Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 07-11-12, 19:03
summerfunk Ο χρήστης summerfunk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2011
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Αύριο είναι η γιορτή την Ταξιαρχών και συνηθίζεται την παραμονή να κρύβουμε τα παπούτσια μας γιατί λένε ότι αν τα δει ο Αρχάγγελος Μιχαήλ, θα μας γράψει και θα μας πάρει την ψυχή..

Αυτό θυμάμαι να το λέει η γιαγιά μου και η μητέρα μου μέχρι σήμερα το τηρεί. Για την ακρίβεια πριν λίγο μάζεψε σχεδόν ότι είχε στα μπαλκόνια
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 19-12-12, 00:25
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

αμα ερθει ενα κορακι στο παράθυρο το πρωί και σε κραζει δυνατά ενω χτυπάει με το ράμφος του το τζάμι μανιωδώς τι σημαίνει; σκεφτηκα μα τι θελει τωρα αυτός. ηταν σαν να μου ζητούσε να του ανοίξω επειδή το κυνηγούσε κατι.πανικόβλητο.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 29-03-13, 15:41
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Υπάρχουν πάρα πολλές προκαταλήψεις οι περισσότερες εκ των οποίων έχουν δημιουργηθεί εδώ και αιώνες(ειδικά σε μια χώρα πλυμμηρισμένη στους θρύλους και τις παραδόσεις,όπως η Ελλάδα) και δυστυχώς ακόμη και σήμερα υπάρχουν πάμπολοι αφελείς που τις πιστεύουν!Ποιά να πρωτοτοπείς και ποιά να πρωτοδιαψεύσεις,το σίγουρο πάντως είναι πως η προκατάληψη είναι στοιχείο των αμαθών ανθρώπων,των ανθρώπων,δηλαδή,που δεν είχαν ποτέ τους την απαιτούμενη μόρφωση και που αποδέχτηκαν κάτι που άκουσαν(συνήθως σε νεαρή ηλικία),ακριβώς επειδή δεν είχαν γνώσεις για να το διαψεύσουν!!Προκατάληψη σημαίνει οι μεμονωμένες παρατηρίσεις ενός ατόμου οι οποίες γενικεύονται και αποδίδονται σε οτιδήποτε έχει σχέση με αυτήν την παρατήριση,με υπερβολικό τρόπο.Για παράδειγμα,αν κάποιος δει μια μαύρη γάτα και του συμβεί κάτι κακό,τότε αυτός θα αρχίσει να διαδίδει πως όλες οι μαύρες γάτες είναι κακότυχες,δηλαδή γενικεύει εκείνη την άτυχη στιγμή για κάθε στιγμή που θα τύχει να δει μια μαύρη γάτα(πιστεύει πως κάθε στιγμή που θα τύχει να δει μαύρη γάτα,θα είναι άτυχη).
Μια προκατάληψη δημιουργήται γύρω απο διάφορα θέματα και μπορεί να βασίζεται "δήθεν" σε διάφορα στοιχεία(θρησκευτικά,ιστορικά,πολιτιστικά κλπ)και συνήθως αποτελούν εύκολες απαντήσεις για κάποιο θέμα(πχ θρησκευτικό)και το χειρότερο απο όλα είναι πως αν ένα άτομο πιστεύει μια προκατάληψη μετά είναι αδύνατον να τον πείσεις ότι δεν ισχύει(ακόμη και αν του το αποδείξεις με κάθε τρόπο)...Αυτός είναι και ο λόγος που οι προκαταλήψεις έχουν διατηρηθεί μέχρι και στις ημέρες μας! Μερικές προκαταλήψεις είναι οι εξής:

