Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 11-08-06, 11:42
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπεεε ρε! μπεεε.
Να υποθεσω τωρα οτι αυτο ειναι επιχειρημα.....μαλιστα. Προσωπικα με εχει αποστομωσει.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 11-08-06, 11:58
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους σας

Το στενάχωρο είναι η τροπή που πήρε μια συζήτηση η οποία θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε ένα πολύ επικοδομητικό διάλογο ανάμεσα σε ανθρώπους με διαφορετικές απόψεις μεν η οποίες όμως θα μπορούσαν να τροφοδοτήσουν με γνώση ανθρώπους οι οποίοι θέλουν να μάθουν για το συγκεκριμένο θέμα.
Φίλε cHrIsToS1 χωρίς την έκκληση του συνανθρώπου για βοήθεια τίποτα δε μπορεί να γίνει. Η βοήθεια στο συνάνθρωπό μας, δεν είναι μια κατάσταση η οποία έλκεται απο μια δήθεν φιλανθρωπία, αλλά απο μια πραγματική διάθεση για βοήθεια σ' εκείνον που το ζητάει.
Λες οτι η εν κρυπτώ γνώση είναι λάθος. Συμφωνώ 100%. Ο οποιοσδήποτε θα έπρεπε να έχει πρόσβαση, και να μπορεί να είναι η γνώση ελεύθερη σε όποιον θέλει να μάθει. Δυστυχώς για να συμβεί αυτό πρέπει να αλάξουν πολλά μέσα στη κοινωνία μας. Μάλιστα να προτείνω να γίνει και ένα καινούργιο τόπικ με αυτό το θέμα, και εκεί μπορύν να συζητηθούν πάρα πολλά. Εδώ μιλάμε για τόν τεκτονισμό. Άραγε η "εν κρυπτώ γνώση" του δεν είναι διαθέσιμη για το καθένα? Πολλά τεκτονικά βιβλία και εγχειρίδια διανέμονται - πωλούνται ελεύθερα. Τι κάνει τη γνώση κρυφή? Νομίζω οτι για να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας το "κρυφό" και το "μη προσβάσιμο" πρέπει να αναζητηθεί σε άλλους χώρους...
Στα ερωτήματά σου μετά, τι θα μπορούσες να ρωτήσεις το Μεγάλο Διδάσκαλο κτλ κτλ εκεί δυστυχώς δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Ρώτα εδώ. Ίσως δε χρειάζεται κάποιος τόσο υψηλόβαθμος για να απαντήσει στις ανησυχίες σου.
Επίσης συμφωνώ με το οτι δε χρειάζεται να είναι κανείς τέκτονας για να ζεί καλύτερα τη ζωή του. Ειλικρινά άνθρωποι οι οποίοι έδωσαν τα φώτα τους στο ανθρώπινο γένος δεν ήταν τέκτονες, απο πολύ απλούς ανθρώπους έως πολύ μεγάλους σοφούς. Η Διοτίμα ουδέποτε όμως ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο, και εδώ θα έπρεπε να πω οτι μια πιο καλή ανάγνωση των πόστ που έγραψε θα ήταν αρκετή.
Ο τεκτονισμός θέλει πραγματικά το καλό όλων. Επειδή όμως δεν είναι θρησκεία, ΔΕΝ το επιβάλλει. Δεν προσπαθεί να γίνει σωτήρας κανενός "για το καλό του" εφόσον ο ίδιος δε το θέλει.
Ο φίλος Lacrymosa έγραψε πολλές ενδιαφέρουσες σχετικά με το θέμα πληροφορίες οι οποίες απαντούν σε πολλά ερωτήματα, και μπράβο για το συγκροτημένο λόγο του.
Αντιτεκτονικά βιβλία έχω διαβάσει και έχω φίλε Παθοκτόνε, ίσως βιβλία που δύσκολα μπορεί να βρεί κάποιος. Σε όλα αυτά τα βιβλία είτε του Κου Τρέμπελα είτε οποιουδήποτε άλλου γράφονται και σχολιάζονται αστήρικτα και αβάσιμα πολλά πράγματα. Έχει γίνει μέσα απο αυτά μια πάρα πολύ καλή προπαγανδιστική δουλειά, και είναι αξιοσημείωτος ο ζήλος των συγγραφέων σε ότι αφορά το μένος που έχουν με το Τεκτονισμό. Αν θέλεις να συζητήσουμε και εσύ και οι άλλοι συνομιλητές θα ήταν (το έχω ξαναπεί) ότι καλύτερο. Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για χλευασμό και ειρωνία (οχι μόνο απο εσας προσωπικά).
Φίλε Voel, η άποψή σου περί θεού, είναι μηδενιστική? Η απλά δεν καλύπτεσαι απο τις υπάρχουσες θεωρήσεις (Θρησκευτικές) περί αυτού? Διότι άλλο άθεος και άλλο άθρησκος. Το ρωτάω απλά σαν μια διευκρίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 11-08-06, 12:24
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Αγαπητε/η Sprite θεωρω τον εαυτο μου Αγνωστικιστη περισσοτερο παρα Αθεο, αν και σε ορισμενα σημεια οι αποψεις μου ταυτιζονται με τον Αθεισμο.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 11-08-06, 15:00
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Αγαπητέ Sprite,ευχαρίστως να μας πείτε την άποψί σας περί τεκτονισμού...Αυτό που μας κινητοποιεί,φίλε μας,δεν είναι το τι λαμβάνει χώρα σε τέτοια ελιτίστικης ιδεολογίας κέντρα,είναι η πλαστή εικόνα που θέλουν να περάσουν προς τα έξω.Εάν κάποιος επιθυμεί να ασχολείται με τον ταλμουδισμό,με την μαγεία,με ταντρικές-οργιαστικές μεθόδους προσεγγίσεως του θείου,βεβαίως υπάρχει ελευθερία ενεργειών και θρησκευτικης συνειδήσεως,αν δεν περνάει τα εσκαμμένα και καταντά σέκτα,καταστροφική λατρεία δηλαδή αυτή του η δραστηριοποίησι...Αλλά,όχι για λόγους προσηλυτιστικούς να παρουσιάζονται άλλα αντί άλλων.Αυτό είναι ανέντιμο και έχουμε χρέος να αντισταθούμε ως υπεύθυνοι και νουνεχείς(συν Θεώ) άνθρωποι...

