Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-11-14, 15:50
Michelangelo Merisi Ο χρήστης Michelangelo Merisi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις με μεγάλη προσοχή το " Εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο 'Εκο. Είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό στο τί τελικά είμαστε και τι θέλουμε να πιστέψουμε. Εκεί εκφράζεται και η πιό σωστή (κατά τη γνώμη μου) τοποθέτηση για το 'Αγιο Δισκοπότηρο... καθώς αυτό περιείχε το σώμα και το αίμα του Ιησου, δεν είναι τίποτα άλλο απο την Μήτρα της Παρθένου Μαρίας καθώς ήταν το μοναδικό δόχείο το οποίο στην κυριολεξία φιλοξένησε αυτά τα δύο συμβολκά στοιχεία της χριστιανικής πίστης.
__________________
Per aspera ad astra
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-03-15, 21:59
Στέλιος Καφτεράνης Ο χρήστης Στέλιος Καφτεράνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2015
Περιοχή: Άνω τούμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SecretAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
....Κι εκει που βαριομουν και δεν ηξερα πως να κλεισει η μερα μου σημερα, ειπα να βαλω να δω μια ταινια στο dvd. Ας δω τον αγαπημενο μου ιντιανα τζοουνς σκεφτηκα (για 5 φορα) αυτη με το αγιο δισκοποτηρο. Οσω ζω μαθαινω...και για να μαθει κανεις πρεπει να του λυθουν οι αποριες που του γεννιουνται κατα καιρους. Και οχι για το που βρισκεται το περιβοητο δισκοποτηρο....αλλα ΠΩΣ σωθηκε... για να χαθει? Αφηνω την ταινια στην μεση (αλιμονο) και αρχιζω να ψαχνω στο ιντερνετ. Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. Το αγιο δισκοποτηρο, για αλλους ειναι το ποτηρι που επινε ο Ιησους στον μυστικο δειπνο. Αλλοι λενε πως ειναι το δοχειο που ειχε μεσα το μυρο που αρωματησε με αυτο τα ποδια του Ιησου η Μαγδαληνη, αλλοι παλι λενε, πως ειναι η ΙΔΙΑ η Μαγδαληνη.κ.λ.π.......
Εγω σαν Ευη.....παιρνω την πρωτη εκδοχη οτι το ιερο αυτο δισκοποτηρο ειναι αυτο που επινε ο Χριστος στον μυστικο δειπνο. Πειτε μου τωρα, ποιος ειχε την ιδεα να κρατησει αυτο το ποτηρι?? Γυρισε καποιος μετα την αναληψη του Κυριου να το μαζεψει? πως ηξερε οτι ειναι αυτο? Και γιατι δεν πηρε ολο το σερβιτσιο? Οχι! δεν ειρωνευομαι απλα ειναι σαν να εχω κοσμο σπιτι, να τους κανω το τραπεζι.....και μετα απο λιγες μερες να μαθω οτι καποιος απο αυτους ειναι ΟΝΤΩΣ ο μεσσιας και να αρχισω να ψαχνω να βρω απο που ηπιε ή απο ποιο σκευος εφαγε για να το κρατησω! Στις αλλες εκδοχες του δισκοποτηρου....δεν θα αναφερθω... προς το παρον. Ονειρα γλυκα μας τωρα.
Υπάρχει μια εκδοχή που λέει ότι το δισκοπότηρο ήταν αυτό που είχε μέσα το αίμα του σταυρωμένου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Στέλιος Καφτεράνης : 18-03-15 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.