Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #14  
Παλιά 15-04-06, 16:04
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile τα μπλουζ της άγριας νιότης...

Παράθεση:
Σήμερα είδα στο Κανάλι 9 την εκπομπή του Σπύρου Καρατζαφέρη και είχε καλεσμένο τον κ. Καλόπουλο (σύνδεση με studio στη Θεσ/νίκη) και το θεολόγο κ. Μουστάκη. Όταν ρωτήθηκε ο τελευταίος για το τι πιστεύει είπε χαρακτηριστικά ότι του αρέσει ο συμβολισμός του φωτός από το Θεό, και στην ερώτηση για το αν τελικά πρόκειται για θαύμα, απέφυγε να απαντήσει! Αυτό που κατάλαβα από αυτό το σύντομο διάλογο (ο οποίος ΔΕΝ οδήγησε σε αντιπαράθεση, αφού ο θεολόγος δε διαφώνησε σε τίποτα με τον ιστορικό κ. Καλόπουλο) είναι πως όχι μόνο δεν πρόκειται να πει κάποιος συνειδητοποιημένος πως πρόκειται για θαύμα, αλλά (ευτυχώς) έχουν αρχίσει να παραδέχονται οι άνθρωποι της εκκλησίας πως μάλλον το φαινόμενο δεν είναι όπως ακριβώς παρουσιάζεται.
Ο κ.Μουστάκης δεν είναι που αρθρογραφεί και στον "Δαυλό";..Επίσης,ας με συγχωρήσει,αλλά πρέπει να πω πως προφανέστατα οι απόψεις(κάποιες) που εκφράζει δεν είναι οι ορθόδοξες...Για το αν πιστεύει ή όχι σε κάποια χριστιανική "ομολογία",αυτό το γνωρίζει μόνον ο ίδιος.Βασικά,θεωρώ πως η συζήτησι του κ.Καλοπούλου θα έπρεπε να γίνει με κάποιον που γνωρίζει περισσότερο το θέμα,ίσως κάποιον πανεπιστημιακό ορθόδοξο θεολόγο.Θα βλέπαμε τότε ποιες θα ήσαν οι εντυπώσεις ακόμη και για τους προκατειλημμένους...

Παράθεση:
Κάτι άλλο αξιοσημείωτο που άκουσα είναι πως το φως δεν εμφανίζεται πρώτα στον πατριάρχη αλλά μέρες πριν το παίρνουν πρώτοι οι Αρμένιοι.
Αυτό πάλι τι είναι;..Έχουν γίνει προσπάθειες να το πάρουν,ναι,αλλά...δεν τα κατάφεραν...Ακόμη και πέρυσι αυτό συνέβη σύμφωνα με αξιόπιστες πληροφορίες...

Παράθεση:
Πού κολλάει αυτό με αυτό που λέω εγώ; Και από ποιους θεωρείται μορφωμένος ο Μεταλληνός; Από εσάς και τους συν-ακόλουθούς σας;
Θα αστειεύεσθε μάλλον...Ο π.Μεταλληνός είναι Κοσμήτωρ της θεολογικής,θεωρείται εξαιρετικά "διαβασμένος" από πάρα πολλούς και σας πληροφορώ ότι αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε κάποιο άρθρο ή βιβλία του(όπως οφείλετε,δηλαδή...),θα βλέπατε περί ποίου αναστήματος ομιλούμε...



Παράθεση:
Τέλος πάντων, αυτό που λέω εγώ δεν μπορείτε να το αμφισβητείσετε ούτε να αποδείξετε το αντίθετο, αφού καθημερινά αποδεικνύεται πως όποτε "ξυπνούν" οι Έλληνες, έχουμε αλλαγές και αναταράξεις! Αν καθόταν η μάνα μου δηλαδή και έβλεπε μια τέτοια κουβέντα ίσως να άλλαζε η άποψή της για το άγιο φως. Δε λέω ότι θα άλλαζε η πίστη της, δε θέλω κάτι τέτοιο εξάλλου, αλλά καλό θα ήταν να έβλεπε την αλήθεια πίσω απ' αυτό το πανηγυράκι! Γιατί πέρα απ' τη Eurovision, υπάρχουν κι άλλα τέτοια πανηγυράκια που τρώνε μάλιστα πολύ περισσότερα λεφτά απ' τους ανθρώπους...
Βασικά,αυτό που θα πρέπει να κάνει κάποιος αν ενδιαφέρεται όντως για το θέμα,είναι να "στρωθεί"και να μελετήσει τις απόψεις και των δύο πλευρών γί'αυτό...Δηλαδή,τα τόσα βιβλία(των οποίων-συγκεκριμένα κάποιου που έχω προτείνει-τα έσοδα δεν πηγαίνουν στον προσωπικό κορβανά...) που έχουν γραφεί από ορθοδόξους και αν υπάρχει κάποιο σοβαρό βιβλίο από την πλευρά των(μάλλον...ωργισμένων) αμφισβητιών...Γιατί το βιβλίο που έχει γράψει ο κ.Καλόπουλος δεν νομίζω ότι απευθύνεται σε κοινό με ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος ή υψηλής αντιλήψεως(αυτή είναι η άποψί μου)...Αν γνωρίζετε κάποια σοβαρό μελέτημα επί του θέματος από την αντίθετη πλευρά,θα ήθελα να μου το πείτε κι εμένα για να γίνω κοινωνός του περιεχομένου του... Να δούμε αν έχουν να μας πουν κάτι...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 16-04-06 στις 11:26 Αιτία: μου...ξέφυγε κάποια ιδιότης...
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.