Μαύρη γάτα:Μια απο τις κλασσικότερες προκαταλήψεις είναι αυτή που ισχυρίζεται πως οι μαύρες γάτες φέρνουν κακοτυχία και γρουσουζιά!Αυτή η προκατάληψη ξεκίνησε απο τον Μεσαίωνα,όταν υπήρχε ακόμη η πίστη στις μάγισσες,και πολλοί πίστευαν ότι οι μάγισσες μεταμορφώνονται σε μαύρες γάτες(λόγο του χρώμματος που έχουν),οπότε έγινε αυτός ο συσχετισμός της μαύρης γάτας με την γρουσουζιά(επειδή οι μάγισσες την εποχή του Μεσαίωνα συμβόλιζαν κάτι το σατανικό και πίστευαν πως είναι άτομα που κάνουν ξόρκια και κατάρες στους ανθρώπους)
Σπάσιμο καθρέφτη:Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι αν σπάσεις καθρέφτη,τότε θα έχεις 7 χρόνια γρουσουζιάς!Αυτή η προκατάληψη βασίζεται στην ιδέα ότι ο καθρέφτης αντικατοπρίζει την ψυχή μας(δεν ήξεραν ότι δείχνει απλά το είδωλο μας)και έτσι αν τον σπάσεις,είναι σαν να σπας την ψυχή σου.....Υπάρχουν και μερικοί που ισχυρίζονται πως αν χτίσεις ένα νηπιαγωγείο στην αυλή σου,τότε αυτά τα 7 γρουσουζιάς μετατρέπονται σε 7 χρόνια καλοτυχίας...
Πέρασμα κάτω απο την σκάλα:Εάν περάσεις κάτω απο μια σκάλα(σύμφωνα με την προκατάληψη)θα σου συμβεί κάτι κακό!Ο λόγος είναι επειδή για να μπορέσεις να περάσεις κάτω απο μια σκάλα,εννοείται αυτή θα πρέπει να ακουμπάει επάνω σε κάποιον τοίχο!Ανάμεσα στην σκάλα και τον τοίχο σχηματίζεται τρίγωνο!Το τρίγωνο συμβολίζει την Αγία Τριάδα,οπότε αν περάσεις την σκάλα(μπεις δηλαδή ανάμεσα στην σκάλα και τον τοίχο),τότε διαταρράσεις το τρίγωνο που σχηματίζεται,άρα είναι σαν να σπας την Αγία Τριάδα......
Χτύπα ξύλο!!:Δυστυχώς αυτή είναι η εντονότερη προκατάληψη που κυριαρχεί στις μέρες μας και τυγχαίνει να την πιστεύουν ακόμη και άτομα της ηλικίας μου ή και νεότερα ακόμη!!Σύμφωνα λοιπόν με την "καραμέλα" αυτή ΕΑΝ ακούσεις ή πεις κάτι που συνδέεται συνήθως με τον θάνατο,ΠΡΕΠΕΙ να χτυπήσεις το χέρι σου στο ξύλο για να μην συμβεί αυτό που είπες!Σύμφωνα με τους προληπτικούς αυτό συμβαίνει ώστε να μην ακούν τα κακά δαιμόνια τι είπες και σου φέρουν δυστυχία...Υπάρχει και η άλλη,ακριβώς ίδια,προκατάληψη του "πιάσε κόκκινο"!
Τρίτη και 13:Αναμφισβήτιτα η χειρότερη μέρα για πολλούς απο εμάς,λόγο των άσχημων προκαταλήψεων που έχουμε ακούσει.Στις χώρες όπως η Ελλάδα και η Ισπανία η άτυχη μέρα είναι η Τρίτη,όμως στις αγγλοσαξωνικές χώρες η άτυχη μέρα είναι η Παρασκευή!Ο λόγος που η τρίτη θεωρείται άτυχη μέρα είναι λόγο του ότι η Άλωση της Κωνσταντινούπολης απο τους Οθωμανούς έγινε ημέρα Τρίτη!Σε συνδιασμό και με τον "κακότυχο" αριθμό 13 αυτή η ημέρα θεωρείται γρουσούζικη...Στις αγγλοσαξωνικές χώρες η Παρασκευή θεωρείται άτυχη μέρα λόγο του ότι την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 1307 ο Πάπας διέταξε την σύλληψη των Ναιτών Ιπποτών!Άλλοι πάλι πιστεύουν ότι η Παρασκευή είναι άτυχη μέρα λόγο του ότι τότε ο Αδλαμ και η Εύα έφαγαν τον Απαγορευμένο Καρπό,ο οποίος τους έδιωξε απο τον Παράδεισο...
Αριθμός 13 :Η ιδέα που έχουμε για τον αριθμό 13 είναι τόσο πολύ έντονη(η λεγόμενη δεκατριοφοβία)ώστε πολλές πτήσεις δεν έχουν 13ο κάθισμα,ενώ υπαρχουν και ουρανοξύστες που δεν αναφέρουν πως έχουν 13ο όροφο!!Η αιτία της λεγόμενης δεκατριοφοβίας είναι επειδή το 13 "παραβιάζει",χαλάει,την αρμονία του αριθμού 12...Να αναφέρω ότι το 12 συμβόλιζε πάντοτε κάτι το αίσιο,πχ 12 ήταν οι θεοί του Ολύμπου,12 ήταν αυτοί που δείπνησαν στον Μυστικό Δείπνο(εάν βγάλουμε τον Ιούδα,που ήταν 13ος)κλπ!
Σπάσε ρόδι:Την πρωτοχρονιά πολλοί προληπτικοί άνθρωποι συνηθίζουν να σπάνε ρόδι μπροστά απο την πόρτα του σπιτιού τους!Ο λόγος είναι επειδή οι σπόροι που βγαίνουν απο το ρόδι συμβολίζουν τα παιδιά που θα αποχτήσει αυτό το σπίτι....

