Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-10-10, 21:24
Το avatar του χρήστη elenitheof
elenitheof Ο χρήστης elenitheof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Μερικές φορές μου έχει συμβεί να καίγεται η λάμπα όταν πατώ το διακόπτη για να ανάψω το φως. Θα με ενδιέφερε μια εξήγηση γι' αυτό το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitheof Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές φορές μου έχει συμβεί να καίγεται η λάμπα όταν πατώ το διακόπτη για να ανάψω το φως. Θα με ενδιέφερε μια εξήγηση γι' αυτό το θέμα.
Είναι πράγματι αξιοπερίεργο ειδικά αυτό. Και εμένα θα με ενδιέφερε μία εξήγηση για αυτό το πραγματικά ενδιαφέρον φαινόμενο του καψίματος της λάμπας κατά το πάτημα του διακόπτη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitheof Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές φορές μου έχει συμβεί να καίγεται η λάμπα όταν πατώ το διακόπτη για να ανάψω το φως. Θα με ενδιέφερε μια εξήγηση γι' αυτό το θέμα.
Καλησπέρα και καλωσήλθες στο φόρουμ του Μεταφυσικού! Αγαπητή φίλη δεν υπάρχει κάτι περίεργο σε αυτό που περιγράφεις. Είναι σύνηθες οι λάμπες να καίγονται όταν πας να τις ανάψεις
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-10, 01:04
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
ή, ακόμα, το skin conductance του συγκεκριμένου να επέτρεπε να γίνει αυτό.
...Τι στο καλό είναι αυτό το..."skin conductance"???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-10, 16:02
Το avatar του χρήστη Nikos7
Nikos7 Ο χρήστης Nikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Νεαπολη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Αναλογα..Παραξενο θα ναι οντως αν ΚΑΘΕ φορα που ανοιγει ενα οποιοδηποτε φως,να καιγεται και η λαμπα..
__________________
ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΗΤΤΕΣ ΟΠΑΔΟΥΣ

ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ...

ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-10, 17:54
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τι στο καλό είναι αυτό το..."skin conductance"???

Μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ



Χρησιμοποιείται, συνήθως, για την "συνεργασία" ανθρώπου-υπολογιστή/μηχανών βάσει των αντιδράσεων του ανθρώπου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 21:27
virgo93 Ο χρήστης virgo93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

το παθαινω κ εγω και δεν ηξερα τι ειναι... και στα φωτ του δρομου αλλα και στο ραδιοφωνο. συγκεκριμενα ειχαμε το ραδιοφωνο και καθομασταν στην κουζινα και ακουγαμε ποδοσφαιρο. περασα απο μπροστα του κ αρχισε παρεμβολες μολις απομακρυνθηκα ηταν οκ. το ξαναεκανα και παλι το ιδιο και μετα ξανα και ξανα γιατι το θεωρουσαμε αστειο εγω και ο μπαμπας μου.
να σημειωσω οτι δεν κρατουσα καμια ηλεκτρονικη συσκευη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-11, 01:23
Cthugha Ο χρήστης Cthugha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2010
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Εγώ και οι χαλασμένες λάμπες του δρόμου

Αυτή είναι η δική μου προσωπική εμπειρία στο ανεξήγητο αν και είναι αλήθεια ακούγεται κάπως κουλή και αστεία.
Τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω παρατηρήσει ότι όταν φτάνω κάτω (ή σχεδόν κάτω) από ένα ελλατωματικό φως στον δρόμο αυτό πάντα ανάβει ή σβήνει αντίστοιχα.
Φως εννοώ τις λάμπες-κολώνες που υπάρχουν στα πεζοδρόμια (όχι τις πολύ ψηλές των αυτοκινητόδρομων).
Σαν ελλατωματικές εννοώ αυτές που σβήνουν και ανάβουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα (λογικά πρόβλημα με την τάση). Σαφώς και δεν αναφέρομαι σε κάποιο φως που αναβοσβήνει κάθε 5 δευτερόλεπτα.

