Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 15-11-05, 00:16
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Αγαπητέ boris,

αναζητούν κάποιοι την σχέση που έχουν οι τέκτονες με την ανέγερση του Ναού του Σολομώντα, αλλά αμφιβάλλω αν δείχνουν την ίδια ζέση να ερευνήσουν την σχέση που έχουν οι Έλληνες με αυτήν.
Τί να πω ?
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-11-05, 09:33
boris Ο χρήστης boris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2003
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ένα άλλο πράγμα που αδυνατώ να καταλάβω... Ο ναός του Σολομόντα τι το τόσο κακό έχει; Και γιατί πρέπει να τον συνδέουμε με ότι θεωρούμε κακό σε αυτό τον κόσμο; Όταν χτίστηκε ήταν μια απλή συναγωγή. Τώρα ότι απέμεινε λειτουργεί σαν τείχος των δακρύων. Είναι τόσο κατακριτέο αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-11-05, 17:41
Το avatar του χρήστη Fr.GAOTU
Fr.GAOTU Ο χρήστης Fr.GAOTU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Και εγώ αν θέλω θα μπορούσα με σαρκασμούς να απευθήνομε σε διάφορους εδώ μέσα και να κάνω τον γνωστικό. Πρίν βγάλεις τα συμπεράσματα, "που τα έβγαλες και ας μην με έχεις δεί ποτέ και ούτε ξέρεις ποιός μπορεί να είμαι", λες ότι οι τέκτωνες δεν αποκαλύπτουν την ιδιότητα τους σε κάνεναν δογματικό, "άλλη μία ιδιότητα μου έδωσες χωρίς να με ξέρεις", πως είσαι και τόσο σύγουρος γι'αυτό ;;;

Αυτό δηλαδή τί είναι ;;;;

http://www.freemasons-freemasonry.com/mckenna.html

Άντε και για να μήν κουράζεσε μπορείς να το αγοράσεις απο εδώ

http://www.freemasonstore.com/index....e91d03be9d79b4...

Όπως και διάφορα άλλα συμπράκαλα για να είσαι και εσύ ένας ίν-τέκτονας...
Χρήστη Astral είναι κρίμα που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα μου 1ον με έβγαλες τέκτονα λόγω του ότι ίσως να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω και για να χρησιμοποιήσω και δικούς σου απόλυτα πολιτισμένους όρους "μία ιδιότητα μου έδωσες χωρίς να με ξέρεις", 2ον για άλλη μια φορά βγήκες φάουλ με το να μας δείχνεις σαν ιερό μασονικό βιβλίο την χριστιανική βίβλο, για αυτό καλό θα ήταν να κάνεις και μία έρευνα… η καλύτερα διάβαζε τα κείμενα στα links που μας δίνεις… η τέλος μάθε αγγλικά...

Υ.Γ: Σε ευχαριστώ που πραγματικά νοιάζεσαι για το αν θα γίνω in, λέω τελικά το ιερό μασονικό βιβλίο να το πάρω από την ενορία μου.
__________________
I am not young enough to know everything.
Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fr.GAOTU : 15-11-05 στις 20:03
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-11-05, 23:06
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boris
Ο ναός του Σολομόντα τι το τόσο κακό έχει;
Απλώς "κολλάει" σε διάφορα σενάρια συνωμοσιολογίας, τα οποία κάποιοι κατασκευάζουν για να πουλούν βιβλιαράκια με κρυφές "αλήθειες" και να κονομάνε ευρουδάκια...
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-11-05, 13:03
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Προτρέπω όσους ενδιαφέρονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για ένα σοβαρό θέμα για βρουν το βιβλίο

THE FREEMASONS - THE ILLUSTRATED BOOK OF AN ANCIENT BROTHERHOOD του (μασώνου) MICHAEL JOHNSTONE.

και μετά τα λέμε.

edited by Apan@Samos: Διαγραφή περιεχομένου που αντιβαίνει τους όρους χρήσης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 18-11-05 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-11-05, 04:06
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Τί θέλεις να μας πεις για το βιβλίο ?
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-11-05, 09:46
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Σε σένα τίποτα,το μύνημα μου απευθύνεται σε μη-μασόνους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αναστάσιος : 19-11-05 στις 10:14
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-11-05, 13:40
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Είναι τιμή μου ότι κρίνεις πως θα μπορούσα να είμαι ενταγμένη στον Τεκτονισμό, αλλά παρ' όλα αυτά κράτα και κάποιες επιφυλάξεις.
Δεν με ξέρεις κι ούτε θα μπορούσες και να με ξέρεις όντας αρκούντως αγενής.

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και δεν γράφει πουθενά ότι μπορείς ν' απευθύνεσαι επιλεκτικά, όπως επίσης δεν το διευκρίνισες ο ίδιος στην αρχική σου δημοσίευση, θεωρώ εύλογο να τίθεται το ερώτημα "τί έχεις εσύ να μας πεις;", το οποίο και παραμένει έως ότου φιλοτιμηθείς να δώσεις απάντηση.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 19-11-05 στις 15:40 Αιτία: να ένα ποστ που θα μπορούσε να σταλεί ως προσωπικό μήνυμα μιας και δεν προσφέρει στην κουβέντα...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-11-05, 18:39
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fr.GAOTU
Χρήστη Astral είναι κρίμα που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα μου 1ον με έβγαλες τέκτονα λόγω του ότι ίσως να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω και για να χρησιμοποιήσω και δικούς σου απόλυτα πολιτισμένους όρους "μία ιδιότητα μου έδωσες χωρίς να με ξέρεις", 2ον για άλλη μια φορά βγήκες φάουλ με το να μας δείχνεις σαν ιερό μασονικό βιβλίο την χριστιανική βίβλο, για αυτό καλό θα ήταν να κάνεις και μία έρευνα… η καλύτερα διάβαζε τα κείμενα στα links που μας δίνεις… η τέλος μάθε αγγλικά...

