Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-06-15, 18:37
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, αν όντως ισχύει αυτή η ιστορία είσαι μεγάλος! Αυτό το στιλ «μπορώ αλλά αρνούμαι να σου δείξω γιατί η επιστήμη με κομπλάρει/ με εμποδίζει/ δεν μπορεί να με μετρήσει» είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα τσαρλατάνων.
Kαλησπέρα αγαπητέ nikodhmos ...

καταρχήν συγχαρητήρια για το στυλ που σε διακατέχει.

Η αλήθεια είναι ότι που και που (δεν κανω τίποτα το ιδιαίτερο, σιγά το πράγμα) εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν ακούω πράγματα που δεν αποδεικνύονται.
Ειδικά όταν οι "αυτουργοί" έχουν και την "πόζα" του πρωταθλητή της γνώσης. Σίγουρα ανάμεσα σε όλους αυτούς (αναστενάρηδες)
θα υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που η πίστη (αυτό το πράγμα που αν είναι το ίδιο, εγώ το βλέπω ως θέληση) τους οδηγεί σε σημαντικά γεγονότα.
Φυσικά αυτούς τους παραδέχομαι, τους υπόλοιπους τους περιφρονώ.

Ας μην ξεχνάμε και το τι είχε γίνει με το νερό του Καματερού...μια εποχή.

(αηδίες και ξεράσματα)



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από επιστημονική άποψη ένα φωτογραφικό φίλμ μπορεί να σου δείξει μια φωτογραφία που περιέχει αλλά αν ανοίξεις (χωρίς όρους, όπως να'ναι) το πορτάκι τη μηχανής να το βγάλεις... θα καεί η φωτογραφία - είναι δηλαδή δυνατόν να συμβαίνει το "μπορώ να σου δείξω αλλά..." το ζόρι είναι να ξεχωρίζεις πότε είναι τσαρλατάνικη δικαιολογία και πότε περίπτωση φίλμ.
Καλησπέρα αγαπητέ Pholarchos...

είσαι άξιος συνομιλητής αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι έχεις μια τάση να δικαιολογείς το "άγνωστο". Νομίζω ότι "γέρνεις" ελαφρά
και πιστεύω ότι δεν σου χρειάζεται αυτό μιας κι έχεις τα προσόντα (όπως όλοι μας) απλά και μόνο να το αξιολογήσεις "ξερά".

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 01-06-15 στις 18:41
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-06-15, 20:16
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νικόδημος, η πυροβασία δεν είναι τσαρλατανισμός. Γίνονται και στην Αθήνα σε τακτική βάση, μπορείς να δοκιμάσεις ελεύθερα και ο ίδιος αν θες, ή να δείς άλλους ανθρώπους που συμμετέχουν. Εκεί θα πειστείς οτι δεν αλείφουν τα πόδια τους με σιλικόνη ή γίνεται κάποια άλλη απάτη, αλλά το κάνουν πραγματικά. Το πως και γιατί δεν καίγονται, αυτό είναι άλλο θέμα. Δες το πρώτα απο κοντά και μετά ξαναμιλάμε, αν θες.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 01-06-15 στις 20:17
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-06-15, 20:21
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Kαλησπέρα heretic...

συμφωνώ κάπως (όπως προανέφερα) αλλά ποια η γνώμη σου στο γιατί δεν καίγονται τα ποδαρίνια τους;
__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 01-06-15 στις 20:22
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-06-15, 22:38
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά πρέπει γίνεται το ίδιο που γίνεται και με τους φακίρηδες και τους Σαολίν της Απω Ανατολής. Mind over matter.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-06-15, 00:20
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνονται και στην Αθήνα σε τακτική βάση. Δες το πρώτα απο κοντά και μετά ξαναμιλάμε, αν θες.
Τι ιδιαίτερο έχω να κερδίσω αν πάω και το δω απο κοντά δηλαδή; Αν, αντί να το δω απ' το σπίτι, συμμετάσχω σε ένα μαγικό κόλπο κάποιου μάγου/illusionist δεν το κάνει λιγότερο ή περισσότερο «illusion», πόσω μάλλον στην προκειμένη περίπτωση που έχω υπόψη μου τη θερμοδυναμική πίσω απ' το φαινόμενο. Να πω δηλαδή ότι ήταν και κάτι ανεξήγητο...

