Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 30-01-06, 08:35
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλημερα.
Διοτιμα δεν μιλησα για αναφορα και μονο.
Ειπα (εγραψα) για την εξισου αναφορα.
Θεωρεις ιδιο να γινεται λογος για ενα θεμα για παραδειγμα σε ενα τοπικο καναλι και για καποιο αλλο θεμα σε καναλι εθνικης εμβελειας;;
Δεν ειπα οτι αποκρυπτεται το οτι ο Νευτων ηταν Αλχημιστης ή ο Μοτσαρτ τεκτονας και πως να το κανω αλλωστε αφου αν αποκρυπτωταν πως θα το ηξερα) μιλησα για αυτην την μη ομοια αναφορα.
Και πιο συγκεκριμενα για το οτι οταν προκειται για καποιον ''σημαινοντα'' ο οποιος τυγχανει και τεκτονας, αυτη η αναφορα δεν παραλειπεται.
Απλη αναφορα, δεν λεω οτι μια τετοια αναφορα γινεται με τετοιον τροπο ωστε να υποννοει οτι ειναι σε αμεση σχεση με αυτα που τον εκαναν ''σημαινοντα'' και τα ιδανικα του.
Συνηθιζεται ομως απο οτι εχω αντιληφθει να γινεται.

Απο την αλλη ομως;;
Αν καποιος θεωρηθει αξιοκατακριτος για κατι και που τυχαινει να ειναι και τεκτονας;
Τι γινεται τοτε;
Γινεται αυτη η αναφορα.
Ετσι απλως ως αναφορα.
Επειδη συνηθιζεται.
Ή μηπως..........
Και αυτος ανθρωπος ειναι και οπως ολοι οι ανθρωποι εχει και αυτος τις ασχημες κακες στιγμες του;;

Μηπως γινεται το δευτερο;
Και στο κατω κατω της γραφης πως μπορω να ξερω εγω ποιος ειναι τεκτονας και ποιος οχι ωστε να κρινω τις λεπτομερειες της ζωης του ωστε να δω-κρινω εαν αυτες εναι σημαντικες ή οχι;
Μηπως ξερω για το ποιος ειναι τεκτονας με βαση την θεληση της εκαστοτε στοας;;

Δεν προκειται να διαφωνησω για το οτι η αποκρυψη της Αληθειας ειναι σκοταδισμος.

Για την δε αληθεια με μικρο ''α'' σε μερικες περιπτωσεις η αποκρυψη της κρινεται και παρανομη ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 30-01-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ανησυχώ καθόλου που μου αρέσει ο Μότσαρτ και να είσαι σίγουρη πως αν μου άρεσε ο Τεκτονισμός δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, αγαπητή Διοτίμα. Αλλά το να λες πως κάποιος ήταν Τέκτονας πριν γίνει, με βάζει σε πολλές σκέψεις.
Με τον Τεκτονισμό έχω μια σχέση πλήρους αδιαφορίας, ούτε κρύο ούτε ζέστη, που λέει και ο λαός. Αλλά το να χρησιμοποιείς το 24ωρο αφιέρωμα για να διαφημίσεις τις αρχές του, παραθέτοντας στοιχεία αμφισβητίσιμα, μόνο διαφήμηση στο Μότσαρτ δεν κάνεις αλλά μια κακώς νοούμενη προβολή του τεκτονισμού.
Τέλοσπάντων, όπως είπα και πριν το θέμα αυτό δνε με αφορά και δεν με ενδιαφέρει καθόλου, οπότε συνεχίστε τη συζήτησή σας, αφήνοντάς με απέξω. Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 30-01-06, 12:57
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

cHrIsToS1, καλημέρα και σε εσένα.

Για να είμαι ειλικρινής, προσπαθώ να εντοπίσω τον προβληματισμό σου ανάμεσα στις λέξεις, διότι μου δίνεις την αίσθηση ότι ενώ γράφεις κάτι, εννοείς ΚΑΙ κάτι άλλο.

Τεσπα...