Το πρωτοανακάλυψα σε μία λάμπα στην όδο Ανδριανού πλάι στο άλσος Κηφισιάς. Όταν σχόλαγα απ'τη δουλειά και πλησίαζα την λάμπα αυτή άναβε όταν ήταν κλειστή ή έκλεινε όταν ήταν αναμμένη.
Στην αρχή φυσικά νόμιζα ότι απλώς τυχαίνει αλλά γινόταν σχεδόν κάθε φορά, περίπου 95%.
Έκατσα μια μέρα να δω την συχνότητα που η λάμπα αναβόσβηνε και ήταν περίπου κάθε μισή ώρα. Όμως όποτε έφτανα σε απόσταση 2 μέτρων η λάμπα άναβε ή έσβηνε.
Μάλιστα έχω μάρτυρες τους συναδέλφους, την αδερφή μου και τον κολλητό μου και μάλιστα επανελημμένως.

Να σημειώσω ότι αυτό γίνεται σχεδόν με όλες τις ελλατωματικές λάμπες και όχι μόνο με την συγκεκριμένη, σε σημείο μάλιστα που αστειεύομαι όταν είμαι με φίλους και περνάμε από κάτω ότι έχω μαγικές δυνάμεις.
Επίσης να προσθέσω οτί δεν επηρεάζω τίποτε άλλο, ούτε ηλεκτρικές συσκευές, ούτε απλές λάμπες ούτε τίποτα.
Κουλό αλλά ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-11, 10:55
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Εμενα δεν μου συμβαίνει αυτό , αλλα πολλές φορες για κάποιο λόγο δημιουργώ παράσιτα σε συσκευές (radio , tv). Θυμάμαι συγκεκριμένα πως όταν έμπαινα στο δωμάτιο που είχαν βάλει μουσική και άκουγαν τα αδέρφια μου στο radio του ηχοσυστήματος αυτό άρχιζε και έκανε μονο παράσιτα λες και διέκοπτε το σήμα. Μάλιστα βγήκα από το δωμάτιο και έστω και ένα δάχτυλο να έβαζα μέσα από την πόρτα έπεφταν παράσιτα , δοκίμασα πολλές φορες ήρθαν εκεί που καθόμουν αλλα άτομα αλλα δεν γινόταν το ίδιο μονο με εμενα συνέβαινε.. και είχαμε μείνει όλοι απορημένοι τι γίνετε. Επίσης πολλές φορες περνάω κοντά από τηλεοράσεις και πέφτουν μονο παράσιτα λες και διακόπτεται επίσης το σήμα. Δεν ξέρω αν είναι κάτι φυσικό η όχι αλλα είναι περίεργο τουλάχιστον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 07-02-11 στις 15:42 Αιτία: διαγράφηκε το λινκ για να μη δημιουργηθεί μπέρδεμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-11, 06:06
Αποσπερίτισα :) Ο χρήστης Αποσπερίτισα :) δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Λοιπόν,
Για να μπω κατευθείαν στο θέμα. Όταν ζούσα στο σπίτι των γονιών μου έκαψα:
2 οθόνες Η/Υ
1 κεντρική μονάδα Η/Υ
2 τηλεοράσεις
1 κουζίνα
καμιά 5αρα λάμπες

Επίσης:
άνοιγε μόνο του το ράδιο ή αύξηση έντασης
άνοιγε μόνη της η τηλεόραση ή αύξηση έντασης

Όλα αυτά μέσα σ'ένα συγκεκριμένο τρίμηνο. Απλά τύχαινε να "καταλείγουν" όλα στα χέρια μου. Απλά πατούσα τον διακόπτη και "τσαφ"!

Βέβαια συνέβησαν και άλλα ακόμα πιο "περίεργα" που αγγίζουν όρια επιστημονικής φαντασίας που τα δικαιολογούσα στην ενέργεια του προσφάτως θανόντα παππού μου!

δεν ξέρω τι πραγματικά έφταιγε (προφανώς συμπτώσεις) πάντως οι γονείς μου κόντευαν να με αποκληρώσουν (αν έμενε και τίποτα όρθιο απ'την προίκα μου δηλαδή...). από τότε άντε να κάψω καμιά λάμπα (λογικά πλαίσια).
__________________
Μ'ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.