Παρατηρώ ότι στις οδηγίες συμμετοχής περιλαμβάνεται και η εξής:
Παράθεση:
Ζ). Σταματάμε να κρίνουμε, να εξετάζουμε με την λογική (αριστερό ημισφαίριο) τα γύρω φαινόμενα, γιατί αυτό μας δεσμεύει να αφεθούμε ελεύθεροι.
Να το πάλι το χαρακτηριστικό στιλάκι.
Άτομα που τηρούν τέτοια στάση προς αυτό που κάνουν οι ίδιοι (που αν κάποιος ξέρει τι γίνεται τέλος πάντων στην πυροβασία, είναι οι πυροβάτες) δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Οι άνθρωποι δεν θέλουν να εξηγήσουν αυτό που κάνουν (όπως έκαναν και οι κύριοι στην ιστορία του αποφασισμένου), θέλουν μόνο να ρίχνουν πέπλα μυστηρίου.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-06-15, 07:38
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Πότε εξηγήθηκε το φαινόμενο αυτό και δεν το ξέρω; Διάφορες ψευδοεπιστημονικές εικασίες έχουν διατυπωθεί και τίποτε άλλο. Μην στέκεσαι στο τελετουργικό, αυτό είναι εφέ για διαφόρους υποκειμενικούς και αντικειμενικούς λόγους. Ξέρω ανθρώπους που έκαναν ακριβώς οτι και οι άλλοι και κάηκαν και άλλους που βάδιζαν ή στέκονταν σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Επιλεκτικοί νόμοι της φυσικής;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-06-15, 10:16
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε εξηγήθηκε το φαινόμενο αυτό και δεν το ξέρω; Διάφορες ψευδοεπιστημονικές εικασίες έχουν διατυπωθεί και τίποτε άλλο. ...
Δεν εξηγήθηκε - στη γουικιπήντια πχ ΄χει κάτι λογικοφανείς και επιστημονικοφανείς εξηγήσης γιατί δεν τους παίρνει να πούνε "ανεξήγητο".
Αλλά για από γνωστούς Έλληνες "ερευνητές" έχω ακούσει ανοησίες (πχ ότι από άνθρωπο "μέσα" άκουσε πως "αλοίφουν τα πόδια με μια ειδική αλοιφή!" που απλά δεν είναι έτσι.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 02-06-15 στις 10:16
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-06-15, 12:55
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή Πυροβασία στην Αρχαία Ελλάδα

Με την ευκαιρία. Ξέρει κανένας αν μπορεί να βρεθεί αναφορά για πυροβασία σε αρχαίους συγγραφείς; Γιατί αν και κανένα βιβλίο που αναφέρει τα Αναστενάρια και σέβεται τον εαυτόι του δεν παραλείπει να σημειώσει ομοιότητες με της Διονυσσιακή λατρεία της αρχαιότητας, επίσης κανένα δεν αναφέρει κάτι σχετικό με πυροβασία στην αρχαιότητα. Υπήρχε; Αν και στοιχεία Διονυσσιακής λατρείας μπορεί κανείς να διακρίνει σε λαϊκά δρώμενα όμως τα Αναστενάρια – η Διονυσσιακή λατρεία ΔΕΝ περιλάμβανε πυροβασία ούτε φαίνεται να υπήρχε αρχαίος που έγραψε για πυροβασία. Αλλά αν κανείς ξέρει καλύτερα ας το αναφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-06-15, 15:44
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάφορες ψευδοεπιστημονικές εικασίες έχουν διατυπωθεί και τίποτε άλλο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εξηγήθηκε - στη γουικιπήντια πχ ΄χει κάτι λογικοφανείς και επιστημονικοφανείς εξηγήσης γιατί δεν τους παίρνει να πούνε "ανεξήγητο".
Εδώ είναι για του λόγου το αληθές η εξήγηση που δίνεται στη wikipedia. Πείτε μου αν και με ποιον τρόπο είναι ψευδοεπιστημονική, λογικοφανής ή επιστημονικοφανής.

