Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 13-04-08, 20:18
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβα τί εννοείς γιατί η προτασή σου δεν είναι τόσο σωστά διατυπωμένη. Αυτό περί του που βασίζονται τα παραφυσικά φαινόμενα αν γίνεται να μου εξηγήσεις τί σημαίνει.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 13-04-08, 20:24
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Δεν κατάλαβα τί εννοείς γιατί η προτασή σου δεν είναι τόσο σωστά διατυπωμένη. Αυτό περί του που βασίζονται τα παραφυσικά φαινόμενα αν γίνεται να μου εξηγήσεις τί σημαίνει.

οτιδηποτε βαφτιζεται σαν παραφυσικο (αν και ο ορος "παραφυσικο" ειναι αδοκιμος) δεν εχει απτες αποδηξεις παρα μον πιστη απ οτους εκαστοτε υποστηρικτες της θεωριας

ετσι εχουμε την θεωρια των βρικολακων
και το μονο που εχουμε ειναι λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τα φαντασματα και εκει εχουμε λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τους δαιμονες και εχουμε λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τους σκελετους γιγαντων και το μονο που εχουμε
λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

αυτα
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γηγενης : 13-04-08 στις 20:25
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 13-04-08, 20:30
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
οτι δυποτε βαφτιζεται σαν παραφυσικο (αν και ο ορος "παραφυσικο" ειναι αδοκιμος) δεν εχει απτες αποδηξεις παρα μον πιστη απ οτους εκαστοτε υποστηρικτες της θεωριας

ετσι εχουμε την θεωρια των βρικολακων
και το μονο που εχουμε ειναι λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τα φαντασματα και εκει εχουμε λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τους δαιμονες και εχουμε λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

εχουμε τους σκελετους γιγαντων και το μονο που εχουμε
λαογραφια
και πιστη στα οσα λεει η λαογραφια

αυτα


Α δηλαδή εσύ τις έρευνες που γίνονται από πανεπιστήμια δεν τις βλέπεις; Έχουμε λαογραφία, σε αυτά που κρύβονται. Σε αυτά που οι άνθρωποι πλέον δεν βλέπουνε εύκολα αλλά βλέπουνε. Και μάλιστα κάπου εκλείπει η λογική όπως εσύ την εννοείς. Δεν γίνεται να εξηγηθούνε. Η επιστήμη αρνείται δογματικά να τα εξετάσει. Συγγνώμη αλλά αν είσαι στο εργαστήρι φυσικών επιστημών να μελετάς για τον την αστρική προβολή ή δεν ξέρω και γω τί τότε είσαι σε λάθος αίθουσα. Ο άνθρωπος με αυτές τις επιστήμες μελετά τα γύρω φαινόμενα. Τον εσώτερο εαυτό σου δεν θα τον βρεις με μαθηματικές εξισώσεις. Τον εσωτερο εαυτό σου θα τον βρεις με άλλες τέχνες. Δεν μπορείς να αρνείσαι έτσι πως δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα γιατί απλά καταντάς αυτόματα χωρίς επιχειρηματολογία. Αν ζήσεις κάτι μεταφυσικό εξήγα το...Μπορείς; Όχι θα βρίσκεις αδιεξόδους παντού.

Όσο η επιστήμη τάσσεται σε δογματικά κριτήρια τίποτα δεν θα καταφέρει. Ευτυχώς που υπάρχουν σοβαροί παραψυχολόγοι που μελετάνε τα φαινόμενα αυτά γιατί από αλλού δεν θα περιμέναμε. Ελπίζω να σε κάλυψα.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 13-04-08, 20:34
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Α δηλαδή εσύ τις έρευνες που γίνονται από πανεπιστήμια δεν τις βλέπεις; Έχουμε λαογραφία, σε αυτά που κρύβονται. Σε αυτά που οι άνθρωποι πλέον δεν βλέπουνε εύκολα αλλά βλέπουνε. Και μάλιστα κάπου εκλείπει η λογική όπως εσύ την εννοείς. Δεν γίνεται να εξηγηθούνε. Η επιστήμη αρνείται δογματικά να τα εξετάσει. Συγγνώμη αλλά αν είσαι στο εργαστήρι φυσικών επιστημών να μελετάς για τον την αστρική προβολή ή δεν ξέρω και γω τί τότε είσαι σε λάθος αίθουσα. Ο άνθρωπος με αυτές τις επιστήμες μελετά τα γύρω φαινόμενα. Τον εσώτερο εαυτό σου δεν θα τον βρεις με μαθηματικές εξισώσεις. Τον εσωτερο εαυτό σου θα τον βρεις με άλλες τέχνες. Δεν μπορείς να αρνείσαι έτσι πως δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα γιατί απλά καταντάς αυτόματα χωρίς επιχειρηματολογία. Αν ζήσεις κάτι μεταφυσικό εξήγα το...Μπορείς; Όχι θα βρίσκεις αδιεξόδους παντού.

