στην Ελλάδα έχουμε πολλές πόλεις με το προσωνύμιο αυτό όπως η ΘΗΒΑ
ο Επτάλοφος ή Αγόριανη που είναι χωριό του νομού Φωκίδας..

Αλλά δεν σταματάμε εκει είναι και η Μόσχα, η Λισσαβόνα, το Αμμάν της
Ιορδανίας, η Καμπάλα της Ουγκάντα, η Βαρκελώνη
και τέλος μάλλον η λίστα δεν έχει....
Το 7 μάλλον σε πολλές απο τις πόλεις που αναφέρω είναι μόνο γιατί ο
αριθμός 7 θεωρείτε ως μαγικός τυχερός αριθμός...
(Βλέπε και 7-λοφος Ιερουσαλήμ)

Τώρα το μυστήριο του Πάπα γύρο απο την εκλογή του ????
Που ως πού το μυστήριο ?????
Τώρα το να ψάχνουμε μυστήριο εκεί που δεν υπάρχει εκτός εαν την τρίχα
την κάνουμε τριχιά και θέλουμε να φτάσουμε ομιλούμε για εσχατολογικές
προφητείες αλλά δεν έχεις καταθέσει και κάτι που να μπορούμε τα το δούμε
να το ψάξουμε και να ιχνηλατήσουμε...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-13, 09:19
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε μου AVATAR ενδιαφέρουσες πληροφορίες ευχαριστώ! εν μέρει συμφωνώ, όσο για το μυστήριο του Πάπα δεν ξέρω κάτι αν θές δώσε μας κάποιο στοιχείο μια και εσύ το αναφέρεις... με λίγα λόγια προσπάθησε να κατανοείς αυτά τα οποία παραθέτει ο κάθε φίλος του φορουμ και μετά να "επιβάλεις" την αλάνθαστη άποψη σου. Σε ευχαριστώ θερμά ξανά αλλά νομίζω πως το μόνο το οποίο προσπαθείς να κάνεις είναι να επιβάλεις αυτό το οποίο νομίζεις εσυ και να αποδομίσεις τις απόψεις των άλλων. Αν πραγματικά πιστεύεις πως δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον και τεκμηριωμένο εδώ σε παρακαλώ θερμα να αφήσεις εμάς τους λοιπούς να βρούμε το δρόμο μόνοι μας.
Με εκτίμηση,
ΠΚΚ
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-13, 13:42
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Μόλις διάβασα το μήνυμα σου φίλε Michelangelo Merisi...

Εγω δεν αναφέρω πως η εκλογή του Πάπα είναι μυστήριο εσύ το αναφέρεις
και περιμένω απο εσένα να καταθέσεις κάποια στοιχεία για αυτο...

Για να γίνει κάποια συζήτηση (εάν πραγματικά θέλεις κάποιον γόνιμο
διάλογο) πρέπει εσύ ως δημιουργός του θέματος να απαντήσεις σε κάποια
πράγματα τα οποία σε ρωτάω...
Αναφέρεις....
"Αν πραγματικά πιστεύεις πως δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον και
τεκμηριωμένο εδώ σε παρακαλώ θερμα να αφήσεις εμάς τους λοιπούς να
βρούμε το δρόμο μόνοι μας."
Δεν είπα πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον αλλά δώσε επιτέλους μια τεκμηρίωση
κάτι ένα στοιχείο
αντι αυτού λές ασε μας να βρούμε το δρόμο μόνοι μας..
Σε ποιους αναφέρεσαι ?????

Εάν δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να πείς κάτι απλά πές το....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-13, 15:23
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

AVATAR:
Τώρα το μυστήριο του Πάπα γύρο απο την εκλογή του ????
Που ως πού το μυστήριο ?????

MM:
Η προφητεία του Μαλαχία υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι ένα τέχνασμα της εκκλησίας για να διατηρεί κάποιο "μυστήριο" γύρω απο την εκλογή του Πάπα ή όχι.

Διάβασε προσεκτικά το λέω απλώς σαν τέχνασμα και το μυστήριο πάει στην "εμπορική" αξία αν θες του όλου θέματος (αλήθεια γνωρίζεις τα περί αρχεραισίας Πάπα στο Βατικανό είναι πολύ ενδιαφέροντα αν έχεις χρόνο). Δεν αναφέρω κανένα μυστήριο εσύ το λές....

