Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 29-04-07, 16:49
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Kατα καποιο τροπο πηρα την απαντηση που αναζητουσα στο ερωτημα μου.

Η αληθεια ειναι οτι περα απο τους μυθους και τους θρυλους ειχα στο μυαλο μου την εκκλησια του Ροσλιν στη Σκωτια, η οποια και χτιστηκε απο τον Γουλιαμ Σεντ Κλαιρ σχεδον 150 χρονια μετα το διωγμο και θανατο των περισσοτερων Ναϊτων. Το παραξενο ειναι οτι σε αυτην την εκκλησια υπαρχει πληθος ναϊτικων συμβολισμων οπως για παραδειγμα οι δυο ιππεις πανω σε ενα αλογο, η ιδια η σφραγιδα των Ναϊτων (ο αμνος του θεου που κρατα σταυρο), τα χερια στο στηθος ή τα εκτεθιμενα στα ποδια χερια των αγαλματων στο γυναικωνιτη του ναου, καθως επισης και μια αλλη μορφη με σταυρο στο ενα χερι κρατωντας στο αλλο ενα σχοινι περασμενο στο λαιμο ενος αλλου ανθρωπου που εχει δεμενα τα ματια(μυητικο τυπικο των τεκτονων που υποτιθεται οτι επισημα δημιουργηθηκαν πολλους αιωνες αργοτερα...). Εχει αραγε βαση η πληροφορια πως η οικογενια Σεν Κλαιρ αναγνωριστηκε το 18ο αιωνα ως ο γονιδιακος ηγετης του τεκτονισμου στη Σκωτια;(ασε δε που περιπου 300 χρονια πριν ο ιδρυτης των Ναϊτων ειχε παντρευτει κοπελα απο την οικογενεια Σεντ Κλαιρ!).


Δε γνωριζω εαν εχεις επισκεφτει το παρεκκλησι του Ροσλιν. Εαν ειχες ορισμενες φωτογραφιες η συζητηση θα επαιρνε σιγουρα πιο ενδιαφερουσα τροπη!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-04-07 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #332  
Παλιά 29-04-07, 17:32
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Ο Τεκτονισμός πέραν των άλλων του λειτουργιών οδηγεί στην πραγματική γνώση, που είναι η αλήθεια. Αυτός είναι και ένας από τους υψηλότερους στόχους του άλλωστε.



Φιλικά,
OrdoAbChao
Δηλαδή μέσω του Τεκτονισμού ανακαλύπτεις(εάν τα καταφέρεις φυσικά) την αλήθεια;Η οποία είναι μία...;Κι αν υπάρχουν περισσότερες από μία αλήθειες...;
Αν απλά ο Τεκτονισμός δείχνει το δρόμο προς μία από τις πολλές αλήθειες ή απλά τη δική του αλήθεια;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #333  
Παλιά 29-04-07, 21:16
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ leo_morpheus,

H αλήθεια, για να είναι αλήθεια, είναι μία. Οι τρόποι που εκφράζεται ή οι περιγραφές τις είναι διαφορετικές. Ο Τεκτονισμός είναι ένας δρόμος για την αλήθεια. Δεν είναι ο μόνος. Αν σου ταιριάζει τον ακολουθείς, αν δεν σου ταιριάζει επιλέγεις κάποιον άλλον. Νομίζω ότι αυτό είναι πλήρως κατανοητό.

Αγαπητέ beetlejuice,

Μετά λύπης μου θα σου δηλώσω ότι δεν έχω επισκεπτεί το παρεκκλήσι του Ρόσλιν, έχω βέβαια στα χέρια μου αρκετές φωτογραφίες. Επίσης δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, για τον λόγο ότι ασχολείται υπερβολικά πολύς κόσμος και νομίζω ότι περιττεύω. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε πολύ να τις διαβάσω και να μπορέσω ίσως να καταθέσω και μια γνώμη πάνω στο θέμα, αν και λίγο δύσκολο διότι οι γνώσεις μου είναι ελλειπείς.

Το ερώτημα που μου δημιουργήθηκε από την λιγοστή μου έρευνα δεν είναι αν υπάρχει σχέση μεταξύ Τεκτόνων και Ναϊτών, κάτι που το θεωρώ οφθαλμοφανές, αλλά ποιός έρχεται πρώτος ιστορικά. Και δυστυχώς το συγκεκριμένο είναι λίγο δύσκολο να απαντηθεί. Το Ρόσλιν αποδεικνύει τούτη τη σχέση, αλλά δεν μας υποδεικνύει ποιός ήταν ο πατήρ και ποιός ο υιός.