Επίσης,ήθελα να πω πως βεβαίως δεν αποκτά ο κόσμος άποψι από τα Μ.Μ.Ε. στα οποία συνηθέστατα δεν γίνεται λόγος περί τεκτονισμού,αλλά από όσα γνωρίζει από ανθρώπους κοντά του...Αυτές οι δραστηριότητες διαδίδονται και μαθαίνονται με ακρίβεια σε γενικές γραμμές,ανεξαρτήτως της όντως υπαρκτής τάσεώς μας να μεγαλοποιούμε τα πράγματα και να είμαστε αλόγως μοχθηροί απέναντι στους συνανθρώπους μας.

Βεβαίως,όλοι μας είτε γνωρίζουμε τέτοιους ανθρώπους(μερικοί εξ ημών πολύ καλά)είτε έχουμε μαρτυρίες από φίλους μας που τους έκαναν πρότασι να γίνουν μέλη στην τάδε στοά ή στον "αθώο ροταριανό όμιλο".Επίσης,ξέρουμε τι γίνεται και σε περιπτώσεις που κάποιος επιθυμεί μέσω της συζητήσεως και της πειθούς να απομακρύνει κάποιον χριστιανό τέκτονα από τον τεκτονισμό,πώς το βλέπουν οι υπόλοιποι εξ αυτών,που βεβαίως στα φανερά δηλώνουν πως δεν έχουν πρόβλημα με το να πάει κάποιος στην εκκλησία,να κάνει το σταυρό του,να εξομολογείται κ.λπ...Οπότε,όχι μόνο από επιστημονικές μελέτες,αλλά και από προσωπικές μας εμπειρίες γνωρίζουμε πολλά...

Περιμένουμε να ακούσουμε τις απόψεις σας...