καθώς και,

AVATAR:
Δεν είπα πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον αλλά δώσε επιτέλους μια τεκμηρίωση
κάτι ένα στοιχείο αντι αυτού λές ασε μας να βρούμε το δρόμο μόνοι μας..
Σε ποιους αναφέρεσαι ?????

AVATAR:
Και στηρίζεις την άποψή σου σε κάποιο μυθιστόρημα που κάποτε διάβασες
και τι να πούμε και σε τί να συνεισφέρουμε αφού μάλλον ούτε την
αποκάλυψη δεν έχεις διαβάσει και μέσα σε όλα βάζεις και την προφητεία
του Μαλαχία......

ελπίζω να σε κάλυψα.

Ειλικρινά πιστεύω πως απλά θέλεις να "στριμώξεις" όποιον γράφει κάτι εδώ αλλά το κάνεις με πολύ λάθος και αναιδή τρόπο. Αν δεν ήσουν τόσο απότομος δεν θα το συνέχιζα γιατι πλέον δεν υφίσταται το θέμα καθώς το αποδόμισες τελείως με τη συμπεριφορά σου. Δεν θέλω να το παίξω ουτε έξυπνος ούτε γνώστης απλά θέλω μια ουσιαστική συζήτηση με όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα. Εσύ μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι....

Όπως είπα δεν έχω να τεκμηριώσω κάτι, ζητάω τη γνώση/άποψη του καθενός δεν είναι ούτε ιστορικό ούτε επιστημονικό το thread.

Ελπίζω να κατάλαβες και να επιχειρισουμε μια ήρεμη κουβέντα.

Την προφητεία του Μαλαχία την έμαθα για πρώτη φορά σε μυθιστόρημα και μετά ψάχνοντας είδα πως όντως υπάρχει. Δεν έχω τη δύναμη να σου πω τεκμηριωμένα αν όντως την έκανε ο Μαλαχίας και αν όντως έχει βγεί αληθινή δεν είμαι προφητολόγος ούτε θεολόγος ούτε Θεός....

Αναφέρει κάποια πράγματα μεταξύ των άλλων και την επτάλοφο πόλη.
Με συνεπήρε σαν ΜΥΘΟΣ και επειδή είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα "παρασκήνια του Βατικανού" είπα να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού.

Μπορώ αν θές να σου πώ αρκετά πράγματα αλλά όχι σαν τεκμηρίωση για την προφητεία ή κάτι τέτοιο. Αγγίζουν όλα το μεταίχμιο μύθου-πραγματικότητας.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ αν θέλεις να συνεισφέρεις τη γνώση σου θα χαρώ ειλικρινά. Αν νομίζεις πως το θέμα είναι ανάξιο ενδιαφέροντος άσε να ακούσουμε και τη γνώμη κάποιου άλλου εν καιρώ. Δεν ξέρω αν θα απαντήσει κάποιος και πότε άλλα ας περιμένουμε λίγο.

Ήδη κατέθεσες ενδιαφέρουσες πληροφορίες πράγμα που σημαίνει πως έχεις άποψη. Μήν χαλάς την αξία των γνώσεών σου με την αναίδεια και την έλλειψη της υπομονής σου. Τα πάντα έρχονται σε αυτόν που τα περιμένει.

Τέλος επειδή πρώτη φορά γράφω επίσημα σε blog και δεν είμαι γνώστης ζητώ συγγνώμη επειδή δεν κατάφερα να κάνω σωστά την παράθεση για τα σχόλια που μου ζήτησες. Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις στείλε μου ένα μήνυμα.
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-13, 17:55
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Michelangelo Merisi μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις...
Αναφέρεις...
<Η προφητεία του Μαλαχία υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι
ένα τέχνασμα της εκκλησίας για να διατηρεί κάποιο "μυστήριο" γύρω απο
την εκλογή του Πάπα ή όχι.>
Ταυτόχρονα αναφέρεις..
< Δεν αναφέρω κανένα μυστήριο>...
Τουλάχιστον διάβασε τι γράφεις σε προηγούμενη παράγραφό σου..

Πράγματι μετά απο όλα αυτά δεν νομίζω πως έχω να προσφέρω κάτι σε
αυτό το ομιχλώδες θέμα που άνοιξες που ούτε και εσύ δεν δύνασαι να το
υποστηρίξεις....
Οψόμεθα εις Φιλίππους λοιπόν..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-13, 10:19
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ζητώ αρχικά συγγνώμη απο το φορούμ αλλα θα αναγκαστώ να απαντήσω στα όρια της ευγένειας.