Όσο η επιστήμη τάσσεται σε δογματικά κριτήρια τίποτα δεν θα καταφέρει. Ευτυχώς που υπάρχουν σοβαροί παραψυχολόγοι που μελετάνε τα φαινόμενα αυτά γιατί από αλλού δεν θα περιμέναμε. Ελπίζω να σε κάλυψα.


μαλιστα στοιχεια το που εχουν καταληξει αυτες οι ερευνες απο τα πανεπιστημια;;;;;;;;;;;

πχ
βρηκαν κανενα βρικολακα;;;;
κανενα φαντασμα;;;;
κανεναν γιγαντιο σκελετο;;;


λογικο ειναι να ψαχνεις τα παντα
αλλα το θεμα ειναι το τι βρισκεις
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 13-04-08, 20:41
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
μαλιστα στοιχεια το που εχουν καταληξει αυτες οι ερευνες απο τα πανεπιστημια;;;;;;;;;;;

πχ
βρηκαν κανενα βρικολακα;;;;
κανενα φαντασμα;;;;
κανεναν γιγαντιο σκελετο;;;


λογικο ειναι να ψαχνεις τα παντα
αλλα το θεμα ειναι το τι βρισκεις


To ότι δεν βρήκαν δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Περί φαντασμάτων έχουνε γίνει σοβαρές έρευνες και χουνε βρεθεί σε αδιεξόδους. Το ότι ξεσηκώνονται αντικείμενα εσύ μπορείς να το εξηγήσεις; Όχι ακόμα και οι μεγαλύτεροι επιστήμονες σε συγκεκριμένες μόνο φορές το χουνε εξηγήσει. Το ότι δεν έχουν βρει τίποτα δεν οφείλεται στο ότι δεν υπάρχουνε. Για τους βρυκόλακες μίλησα νομίζω, δεν είναι όλα όπως το βλέπει το μάτι σου, αυτό δεν είναι η λογική.

Νομίζεις πως η επιστήμη έχει βρεθεί σε σημείο να μπορεί να καταννοήσει τέτοια φαινόμενα; Μα καλά, νομίζεις πως θα πας για "κυνήγι φαντασμάτων" και θα βγει το φάντασμα και θα σου πει: Καλησπέρα ευχαριστώ για την γνωριμία, δεν είμαι από αυτά τα μέρη. Αν μη τί άλλο. Και κάτι τελευταίο, τα φαντάσματα κάποια στιγμή ίσως να εξηγηθούνε από την επιστήμη (και μάλλον προς το πλέον παραφυσικό θα καταλήξουνε), αλλά αυτό που δεν θα βρει έτσι θα ναι ο ίδιος ο άνθρωπος και το τί μπορεί να πετύχει...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 13-04-08, 20:49
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
To ότι δεν βρήκαν δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Περί φαντασμάτων έχουνε γίνει σοβαρές έρευνες και χουνε βρεθεί σε αδιεξόδους. Το ότι ξεσηκώνονται αντικείμενα εσύ μπορείς να το εξηγήσεις; Όχι ακόμα και οι μεγαλύτεροι επιστήμονες σε συγκεκριμένες μόνο φορές το χουνε εξηγήσει. Το ότι δεν έχουν βρει τίποτα δεν οφείλεται στο ότι δεν υπάρχουνε. Για τους βρυκόλακες μίλησα νομίζω, δεν είναι όλα όπως το βλέπει το μάτι σου, αυτό δεν είναι η λογική.
το οτι δεν βρηκαν ψαχνοντας σε περιοχες που οι υποστηρικτες φωναζαν οτι υπαρχουν σημενει οτι καποιον λακο εχει η φαβα
φυσικα δεν εινα ιολα οπως τα βλεπει οτ ματι μου
και ειμαι υπερ της υπαρξης οντοτητων που ακομη δεν εχουν γινει γνωστες αλλα αυτο ειναι ενα μεγαλο και διαφορετικο σεναριο απο τις λαογραφικες
αερολογιες




QUOTE=lifo]
Νομίζεις πως η επιστήμη έχει βρεθεί σε σημείο να μπορεί να καταννοήσει τέτοια φαινόμενα; Μα καλά, νομίζεις πως θα πας για "κυνήγι φαντασμάτων" και θα βγει το φάντασμα και θα σου πει: Καλησπέρα ευχαριστώ για την γνωριμία, δεν είμαι από αυτά τα μέρη. Αν μη τί άλλο. Και κάτι τελευταίο, τα φαντάσματα κάποια στιγμή ίσως να εξηγηθούνε από την επιστήμη (και μάλλον προς το πλέον παραφυσικό θα καταλήξουνε), αλλά αυτό που δεν θα βρει έτσι θα ναι ο ίδιος ο άνθρωπος και το τί μπορεί να πετύχει...[/QUOTE]

