Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-05, 14:46
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή Η πιο "βαρβάτη" συγχρονικότητα

Εδώ μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας περιπτώσεις καθαρόαιμης συγχρονικότητας που σας έχουν συμβεί !

Βέβαια να επισημάνουμε οτι οι συμπτώσεις θεωρούνται αναπόφευκτες απο τους στατιστικολόγους , αλλά υπάρχουν και σκόπιμες συμπτώσεις ή αμα θέλετε συμπτώσεις με νόημα

Παραδείγματος χάρη μια εκπληκτική ιστορία μας αναφέρει ο μαθηματικός Warren Weaver, στο βιβλίο του, "Lady Luck: The Theory of Probability" ("Η κυρία Τύχη: η θεωρία των πιθανοτήτων") απ' όπου δημοσιεύτηκε και στο περιοδικό "Life":

Στις 1-3-1950, και τα 15 μέλη της χορωδίας της εκκλησίας της Beatrice στη Nebraska, καθυστέρησαν στο ραντεβού που είχαν στις 7:20 για πρόβα. Όλοι είχαν κάποιο σοβαρό αλλά και συνηθισμένο λόγο να αργήσουν. Στις 7:25 η εκκλησία καταστράφηκε από έκρηξη ! Τα μέλη της χορωδίας θεώρησαν το γεγονός σαν "θεϊκή παρέμβαση". Ο Weaver υπολόγισε τις πιθανότητες να συμβεί ένα τέτοιο γεγονός μαζικής καθυστέρησης, σε μία στο εκατομμύριο

Κι αυτό είναι μία ιστορία απο εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις ... Συμπεραίνουμε λοιπόν οτι υπάρχουν και γεγονότα που δεν τα συνδέει μια φανερή σχέση αιτίας , στο κόσμο που ζούμε δεν βασιλεύει μόνο η αιτιοκρατία !
αλλά υπάρχουν κι άλλες σχέσεις
Σύμφωνα με τον Jung η συγχρονικότητα είναι λοιπόν η ψυχικώς ελεγχόμενη σχετικότητα χώρου και χρόνου !
Μία ερμηνεία με πολλές προεκτάσεις ... Αλλά αυτό το θέμα δεν έχει ως κύριο σκοπό την ανάλυση της έννοιας της συγχρονικότητας και των προεκτάσεων της αλλά τη καταγράφη περιπτώσεων όπου λέιτούργησε ...
Περιμένω λοιπόν τις εμπειρίες σας !
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-05, 23:34
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Καλησπέρα

Με την ευκαιρία,

πριν προχωρήσω στην παράθεση προσωπικών μου εμπειριών συγχρονικότητας, βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον απόσπασμα από ένα βιβλίο σχετικά μ'αυτό και θα ήθελα να το καταγράψω κι εδώ

"Πριν από πολλά χρόνια, ο Γουίλιαμ Ε. Κοξ, ένας παραψυχολόγος πραγματοποίησε ένα στατιστικό πείραμα συγκρίνοντας τους επιβάτες που ταξίδευαν με συγκεκριμένα τρένα. Ηθελε να συγκρίνει τον αριθμό των ανθρώπων που μετακινούνταν με τρένο και είχαν εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα, με τον αριθμό εκείνων των ανθρώπων που έφταναν με ασφάλεια στον προορισμό τους. Κατέγραψε τον αριθμό των επιβατών που έκαναν μια συγκεκριμένη διαδρομή εφτά, δεκατέσσερις, είκοσι μία και είκοσι οχτώ μέρες πριν το ίδιο τρένο εμπλακεί σε ατύχημα. Οι στατιστικοί πίνακες που βγήκαν απ' αυτές τις πληροφορίες απέδειξαν ότι οι επιβάτες κατάφερναν, με κάποιο περίεργο τρόπο, να αποφεύγουν τα τρένα που εμπλέκονταν σε ατύχημα. Δεν απέφευγαν όμως αυτά τα τρένα συνειδητά. Παρ'όλα αυτά , τις ημέρες που συνέβαινε κάποιο ατύχημα, "τύχαινε" να αποκοιμηθούν, απόφάσιζαν να πάρουν άδεια από τη δουλειά τους ή, απλούστατα, έχαναν το τρένο. Σε έντεκα ατυχήματα, εφτά μετέφεραν λιγότερους επιβάτες απ' ό,τι την προηγούμενη μέρα. Εξι μετέφεραν λιγότερους επιβάτες απ' ό,τι είχαν μεταφέρει την ίδια μέρα μια βδομάδα πριν και τέσσερα απ' αυτά μετέφεραν λιγότερους επιβάτες την μοιραία μέρα απ' ό,τι και τις οχτώ προηγούμενες μέρες.

