Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-01-12, 00:45
piperasgr Ο χρήστης piperasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

μπα... πολύ κουφό μου ακούγεται να είναι δοκιμές της ρωσίας, και να τον ακούνε σε πολλά μέρη της γης. αδύνατον πιστεύω.
__________________
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-01-12, 11:42
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Το τι πιστευεις εσυ και εγω και τι οχι δεν εχει καμμια σημασια.....σημασια εχουν τα γεγονοτα.

Οι πρωτες αναφορες για τους ηχους αυτους, και οι μονες που ελεγχονται ως αληθινες ακουστηκαν στην Ουκρανια. Πυραυλικες δοκιμες ψηλα στην ατμοσφαιρα με πυραυλους και κεφαλες σε φαση reentry να εισερχονται στην ατμοσφαιρα με πολλα μαχ μπορει να δωσουν περιεργους ηχους χιλιομετρα και χιλιομετρα μακρια......

Το φαινομενο αυτο ηταν οντως ανεξηγητο μεχρι που προταθηκε μια εξηγηση και ως τετοιο το αναπαρηγαγαν ορισμενοι με μεγαλυτερη η μικροτερη επιτυχια. Μενει ομως να δουμε αν η εξηγηση ειναι σωστη η οχι.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 19-01-12 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-01-12, 14:33
Αληθινος Ο χρήστης Αληθινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2008
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλοι μου.

Όπως πολύ σωστά υπέθεσε ο κύριος Ιωαννίδης στο άρθρο του
http://www.apophenia.gr/?p=2369
πρόκειται για μια καμπάνια viral marketing,δηλαδή για έμμεση προώθηση.
Το viral marketing είναι ένα είδος marketing όπου ο διαφημιστής αντί να κάνει μια ξεκάθαρη διαφήμιση ενός προιόντος,προσπαθεί κεκρυμμένα να δημιουργήσει ενδιαφέρων για τη φύση ενός προιόντος,και άρα για το ίδιο το προιόν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το marketing όμως δεν φαίνεται να είναι της ταινίας Cloverfield,αλλά ενός video game,του Mass Effect 3.

Το Mass Effect 3 είναι το τρίτο μέρος της σειράς Mass Effect,η οποία αποτελεί μια από τις πιο ακριβές υπέρ-παραγωγές ηλεκτρονικών παιχνιδιών στην ιστορία
αυτής της βιομηχανίας,με το franchise της σειράς να εκτείνεται σε μυθιστορήματα,comics,ρουχισμό,κτλπ...
Η εταιρία εκδόσεων του είναι η πασίγνωστη σε αυτή τη βιομηχανία EA η οποία είναι και η πιο επικερδείς,και διαθέτει το μεγαλύτερο budget όσων αφορά διαφημίσεις σε αυτό το ψυχαγωγικό είδος.

Το τρίτο μέρος της σειράς αποκαλύφθηκε το Δεκέμβρη του 2010,όπου κυκλοφόρησε και το πρώτο του trailer.
Στο trailer αυτό παρουσιάζεται η Γη στο κοντινό μέλλον,να δέχεται επίθεση από
τους Reapers,πανάρχαιες νοήμων μηχανές οι οποίες καλλιεργούν τους ανθρώπους και τους θερίζουν για να συλλέξουν τις πρωτείνες τους ανά περιοδικά διαστήματα.
Οι Reapers κρυβόντουσαν στο διάστημα,και έτσι έρχονται από τον ουρανό,ενώ παράγουν συγκεκριμένους απόκοσμους θορύβους σαν μηχανικά βουητά...

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=BnEej1RfqTs

Αν παρατηρήσουμε με προσοχή το trailer αυτό,θα ακούσουμε τους ήχους που παράγουν οι Reapers,δηλαδή τα ηχητικά εφέ τους.Ακούγοντας τα κάποιος μπορεί να αντιληφθεί ότι τα ίδια ακριβώς ηχητικά εφέ αναπαράγονται και σε αρκετά από τα video που τραβήχτηκαν ως ντοκουμέντα,με τη διαφορά ότι έχουν υποστεί επεξεργασία προκειμένου να αναπαράγονται με πιο αργό ρυθμό ώστε να διαρκούν περισσότερο,κάτι που εύκολα μπορούμε να το κάνουμε και με ένα media player όπως το VLC.

