Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1091  
Παλιά 05-07-11, 22:24
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς φίλη ΚΑΘΗΡΑ για μια άλλη αναφέρεις πράγματα χωρίς στοιχεία
παρά τις διευκρινήσεις που σου παρέθεσα αλλά και τα όσα ανεδαφικά
αναφέρεις....

Για μια άλλη φορα θα σε παρακαλέσω να αναφέρεις απο πού έχεις τα στοιχεία
αυτά ???????

Ελπίζω να λάβω απάντηση....

Ευχαριστώ.
σχολιο 9

.. μα απαντησα ...μπα εμμονη σου βρε ΑΒΑΤΑΡ οτι δεν σου απαντω ..λοιπον η απαντηση ειναι,,, οτι ολα αυτα ειναι δικες μου συνθεσεις πιθανολογιες απο κατι σκορπια διαβασματα που εχω κανει περι τεκτονιμσου .. δεν εχω αλλα στοιχεια ...και για πολλα πραγματα κανουμε υποθεσεις και τις δεχομαστε ως λογικες πιθανες εξηγησεις ...πχ για το μπιγκ -μπαγκ αυτος ειναι ο τροπος που λειτουργουσε ανεκαθεν η γνωση.. τωρα απο εκει και περα καποιοι που ψαχνονται με βαση τις υποθεσεις μπορουν νομιζω να προσκομισουν και στοιχεια αποδεικτικα,,,, το εχουμε ξαναθεσει αυτο το ζητημα οταν μιλουσαμε για τις τεχνητες κεραιες γιγαντιαιων διαστασεων και το ρολο τους ...στο θεμα << Τεχνητα πεδια και ψυχικη διαταραχη >>...

και Τριθεμιε αληθεια πες μου ποιες ειαυετς οι αλλες θεωριες που μιλανε γαθ την οριζοντια κια κατακορυφη αναπτυξη του τεκτονισμου κα που μπορω να διαβσω για αυτες ???θα με ενδιεφερε να μελετησω το ομοιο πνευμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #1092  
Παλιά 05-07-11, 23:27
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ΚΑΘΗΡΑ τώρα απάντησες και όχι σε προηγούμενη απάντησή σου....
Σου παραθέτω λοιπόν απο την παρούσα Ιστοσελίδα ένα τόπικ όπου και
υπάρχουν τίτλοι βιβλίων για τον τεκτονισμό......
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4111

Επίσης και....
ΙΛΙΑ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ
18ΟΥ ΑΙΩΝΑ.
ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ.
Εκδόσεις Περίπλους....
Το τελευταίο περιέχει πολλά στοιχεία..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1093  
Παλιά 05-07-11, 23:42
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΘΗΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
και Τριθεμιε αληθεια πες μου ποιες ειαυετς οι αλλες θεωριες που μιλανε γαθ την οριζοντια κια κατακορυφη αναπτυξη του τεκτονισμου κα που μπορω να διαβσω για αυτες ???θα με ενδιεφερε να μελετησω το ομοιο πνευμα ...
Διάβασε λίγο Λιακόπουλο, λίγο David Icke και την ιστοσελίδα (αγαπημένη όλων των anti-masonry σύντεκνων...) http://www.freemasonrywatch.org/
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #1094  
Παλιά 06-07-11, 12:25
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε λίγο Λιακόπουλο, λίγο David Icke και την ιστοσελίδα (αγαπημένη όλων των anti-masonry σύντεκνων...) http://www.freemasonrywatch.org/
σχολιο 10
..Λιακοπουλο εχω διαβασει ,,,και τον DAVID Icke ,,αλλα βεβαια για οριχζοντιες αναπτυξεις και κατακορυφες δεν βρηκα πουθενα θεωριες ... επισης πουθενα ναφορα για τα ΥΠΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΑΤΩΝ ....αυτα εινα θεμτα προφανω που ο καθε ερυενηστης θα τα εννοησει μονος φανατζομαι θεληση ν εχιε να καταλαβει τι βρσικεται πισω απο το τρομερο αυτο δικτυο...