Οι στατιστικές του για τους επιβάτες που ταξίδευαν στην κλινάμαξα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρουσες. Ο Κοξ υπέθεσε ότι αυτοί οι άνθρωποι θα είχαν κλείσει τις θέσεις τους πολύ πιο πριν. Παρ' όλα αυτά, τα στοιχεία του έδειξαν ότι σε δεκαεφτά ατυχήματα τρένων που αφορούσαν αυτούς τους επιβάτες, δέκα από τα τρένα μετέφεραν λιγότερους επιβάτες απ' ό,τι την ίδια μέρα μια βδομάδα πριν. Επίσης, πέντε από τα τρένα είχαν λιγότερους επιβάτες τη μέρα του ατυχήματος απ' ό,τι οποιαδήποτε άλλη μέρα την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο Κοξ επέκτεινε την έρευνά του εξετάζοντας ακόμα τριάντα τρία ατυχήματα και καταλήγοντας στα ίδια ακριβώς συμπεράσματα, που αντιπροσώπευαν το ογδόντα τοις εκατό των ατυχημάτων."

στο συγκεκριμένο βιβλίο αυτή η διαφορά αποδίδεται σε "θεϊκή παρέμβαση" μέσω της προστασίας από αγγέλους....

όπως και να έχει όμως η έρευνα που έγινε παραμένει ενδιαφέρουσα.....


τώρα, σε μένα τουλάχιστον συμβαίνει τόσο συχνά το να συζητήσω για κάτι, ή να ενδιαφερθώ για κάποιο προϊόν που χρειάζομαι και να το βρω, ή να μου το κάνουν δώρο, ή να δω ένα σχετικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση που πραγματικά το έχω συνηθίσει....



Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-05, 11:34
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Εγώ έχω να προτείνω μία ταινία Ισπανικής παραγωγής με τίτλο "ο Άθηκτος" αν δεν κάνω λάθος... Εκεί λοιπόν στην ταινία αυτή έχει θέμα την τύχη και τα τυχερά παιχνίδια, στοιχήματα κ.α. αλλά το θέμα δεν είναι εκεί, το θέμα είναι στα ποσοστά το πόσο κάποιος μπορεί να είναι τυχερός, οι πιθανότητες να γίνει κάποιο κακό σε αυτόν, και εκεί παρουσιάζει τον τυχερότερο άντρα στον κόσμο. Αξίζει να την δείτε για να πάρετε μία γεύση απο την πολύ καλή θεωρία που παρουσιάζετε σ'αυτή την ταινία... Και μετά αν θέλετε να την συζητήσουμε γιατί για μένα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-05, 18:02
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Eνδιαφέρον το πείραμα που ανέφερες galadriel και όπως προείπα , έχουν καταγράφει εκατοντάδες τέτοια περιστατικά