Υ.Γ: Σε ευχαριστώ που πραγματικά νοιάζεσαι για το αν θα γίνω in, λέω τελικά το ιερό μασονικό βιβλίο να το πάρω από την ενορία μου.
Σταματάω τότε να γράφω εγώ προς το παρόν και θα αφήσω τους γνώστες που έχουμε εδώ να με διαφωτήσουν... Θα κάνω μόνο ερωτήσεις... Έτσι που δεν είμαι γνώστης, όπως με βλέπουν κάποιοι΄ για να μάθω και εγώ δύο τρία π΄ραγματα παραπάνω.

Τι δουλειά έχει ένα Τεκτονικό Σύμβολο επάνω σε μία Αγία Γραφή μιάς θρησκείας η οποία θεωρεί τους Τέκτονες εχθρούς της και το αντίστροφο;

Αφού τα πράγματα είναι τόσο απλά γιατί τόσο ντόρος γύρω απο το θέμα που συζητάμε Diotima;;; Ποιοί είναι αυτοί που πολεμάνε με τόσο πάθος τον Τεκτονισμό και είναι ορκισμένοι εχθροί του;;; Τι έχουνε να χωρίσουνε με τον Τεκτονισμό ;;

Για το μυνημά σου χρήστη Fr.GAOTU δεν θα απαντήσω τίποτα, γιατί αν είχες κάτι ουσιαστικό να πείς, θα το είχες πεί πιστεύω... Όταν μου λές να πάω να μάθω Αγγλικά δεν πιστεύω ότι θέλεις να πείς ότι επειδή εσύ τα ξέρεις καλύτερα αυτό μπορεί και να συμένει ότι ταυτόχρονα ξέρεις και παραπάνω πράγματα. Εγώ για την εικόνα μηλάω...
Μεχρί τώρα μας έχεις πεί κάμποσες φορές ότι ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω, αν είναι έτσι να σε παρακαλέσω να μου δώσεις τα φώτα σου...

Υ.Γ. Όσω για τα αγγλικά μου, όταν πήγαινα σχολείο δεν είχαμε φροντηστήρια και όταν εμφανήστηκαν δεν είχα παραπάνω λεφτά για τα φροντηστήρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-11-05, 21:19
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Astral, κατ' αρχήν δεν υπάρχει καμμία διάθεση προσβολής.
Όσο με αφορά τουλάχιστον, θέλω να το ξεκαθαρίσω.
Κανείς δεν είναι φωτεινός παντογνώστης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Τι δουλειά έχει ένα Τεκτονικό Σύμβολο επάνω σε μία Αγία Γραφή μιάς θρησκείας η οποία θεωρεί τους Τέκτονες εχθρούς της και το αντίστροφο;
Πρώτ' απ' όλα, θα πρέπει να συμφωνήσεις ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει ότι του αρέσει εφόσον δεν ενοχλεί κάποιον και ως εκ τούτου, δικαιούται να βάλει ότι "γουστάρει" για εξώφυλλο ενός βιβλίου ακόμα και ιερού, εάν δεν επιβάλλει την εικαστική αυτή άποψή του και στους άλλους.
Στο σπίτι του ότι θέλει κάνει.

Εγώ στην Αγία Γραφή έχω βάλει ένα κάλυμμα που δείχνει αστράκια, σημαίνει κάτι αυτό ??

Είναι κίτρινα σε μπλε φόντο.
Λες να προσβάλλεται ο μεγαλοδύναμος??

Δεύτερον:
Θα πρέπει να σου θυμίσω ότι ο Χριστιανισμός αποτελείται από πολλά δόγματα, τα οποία δεν έχουν ίδια στάση απέναντι στα διάφορα θρησκευτικά ζητήματα.

Ως εκ τούτου, θα πρέπει να μάθεις ότι μόνον η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας και η Καθολική Εκκλησία έχουν αποδοκιμάσει τον Τεκτονισμό.

ΟΛΑ τα υπόλοιπα δόγματα (Φανάρι, Προτεστάντες κλπ.) ουδέποτε έχουν καταφερθεί εναντίον του Τεκτονισμού.
Έτσι, σε ξένες ιστοσελίδες θεωρείται πολύ φυσιολογικό να πουλούν τέτοιες βίβλους, γιατί δε θεωρούν ότι προσβάλλουν κάποιο θρησκευτικό κώδικα.

Παράθεση:
Αφού τα πράγματα είναι τόσο απλά γιατί τόσο ντόρος γύρω απο το θέμα που συζητάμε Diotima;;; Ποιοί είναι αυτοί που πολεμάνε με τόσο πάθος τον Τεκτονισμό και είναι ορκισμένοι εχθροί του;;; Τι έχουνε να χωρίσουνε με τον Τεκτονισμό ;;
Αυτή την απορία την έχω και εγώ.
Νομίζω ότι κακώς ρωτάς εμένα, διότι εγώ δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει κάποιος να είναι ορκισμένος εχθρός κανενός, πόσο μάλλον του Τεκτονισμού.
Αλλά από την άλλη δε μου κάνει και εντύπωση.
Οι άνθρωποι σταυρώσανε τον Χριστό, στον Τεκτονισμό θα κολλήσουνε τώρα??
Ψιλά πράγματα. Τς!
Και μη μου πεις ότι έχει αλλάξει κάτι από τότε μέχρι σήμερα...
Δε θα το πιστέψω.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.