Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 26-05-07, 16:23
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φίλε Ordo,όπως μου απάντησες σε προηγούμενο post,ο Τέκτων αναζητά την μία αλήθεια,σωστά;Παραμερίζω την άποψη μου ότι δεν υπάρχει μία αλήθεια και συνεχίζω...

Σαν αρχαίο φιλοσοφικό σύστημα τι ακριβώς μελετά και ποιες οι κυριότερες επιρροές του;Μελετά ας πούμε κάποια απόκρυφη Δυτική Παραδοση,κάποιες γενικότερες παγκόσμιες φιλοσοφικές παραδόσεις...;Είναι επηρεασμένο αυτό το σύστημα και κατά πόσο από ανατολίτικα φιλοσοφικά συστήματα και από την καμπαλιστική παράδοση;

Είναι οι Τεκτονες(όσοι το καταφέρνουν φυσικά)στα χνάρια του Αγιου Δισκοπότηρου(καταλαβαίνεις τι εννοώ),κάτοχοι κάποιου παγκόσμιου μυστικού ή απλά πλέον μια οργανωμένη ομάδα με οικονομικά-πολιτικά συμφέροντα;
Φίλε leo morpheus παίρνω την πρωτοβουλία και παρεμβαίνω πρός χάρην της υγειούς αναπτύξεως της συζήτησεις πάνω στο τόσο λεπτό ζήτημα του Τεκτονισμού...

Καταρχάς η αλήθεια είναι μία...Πάντοτε μία ήταν... " Όλα τα ποτάμια οδηγούν στην θάλασσα" λέει η παροιμία. Όλες οι φιλοσοφίες, οι θρησκείες, οι διδασκαλίες οδηγούν στην "Μία" αλήθεια...Απλώς ο κάθε λαός και ο κάθε ένας προσωπικά απο εμάς επιλέγουμε τον τρόπο-μέθοδο που θα προσπαθήσουμε να ερευνήσουμε και να αναζητήσουμε την αλήθεια αυτή. Θές να το κάνεις μέσω της φιλοσοφίας των Vondun; Δικαίωμα σου αρκεί να μήν βλάπτεις τους διπλανούς σου...Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στην "προσωπική" αλήθεια του καθενός μας αλλά αυτό δέν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.Τώρα για την Τεκτονική "αλήθεια"...

Ο Τεκτονισμός μελετάει το κάθε σύστημα, την κάθε φιλοσοφία, την κάθε θρησκεία. Βασίζει την δομή λειτουργίας του στα Ιπποτικά πρότυπα του Μεσαίωνα τα οποία και είναι άκρως αξιοκρατικά και λειτουργικά. Απο εκεί και ύστερα οι λειτουργίες των τεκτόνων είναι σαφώς επηρεασμένες απο της αρχαίες φιλοσοφίες και παραδόσεις...Διονυσιακά μυστήρια, πρωτο-χριστιανική, Βουδιστικά και ούτο καθεξής. Μέχρι και μασωνική στοά στον αρχαίο Αιγύπτιο θεό Σέτ της Αιγύπτου υπάρχει. Θέλω να σε πληροφορήσω κάτι επαυτού όμως. Η κάθε στοά εμβαθύνει προτίστως στις φιλοσοφίες της χώρας στην οπολια εδρεύει. Τι θέλω να πώ με αυτό. Οι στοές που υπάρχουν στην Ελλάδα περισσότερο εμβαθύνουν στην αρχαία Ελληνική πίστη και στα τότε μυστήρια καθώς και στα πρωτο-χριστιανικά και χριστιανικά. Φυσικά και μελετάει και περεταίρω φιλοσοφίες όπως του βουδισμού ή του ινδουισμού μα κυρίως αναπτύσεται στα όρια της ενχώριας παράδοσης. Ο Ηράκλειτος έλεγε "Εν το Πάν". Αυτή είναι και η φιλοσοφία σε μία φράση του Τέκτωνα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Φίλε Knight Templar.