Παράθεση:
τώρα, σε μένα τουλάχιστον συμβαίνει τόσο συχνά το να συζητήσω για κάτι, ή να ενδιαφερθώ για κάποιο προϊόν που χρειάζομαι και να το βρω, ή να μου το κάνουν δώρο, ή να δω ένα σχετικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση που πραγματικά το έχω συνηθίσει....
Εμένα πάλι μου συμβαίνει κάτι άλλο συνέχεια εδώ και ενάμιση χρόνο ...
όταν διαβάζω για σημαντικά πράγματα στο διαδύκτιο που δεν γνώριζω πχ. μία μεγάλη προσωπικότητα , ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο την ίδια ακριβώς μέρα διαπιστώνω ότι υπάρχει αναφορά σε αυτά σε κάποιο βιβλίο ή σε κάποιο περιοδικό που διαθέτω απλά δεν το χα προσέξει .
Πλέον για ότι σημαντικό διαβάζω που μου κινεί τη περιέργεια πρίν προχωρήσω σε περαιτέρω έρευνα στο διαδύκτιο ρίχνω μία ματιά στα βιβλία μου και πάντα βρίσκω οτι το χα διαβάσει απλά δεν του είχά δώσει τη πρέπουσα σημασία .
Δεν θέλω να το παρεξηγήσετε δεν εννοώ πως τα έχω όλα , άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει με όλα τα καινούρια θέματα που διαβάζω , μόνο με όσα θεωρώ σημαντικά .
Όποτε συμβαίνει αυτό λοιπόν , και ανακαλύπτω την ίδια μέρα πως το έχω αισθάνομαι σαν κάτι να καθοδηγεί την έρευνα μου , σαν ο δρόμος να είναι στρωμένος . Τι λέτε ;
Δεχτές όλες οι γνώμες ...
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-05, 23:20
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ααα... τώρα με αυτό που αναφέρεις μου δίνεις την ευκαρία να συμπληρώσω άλλο ένα είδος συγχρονιστικών εμπειριών....

πολύ παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις...

δηλαδή.... διαβάζω κάποιο βιβλίο ή άλλο έντυπο ή ηλεκτρονικό κείμενο....

μετά από μερικές μέρες, βρίσκομαι να συζητάω ακριβώς το θέμα που διάβασα...

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το απόσπασμα που παρέθεσα πριν..
δεν είχα ούτε μερικές ώρες που είχα διαβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι απ' το βιβλίο, όταν ανοίγοντας το παρόν θέμα βρήκα πως ταιριάζει "γάντι"...

και ένα ακόμα που μου συνέβει μόλις σήμερα το πρωι...
ενώ βγήκα για εντελώς άσχετους λόγους "κάτι" με τράβηξε σε ένα βιβλιοπωλείο και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο ράφι του, εκεί κι ενώ κοίταγα τα περισσότερα βιβλία μάλλον αδιάφορα (άλλα τα είχα διαβάσει ήδη, και τα υπόλοιπα δεν ήταν της προτίμησης μου), αυτό το "κάτι" με έκανε να σκύψω ξανά και να κοιτάξω ανάμεσα....
το αποτέλεσμα ήταν να βρω ένα βιβλίο μόλις 110 σελίδων που χανόταν ανάμεσα στα υπόλοιπα ογκοδέστερα αυτού...
όταν το άνοιξα είδα ότι πραγματευόταν ακριβώς ένα θέμα το οποίο μελετάω αυτή την εποχή... ο δε τίτλος σίγουρα δεν παραπέμπει στο περιεχόμενο.... είχε όμως πολλές ομοιότητες με θέματα που αναφέρονται στον Tolkien, οπότε και μου κίνησε την περιέργεια....
το ακόμα καλύτερο ήταν ότι το αγόρασα σε μία απίστευτα χαμηλή τιμή και έφυγα περιχαρής

ο δρόμος λοιπόν μερικές φορές μοιάζει όντως στρωμένος σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις...

ίσως αυτή η αιτιατή αρχή που αναζητούσε ο Jung στην αναζήτηση του για την συγχρονικότητα να είμαστε εμείς οι ίδιοι, λειτουργώντας όμως, σε υψηλότερα πεδία απ' αυτά της καθημερινής μας συνείδησης...

αν μάλιστα είναι έτσι, πρόκειται για ένα δυναμικό με τεράστιες δυνατότητες για τον άνθρωπο και την εξέλιξη του, που παραμένει ανεκμετάλλευτο....


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-05, 14:36
whitehatmister Ο χρήστης whitehatmister δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Μηνύματα: 57
Post sxetika...