Και είναι πάρα πολλά ακόμη που θα χρειαζόταν τουλάχιστον δέκα τόμοι εγκυκλοπαίδειες για να τα χωρέσω,πάντως προσπάθησα να αναφερθώ στα σημαντικότερα!!Οι προκαταλήψεις δημιουργήθικαν για τους αφελείς ανθρώπους,επειδή οι ίδιοι αδυνατούσαν να ερμηνεύσουν τον κόσμο μας,λόγο των πενιχρών τους γνώσεων...Άλλωστε προκατάληψη σημαίνει εκδήλωση εύνοιας ή δυσεύνοιας αναλογα με συμπάθειες ή αντιπάθειες,που οφείλονται σε γενικεύσεις και στερεοτυπικές αντιλήψεις(και πενιχρές γνώσεις και αντίληψη)...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 02-04-13, 13:15
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ Εμφάνιση μηνυμάτων


!!Οι προκαταλήψεις δημιουργήθικαν για τους αφελείς ανθρώπους,επειδή οι ίδιοι αδυνατούσαν να ερμηνεύσουν τον κόσμο μας,λόγο των πενιχρών τους γνώσεων...Άλλωστε προκατάληψη σημαίνει εκδήλωση εύνοιας ή δυσεύνοιας αναλογα με συμπάθειες ή αντιπάθειες,που οφείλονται σε γενικεύσεις και στερεοτυπικές αντιλήψεις(και πενιχρές γνώσεις και αντίληψη)...

Σε ένα κοσμο γκρίζο, με συνεχη ηχορύπανση, φωτορύπανση (εξαφανιστηκε η νύχτα απο τη ζωή μας), γεματο αφυσικες μυρωδιές, και γεύσεις πλαστικού, είναι φυσικο να μην καταλαβαίνει ο σύγχρονος άνθρωπος για ποιό λόγο ειπώθηκαν και συντηρήθηκαν πράγματα απ' το παρελθόν για αιώνες.

Αν δεις μαύρη γάτα.
'Οπως περνάει η μαύρη γάτα όταν την τρομάξεις και την ξεσκαλώσειςαπο κεί που κάθεται, με ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να την δείς καν, με την ίδια ταχύτητα και στο ίδιο σημείο περνούν οι σκιές που οι παλιοί είχαν την ικανότητα να βλέπουν , πολλοί περισσότεροι απ΄ όσοι σήμερα. Κι οι σκιές σημαίνουν κάτι που έρχεται. Κατι άγνωστο κι απρόσμενο. Η πρόληψη σκοπεύει στο να ενεργοποιεί την προσοχη σε αυτόν που βλέπει κάποια στιγμή μαύρη σκιά να περνα δίπλα απο τα πόδια του.