Επίσης αν παρατηρήσουμε τη χρονική στιγμή που κυκλοφόρησε το trailer,και το πότε άρχισαν να εμφανίζονται τα "ντοκουμέντα" θα αντιληφθούμε πως τα "ντοκουμέντα" άρχισαν να εμφανίζονται ελάχιστο χρονικό διάστημα μετά τη κυκλοφορία του trailer.
Και φαίνεται πως τώρα που κοντεύουμε στην κυκλοφορία αυτού του παιχνιδιού,το οποίο θα κυκλοφορήσει αρχές Μαρτίου,το όλο θέμα με "μηχανικούς ήχους που έρχονται από τον ουρανό και μάλλον μας προειδοποιούν για την Αποκάλυψη" έχει αρχίσει να αποκτάει ιδιαίτερη δημοσιότητα,δεν νομίζετε ?

Άμα θέλετε,μπορείτε επίσης να παρακολουθήσετε ένα video σχετικά με το "making of" των ήχων των Reapers,όπου οι απόκοσμοι αυτοί ήχοι ακούγονται πιο καθαρά.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=8bytxqeUMPU

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-01-12, 02:33
Το avatar του χρήστη GrizX3
GrizX3 Ο χρήστης GrizX3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: Kilkis
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

κ πάλι χαζό φαίνεται αυτό το είδος μάρκετινγκ
θα το κάνανε σε χώρες η πόλης* που έχουν πουλήσει πολύ

κ αντε ... κάνανε μάρκετινγκ
αυτό που λένε σχεδόν σε ολα τα βίντεο καθώς γίνεται οτι νιώσανε κ δονήσεις
??? έδωσε αδεία η κυβέρνησή για *γεο-κίνηση* ? ? ?

αυτό είναι εφικτό με woofer's 10Κ watts αλλα θα ηταν θάνατος για κάποιον που βρισκόταν κοντά... λόγο μαγνητικού πεδίου

δεν θελε να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν (λογομαχία κτλπ )
οτι είναι να γίνει θα γίνει...απλα είναι η ταπεινή μου γνώμη...
__________________
Since 2003
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-01-12, 13:30
Αληθινος Ο χρήστης Αληθινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2008
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GrizX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
κ πάλι χαζό φαίνεται αυτό το είδος μάρκετινγκ
θα το κάνανε σε χώρες η πόλης* που έχουν πουλήσει πολύ

κ αντε ... κάνανε μάρκετινγκ
αυτό που λένε σχεδόν σε ολα τα βίντεο καθώς γίνεται οτι νιώσανε κ δονήσεις
??? έδωσε αδεία η κυβέρνησή για *γεο-κίνηση* ? ? ?

αυτό είναι εφικτό με woofer's 10Κ watts αλλα θα ηταν θάνατος για κάποιον που βρισκόταν κοντά... λόγο μαγνητικού πεδίου

δεν θελε να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν (λογομαχία κτλπ )
οτι είναι να γίνει θα γίνει...απλα είναι η ταπεινή μου γνώμη...
Μπορεί πολύ απλά να μη τις νοιώσανε...
Πιστεύω πως στην αρχή κάποια παιδιά μάλλον που ήταν fans της σειράς το κάναν μεταξύ σοβαρού και αστείου,και στη συνέχεια άρχισαν και άλλοι να τους αντιγράφουν,και πως στη συνέχεια έγινε έτσι δημοφιλής.

Btw, ας δούμε και αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=qbc20rLRZEY
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-01-12, 15:59
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι καπου στην μεση, το ξαναπα και πιο πανω....

εγω πιστευω στο φαινομενο με τους ηχους, γιατι το ακουσα κι εγω η ιδια...
δυστυχως δεν το βιντεοσκοπησα, γιατι δεν ηξερα οτι θα γινει και τοσος ντορος, και δεν το σκεφτηκα κιολας, ηταν περιπου πριν δυο χρονια...