Σαφώς και μπορεί ένας τέκτων να είναι και χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε πιστεύει. Όπως και ένας πιστός χριστιανός μπορεί να είναι επηρεασμένος απο τις φιλοσοφικές διδαχές του Σωκράτη και του Πλάτωνα. Δέν του το απαγορεύει κανείς αυτό. Απλώς στην 2ερη περίπτωση που αναφέρω δέν υπάρχουν στοές η οργανώσεις που να κάνουν μελέτες ή να εμβαθύνουν με τυπικά και δομή πάνω στους φιλοσόφους αυτούς και τις σχολές που ιδρύσανε. Έχουν κλείσει δυστηχώς οι φιλοσοφικές σχολές εδώ και χιλιετίες. Θέλω να πώ πώς ο Τέκτων δέν παρεκλίνει απο τα Θρησκευτικά του πιστεύω. Δέν του επιβάλλει κανένας να μήν λατρεύει το δόγμα που εκείνος επιθυμεί (άν το επιθυμεί.). Μήν ψάχνουμε δαίμονες εκεί που δέν υπάρχουν.

Κάπου ποιό πάνω αναφέρθηκε για τον καλό επαγγελματία και την σχέση του με την καλοσύνη. Αναφέρθηκε πώς ένας καλος επαγγελματίας κάλλιστα μπορεί νάναι κακός άνθρωπος. Θα διαφωνήσω...Ένας καλός υδραυλικός..πέραν του ότι θα κάνει ορθά την δουλειά του θα πρέπει να έχει και καλή συμπεριφορά και τιμές φιλικές πρός τον πελάτη. Αυτό δείχνει πώς είναι καλός και ευγενής άνθρωπος. Ένας κακός άνθρωπος ανεξαρτήτως εάν είναι καλός σάν τεχνίτης θα κοιτούσε να υφαρπάξει περισσότερα χρήματα απο το κανονικό. Η πραγματική μας φύση φαίνεται σε όλους τους τομείς στην ζωή μας. Πόσο μάλλον στην εργασία μας που είναι η δεύτερη μας φύση απο μία ηλικία και μετά και περνάμε άπειρες ώρες για τον βιοπορισμό μας.

Να είστε καλά
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 26-05-07, 21:08
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ένα θέμα που συζητήθηκε αρκετά αλλά όχι τόσο ώστε να καλυφθούν οι φίλοι συνομιλητές είναι αυτό των ριζών του Τεκτονισμού, ή από που αυτός προέρχεται. Ο λόγος που το συνεχίζω είναι διότι θεωρώ ότι απογοήτευσα τον συνομιλητή μου Lux, κάτι που ειλικρινά δεν το ήθελα.

Αγαπητέ Lux,

Κατ' αρχήν θέλω να ξεκαθαριστεί ότι δεν υπάρχει μια de facto απάντηση στο συγκεκριμένο και ελπίζω από τα όσα έγραψα, το παραπάνω να είναι σαφές. Ελπίζω επίσης να έριξες μια ματιά στα κείμενα που έδωσα διότι περιγράψουν περιληπτικά τό όλο θέμα.

Η βασική διαφορά που μπορούμε να αναγνωρίσουμε μεταξύ των υποθέσεων που γίνονται για το σημείο εκκίνησης του Τεκτονισμού είναι αν ο Τεκτονισμός είναι απόγονος μιας αρχαίας αλυσίδας διαδοχής μυστικών ταγμάτων/αδελφοτήτων/εταιριών ή αν απλώς είναι συγγενής προς τα προηγούμενα και διάδοχος μόνο σε φιλοσοφική βάση.