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΚΠΤΩΤΟΣ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΝΑΟΣ ΚΑΤΑΡΧΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ( ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΒΙΟΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ) ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΑΝΑΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ .. ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΕΡΔΗΘΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΟΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΙΜΟΣ .. ενταξει θα πειτε κι εμας τι μας νοιΑζει .. ε πως βρε παιδες μου μας νοιαζει .. αυτος ο ΝΑΟς αν καταλαβατε παρασιτει σε βαρος του ανθρωπινου πεπρωμενου μας και δεν μα αφηνει να αναπνευσουμε αερα καθαρο προωθητικο της ψυχης,,, μας κραταει σε κλειστο ταφο ενεργειακο και με βαρια αλυσιδα προκειμενου ο ΑρχΑΙοι του να καταχρωνται τους πορους του κοσμου ..ανενοχλητοι..

ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ Η ΒΑΛΙΤΣΑ ..ΜΠΑΡΜΠΑ ΘΑΝΑΣ'' ...αλλα δεν θα το αποφυγει πρΕπει να εΤοιμαζει τις βαλιστες του παλι ...κια αυτο δεν του αρεσει καθολου...να γιατι τρεχουν και δεν φτανουν οι τεκτονες του να οικοδομησουν ταφο γερο για ολους μας να σταματησουν την ανελιξη και την εισροη ανωτερης ψυχης ...ΕΠΕΙΔΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #1095  
Παλιά 06-07-11, 17:33
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Όντως έχεις πάει ΠΟΛΥ μακριά τη βαλίτσα, έχεις φύγει πάρα πολύ... Μιλάμε όχι για πλανητική αλλά για συμπαντική συνωμοσία το λιγότερο...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #1096  
Παλιά 06-07-11, 21:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ΚΑΘΗΡΑ απο τα ονόματα που παρέθεσες (Λιακόπουλο, David Icke)
σχετικά με τις πληροφορίες που πήρες απο τα Βιβλία τους δεν έχω να
προσθέσω κάτι αλλο....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1097  
Παλιά 06-07-11, 21:43
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως έχεις πάει ΠΟΛΥ μακριά τη βαλίτσα, έχεις φύγει πάρα πολύ... Μιλάμε όχι για πλανητική αλλά για συμπαντική συνωμοσία το λιγότερο...

σχολιο 11

.. κοιτα να δεις ή σκεφτομαστε ολοκληρωμενα ή μισερα και καμπουρικα.. η βαλιτσα η συνομωσιολογικη προφανως παει πολυ μακρυα κι βεβαια αναλογα με το πνευμα που διαθετει ο καθεις ....

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΟΗΤΙΚΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΜΟΣΙΩΛΟΓΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΛΟΚΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ .. ....
Απάντηση με παράθεση
  #1098  
Παλιά 06-07-11, 22:28
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΘΗΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
...και μενα με προβληματιζει Λευτερη η αποψη σου πως εσυ ενας διαβασμενος της Αριστερας Ατραπου δεν ελκεσαι απο τον κατεστημενο Τεκτονισμο τον αριστεροτροπο ....( που βεβαια θα πρεπει να τον διακρινουμε απο τον αιρετικο τεκτονισμο τις αποσπασμενες απο τα μεγαλα και εγνωσμενα καθιερωμενα και παραδεδεγμενα τεκτονικα δικτυα ...τα οποια πολεμουν με νυχια και δοντια τους Αποταχτες του Σαθωνα !!!
Καθήρα το οτι προσπαθείς να με τοποθετήσεις κάπου είναι εντελώς αυθαίρετο. Προσωπικά έχω λάβει Μυήσεις πάρα πολλές απο ανθρώπους που έχουν εξελιχθεί σε επίπεδο να ενεργοποιούν τον εγκέφαλο και να αναβαθμίζουν τον Οδηγό στο δεξί ημισφαίριο σε Ανώτερο βαθμό. Πάντοτε στο πλαίσιο καλού ήθους και θετικής προαίρεσης. Αυτά που προτρέπω όλους δηλ. Να μην εντάσσονται σε σέχτες και Τάγματα, αλλά να δρουν ανεξάρτητα και εξωτερικά απο όλα αυτά.