Παράθεση:
Ξέρω ανθρώπους που έκαναν ακριβώς οτι και οι άλλοι και κάηκαν και άλλους που βάδιζαν ή στέκονταν σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Επιλεκτικοί νόμοι της φυσικής;
Κάτι είπες τώρα. Ξέρω ανθρώπους που πηδάνε πιο μακριά από μένα, ό,τι και να κάνω δεν πηδάω τόσο μακριά. Επιλεκτικοί νόμοι της φυσικης λέει.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-06-15, 17:37
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι άνθρωποι δεν θέλουν να εξηγήσουν αυτό που κάνουν (όπως έκαναν και οι κύριοι στην ιστορία του αποφασισμένου), θέλουν μόνο να ρίχνουν πέπλα μυστηρίου.

Καλησπέρα nikodhmos...

προφανώς η ανάγκη ορισμένων (των μεταφυσικών φαινομένων) να διαφέρουν, τους έχει οδηγήσει στο να φτιάξουν έναν άλλο κόσμο
όπου μπορούν να λειτουργούν πιο άνετα χωρίς ίχνος αποδείξεων. Χρησιμοποιούν κατά κόρον την "καραμελένια" δικαιολογία ότι οι άνθρωποι
δεν καταλαβαίνουν και δώσ'του μπλα μπλα μπλα για να θρέψουν ότι διαμηνύουν. Αν βρισκόμασταν στον μεσαίωνα θα κατανοούσα κάτι τέτοιο.
Τώρα όμως για ποιον λόγο; ως λογικό κι επόμενο λοιπόν...δικαιούμαστε οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" να βάζουμε πολλά στο μυαλό μας
με όσα βλέπουμε κι ακούμε. Κι ας ισχυρίζονται ότι δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων κι ότι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος κτλ.

Αν δεν τους ένοιαζε, δεν θα ασχολούνταν να στηρίξουν τις ενέργειές τους. Θα φέρονταν ως επιστήμονες και θα συνέχιζαν (όλοι)
απτόητοι το έργο τους (; ) χωρίς να δίνουν σημασία σε κριτικές (όπως και κάνουν). Βέβαια...έχει κατασκευαστεί και το απομεινάρι παραμύθι
ότι κάποιοι έρχονται για να πάρουν τα "μυστικά" τους. Βολεύει το σενάριο.
Λες κι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την έννοια του μεταφυσικού, θα στηριχθεί μόνο στα διάφορα του οποιουδήποτε
που δεν γνωρίζει ή μόλις γνώρισε. Αν είναι ποτέ δυνατόν.

Στην επιστήμη τα συμπεράσματα και τα πορίσματα απορρέουν από επαναλαμβανόμενες μετρήσεις και συνεχείς μελέτες.
Για κάθε τι "μικρούτσικο" δαπανήθηκαν πολλές εργατοώρες και χρειάστηκε τεράστιος κόπος. Αντίθετα στον ανεξήγητο "κλάδο"
μπορείς απλά να λες ότι θες και μάλιστα να τοποθετείσαι κι όπως θες. Ψιλοκαλά θα την "βγάζεις" οσο μουγγαίνεις ως "ασπίδα".
Προσωπικά ότι περιέγραψα, το θυμάμαι ως γεγονός με την πυροβασία κι αυτό θα θυμάμαι παρόλο τα χρόνια που έχουν περάσει.
Έκαναν την επιλογή τους. Δικαίωμά τους στην έκφραση και δικαίωμά μου επίσης. Απλά πράγματα και τίμια.
Ίσως την επόμενη φορά πετύχω πιο συνεργάσιμους του μεταφυσικού "κλάδου". Αλλά μέχρι τώρα όπου έχω βρεθεί
ήταν ελάχιστα τα ξεκάθαρα άτομα.

Και μην νομίζετε...δεν είναι μόνο στην πυροβασία οι μυστικοπαθείς.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 02-06-15 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.