Πολύ ενδιαφέρον έχουν οι απόψεις δύο εκ των σημαντικοτέρων εκπροσώπων και μελετητών του Τεκτονισμού του παρελθόντος, του Albert Pike και του Albert Mackey. Ενώ στην αρχή οι απόψεις τους συγκλίνανε προς το πρώτο, και τούτο σε μια εποχή που οι ενδείξεις ήταν ελάχιστες και που δεν είχαν καμία πρόσβαση σε στοιχεία από την Ευρώπη, ύστερα από χρόνια έρευνα κατέληξαν ότι το μόνο ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι ο Ελευθεροτεκτονισμός πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του 17ου αιώνα. Η γνώμη τους φυσικά έχει τεράστια σημασία, μια γνώμη που διατηρείται αδιαμφισβήτητα μέχρι σήμερα ως η κραταιά. Η χρήση του μύθου ως εργαλείο διδασκαλίας μέσω της αλληγορίας είναι εξαιρετική, από την άλλη όμως η πεποίθηση ότι ο μύθος είναι και ιστορικά αληθής, δεν έχει καμία χρησιμότητα για τους Τέκτονες.

Όπως είχα γράψει και στο παρελθόν βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι η παραπάνω άποψη ακολουθείται από όλους. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν είναι οι Τέκτονες που επωφελούνται από αυτήν την κατάσταση. Διατηρώντας αυτόν τον μύθο περί διαδοχής και αρχαιότητας, διάφοροι επιτήδειοι χρυσαφίζουν εμπορευόμενοι συνομωσιολογικές φυλλάδες με θέμα τα Απόκρυφα Μυστικά του Τεκτονισμού, την παγκόσμια κυριαρχία που μάλιστα είναι και σχέδιο αρχαίο, την Μαγδαλινή και άλλα τέτοια γαργαλιστικά και ευφάνταστα για να βγάλουν τον άνθρωπο της καθημερινότητας από την ρουτίνα του. Μέχρι εδώ καλά. Όταν όμως όλα τα παραπάνω στρέφουν την κοινή γνώμη, πολύ κοινή η συγκεκριμένη, εναντίον ενός θεσμού που μόνον αρωγά λειτουργούσε και λειτουργεί για την ανθρωπότητα, ε αυτό νομίζω είναι απαράδεκτο.

Καλό θα ήταν λοιπόν να αφήσουμε το παραμύθι για τον εσπερινό και να δούμε τα πράγματα με λογική και ειλικρίνεια. Το κλειδί είναι να βλέπουμε την ομορφιά στον κόσμο με τα μάτια ανοιχτά. Όσο δύσκολο κι αν ακούγεται.

Αυτά.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 31-05-07, 14:58
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Knight templar,είσαι σίγουρος ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία;Γιατί;
Ποια η συγκεκριμένη και ακίνητη διδασκαλία του;Ποια τα θρησκευτικά τυπικά του;Ποιοι οι βαθμοί των ιερέων του;Ποια τα ιερά του βιβλία;

Και για να τελειώνουμε με αυτό,πολλοί Πατριαρχες και γενικά ιερωμένοι ήταν Τέκτονες...δες και ο ίδιος...για να δεις ότι δεν παίζει ρόλο η θρησκεία του καθενός...

http://www.grandlodge.gr/Famous_gr_home.html
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leo morpheus : 31-05-07 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 01-06-07, 08:29
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένα θέμα που συζητήθηκε αρκετά αλλά όχι τόσο ώστε να καλυφθούν οι φίλοι συνομιλητές είναι αυτό των ριζών του Τεκτονισμού, ή από που αυτός προέρχεται. Ο λόγος που το συνεχίζω είναι διότι θεωρώ ότι απογοήτευσα τον συνομιλητή μου Lux, κάτι που ειλικρινά δεν το ήθελα.
Αγαπητέ φίλε
Συνήθως δεν απογοητεύομαι πολύ εύκολα...
Η ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι δε πιστεύω πως τα μασονικά τυπικά και γενικά ο μασονισμός έχουν σχέση με τον Διόνυσο και τα μυστήρια του...

Κάτι τέτοιο είναι οφθαλμοφανές στον παρατηρητή χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη γνώση ....

[CENTER]πρώτο παράδειγμα...