Έχω ακούσει ότι στην Αμερική διεξάγονται πειράματα σχετικά με την Εθνική Ελλάδος και το Euro.Ότι δηλαδή η υπερβολική πίστη κάποιυ σε κάτι προκαλεί την τύχη του...
__________________
well, show me the way to the next whiskey bar
oh, don't ask why
oh, don't ask why
well, show me the way to the next little girl...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-05, 16:08
Mama Ο χρήστης Mama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 6
Red face

Αρχικά θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους και νοιώθω την ανάγκη να πω ότι πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το επίπεδο του forum και των χρηστών γι
αυτό και αποφάσισα να γίνω μέλος σε αυτό ελπίζοντας σε μια ουσιαστική ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών.
Στο θέμα μας τώρα.
Νομίζω ότι καλό παράδειγμα είμαι εγώ που γράφω αυτή τη στιγμή σε αυτό το forum. Περνάω πολλές ώρες στο σπίτι και εδώ και καιρό ψάχνω κάτι ανάλογο που να μπορώ να μιλάω με ανθρώπους που δεν γνωρίζω για θέματα που με ενδιαφέρουν. Σήμερα μπήκα τυχαία στο διαδίκτυο, έκανα search σε μια ιστοσελίδα και μπήκα από περιέργεια στο metafysiko.gr και βρήκα εσάς.
Έπειτα.... αυτό το θέμα. Η συγχρονικότητα είναι κάτι που με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό, γιατί πραγματικά "κάτι συμβαίνει". Όπως και όταν έχεις ανάγκη κάτι, θέλεις κάτι και ξαφνικά βρίσκεται η λύση σαν από μηχανής θεός.
Συγνώμη για τη φλυαρία είναι η πρώτη μου φορά ελπίζω να υπάρξουν πολλές πολλές άλλες!!!
__________________
Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-05, 16:29
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω ακούσει ότι στην Αμερική διεξάγονται πειράματα σχετικά με την Εθνική Ελλάδος και το Euro.Ότι δηλαδή η υπερβολική πίστη κάποιυ σε κάτι προκαλεί την τύχη του...
Whitehatmister εδώ νομίζω μπαίνουμε σε άλλα χωράφια , στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για ατομική συγχρονικότητα αλλά για <<gestalt συγχρονικότητα >> . Ας μην επεκταθούμε περισσότερο σε αυτό όμως γιατί θα ξεφύγουμε

Αγαπητέ\η mama καλώς όρισες στο φόρουμ του μεταφυσικού
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-05, 20:49
G-pan Ο χρήστης G-pan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-07-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω μετά την ανανέωση της σελίδας οπότε... καλώς σας (ξανα)βρήκα!
Στο θέμα της συγχρονικότητας τώρα, κάτι που παρατηρώ αρκετά συχνά είναι το εξής: ενώ μιλάω με κάποιον και παράλληλα π.χ ακούμε ραδιόφωνο, την ίδια στιγμή που λέμε κάποια λέξη ή αριθμό την ακούμε και στο ραδιόφωνο (ταυτοχρόνως ή λίγο μετά)! Έχει γίνει τόσες φορές που πλέον με πιάνουν τα γέλια όταν μου συμβαίνει.
Αν έχει μεταφυσική εξήγηση δεν ξέρω, πάντως έχει πλάκα!!!
__________________
"Κι οποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σαν λουκουμάς!" Νίκος Ρίζος στην ταινία "Της κακομοίρας"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-05, 22:19
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Καλώς (ξανά)ήρθες G-pan
Είναι απο τα πιό συχνά περιστατικά συγχρονικότητας , πιστεύω σε όλους έχει συμβεί να τραγουδάνε ένα τραγούδι και αμέσως μετά να το παίξει στο ραδιόφωνο ή κάτι παρόμοιο .
Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αμα είναι ακόμα μία αναπόφευκτη σύμπτωση ή περιστατικό συγχρονικότητας ...μόνο αμα επαναλαμβάνεται
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.