Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-14, 13:07
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή The BOX of Crazy

Δέν είμαι σίγουρος πότε και απο ποιόν κυκλοφόρησε. όπως και να έχει είναι άξιο προσοχής (κυρίως ψυχιατρικής). Προσωπικά πιστεύω πως είναι ένα viral hoax αλλά κεντρίζει την φαντασία. Παραθέτω το link για τη δική σας έρευνα και ενημέρωση. Καλή ανάγνωση!

http://imgur.com/a/uCSg1
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-14, 15:22
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Όπως το βλέπω είναι μάλλον προϊόν δημιουργικής ενασχόλησης παρά κάτι που προέρχεται από κάποιον τρελό. Έχει επηρεαστεί αρκετά από αυτό που ονομάζεται Merkabah mysticism (ψάξτε το!), θα έλεγα ότι αν δεν είναι σύγχρονο έργο πρόκειται για ένα ταλέντο δημιουργού σκιτσογράφου/κόμικ που δεν μπόρεσε να εκφραστεί στην εποχή του. Πιθανόν όμως να είναι σύγχρονο έργο που φτιάχτηκε έτσι ώστε να δείχνει παλιό. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος με αυτό εκτενώς, το θεωρώ χάσιμο χρόνου, εκτός κι αν σε ενδιαφέρουν παρόμοια θέματα, βλ Voynich manuscript κ.α
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-14, 18:27
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Michelangelo Merisi καλό θα είναι όταν παρουσιάζεις ένα θέμα να
μην παραθέτεις απλά μια ιστοσελίδα αλλά γιατί την καταθέτης και μια ανάλυση
γιατί είναι κάτι που θα πρέπει να το διαβάσουμε...
Τι βρήκες εσύ ?????
Επίσης για εσένα η ιστοσελίδα αυτή είναι κάτι που εμπίπτει σε UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική ???????

Φίλε μου heretic ακόμα και σε θέμα του τύπου Voynich manuscript δεν έχει
σχέση εδω σε αυτές τις συζητήσεις....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-14, 19:56
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Avatargr, το Voynich manuscript το ανέφερα και σαν τροφή για σκέψη για παρόμοια εγχειρήματα, κάτι από αυτά μπορεί να είναι η απόπειρα του δημιουργού των παραπάνω κειμένων. Αν κάνουμε φυσικά την υπόθεση αυτή και δεν είναι πραγματικά κάτι που βρήκε κοντά στον κάδο σκουπιδιών αυτός που τα ανέβασε στην σελίδα που μας έδωσε ο φίλος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα...

Φίλε μου heretic είναι πολύ διαφορετικό to Voynich manuscript ένα κείμενο
που δεν έχει ακόμα μεταφρασθεί ή καλίτερα δεν έχουν μπορέσει να το
μεταφράσουν και είναι πριν από πάρα πολύ καιρό (πρίν από 400 έως 800 χρόνια περίπου)
από κάποιον άγνωστο συγγραφέα και η παλαιότητά του δεν έχει
αμφισβητηθεί και άλλο αυτό που παρουσιάζει ο φίλος
Michelangelo Merisi.....
Επίσης έχω αναφερθεί σε αυτό στα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ....

Να μην αρχίζουμε και ξεστρατίζουμε από το συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα
δεν έχει καμιά σχέση στο θέμα UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική γιατί θα χαθούμε τελείως.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR-1 : 20-02-14 στις 20:26
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-14, 21:40
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Avatargr, νομίζω ότι όταν αναφέρομαι σε κάτι έχω λόγο να το κάνω, δεν γράφω εδώ μέσα επειδή δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι να απαξιώσεις κάτι που γράφει ο άλλος πριν ολοκληρώσει. Άκουσε λοιπόν πως το βλέπω.

Πρώτον, το V.M δεν έχει μεταφραστεί/αποκρυπτογραφηθεί γιατί απλά μπορεί να μην σημαίνει τίποτα. Μπορεί να έχει προκύψει από κρυπτογράφηση μεν αλλά ενός ακατανόητου κειμένου, ακριβώς για αυτόν το λόγο. Για να περάσει το έργο ενός ανώνυμου δημιουργού στην αιωνιότητα, και να αναρτούνται όλοι τι σημαίνει, απλά να μην σημαίνει τίποτα. Πρόκειται δηλαδή κάτι που στέκεται ανάμεσα στον μυστικισμό, στο hoax και στην καλλιτεχνική δημιουργία.

Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω αυτήν τη γνώμη, όταν θα αποκρυπτογραφηθεί ποτέ και προκύψει οτιδήποτε το κατανοητό, τότε κι εγώ θα αναθεωρήσω.
Ομοίως το κείμενο αυτό πιθανόν να είναι μια σύγχρονη εκδοχή του παραπάνω, μάλλον της παραπάνω τεχνικής, να δημιουργήσει κάποιος κάποιου είδους ενασχόληση με το έργο του.

Πίσω απ όλα αυτά μπορεί να κρύβονται άλλα πολύ πιο σκοτεινά μεταφυσικά κίνητρα. Το έργο, οποιοδήποτε απόκρυφο έργο, μπορεί στην ουσία να περιέχει sigilization* μέσα, μαγικές σφραγίδες να το πω απλά, και mantras* που έχουν προκύψει από την ατομική εργασία του δημιουργού, που πρόκειται απλά περί μάγου, και να απλώνονται με αυτόν το τρόπο και να κάνουν κοινωνούς τους ανύποπτους ερευνητές που σπεύδουν να αποκρυπτογραφήσουν κάτι, το οποίο έχει κατασκευαστεί για άλλο λόγο (αυτό το επεκτείνω αν θέλεις).

Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για το V.M, τα ίδια μπορεί να περιέχει και το συγκεκριμένο έργο. Αν το μελετήσεις λίγο, έχει ουσιαστικά στοιχεία από το όραμα του Ιεζεκιήλ, σχεδόν όλη την μεταφυσική θεματολογία του Μέρκαμπα, κάποιες μηχανολογικές κατασκευές (που δεν κάνουν απολύτως τίποτα να προβλέψω), μερικά γραφικά ψευδο-ufo που έχουν αναφορά σε παλαιότερα ευρήματα και αρκετά άλλα στοιχεία αποπροσανατολιστικά, μπορεί ναι μπορεί και όχι. Εμένα λοιπόν η θεωρία μου αυτή μου φαίνεται πιθανή, ουσιαστικά μιας σύγχρονης hoax με πιθανότητα μεταφυσικών προεκτάσεων, κάτι που μπορεί να συμβαίνει και στο V.M το οποίο όντως είναι έργο παλαιότερης εποχής.

* Δες για παράδειγμα τεχνικές του A.O.Spare στο The Book of Pleasure

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 20-02-14 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-14, 01:42
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε heretic δεν απαξιώνω κανέναν αλλά το Voynich manuscript απο
έρευνα το 2009, το πανεπιστήμιο της Αριζόνα έκανε τεστ ραδιενεργού
άνθρακα στο υλικό του χειρογράφου.
Το αποτέλεσμα του τεστ έδειξε ότι το χειρόγραφο κατασκευάστηκε μεταξύ
του 1404 και του 1438 και τα χρώματα ανήκουνε σε αυτήν την περίοδο....

Αυτό το κείμενο όμως απο το The BOX of Crazy δεν έχει ελεγχθεί και
παρουσιάζει ΟΥΦΟ διάφορα πλάσματα αγγέλους που θυμίζουν βιβλικές
αφηγήσεις...
Και πρός το τέλος έχουμε κάτι σύγχρονα σκαριφήματα....
Οι έλεγχοι έχουν γίνει ?????
Όχι βέβαια...

Μετά αναφέρεσαι στην Μέρκαμπα που-σημαίνει ενεργειακό σώμα από
φως και ουσιαστικά συμβολίζει το ζωντανό ενεργειακό πεδίο του ανθρώπου
κάτι σάν την αύρα....
Άλλοι την λένε σαν ένα εργαλείο για την πνευματική αφύπνιση έχουμε και
Ρέικι Μέρκαμπα έχουμε την Ιερή Γεωμετρία και Μέρκαμπα και δεκάδες άλλα.

Και με όλα αυτά The BOX of Crazy-Μέρκαμπα-Voynich manuscript
τα ενοποιείς......
Και πιστεύεις πως μπορούμε να βγάλουμε καμιά άκρη με αυτόν τον τρόπο ?????
Κατά την γνώμη μου "θα χαθούμε στην μετάφραση"......