δεύτερο παράδειγμα

Βρες μου τα κοινά σημεία ..... υπάρχει κάτι που συνεχίζεις να μη καταλαβαίνεις .... ?
Εκτός κ αν εννοείς κάποια μυστικά κρυφά τυπικά που έχεις κάνει αυθαίρετους συσχετισμούς και τα βαφτίζεις Διονυσιακά.....η εάν αυτά ομοιάζουν με το δεύτερο παράδειγμα αλλά δεν είναι ορατά στους κοινούς θνητούς , οπότε όλοι εμείς έχουμε άγνοια επί του θέματος ....

...Αλλά ο Διόνυσος ως εκστατικός Θεός και όπως γνωρίζουμε όλοι , δεχόταν τα μυστήρια στα δάση και στα ξέφωτα και ουχί σε στοές και μυστικές κρυψώνες .....

Τέλος στη παραπάνω αναρτημένη λίστα από τον leo morpheus δυσκολεύομαι να φανταστώ κάποιον απ όλους τους αναφερόμενους ως Διονυσιακά Επηρεασμένο τύπο !

Με φαρδιές γραβάτες όλους τους φαντάζομαι , σημαντικά πόστα , παχυλούς μισθούς και επιδόματα , καρφιτσωμένους απ τα ξύλινα κοστούμια τους στη πυραμίδα του κοινωνιοιεραρχικού status !

Που είναι ο Διόνυσος ;
Αν ήταν παπάς ίσως τον έβρισκες κάτω από κάποιο τραπουλόχαρτο ....!


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 01-06-07 στις 08:45
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 01-06-07, 17:34
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Όντως καμιά σχέση.. ο ένας - το χοντρό μπουλουκάκι - είναι σαν να έχει καταπιεί χάρακα και οι άλλοι σαν να χουν καταπιεί κάτι άλλο..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 03-06-07, 04:04
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux,

Παράθεση:
Βρες μου τα κοινά σημεία ..... υπάρχει κάτι που συνεχίζεις να μη καταλαβαίνεις .... ?
"Ο νήπιος Διόνυσος, μέσα στο λαμπρό σκηνικό της ανάδειξής του από τον Δία σε θεό πρώτο και μέγα, σε διάδοχο, τη στιγμή που είχε επιδοθεί αμέριμνος στα παιγνίδια του, τεμαχίζεται από τους καραδοκούντες Τιτάνες. Αυτοί στη συνέχεια διαπράττουν επάνω του, χρησιμοποιώντας τις ιερές αυτές σάρκες, για να ολοκληρώσουν το βδέλυγμα της ωμοφαγίας και το μυστήριο της μετάληψης.
Η Αθηνά βέβαια και ο Απόλλων διασώζουν την καρδιά του αθώου θύματος και ο Ζευς τον ανασταίνει και τον αποκαθιστά, αφού κατακεραύνωσε πρώτα τους Τιτάνες."

Σύγκρινε το παραπάνω με τον μύθο του Χιράμ.

OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 03-06-07, 04:05
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Drymonia,

Χιούμορ του χειρίστου είδους.
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 03-06-07, 14:26
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia,

Χιούμορ του χειρίστου είδους.
Δε νομίζω πως κάνει χιούμορ Δρυμονία μου
ούτε οτι δε κατάλαβε .....
απλά όταν ΔΕΝ εν έχεις τη προσωπική γνώμη-εμπειρία το επίστασθαι, ακούς και πιστεύεις ότι έχεις διδαχθεί και είναι πολύ δύσκολο να πας κόντρα η να παρουσιάσεις μιαν αντίθετη γνώμη , να πας ανίθετα στο ρεύμα δηλαδή....
Αφού κάτι σε κρατάει....

Ότι μανθάνεις παρ άλλου δεν έπεται πως είναι η αληθής γνώση αλλά μόνον η γνώση άλλου...
Αφού Η αληθής γνώση το επίστασθαι δηλαδή, δίδεται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...!