Αναμένω γραφή σου.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 29-04-07 στις 21:18
Απάντηση με παράθεση
  #334  
Παλιά 30-04-07, 00:33
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ευλογη η απορια σου, υπαρχει μια θεωρια που τοποθετει την προελευση των τεκτονων απο την αρχαια Αιγυπτο αν και δεν εχω ασχοληθει περαιτερω ανιχνευοντας τα διαθεσιμα στοιχεια. Παρ'ολα αυτα η επισημη τοποθετηση της ιδρυσης των τεκτονων το 1717 σε συνδυασμο με την αποκρυψη απο το ευρυ κοινο της σχεσης που τους συνεδεε με τους Ναϊτες δημιουργει αρκετα ερωτηματικα που οδηγουν (παντα με τη λογικη) οτι οι δευτεροι μαλλον προηγηθηκαν των πρωτων. Ας μη ξεχναμε πως οι Ναϊτες εφηρμοσαν για πρωτη φορα συναιτεριστικη πολιτικη και τραπεζικο συστημα, καθως επισης και την εκδοση επιταγων. Εχουν πεσει στα χερια μου ορισμενα βιβλια και αρθρα περι "γεννεαλογιας της εξουσιας" πολυ ενδιαφεροντα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 30-04-07 στις 00:35
Απάντηση με παράθεση
  #335  
Παλιά 30-04-07, 01:25
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ beetlejuice,

Αν κοιτάξεις τα προηγούμενα μηνύματά μου θα βρεις ένα αρκετά καλό δεσμό για την προέλευση του τεκτονισμού που μελετά αρκετές πλευρές του ζητήματος. Το πρόβλημα είναι αρκετά πιο σύνθετο απ'ότι παρουσιάζεται και θα σου εξηγήσω τι εννοώ αμέσως.

Εκτός από την λεγόμενη αυθεντική σχολή, που ως αυθεντική είναι η μόνη που δέχεται την αρχή του Τεκτονισμού το 1717 και υποχρεούται να το κάνει, όλες οι υπόλοιπες αναγνωρίζουν την αρχή του τεκτονισμού σε διαφορετικές περιόδους. Όμως υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Είναι διαφορετική η συμβολική αρχή του τεκτονισμού, μια αρχή που είναι βασική για την συμβολική του ιστορία και η πραγματική του αρχή, που πιθανόν να μπορούσε να είναι και ανάλογη αν και το θεωρώ αμφίβολο.

Τούτο το συμπέρασμα εξάγεται ευκόλως και μπορούν να βρεθούν ιδίου τύπου διαφορές στον μύθο του Χιράμ μεταξύ της τεκτονικής μυθοπλασίας και της πραγματικής ιστορίας. Ακόμα και οι χρονολογίες και οι ημερομηνίες έχουν έναν συμβολικό ρόλο στον Τεκτονισμό και είναι άχρηστο να τις αντιμετωπίζουμε ιστορικά. Είναι και αυτές μέρος της αλληγορίας του και οφείλουν να αποκωδικοποιηθούν κάτω από αυτό το πρίσμα.

Το ερώτημα οφείλει να είναι πολύ συγκεκριμένο. Αν ο Τεκτονισμός προϋπήρχε του Τάγματος των Ιπποτών του Ναού, πρέπει να αποδειχθεί ότι υπήρχε ως Τεκτονισμός, με ανάλογο τυπικό και ανάλογη δομή.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #336  
Παλιά 30-04-07, 09:23
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Αγαπητέ .... OrdoAbChao

Δυστυχώς λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων και φόρτου εργασίας δε μπορώ να επεκταθώ όσο θα ήθελα στο παρόν θέμα για αυτό και θα σταθώ μόνος στο σκέλος των αρχαίων μυστηρίων και κυρίως των Διονυσιακών ...
Ένα πρώτο ερώτημα που θα ήθελα να κάνω σε εσάς αλλά και στο κύριο Δασκαλάκη είναι το :
Από πού αντλείται τη πληροφορία ότι Οι βαθμοί του τεκτονισμού και τα σύμβολά του είναι ανάλογα με αυτών των Διονυσιακών και Ελευσίνιων μυστηρίων , και κυρίως των πρώτων ;
Μήπως όταν αναφέρεστε κυρίως στα Διονυσιακά μυστήρια εννοείτε κάτι άλλο η κάποιου άλλου Διονύσου που μου διαφεύγει ;