η επιστημη ειναι η μονη που μπορει να δωσει απαντησεις

δεν μπορει για ολα αυτη την στιγμη αλλα καποια στιγμη θα το κανει

μεχρι τοτε
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 13-04-08, 20:57
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Φιλε Lifo συμφωνω με το παραπανω μνμ σου. Η υπαρξη τους ειναι κατι την οποια διαλεγεις αν θα την αποδεχτεις. Δεν στην επιβαλει κανενας. Φυσικα οτι και να πουμε φιλε Γηγενη εσυ ακομα δεν θα πιστεψεις...
Δεν ξερω αν εχεις παει μεχρι το νησι της Λεσβου. Εκει ισως ανακαλυψεις κατι σχετικα με τα βαμπιρ.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 13-04-08, 21:02
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Φιλε Lifo συμφωνω με το παραπανω μνμ σου. Η υπαρξη τους ειναι κατι την οποια διαλεγεις αν θα την αποδεχτεις. Δεν στην επιβαλει κανενας. Φυσικα οτι και να πουμε φιλε Γηγενη εσυ ακομα δεν θα πιστεψεις...
Δεν ξερω αν εχεις παει μεχρι το νησι της Λεσβου. Εκει ισως ανακαλυψεις κατι σχετικα με τα βαμπιρ.

στα λογια μου ερχεσαι
πιστη και μονο πιστη

αποδειξεις εχουμε;;

οχι μονο πιστη
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 13-04-08, 21:03
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Για να ξεκινήσουν έρευνες πήρανε από κάπου δείγμα. Από ένα μέρος της λαογραφίας. Αερολογίες επειδή δεν βρίσκουνε εξήγηση δεν νομίζω να ναι. Σου πα, έχει καταντήσει η επιστήμη να ναι πλέον θρησκεία. Δεν το βλέπεις άλλωστε; Πως καταδικάζει ο κάθε επιστήμονας που ναι ΚΑΙ λογικός φυσικά όπως λέει το κάθε μεταφυσικό φαινόμενο; Οι δεισιδαιμονίες δεν έλειψαν, άλλωστε ακόμα υπάρχουν, αλλά αν θες να λέγεσαι σωστά σκεπτόμενος και λογικός μην τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Απαπα, τί πράγμα είναι αυτό; Δόγμα την κατήντησες...Όλα η επιστήμη. Μπορεί δηλαδή κάποιος να σου εξηγήσει εσένα επιστημονικά. Καλά μου φαίνεται ξεφύγαμε εντελώς. Έχεις θεοποιήσει την επιστήμη. Υπήρξαν φωτισμένοι άνθρωποι που ρθαν σε επαφή με ανώτερες δυνάμεις και δεν βγάλανε καμμία εξίσωση... Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ξεφύγαμε λιγάκι.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 13-04-08, 21:07
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Για να ξεκινήσουν έρευνες πήρανε από κάπου δείγμα. Από ένα μέρος της λαογραφίας. Αερολογίες επειδή δεν βρίσκουνε εξήγηση δεν νομίζω να ναι. Σου πα, έχει καταντήσει η επιστήμη να ναι πλέον θρησκεία. Δεν το βλέπεις άλλωστε; Πως καταδικάζει ο κάθε επιστήμονας που ναι ΚΑΙ λογικός φυσικά όπως λέει το κάθε μεταφυσικό φαινόμενο; Οι δεισιδαιμονίες δεν έλειψαν, άλλωστε ακόμα υπάρχουν, αλλά αν θες να λέγεσαι σωστά σκεπτόμενος και λογικός μην τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Απαπα, τί πράγμα είναι αυτό; Δόγμα την κατήντησες...Όλα η επιστήμη. Μπορεί δηλαδή κάποιος να σου εξηγήσει εσένα επιστημονικά. Καλά μου φαίνεται ξεφύγαμε εντελώς. Έχεις θεοποιήσει την επιστήμη. Υπήρξαν φωτισμένοι άνθρωποι που ρθαν σε επαφή με ανώτερες δυνάμεις και δεν βγάλανε καμμία εξίσωση... Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ξεφύγαμε λιγάκι.

δεν εχω θεοποιησει τιποτε απλα ειναι αποδεδειγμενο οτι ψαχνοντας και οχι χαφτοντας γινονται οι ανακαλυψεις
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.