Φίλε AVATAR δεν υποστηρίζω και δεν θέλω να υποστηρίξω κάτι δεν με νοιάζει αν θέλεις στοιχεία και αν το παίζεις γνώστης επι παντώς θέματος. Για έμενα είσαι φαιδρός και αυτεπάγγελτα εγωκεντρικός. Δεν ζήτησα κανένα επιστημονικό έλεγχο και αυτά τα οποία έθεσα ώς κοινό προβληματισμό δεν έχουν σκοπό άλλο απο το να μι-λί-σού-με σε φιλικό επίπεδο. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ, ΔΕΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΟ και ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ οτιδήποτε ελπίζω να κατάλαβες αυτή τη φορά. Συμβουλή μου περίμενε να απαντήσουν τουλάχιστον 2 άνθρωποι προτού το παίξεις γνώστης τη στιγμή που εσύ ο ίδιος θεωρείς ανάξιο λόγου το θέμα.

Τέλος να ζητήσω συγγνώμη απο τους διαχειριστές του φορουμ. Ήλπιζα σε μια ανταπόκριση απο εδώ καθαρά για την χαρά της αναζήτησης σε φιλικό πλαίσιο και για την αποκόμιση γνώσεων και ιδεών. Δεν έχω υποστηρίξει κάτι γιατι απλά το θέμα το οποίο έθεσα είναι μάλλον φανταστικό με κάποιες ιστορικές προσμίξεις. Είμαι λάτρης των ιστοριών των παρασκηνίων του Βατικανού αλλα όχι καρδινάλιος. Οτι παραπάνω μάθω είναι χαρά μου.

Παρακαλώ όπως κλείσετε το θέμα άμεσα καθώς ο φίλος AVATAR αυτόκλητα αποφάσισε πως δεν χρήζει άλλης προσοχής. Στο μέλλον θα τεκμηριώνω τις αναρτήσεις μου προκειμένου να μήν θίγω ειδικευμένα άτομα.

Με εκτίμιση,
ΠΚΚ
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-13, 11:51
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Michelangelo Merisi, καλημέρα.

Στο παρόν φόρουμ, προσπαθούμε να εξετάζουμε κάποια σοβαρά πράγματα που αφορούν το χώρο του Μεταφυσικού, και όχι διάφορες παπάτζες τύπου Λιακόπουλου κλπ,
που κυκλοφορούν άφθονες στο διαδίκτυο.

Για να μπορέσει ένα θέμα να αναπτυχθεί, θα πρέπει ο νηματοθέτης να έχει ολοκληρωμένη άποψη και στοιχεία στο πρώτο μήνυμα, έτσι ώστε να ακολουθηθεί ο σωστός δρόμος.
Φυσικά, μιλάμε για κάποιο θέμα που να χρήζει μελέτης και να μην έχει απαντηθεί ήδη εδώ ή αλλού.

Στο θέμα σου δεν έχεις ξεκαθαρίσει τί θέλεις. Προφανώς, σε συνεπαίρνουν οι προφητείες για το τέλος του κόσμου και η συνομωσιολογία περί Βατικανού και λοιπών δυνάμεων που θέλουν να μας υποδουλώσουν ή σκοτώσουν και, αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις επιπλέον πληροφορίες πάνω σε αυτά περισσότερο ως προς τη μυθιστορηματική τους πλευρά παρά την "αληθινή".

Ίσως το παρόν νήμα να έπρεπε να το ανοίξεις στην κατηγορία Το ανεξήγητο στον χώρο των τεχνών

Από την πλευρά μου, σου δίνω ένα link που έχω εύκαιρο :

Οι προφητείες του Αγίου Μαλαχία από ένα blog πρώην μέλους.

Αξίζει να σταθείς στις φράσεις : "Πολλοί ερευνητές θεωρούν ότι αυτή η προφητεία δεν ανήκει στον Άγιο Μαλαχία αλλά προστέθηκε αργότερα." και "Εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εάν η εκλογή του κάθε νέου Πάπα επηρεάζεται από αυτές τις Προφητείες. Εάν οι εκλέκτορες, δηλαδή προσπαθούν να εκπληρώσουν τις προφητείες από μόνοι τους..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.