Το σπασιμο του καθρέφτη
Οι ασκούντες την εσωτερική πρακτική έρευνα (παλιά ήταν πολύ πιο εύκολο να ασκηθεί ) μαθαίνουν συχνά επώδυνα το σπάσιμο ενός εσωτερικού καθρέφτη, τι σημαίνει. Έιναι επισήμανση για αυτούς.

Το ίδιο μια "οδηγία" για τους ίδιους και η σκάλα. Άν την "δείς" την ανεβαίνεις. Δεν την περνάς απο κάτω.

Το ίδιο και το ξύλο. Το ξύλο είναι ο Σταυρός, η κιβωτός, το στέρεο επίπεδο που θα αγκιστρωθείς άν είναι να " περάσεις θύελλες"


Γενικως είναιμια ομάδα οδηγιών που έφτασαν σε μαςαπο παλιά ως προλήψεις. Χρειάζονται κάπου.
Το οτι δέν τις καταλαβαίνουμε δεν σημαίνει οτι οι πρόγονοίμας ήταν αφελείς και άσχετοι.

Μάλλον οι σύγχρονοι media-web ανθρωποι είναι οι αφελείς και άσχετοι.


-----------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 02-04-13, 16:18
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αν δεις μαύρη γάτα.
'Οπως περνάει η μαύρη γάτα όταν την τρομάξεις και την ξεσκαλώσειςαπο κεί που κάθεται, με ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να την δείς καν, με την ίδια ταχύτητα και στο ίδιο σημείο περνούν οι σκιές που οι παλιοί είχαν την ικανότητα να βλέπουν , πολλοί περισσότεροι απ΄ όσοι σήμερα. Κι οι σκιές σημαίνουν κάτι που έρχεται. Κατι άγνωστο κι απρόσμενο. Η πρόληψη σκοπεύει στο να ενεργοποιεί την προσοχη σε αυτόν που βλέπει κάποια στιγμή μαύρη σκιά να περνα δίπλα απο τα πόδια του.


Το προσπερνώ!Είπαμε,η ιδέα για τις μαύρες γάτες επινοήθηκε τον Μεσαίωνα,όταν ακόμη πίστευαν στις μάγισσες.Ο Μεσαίωνας ήταν η πιο μαύρη περίοδος στην ιστορία της Ευρώπης,μια περίοδος όπου δεν κυριαρχούσε η επιστήμη και η λογική αλλά οι προκαταλήψεις(και όχι προλήψεις,όπως λένε πολλοί)και η φαντασία του ανθρώπου ήταν ασημάζευτη!
Εντελώς προσωπικά,το να δω μια μαύρη σκια να περνάει απο δίπλα μου δεν θα μου φανεί ούτε τρομαχτικό ούτε μεταφυσικό,αλλά ίσα ίσα ένα πολύ συνηθισμένο στοιχείο του κόσμου μας!Έυτυχώς έχει περάσει η περίοδος που ο άνθρωπος νόμιζε ότι οι σκιές μπορούν να τον πειράξουν και τις έτρεμε σαν τον διάβολο...Το ότι δημιουργήσαν αυτή την ιδέα σίγουρα το έκαναν για πρόληψη,για καλό σκοπό,το θέμα είναι πως στηρίχτηκαν σε λάθος βάσεις(λόγο της άγνοιας τους)και έτσι έκαναν ένα ακόμη τεράστιο λάθος...
Εσύ ας πούμε όταν βλέπεις μια μαύρη γάτα στον δρόμο τι ακριβώς κάνεις;

Το σπασιμο του καθρέφτη
Οι ασκούντες την εσωτερική πρακτική έρευνα (παλιά ήταν πολύ πιο εύκολο να ασκηθεί ) μαθαίνουν συχνά επώδυνα το σπάσιμο ενός εσωτερικού καθρέφτη, τι σημαίνει. Έιναι επισήμανση για αυτούς.


Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις,γιατί δεν το εξηγείς καθαρά.Τι εννοείς ασκούντες στην "εσωτερική πρακτική έρευνα";Και τι εννοείς "εσωτερικός καθρέφτης";Και γιατί είναι επισήμανση;


Το ίδιο μια "οδηγία" για τους ίδιους και η σκάλα. Άν την "δείς" την ανεβαίνεις. Δεν την περνάς απο κάτω.