Ευχαριστώ.
ΥΓ. θα παρακαλούσα τους φίλους να κάνουν μια αναζήτηση για....
The BOX of Crazy-Μέρκαμπα-Voynich manuscript ώστε άν θέλουνε
για να συμμετάσχουν στην συζήτηση μας...
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-14, 06:55
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Μα ενεργειακές σφραγίδες όπως λες από που πηγάζουν;

Από τις διαστάσεις και είναι ο καθένας πως τις βλέπει και τις δημιουργεί.
Δεν έχουν για εμένα τίποτα το μαγικό αν δεν αντιληφθείς εσύ, το πως δημιουργείται αυτή η ενέργεια και αν για παράδειγμα σε βοηθήσει εσένα, να βρεις την δικιά σου διάσταση, μέσα από αυτά, είτε αυτό λέγεται Μέρκαμπα, είτε ότι δήποτε.

Εγώ τα φαντάζομαι όλα αυτά σαν όπλα, αν δεν έχεις τις σφαίρες δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Το δε The BOX of Crazy, όντως το θεωρώ αληθινό και πιστεύω κάποιος άνθρωπος βρήκε τις δικές του διαστάσεις και δημιούργησε μέσα από αυτό.

Δεν ξέρουμε όμως τι υπάρχει μέσα σε αυτές τις διαστάσεις και πως να το ονομάσουμε.

Άρα είναι στην δική μας οπτική.

Πριν δω την μία σφραγίδα του συγκεκριμένο ανθρώπου, στο The BOX of Crazy, είχα δημιουργήσει και εγώ μία εικόνα για το πως φαντάζομαι τις έντεκα διαστάσεις και συμπίπτει πολύ με ένα από τα δικά του σχήματα.

Φαντάσου το δηλαδή, εγώ σου δίνω από το σχήμα τις έντεκα και αυτό σου δίνει τις υπόλοιπες, είκοσι δύο και κάτι, είναι σαν ένα ισοσκελές τρίγωνο τρισδιάστατο, κάπως έτσι και για εμένα είναι οι διαστάσεις.

Συγνώμη για το όχι και τόσο καλά ζωγραφισμένο σχήμα και είναι το μισό από το δικό του, απλά μου το θύμισε πολύ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png τέσσερα αστέρια.png (7,5 KB, 39 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιέρεια : 21-02-14 στις 07:01
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-14, 09:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

@Avatargr

Ναι και λοιπόν; Το V.M είναι έργο του 1400. Και τι έγινε δηλαδή; Σημαίνει κάτι αυτό; Θα μου πεις είναι κρυπτογραφημένο. Όχι, δεν είναι κρυπτογραφημένο. Όταν αποκρυπτογραφηθεί θα δούμε αν ήταν ή όχι. Πάμε παρακάτω.

Όταν αναφερόμαστε στον Merkabah mysticism αναφερόμαστε το παρακάτω εβραϊκό μυστικιστικό σύστημα που αναφέρεται στις προφητείες του Ιεζεκιήλ, τον γνωστό προφήτη της Παλαιάς διαθήκης:

http://en.wikipedia.org/wiki/Merkabah_mysticism

Αυτόν τον όρο έχουν πάρει διάφοροι new age συγγραφείς, όπως ο Bernard Perona (aka Drunvalo Melchizedek) και έχουν γράψει διάφορα βιβλία -εντελώς αμφιλεγόμενα- πάνω σε διάφορα θέματα, απόκρυφη ιστορία της ανθρωπότητας, Ιερη Γεωμερία, ενεργειακός διαλογισμός, σύνδεση με άλλες διάνοιες και ταξίδια σε άλλες διαστάσεις κτλ, με την γνωστή πρακτική του να ανακατεύω διάφορα θέματα τουρλού και να φτιάχνω μια θεωρία των πάντων.

Πάμε καλά έως εδώ; Έχω γίνει κατανοητός ή πρέπει να πάω να φέρω και συνέντευξεις από τους συγγραφείς αυτούς; Αν ναι, πάμε παρακάτω.