οποτε πιστευω στην αυθεντικοτητα καποιον βιντεο που κυκλοφορουν..σε αυτα που εχουν να κανουν με εναν συνεχομενο τονο και βομβο...γιατι κατι τετοιο ακουσα...
ολα τα αλλα που μοιαζουν σαν τρομπετες, η σαν τον πολεμο των αστρων κτλ...αυτα θεωρω οτι ειναι ψευτικα...

τωρα απο κει και περα, θεωρω οτι το θεμα παρατραβηξε και ισως οντως να ειναι για την διαφημιση του συγκεκριμενου video game...πολυ απλα καποιοι εκμεταλλευτηκαν την ολη κατασταση

αλλα σαν φαινομενο πιστευω οτι υπαρχει

προσφατα διαβασα μια θεωρια για τους spacequakes, σεισμους στην μαγνητοσφαιρα της γης...δηλ. οτι σε καποια σημεια σπαει λογω της μετακινισης του μαγνητικου πεδιου, και αυτο δημιουργει καποιες δονησεις στην ατμοσφαιρα, (συγκριτικα μεχρι 6 ριχτερ!) με αποτελεσμα να ακουγονται αυτοι οι ηχοι...

ειναι οτι πιο πιστευτο τουλαχιστον για μενα, ακουσα, σαν επεξηγηση του φαινομενου....
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-01-12, 20:41
Το avatar του χρήστη Βασίλειος
Βασίλειος Ο χρήστης Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2011
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.
Κατα την άποψη μου πιο εφυκτό κ πιο λογικό θεωρώ το ενδεχόμενο να γίνονται κάποιες δοκιμές νέων όπλων κτλπ στην ατμόσφαιρα όπως προείπε κ ένας φίλος μας παρά να πρόκειται για βίντεο-απάτη(σίγουρα υπάρχουν κ από αυτά) που δημιουργήθηκαν για διάφορους λόγους ή για οποιοδήποτε promotion βίντεο-παιχνιδίου(το θεωρώ άκρως παρατραβηγμένο).
Επίσης θα ήθελα να πω πως στο σημείο που έχουμε φτάσει δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράλογο όλη αυτή η ιστορία να πρόκειται για άλλο ένα καλοστημένο κόλπο των "μεγάλων" στηριζόμενο στις προφητείες περί 2012 με σκοπό να τρομοκρατήσουν τον κόσμο για διάφορους λόγους.
Βέβαια εννοέιται πως δεν αποκλείω την περίπτωση να πρόκειται όντως για κάτι ανεξήγητο που να προμηνύει επίσης κάτι άγνωστο-γνωστό(Αποκάλυψη κτλπ).
Είμαι απλά μπερδεμένος,θα δείξει ο χρόνος.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-01-12, 14:36
isxakis Ο χρήστης isxakis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,
είμαι νεός στην ομάδα, αλλά να σας πω με αυτά που διάβασα, την άκουσα. Μου έρχεται στο μυαλό το τραγούδι του παπακωνσταντίνου που λέει : Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-03-12, 21:57
Το avatar του χρήστη gogos888
gogos888 Ο χρήστης gogos888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Από την "Ελεύθερη Επιστήμη":

http://eleftheri-epistimi.blogspot.c...g-post_06.html
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-05-12, 15:39
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

αυτην την στιγμη που γραφω ο ηχος ακουγεται εντονα, τουλαχιστον στο μενιδι που βρισκομαι, δυστυχως, δεν εχω μαζι μου καμερα να τραβηξω τον ηχο, θα προσπαθησω με το κινητο....το ακουει κανεις αλλος?

λοιπον, το τραβηξα με το κινητο, ακουγεται σχετικα ο ηχος, αλλα δυστυχως για καποιον λογο δεν το παιζει ο υπολογιστης μου...
θα προσπαθησω να το φτιαξω κ να το ανεβασω...παντως ο ηχος συνεχιζει ακομα...
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 16-05-12 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.