Επίσης,δεν κατάλαβα...Γιατί θεωρούσαν ότι είναι κακό να περάσεις κάτω απο την σκαλά;Επειδή δηλαδή την ανεβαίνεις; Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι φοβόντουσαν μήπως παραβιάσουν την Αγία Τριάδα,λόγο του εθισμού που είχαν με την θρησκεία εκείνη την εποχή...

Το ίδιο και το ξύλο. Το ξύλο είναι ο Σταυρός, η κιβωτός, το στέρεο επίπεδο που θα αγκιστρωθείς άν είναι να " περάσεις θύελλες"


Εδώ έχεις ένα δίκιο,αυτός μου φαίνεται όντως λόγος για να δημιουργηθεί η προκατάληψη!Το πρόβλημα είναι πως παραμένει μια ανόητη,"τυφλή" προκατάληψη...Κανένας δεν απαλλάχτηκε ποτέ απο τα βάσανα του χτυπώντας απλά ένα ξύλο,όσες φορές και αν το χτυπούσε(ούτε φυσικά και απέχτησε).

Γενικως είναιμια ομάδα οδηγιών που έφτασαν σε μαςαπο παλιά ως προλήψεις. Χρειάζονται κάπου.
Το οτι δέν τις καταλαβαίνουμε δεν σημαίνει οτι οι πρόγονοίμας ήταν αφελείς και άσχετοι.


Λυπάμαι που θα απογοητεύσω αλλά σου υπευθημίζω ότι αυτές οι προκαταλήψεις φτιάχτηκαν τον Μεσαίωνα!Εκείνοι την εποχή οι λογικοί και μορφωμένοι άνθρωποι ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα.Συν το γεγονός ότι υπήρχε φοβερός εθισμός με την θρησκεία,που προβάλονταν σαν <<εγώ τα ξέρω όλα,εμένα να υπακούτε>>,που ουσιαστικά "τύφλωνε" και άλλο τους ανθρώπους και τους βύθιζε ακόμη περισσότερο στην άγνοια τους....
Συνεπώς ναι,εφόσον όλες οι προκαταλήψεις αποδείχτηκαν περίτρανα ότι δεν ισχύουν,μπορώ να ισχυριστώ ανετότατα ότι αυτοί που τις επινόησαν ήταν αφελείς και προκατηλημένοι!Εμένα ποιός μου αποδυκνύει το αντίθετο;Άσε που οι συγκεκριμένες προκαταλήψεις αποκλείεται να δημιουργήθικαν στην Ελλάδα....

Μάλλον οι σύγχρονοι media-web ανθρωποι είναι οι αφελείς και άσχετοι.


Έχεις δίκιο!Όμως αυτό δεν αποδεικνύει τα όσα είπες προηγουμένως...Τουλάχιστον στην σημερινή εποχή υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι άνθρωποι και κυριαρχεί η επιστήμη σε αντίθεση με την εποχή του τότε,που υπήρχε μόνο αμορφωσιά και κυριαρχούσε η Εκκλησία της Δύσης στα μυαλά των ανθρώπων...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 03-04-13, 11:25
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις μαύρη γάτα.
'Οπως περνάει η μαύρη γάτα όταν την τρομάξεις και την ξεσκαλώσειςαπο κεί που κάθεται, με ταχύτητα που δεν προλαβαίνεις να την δείς καν, με την ίδια ταχύτητα και στο ίδιο σημείο περνούν οι σκιές που οι παλιοί είχαν την ικανότητα να βλέπουν , πολλοί περισσότεροι απ΄ όσοι σήμερα. Κι οι σκιές σημαίνουν κάτι που έρχεται. Κατι άγνωστο κι απρόσμενο. Η πρόληψη σκοπεύει στο να ενεργοποιεί την προσοχη σε αυτόν που βλέπει κάποια στιγμή μαύρη σκιά να περνα δίπλα απο τα πόδια του.


