Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-02-08, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Συνέχεια από το προηγούμενο δημοσίευμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
H λογική δηλαδή τι έχει να πει για την Αρχή? Απολύτως τίποτα. Για να μην πως για μετά το τέλος.

Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο ...
Ποιός σου είπε ότι η Λογική απορρίπτει την Αρχή;
( όρα παρακάτω για το τι σημαίνει Αρχή, μιά και κατάλαβες ό,τι ήθελες..)

Και είναι η τρίτη φορά που δημοσιεύω την παραπάνω λίστα, πράγμα που καταντά κουραστικό, αλλά κανένας από τους δογματικούς σαν και σένα δεν την παίρνει υπ' όψιν του. Απλά την αγνοεί και συνεχίζει το ίδιο τροπάρι.
Όσον αφορά την λέξη "άστοχος":
Δεν αντιπαρατίθεται ο διαφωνών με μένα , καθ' όσον δεν τα είπα εγώ ( άρα στοχεύει σε λάθος πρόσωπο... ), αλλά με το σύνολο σχεδόν των Γιγάντων της Ελληνικής Γραμματείας, οπότε δεν έχω παρά να του ευχηθώ καλή δύναμη και να κάτσω να παρακολουθώ προς ψυχικήν τέρψιν την προσπάθειά του αυτή....
Είμαι βέβαιος δε, ότι ούτε που γνωρίζεις την σημασία της λέξης "άστοχος", καθ' όσον τα γραφόμενά σου αυτό δείχνουν. Διαφορετικά, πώς εξηγείς την απάντησή σου ότι "νομίζω πως είμαι ο Θεός"; '
-Κατάλαβες επί τέλους για ποιό λόγο η αντιπαράθεση μαζί μου είναι άστοχη;

...Όπως επίσης δεν έχεις ιδέα τι είναι η "Αρχή", μπερδεύοντας την χρονική έννοια της λέξης - παραγώγου του ρήματος "αρχίζω", με την Φιλοσοφική, που είναι παράγωγη του ρήματος "¶ρχω", η δε διαφορά έγκειται στο ότι χρονικά η λέξη γράφεται με πεζό πρώτο γράμμα ( αρχή και τέλος ), φιλοσοφικά δε με κεφαλαίο... το δε αποδιδόμενο στον Ιησού " Εγώ ειμί η Αρχή και το Τέλος", δεν αναφέρεται στον χρόνο - αρχίζει το ματς και τελειώνει στα 90 λεπτά - αλλά στο ότι είναι " Ο ¶ρχων και ο Τέλειος ( τελώ - επιτελώ - τελετή κλπ. ) - ή θέλεις περαιτέρω εξήγηση;
( Βλέπεις κάτι ξέρω και εγώ ο άπιστος (!) από Εσωτερικό Χριστιανισμό... Εσύ ο πιστός όμως
Προσβλητικός δε είσαι ΕΣΥ όταν γράφεις όπως γράφεις εναντίον μου, τυφλωμένος από την θρησκοληψία και τον φανατισμό, που δεν σε αφήνει να καταλάβεις τι ακριβώς γράφω.
Για ξαναδιάβασε το κείμενο - απάντησή μου που χαρακτηρίζεις προσβλητικό, και επισήμανέ μου ΜΙΑ προσβλητική φράση, και αν την βρεις, θα ζητήσω συγγνώμη...
Μην με παρασύρεις σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Η συζήτηση αναφέρεται σε αντιπαράθεση ιδεών και γνωμών και όχι σε πρόσωπα.
Ξαναδιάβασα το κείμενό μου που έκρινες "προσβλητικό" και είδα - σε αντίθεση με αυτά που μου καταλογίζεις - ότι δεν απευθύνθηκα σε κανέναν συγκεκριμένα.
Να υποθέσω, λοιπόν, πως όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται;
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 09-02-08 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.