Είσθε σίγουροι πως γνωρίζετε όλες τις αποκωδικοποιήσεις του Κηρύκειου ;

Γνωρίζεται εσείς η και ο κύριος Ανδρέας Παναγόπουλος κάτι περισσότερο απ τα συνηθισμένα για Το Στάχυ στα μαλλιά της Δήμητρας στην Ελευσίνα ;

Το Σκούφο του Μίθρα ;

Και για ποίο λόγο λετε , στη προτεινόμενη ιστοσελίδα συγχέουν τη Θράκη (Ορφέας) και την Ελευσίνα (Ελευσίνια Μυστήρια, Δήμητρα και Περσεφόνη)
Κυρίως Με την Αίγυπτο ;

Υπάρχουν ομοιότητες νομίζετε ανάμεσα στα Αιγυπτιακά « μυστήρια» με «.» και τα Διονυσιακά η τα Ελευσίνια ;
Γνωρίζετε το πως οι Διονυσιακοί «τεχνίτες» όπως τους ονομάζετε κατασκεύαζαν τους ναούς , και έκαναν μόνον αυτό η και κάτι άλλο που μάλλον σκόπιμα σας διαφεύγει ;

Γνωρίζετε κάποιο απ τα εκατοντάδες επίθετα που συνοδεύουν τον Διόνυσο όπως ωμοφάγος , ταυρόμορφος , εκστατικός , βροντερός κ.α. να έχει κάποια φιλοτεκτονική σχέση η έστω να υπονοεί κάτι τέτοιο , και ποίο ;

Πιστεύετε πως ο Διόνυσος είναι μέρος αυτού που ονομάζετε συνειδητό η από αυτά που χαρακτηρίζετε ως πρόβατα , η τίποτα απ τα 2 ;

Μήπως όλο αυτό το παραμυθάκι (όπως λετε και εσείς περί των αποστατούντων ) που εδώ εννοώ τα της συσχέτισης των μασονικών ταγμάτων με τον αρχαίο και κυρίως ελληνικό πολιτισμό όπερ και από σπόντα με τον Αιγυπτιακό ξεκίνησε από κάποιους Γάλλους τέκτονες 33ου βαθμού στα μέσα του ΙΘ αιώνος ώστε να υπάρχει κάποιο φιλοσοφομυστηριακό άλλοθι ;

Σας ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα ...


ΥΓ. μπορώ να σας το κάνω και πάρα πολύ πιο εύκολο ...αν θέλετε


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #337  
Παλιά 30-04-07, 15:36
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητε....Lux,

Προβλήματα με την λογική σου:

1. Ο πληθυντικός. Δεν είμαστε κόμμα, ο καθένας λειτουργεί ανεξάρτητα και κάνει την προσωπική του έρευνα. Άρα εξάγει και τα προσωπικά του συμπεράσματα.

2. Ένας τέκτονας που έχει πραγματική αγάπη για τον Τεκτονισμό, του δημιουργείται η ανάγκη να αναζητήσει τις ρίζες του. Καμιά άλλη σκοπιμότητα. Και αν κάποιοι προσπαθούν να κερδίσουν κάτι, τούτο δεν συνάδει με τις αρχές του Τεκτονισμού. Με λίγα λόγια θα προσπαθούν να κάνουν μια κίνηση για κάτι το οποίο δεν τους άγγιξε ποτέ. Τούτη η τιμωρία νομίζω πως είναι αρκετή.

3. Ο λόγος που συσχετίζονται τα μυστήρια είναι διότι όντως έχουν σχέση φίλε Lux, κάτι που μπορείς να το ανακαλύψεις και μόνος σου αν τα μελετήσεις. Η Αίγυπτος υπήρξε μητέρα του δυτικού εσωτερισμού. Όπως λέει και το ρητό:
"Εξ Αιγύπτου πάσα μύησις".

4. Αυτό με τα πρόβατα δεν το έπιασα.