Το προσπερνώ!Είπαμε,η ιδέα για τις μαύρες γάτες επινοήθηκε τον Μεσαίωνα,όταν ακόμη πίστευαν στις μάγισσες.Ο Μεσαίωνας ήταν η πιο μαύρη περίοδος στην ιστορία της Ευρώπης,μια περίοδος όπου δεν κυριαρχούσε η επιστήμη και η λογική αλλά οι προκαταλήψεις(και όχι προλήψεις,όπως λένε πολλοί)και η φαντασία του ανθρώπου ήταν ασημάζευτη!
Εντελώς προσωπικά,το να δω μια μαύρη σκια να περνάει απο δίπλα μου δεν θα μου φανεί ούτε τρομαχτικό ούτε μεταφυσικό,αλλά ίσα ίσα ένα πολύ συνηθισμένο στοιχείο του κόσμου μας!Έυτυχώς έχει περάσει η περίοδος που ο άνθρωπος νόμιζε ότι οι σκιές μπορούν να τον πειράξουν και τις έτρεμε σαν τον διάβολο...Το ότι δημιουργήσαν αυτή την ιδέα σίγουρα το έκαναν για πρόληψη,για καλό σκοπό,το θέμα είναι πως στηρίχτηκαν σε λάθος βάσεις(λόγο της άγνοιας τους)και έτσι έκαναν ένα ακόμη τεράστιο λάθος...
Εσύ ας πούμε όταν βλέπεις μια μαύρη γάτα στον δρόμο τι ακριβώς κάνεις;

Το σπασιμο του καθρέφτη
Οι ασκούντες την εσωτερική πρακτική έρευνα (παλιά ήταν πολύ πιο εύκολο να ασκηθεί ) μαθαίνουν συχνά επώδυνα το σπάσιμο ενός εσωτερικού καθρέφτη, τι σημαίνει. Έιναι επισήμανση για αυτούς.


Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις,γιατί δεν το εξηγείς καθαρά.Τι εννοείς ασκούντες στην "εσωτερική πρακτική έρευνα";Και τι εννοείς "εσωτερικός καθρέφτης";Και γιατί είναι επισήμανση;


Το ίδιο μια "οδηγία" για τους ίδιους και η σκάλα. Άν την "δείς" την ανεβαίνεις. Δεν την περνάς απο κάτω.


Επίσης,δεν κατάλαβα...Γιατί θεωρούσαν ότι είναι κακό να περάσεις κάτω απο την σκαλά;Επειδή δηλαδή την ανεβαίνεις; Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι φοβόντουσαν μήπως παραβιάσουν την Αγία Τριάδα,λόγο του εθισμού που είχαν με την θρησκεία εκείνη την εποχή...

Το ίδιο και το ξύλο. Το ξύλο είναι ο Σταυρός, η κιβωτός, το στέρεο επίπεδο που θα αγκιστρωθείς άν είναι να " περάσεις θύελλες"


Εδώ έχεις ένα δίκιο,αυτός μου φαίνεται όντως λόγος για να δημιουργηθεί η προκατάληψη!Το πρόβλημα είναι πως παραμένει μια ανόητη,"τυφλή" προκατάληψη...Κανένας δεν απαλλάχτηκε ποτέ απο τα βάσανα του χτυπώντας απλά ένα ξύλο,όσες φορές και αν το χτυπούσε(ούτε φυσικά και απέχτησε).

Γενικως είναιμια ομάδα οδηγιών που έφτασαν σε μαςαπο παλιά ως προλήψεις. Χρειάζονται κάπου.
Το οτι δέν τις καταλαβαίνουμε δεν σημαίνει οτι οι πρόγονοίμας ήταν αφελείς και άσχετοι.