Γιατι αλλιώς... γνωρίζεις καλά που καταλήγει ο άνθρωπος που... "δένεται σε κάποιο άρμα". Νομίζει οτι τα πράγματα είναι... μόνο έτσι -όπως του τα είπαν- και δεν έχει ελευθερία σκέψης, ούτε καν να πει το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια, ούτε να το αναλύσει καλύτερα. Έχω αρκετά παραδείγματα.

Σχετικά με Αριστερά ή Δεξιά Ατραπό τοποθετούμαι στο σχετικό θέμα του φόρουμ. Θεωρώ το δίλημμα ανύπαρκτο. Διότι και στις δύο έχω βρει τόσο καλούς όσο και κακούς ανθρώπους.

Tώρα για τους "Φύλακες παρακαταθηκών" κλπ κλπ ας μην λησμονούμε πως αυτά είναι ισχυρισμοί των ιδίων. Δηλ. μελών των Ταγμάτων που έχουν μυστικιστικό προσανατολισμό. Μιλάμε για μέρος των θεωριών τους, και του story που πλασάρουν. Μένει να αποδειχθεί κάθε ένας απο αυτούς τους ισχυρισμούς, ξεχωριστά.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 06-07-11 στις 22:42
Απάντηση με παράθεση
  #1099  
Παλιά 16-01-12, 19:53
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή Ποια είναι η δική σας γνώμη;

Εδώ θα μου επιτρέψετε να αναφερθώ στον μασονισμό υπό ένα άλλο πρίσμα. Έχω κατά καιρούς διαβάσει σε ένα site το εξής άρθρο και συγκεκριμενα:

http://www.tovima.gr/relatedarticles...le/?aid=172012

Είναι για μια λίστα πεθαμένων επιφανών ανδρών από την εποχή του 1800 και τελειώνει το 1950, που τάχα ήταν μέλη αυτής της αίρεσης, γιατί για αίρεση πρόκειται. Μεγάλες αξιοσέβαστες προσωπικότητες, ανάμεσα τους και πολιτικοί που μετά το θάνατό τους παρουσιάστηκε αυτή η λίστα στη δημοσιότητα. Η λίστα αυτή τελειώνει μέχρι εκεί που υπάρχουν πεθαμένοι πολιτικοί, γιατροί, δικηγόροι κ.λ.π. Αναφέρονται χτυπητά ονόματα.
Και ερωτώ γιατί σταματά εκεί και δεν γράφει και τους σημερινούς μασόνους;
Πιστεύω ότι είναι μια πλάνη που αν μπορούσαν οι νεκροί να μιλήσουν θα έλεγαν ότι ουδέποτε υπήρξαν μέλη της. Επειδή δεν μπορούν να μιλήσουν φανερώθηκε. Και εμένα θα μπορούσαν αν ήθελαν μετά το 2080 που εγγυημένα δεν θα ζω να γράψουν ό,τι θέλουν. Ούτε να τους μηνύσω θα μπορώ ούτε να αντιδράσω. Αφού θα είμαι πεθαμένη. Εσείς τι λέτε; Αν πραγματικά υπήρξαν μασόνοι αυτά τα 244 μέλη που αναφέρονται δεν θα έπρεπε να ισχύει μέχρι το 2012; Ξέρετε τι θα γίνει; Σε 150 χρόνια που θα έχουν πεθάνει αυτοί που ζουν σήμερα θα βρεθεί μια λίστα και θα λένε τα μέλη από το 1951 - 2050 ας πούμε. Σ' αυτή θα υπάρχουν οι σημερινοί επιζώντες που τότε θα είναι νεκροί.
Το σκεπτικό μου πώς σας φάίνεται. Ποια είναι η δική σας γνώμη;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 16-01-12 στις 20:11
Απάντηση με παράθεση
  #1100  
Παλιά 28-01-12, 00:49
nikosxeng Ο χρήστης nikosxeng δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2004
Περιοχή: ι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

μαςωνος τι θα πει; δικτυωμενος;
με ανοχη ανωτερων;
η πλατες για να ανεβει κι αλλο;

παντως χαρακτηριςτικο οτι ειναι
ςε ολα τα κομματα,
ακομα και ςε αυτα που δεν
περιμενει κανεις -
αν εχει καποιος αλλη αποψη ας την
αναφερει - και ςυνεργαζονται /
καλυπτονται μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.