To human light body, ανθρώπινο φωτεινό σώμα, προέρχεται αρχικά από τον Σαμανισμό. Το αν ο μέσος δυτικός έμαθε αυτού του είδους τον Νεοσαμανισμό, είτε διαβάζοντας παλιά τα γνωστά του Καστανέντα ή το πιο ολοκληρωμένο σύστημα του Αλμπέρτο Βιλιόλντο δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι αυτοί οι όροι πέρασαν στην Δύση και ενσωματώθηκαν στις διάφορες αποκρυφιστικές πρακτικές. Μια από αυτές είναι το σύστημα του Drunvalo που στηρίζεται σε διαλογισμό βασισμένο στην ιερή γεωμετρία, και όταν αναφέρεται στο Μέρκαμπα, αναφέρεται στο ανθρώπινο φωτεινό σώμα που προανέφερα. Το ονομάζει Μέρκαμπα, γιατί θεωρεί ότι πρόκειται για το «όχημα» για την μετάβαση σε άλλες διαστάσεις όπως την μετάβαση από την 3η που βρισκόμαστε επί του παρόντος στην 5η, όπως έχει συζητηθεί και αλλού εδώ μέσα, λίγο πιο παλιά.

Αυτό ήταν το απαραίτητο intermezzo, επειδή κάποιοι φίλοι εδώ μέσα μάλλον δεν τους αρέσουν αυτά που γράφω και προσπαθούν να αποδείξουν δεν ξέρω τι. Αν θέλουν ας με διαφωτίσουν, γιατί έχω βαρεθεί τις κόντρες. Αν πάλι παρεξήγησα, δεν τρέχει τίποτα, πάμε παρακάτω.


Το ότι ο φίλος Michelangelo Merisi έβαλε αυτό το θέμα στην κατηγορία της διαστημικής-ουφολογίας-εξωγήινης ζωής δεν έχει καμιά απολύτως σημασία, γιατί δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Ούτε επίσης ότι οι γραφικές απεικονίσεις των εξωγήινων πλασμάτων, σκαφών και γενικά της θεματολογίας των, προέρχεται σχεδόν όλες από τις προφητείες του Ιεζεκιήλ, το Εβραϊκό Μέρκαμπα, του άρματος των Θεών, για να το μεταφράσουμε όπως συνηθίζεται να λέγεται. Σημασία έχει ένα πράγμα που έγραψα παραπάνω, το οποίο είναι και η θέση μου πάνω στο κείμενο αυτό:

Δείχνει να είναι έργο σύγχρονο, που κάποια τμήματα του προέρχονται από την περίοδο ή λίγο πριν τον Β' ΠΠ, όπως αναφέρει αυτός που το ανέβασε στο ίντερνετ. Αλλά κι αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η λογική που βγαίνουν τέτοια έργα στην δημοσιότητα, αυτά που δεν σημαίνουν τελικά τίποτα. Είναι ακριβώς η ίδια λογική με το V.M, να μείνει κάτι στην δημοσιότητα για πολύ καιρό, με κάποιο έξυπνο τέχνασμα.

Τους λόγους αναζητώ εγώ και έδωσα μια ερμηνεία. Είναι πολύ απλό, δεν χρειάζονται σπαζοκεφαλιές για το τι θέλει να πει ο ποιητής, το νόημα βρίσκεται στα διάφορα σκίτσα που περιέχει μέσα, και η άποψη μου είναι ότι κάποια από αυτά πρόκειται για μαγικές σφραγίδες και πιθανόν να περιέχουν και κάποια μάντρα. Και ναι, έχει μέσα στοιχεία Ιερής Γεωμετρίας όπως αυτό που έδωσε η Ιέρεια, εκούσια ή ακούσια, δεν το ξέρω, όπως και το V.M, όπως και τα περισσότερα αποκρυφιστικά έργα που έχουν εκδοθεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 21-02-14 στις 10:22
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-14, 10:07
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
@Avatargr

Αυτό ήταν το απαραίτητο Intermezzo, επειδή κάποιοι εδώ μέσα μάλλον δεν τους αρέσουν αυτά που γράφω και προσπαθούν να αποδείξουν δεν ξέρω τι. Αν θέλουν ας με διαφωτίσουν, γιατί έχω βαρεθεί τις κόντρες. Αν πάλι παρεξήγησα, δεν τρέχει τίποτα, πάμε παρακάτω.

Αν εννοείς εμένα δεν ήθελα να σου υποδείξω τίποτα συμφώνησα μαζί σου.

Απλά είπα την άποψη μου ως προς τις ενεργειακές σφραγίδες, γιατί είναι της μόδας, μάλλον έχει περάσει, ότι μόλις τις δεις μπαίνουν στο υποσυνείδητο σου, δεν είναι έτσι, γιαυτό και έκανα την διευκρίνηση, αυτά τα ολίγα, συγνώμη αν κατάλαβες λάθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.