Αγαπητέ Ordo …
Νομίζω πως σκέφτεσαι κάπως «κλειστοφοβικά» αφού φαντάζεσαι τον Διόνυσο μόνο ως θεό, καθ εικόνα και καθ ομοίωση του ανθρώπου, δηλαδή μόνο με ανθρώπινη σάρκα ..
Φαντάσου τον ως μύκητα για παράδειγμα, ενημερώσου για το τι «αλλαγές» μπορεί να προξενήσει ένα μύκητας στον ανθρώπινο οργανισμό και σύγκρινε τον με την ωμοφαγία, τους τιτάνες αλλά και την αποξήρανση .....

Ίσως μετά καταλάβεις ποιόν ρόλο έπαιξε ο κεραυνός του Δία τη μια φορά, η χύτρα , η Σεμέλη και ο κόκκινος οίνος καθώς επίσης γιατί γεννάται δυο φορές και ποιο καθοριστικό ρόλο παίζει η χρυσή βροχή του Διός κατά τη γένεση του ,την άλλη φορά ....

Δε θα μου ήταν δύσκολο να σου πω τι εννοώ αλλά δε θέλω να σου περάσω άλλη μια έτοιμη γνώμη , αφού ως είπα πιο πάνω ....

Η αληθής γνώση το επίστασθαι δηλαδή, δίδεται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...!
Είμαι σίγουρος πως αν σε ενδιαφέρει πραγματικά.. θα το ψάξεις ....!!

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 03-06-07, 16:46
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux,

Μάλλον σε έχω υποτιμήσει, κάτι που για μένα είναι απαράδεκτο. Κάποιες φορές δυστυχώς δεν το ελέγχουμε και σου ζητώ συγνώμη γι'αυτό.

Ο Τεκτονισμός δεν παρέχει έτοιμη γνώση. Ο Τεκτονισμός είναι ένας αμιγώς βιωματικός δρόμος, και τα συμπεράσματα που καταλήγει ο καθένας βασίζονται πρώτον στις δυνατότητές του και δεύτερον στην προσωπική του εργασία. Όμως, τον χαρακτηρίζει μια ομόνοια που εξασφαλίζει την αρμονική συνύπαρξη διαφορετικών ανθρώπων, διαφορετικών πεποιθήσεων. Ο Τεκτονισμός είναι το θεμέλιο που ο κάθε Τέκτων χτίζει πάνω του. Γι'αυτό και αναγνωρίζει την Ελευθερία ως αρχαίο δικαίωμα του ανθρώπου, την Iσότητα ως αναγκαιότητα για την πρόοδο της φυλής του και την αδελφότητα που υπό τη σκέπη της οι αδελφοί εργάζονται για έναν ανώτερο σκοπό.

Για το θέμα μας τώρα. Τον Διόνυσο δεν τον φαντάζομαι καθόλου. Τον κατανοώ ως συμπαντική αρχή, ανάλογη προς την αρχή του Πανός ή του αιωνίου ταραξία. Τούτη η αρχή έρχεται διαρκώς ενάντια προς την αρχή της αταραξίας, την συντηρητική αρχή της συμπυκνώσεως. Αν θέλεις να τον φανταστώ, μπορώ να τον φανταστώ ως το γιγάντιο μαγκάλι των κόσμων, ο ίδιος ως πύρινη λάβα που διαμορφώνει και μεταμορφώνει τις σταθερές.

Θα μπορούσα όμως να σου γράφω μέχρι αύριο για τον τρελό, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Αν βλέπεις όσα βλέπω, νομίζω ότι είναι αρκετά.


Παράθεση:
Η αληθής γνώση το επίστασθαι δηλαδή, δίδεται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...!


Φιλικά,
OrdoAbChao

"Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι μέλος καμίας δημόσιας ομάδας"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 03-06-07 στις 16:47
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 03-06-07, 23:42
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia,

Χιούμορ του χειρίστου είδους.
OrdoAbChao,

Αν ο Θεός μπορεί να φοβηθεί κάτι, αυτό είναι το χιούμορ..
..ακόμα κι αν αυτό είναι διονυσιακό [..χειρίστου είδους σύμφωνα με εσένα]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.