Λυπάμαι που θα απογοητεύσω αλλά σου υπευθημίζω ότι αυτές οι προκαταλήψεις φτιάχτηκαν τον Μεσαίωνα!Εκείνοι την εποχή οι λογικοί και μορφωμένοι άνθρωποι ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα.Συν το γεγονός ότι υπήρχε φοβερός εθισμός με την θρησκεία,που προβάλονταν σαν <<εγώ τα ξέρω όλα,εμένα να υπακούτε>>,που ουσιαστικά "τύφλωνε" και άλλο τους ανθρώπους και τους βύθιζε ακόμη περισσότερο στην άγνοια τους....
Συνεπώς ναι,εφόσον όλες οι προκαταλήψεις αποδείχτηκαν περίτρανα ότι δεν ισχύουν,μπορώ να ισχυριστώ ανετότατα ότι αυτοί που τις επινόησαν ήταν αφελείς και προκατηλημένοι!Εμένα ποιός μου αποδυκνύει το αντίθετο;Άσε που οι συγκεκριμένες προκαταλήψεις αποκλείεται να δημιουργήθικαν στην Ελλάδα....

Μάλλον οι σύγχρονοι media-web ανθρωποι είναι οι αφελείς και άσχετοι.


Έχεις δίκιο!Όμως αυτό δεν αποδεικνύει τα όσα είπες προηγουμένως...Τουλάχιστον στην σημερινή εποχή υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι άνθρωποι και κυριαρχεί η επιστήμη σε αντίθεση με την εποχή του τότε,που υπήρχε μόνο αμορφωσιά και κυριαρχούσε η Εκκλησία της Δύσης στα μυαλά των ανθρώπων...
Δεν εγινα κατανοητός. Δικο μου το λάθος. Θεωρησα κάποια πράγματα αυτονόητα.

Τι να σου κάνουν άραγε μαυρες γάτες, χτηπηματα στο ξύλο, σπασμένοι καθρέφτες, Τριτες και 13?

Σε κάποια άλλου είδους ζωή , πνευματική ας την πούμε , ίσως έχουν κάποιο νόημα. Και έχουν. Και υπαρχουν αρκετοι εδω που και να μην συμφωνούν, κατάλαβαν για τι μιλάω. Οι ερμηνείες που έδωσα είναι ένα δείγμα για το πως περίπου πιστεύω οτι πρέπει να ερευνούνται ακατανόητες κατα τ'άλλα φράσεις, και καταστάσεις

Τέλος παντων εσυ κράτα την διαφωνία μου στο αρχικό:
Το οτι δεν καταλαβαίνουμε φράσεις με διαδρομή αιώνων , δεν σημαίνει οτι ήταν προιόν αφελους σκέψης, και αμορφωτων .

Οπως και το να δεις κάποιον νάχει προλήψεις, δεν σημα'ινει οτι είναι αφελής. Πολλοί μεγάλοι της επιστήμης και της τέχνης ήταν και είναι προληπτικοί.


-----------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 02-05-17, 23:26
BettyW Ο χρήστης BettyW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2017
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παιδιά πολύ ωραίο το θέμα! Δυστυχώς, το είδα μόλις χτες, ενώ η συζήτηση έχει γίνει εδώ και καιρό... Επειδή δεν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις, αυτό με τα νύχια πώς δημιουργήθηκε τελικά; Επίσης, ισχύει ότι και το να σου σπάσει το νύχι θεωρείται γρουσουζιά; Γιατί άκουσα και αυτό .. Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 01-07-17, 00:22
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Επίσης φημολογείται πως στο σπίτι σου λάβεις άσπρο φάκελλο με τα αρχικά ΑΑΔΕ ( Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων) ποτέ δεν είναι για καλό....
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 13-08-17, 15:07
Mariaart Ο χρήστης Mariaart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή σχετικα με την κουκουβαγια...

παιδια ενδιαφερον οι περισσοτερες απο τις απαντησεις σας αλλα εγω εχω ακουσει απο την γιαγια μου οτι εαν ακουσεις κουκουβαγια οποιαδοιποτε ωρα η μερα η στιγμη θα πεθανει καποιος γνωστος σου συντομα ! και το πειρεργο ηταν οτι συνεβαινε !! και ημουν μαρτυρας !για παραδειγμα τη μια πεθαινε ενας γειτοας την αλλη ο παππους μου την αλλη η θεια μου την αλη μια οικογενειακη μας φιλη και ολα αυτα φετος !!!! εαν γνωριζει καποιος κατι για αυτο το ατιμο πουλι ας πει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.