Παράθεση:
Και πιο συγκεκριμενα για το οτι οταν προκειται για καποιον ''σημαινοντα'' ο οποιος τυγχανει και τεκτονας, αυτη η αναφορα δεν παραλειπεται.
Δεν έχουμε παρά να ανακαλύψουμε όλες τις όψεις της προσωπικότητας κάποιου και να τις προβάλλουμε. Στο χέρι μας δεν είναι;;

Εξάλλου, για ζητήματα όπως ο τεκτονισμός, δε γινόταν ανοικτά συζήτηση (και στη χώρα μας ακόμα δε γίνεται), οπότε θεωρώ εύλογο να επισημαίνονται στοιχεία τα οποία φαίνονταν άγνωστα στις ζωές των ανθρώπων.

Τώρα, φυσικά είναι ανόητο να θεωρούμε ότι όλοι οι τέκτονες είναι ιδανικοί άνθρωποι στην κοινωνία ή και το αντίθετο.
Είναι το ίδιο ανόητο, όπως το να θεωρούμε ότι όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελλάκι, όλοι οι ταξιτζήδες κλέβουν στην ταρίφα, όλοι οι δημοσιογράφοι παλεύουν να προβάλλουν την αληθινή είδηση κλπ.

Αν θεωρείς ότι προβάλλονται μόνον οι τέκτονες με θετική δράση, θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι οι λίστες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν κάνουν καμμία τέτοια διάκριση και γι' αυτό (ευτυχώς) υπάρχουν πολλές θετικά προσκείμενες (ως προς τον τεκτονισμό) αναφορές και πολλές αρνητικά προσκείμενες. Ο καθένας δικαιούται να κρίνει όπως νομίζει...

Παράθεση:
Και στο κατω κατω της γραφης πως μπορω να ξερω εγω ποιος ειναι τεκτονας και ποιος οχι ωστε να κρινω τις λεπτομερειες της ζωης του ωστε να δω-κρινω εαν αυτες εναι σημαντικες ή οχι;
Δηλαδή με συγχωρείς, να σε ρωτήσω, όταν διαβάζεις τη βιογραφία του Φλέμινγκ (ο οποίος τυγχάνει τέκτονας) και είναι γιατρός, ζητάς το απολυτήριό του από την ιατρική σχολή για να πειστείς ;;

Με αυτή τη λογική φίλε μου, τίποτε από όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις, δεν είναι βέβαιο.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 30-01-06, 13:04
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Δεν ανησυχώ καθόλου που μου αρέσει ο Μότσαρτ και να είσαι σίγουρη πως αν μου άρεσε ο Τεκτονισμός δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, αγαπητή Διοτίμα. Αλλά το να λες πως κάποιος ήταν Τέκτονας πριν γίνει, με βάζει σε πολλές σκέψεις.
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα;;

Έλεος φίλε μου!! Νομίζω ότι μιλάμε ορθά την ελληνική ή μήπως όχι;;

Παράθεση:
Με τον Τεκτονισμό έχω μια σχέση πλήρους αδιαφορίας, ούτε κρύο ούτε ζέστη, που λέει και ο λαός. Αλλά το να χρησιμοποιείς το 24ωρο αφιέρωμα για να διαφημίσεις τις αρχές του, παραθέτοντας στοιχεία αμφισβητίσιμα, μόνο διαφήμηση στο Μότσαρτ δεν κάνεις αλλά μια κακώς νοούμενη προβολή του τεκτονισμού.
Πού διαφήμισα κάποια αρχή του τεκτονισμού και ποιά είναι τα αμφισβητήσιμα στοιχεία που χρησιμοποίησα;

Μήπως αρέσκεσαι να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου, φίλε μου;

Επέτρεψέ μου, να σου επισημάνω, ότι αν το κάνεις, έχεις επιλέξει μία πολύ κακή κρυψώνα.

Παράθεση:
Τέλοσπάντων, όπως είπα και πριν το θέμα αυτό δνε με αφορά και δεν με ενδιαφέρει καθόλου, οπότε συνεχίστε τη συζήτησή σας, αφήνοντάς με απέξω. Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ άλλο.
Δικαίωμά σου, αλλά ειλικρινά δεν βλέπω να μη σε αφορά.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 31-01-06 στις 00:39 Αιτία: Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου, θα τις λάβω σοβαρά υπόψη
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 30-01-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Το είχαμε πεί στο παρελθόν το λέμε και στο μέλον κτλ. κτλ.

Τι σόη οργάνωση μπορεί να είναι αυτή όταν με βάζουν να πέρνω έναν βαρήτατο όρκο πρίν καν έχω πάρει γνώμη περί τίνος πρόκειτε....