5. Την επόμενη φορά στον ενικό. Μιλάς με έναν χρήστη κι όχι με κάποιο άγνωστο πλήθος.

OrdoAbChao
------------
Ne Plus Ultra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 30-04-07 στις 15:47
Απάντηση με παράθεση
  #338  
Παλιά 30-04-07, 16:23
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
=OrdoAbChao]

3. Ο λόγος που συσχετίζονται τα μυστήρια είναι διότι όντως έχουν σχέση φίλε Lux, κάτι που μπορείς να το ανακαλύψεις και μόνος σου αν τα μελετήσεις. Η Αίγυπτος υπήρξε μητέρα του δυτικού εσωτερισμού. Όπως λέει και το ρητό:
"Εξ Αιγύπτου πάσα μύησις".
μα επειδή τα εχω μελετήσει ρωτάω (ευτυχώς οχι μονο θεωρία)....
υπάρχει κ ενα ρητό που το εχω ακούσει απο άλλον τέκτονα και λεει.
εξ ανατολών πάσα μυησις (εννοεί την Ινδία) .....
τι ισχύει τελικά ;

αναμένω και κάποιες απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα μου ...

νομίζω πως αύριο λογω απεργίας θα μπορέσω να είμαι αναλυτικότερος σε αυτα που υποστηρίζω .


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 30-04-07 στις 16:28
Απάντηση με παράθεση
  #339  
Παλιά 30-04-07, 19:28
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux,

Θα περιμένω τις επεξηγήσεις σου τότε, διότι τα ερωτήματά σου δεν είναι ιδιαίτερα σαφή. Τουλάχιστον δεν κάνουν κατανοητές τις θέσεις σου.

Και τα δύο ισχύουν. Η χρήση τους είναι διαφορετική. Για τον δυτικό εσωτερισμό, θα λέγαμε ότι εξ Αιγύπτου πάσα μύησις.

Η δυτική σχολή με την ανατολική έχουν μια βασική διαφορά. Η ανατολική προσεγγίζει τα πράγματα από το γενικό στο ειδικό, ενώ η δυτική από το ειδικό στο γενικό.

Η δυτική επικεντρώνεται στον άνθρωπο για να κατανοήσει το σύμπαν, ενώ η ανατολική κατανοεί τον άνθρωπο μέσω τους σύμπαντος. Δεν ύπαρχει καλύτερη ή χειρότερη. Είναι αντίθετες και συμπληρωματικές.

Η φράση, εξ Ανατολών πάσα μύησις, έχει διαφορετικό χαρακτήρα. Δεν ομιλεί για την διαδοχή του τύπου, αλλά για την Ανατολή ως την συμβολική πηγή του φωτός. To γνωστό Lux Ex Oriente. Η μύηση είναι ένας θάνατος και μια αναγέννηση.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #340  
Παλιά 30-04-07, 19:45
MariaC Ο χρήστης MariaC δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή βοήθεια..

Αγαπητέ OrdoAbChao, είμαι αρκετά έως και πολύ μπερδεμένη από τότε που κατάλαβα πριν αρκετό καιρό ότι ο σύντροφός μου είναι τέκτων. Προσπαθώ να έχω αρκετά ανοιχτό μυαλό και να ακούω τα όσα μου λέει, παρόλη την κάθετη χριστιανική άποψη ολόκληρης της οικογένειάς μου. Παρ'όλ'αυτά, αυτό που με απασχολεί περισσότερο αφορά το μέλλον και την ίσως δημιουργία οικογένειας με τον άνθρωπο αυτό. Θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να με ενημερώσεις για το τι ήθισται σχετικά με τα έθιμα, μυστήρια στη ζωή ενός μασώνου.. Θα πρέπει να ακολουθήσει μασωνικός γάμος, βάπτιση, κηδεία κλπ, όταν προσωπικά κάτι τέτοιο ούτε που μπορώ να το φανταστώ; τι θα έκανες εσύ, ως τέκτονας; θα με βοηθούσε πολύ η απάντησή σου.. Αισθάνομαι τόσο μετέωρη από την ώρα που έμαθα κάτι τέτοιο και οι σκέψεις για το μέλλον με έναν άνθρωπο είναι πολύ σημαντικές.. Θα ήταν καλό να γνωρίζουμε κάθε αλήθεια.. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.