Καταλαβαίνω γιατί δεν επειτρέπετε οι είσοδος σε γυναίκες, γιατί κάτι τέτοιους όρκους τους γράφουνε πιό εύκολα εκεί που ξέρουμε όλοι μας, αν δούνε ότι κάτι δεν τους αρέσει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astral : 30-01-06 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 30-01-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Το είχαμε πεί στο παρελθόν το λέμε και στο μέλον κτλ. κτλ.
Απ' ότι φαίνεται, χρειάζεται η επανάληψη.

Παράθεση:
Τι σόη οργάνωση μπορεί να είναι αυτή όταν με βάζουν να πέρνω έναν βαρήτατο όρκο πρίν καν έχω πάρει γνώμη περί τίνος πρόκειτε....
Σε ποιόν βαρύτατο όρκο αναφέρεσαι;;

Παράθεση:
Καταλαβαίνω γιατί δεν επειτρέπετε οι είσοδος σε γυναίκες, γιατί κάτι τέτοιους όρκους τους γράφουνε πιό εύκολα εκεί που ξέρουμε όλοι μας, αν δούνε ότι κάτι δεν τους αρέσει...
Φίλε μου, σε ποιόν αιώνα συνέβαιναν αυτά;;

Υπάρχει τεκτονισμός και για γυναίκες πολλά χρόνια τώρα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 31-01-06, 10:02
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Με αυτή τη λογική φίλε μου, τίποτε από όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις, δεν είναι βέβαιο.
Το να μην θεωρω τιποτα βεβαιο ειναι αρχη μου Διοτιμα.
Ειδικα ετσι οπως το εγραψες.
Γι αυτα που ΝΟΜΙΖΩ οτι γνωριζω.
Χμ, δεν βλεπεις κατι αντικρουομενο σε αυτο;
Μου θυμιζει αυτο με τις αποδειξεις που βλεπω να ζητανε πολλοι για διαφορα λεγοντας ''φερε μου αποδειξεις και μετα θα πειστω''
Εγω νομιζω οτι ΔΕΝ μιλαμε σωστα ελληνικα.
Ειδικα σε τετοιες χτυπητες για μενα εκφρασεις.
Οταν μου αποδυκνειεται κατι με τον α ή β τροπο τοτε δεν πιστευω.
Γνωριζω.
Η γνωση δεν εχει να κανει με την πιστη.
Τα νομισματα εχουν να κανουν με αυτην.
Οταν γνωριζω, ξερω.
Οταν νομιζω, υποθετω οτι ξερω.Με το αναλογο ''ρισκο''.
και για το συγκεκριμενο θεμα της αυτης ενοτητας, μπορεις να μου πεις οτι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;
Αν παλι υποθετεις και εσυ οτι γνωριζεις τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτες οι υποθεσεις σου ειναι αληθινες;
Σε αυτο το επιπεδο θα κυμανθει και η απαντηση μου περι Φλεμινγκ.
Αν στην βιογραφια του εχει αντιγραφο του πτυχιου του τοτε θα πειστω οτι αυτο ειναι αληθινο και θα τον θεωρησω ως κατοχο τετοιου.
Και παλι δεν θα γνωριζω.
και καταλαβαινεις οτι σε αυτη την περιπτωση υπαρχει κατι απτο, περισσοτερο αντικειμενικο.Μου δειχνουν το πτυχιο.
Στο θεμα του τεκτονισμου, που ''ολα'' ειναι μεταφορικα και παραβολικα το να πιστω εξαρταται στην καλη μου πιστη και μονο.
Ή οχι;
Υπαρχει κατι που θα με κανει να πω ''ΓΝΩΡΙΖΩ'' ;;
Για το πτυχιο του... Φλεμινγκ κατι ακομα.
Τι ειναι το πτυχιο;
Αποδειξη παρακολουθησεως μαθηματων σε συγκεκριμενο θεμα, στην ιατρικη συγκεκριμενα, και επιτυχης μαθηση αυτων, για μενα.
μαθηση της ορολογιας, επιτυχη ''αναγνωριση΄΄ των αντικειμενων με τα οποια αυτη ασχολειται και αλλα διαφορα ωραια.
Τους Ιαπωνες(αλλα και ναζι αλλα και αλλους) που πετσοκοβανε και εμβολιαζανε διαφορους με διαφορες ασθενειες θα τους ονομαζες ιατρους;;
Σημειωση οτι εγω μπορω να σου φερω αντιγραφα των πτυχιων τους στην παρακολουθηση μαθηματων της ιατρικης.
Εις την λαϊκη το ερωτημα μου, τα ρασα κανουν τον παπα;;
και ας ειναι και κλεισμενος σε μοναστηρι και ας τελει τελετουργικα του δογματος του.
Το να ανηκει καποιος σε τεκτονικη(μεταφορικα λεγομενη) στοα, το κανουν τεκτονα;;
Οχι υποθετω, γι αυτο και υπαρχουν και τεκτονες μην ανηκοντες σε καποια στοα.
Οποτε αφου καποιος μπορει να γινει τεκτονας και χωρις να γνωριζει τιποτα απο... τεκτονικη, ποιος ο λογος υπαρξης των στοων;;
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 31-01-06, 12:27
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Φίλε cHrIsToS1,

μάλλον δεν φταίει η "άμοιρη" η ελληνική γλώσσα που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, αλλά η πλήρης σύγχιση που επικρατεί κάποιες φορές μέσα στο κεφάλι μας περί των εννοιών και άλλα λέει ο μεν κι άλλα εννοεί ο δε.

Αν καταλαβαίνω καλά την τοποθέτησή σου, διερωτάσαι επί της ουσίας και όχι επί του τύπου.

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, ότι όταν ένας γιατρός έχει πτυχίο (κατά το παράδειγμά μου), καλείται γιατρός είτε μας αρέσει είτε όχι.
Το αν του αναγνωρίζουμε ότι φέρει επάξια αυτό τον τίτλο, είναι άλλο "καπέλλο".

Κατά συνέπεια, οι βιογραφίες αναφέρονται σε όσα γνωρίζουμε αντικειμενικά και αφήνουν δικαίως το ελεύθερο στον καθένα μας, να κρίνει τα υποκειμενικά ζητήματα κατά το δοκούν.

Επανερχόμενη στο θέμα μας, θα πρέπει να επισημάνω ότι τέκτονας γίνεται κάποιος σε μία στοά. Δε γίνεται αλλιώς.
Τώρα, το πόσοι είναι άξιοι να φέρουν τον τίτλο αυτό και πόσοι όχι, είναι άλλο ζήτημα.

Παράθεση:
και για το συγκεκριμενο θεμα της αυτης ενοτητας, μπορεις να μου πεις οτι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;
Τί θέλεις να μάθεις;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 31-01-06, 13:51
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Παράθεση:
και για το συγκεκριμενο θεμα της αυτης ενοτητας, μπορεις να μου πεις οτι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;


Τί θέλεις να μάθεις;
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι είναι τόσους αιώνες τώρα οι συγκεριμένοι οργάνωση έχει κάνει κάτι προς το καλύτερο, γιατί αν η οργάνωση αριθμοί εκατομύρια στον κόσμο τότε
ο κόσμος θα πρέπει να είχε εκατομύρια πνευματικούς ανθρώπους που θα μας οδηγούσαν προς την καλυτερευσή του κόσμου, γιατί πολλά πρόσωπα της παγκόσμοιας σκηνής είναι μεγαλόβαθμοι τέκτωνες..., αλλά αντί αυτού βλέπουμε πως μας οδηγούνε σε έναν κόσμο υληλαγνίας και καταπάτησεις ανθρώπηνων δικαιομάτων...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 31-01-06, 13:56
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Η ερωτηση ηταν πληρης.
Δεν ειχα σκοπο να σε ρωτησω κατι συγκεκριμενο.Απλως ρωτησα αν μπορεις να πεις οτι γνωριζεις, και οχι αν υποθετεις ή νομιζεις οτι γνωριζεις.
Για μενα τυπος και ουσια ειναι (ή τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι) ενα και το αυτο.
Στον τεκτονισμο ειναι;;
Ή υπαρχει ο τυπος και η ουσια αυτου;
ως κατι διαφορετικο;
Αν ναι τεκτονες καλουνται και οι τηρουν μονο την τυπο και οι τηρουν μονο την ουσια;
Για να μην μπλεξουμε στις αναλυσεις και στις ειδικευσεις θα συμφωνησεις στο οτι οταν λεμε τεκτονισμο αναφερομαστε σε κατι που εχει να κανει με αξιες και ιδανικα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.