Υ.Γ.
Παράθεση:
Η μονη μου τοποθετηση ηταν να αντιτεθω στην σταση του χρηστη φοινικα και στο μισαλλοδοξο, ανυποστατο, γενικολογο, κοινοτοπο και φαιδρο μανιφεστο του, κατι το οποιο οι συντονιστες θα επρεπε να ειχαν κανει, κατα τη γνωμη μου, αλλα επελεξαν να μην το κανουν. Τον καλεσα να υποστηριξει τις αποψεις του με επιχειρηματα κατι το οποιο δεν φαινεται να εχει πραξει μεχρι τωρα.
Σας το έχω πει και άλλη φορά ότι δεν γνωρίζετε τι σημαίνει ο γνωστός βολικώτατος "προοδευτικός" αφορισμός μισαλλόδοξος.Παραταύτα,και εν τοιαύτη εννοιολογική συγχύσει,αφορίζετε όσους επικρίνουν τον τεκτονισμό...Καλόν θα είναι στο εξής να εμμενουμε στις ιδέες του άλλου και όχι στο ήθος του(παρά τις όποιες υπόνοιες μπορώ να εκφράσει ο καθείς για τον άλλον,που σας διαβεβαιώ είναι πάρα πολλές και δύσκολα διαψεύδονται τελείως),διότι έτσι δεν γίνεται συζήτησι για μας που επιθυμούμε την εποικοδόμησι την δική μας και των άλλων...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 11-08-06 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 11-08-06, 15:52
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Παθοκτόνε,
ειλικρινά μια φιλοσοφική οργάνωση, γιατί να μη τη δεχτούμε σαν τέτοια, αλλά σαν ένα απο τα "ελιτίστικης ιδεολογίας κέντρα"? εννοώ πως βάζοντας το Τεκτονισμό και τους ανθρώπους του μέσα σε ένα απαξιωτικό πλαίσιο μιας αόριστης "ελίτ" η οποία προάγει κάποια αντιχριστικά ιδεώδη, δεν είναι σωστό.
Βέβαια δεν το διατυπώνεις αυτή τη φορά δεικτικά, αλλά σαφώς πολύ πιο έντεχνα. Τεκτονισμός, ταλμούδ, μαγεία τάντρα και οργια, είναι άστοχο και οχι έντιμο να τα ταυτοποιείς. Μιλάμε για το τεκτονισμό, ο οποίος δεν είναι (μέσα απο τη συγκριτική που προάγεις) μια καταστροφική σέκτα. Ο τεκτονισμός είναι μια θεώρηση της ζωής μέσα απο ανθρωπιστικά ιδεώδη και αυτό φαντάζομαι δεν είναι κατακριτέο αλλά ίσα ίσα οτι ομορφότερο για τους ανθρώπους που ασχολούνται μ' αυτόν.
Συμφωνώ 100% οτι ο προσυλητισμός είναι μια απαράδεκτη και αθέμιτη μέθοδος η οποία καταστρέφει τα ιδεώδη, βέβαια αμα μιλάμε πάντα για θρησκεία. Εφ όσον όμως μιλάμε για ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ και στάση ζωής η κριτική ικανότητα του καθένα να θελήσει να γίνει τέκτονας η όχι είναι στο χέρι του.
Λες οτι παρουσιάζονται κάποια πράγματα άλλα αντί άλλων. Μιλάς σε γενικότερο πλαίσιο η συγκεκριμένα για κάποια λόγια μου?
Απο τη δεύτερή σου παράγραφο δε μπορώ να καταλάβω τι υπονοείς. Αν θέλεις να γίνεις λιγάκι πιο αναλυτικός έτσι ώστε να μπορούμε όλοι να καταλαβαίνουμε και να συμμετέχουμε σ΄αυτά που γράφονται.
Εξήγησα οτι η απομάκρυνση κάποιου απο το τεκτονισμό είναι κάτι το απόλυτα μη μεμπτό και οτι τίποτα απολύτως δε γίνεται αν κάποιος μυηθεί και φύγει.
Τι προσωπικές εμπειρίες που αναφέρεις και που εσύ ξέρεις καλύτερα, πες μου τις να το συζητήσουμε, αν ισχύουν, τι είναι αλήθεια κτλ κτλ.
Γενικά και θα το ξαναπώ οτι μέσα στα πλαίσια ενός διαλόγου, οι αντιθέσεις γιατί δε γράφονται καθαρά? Τι εξυπηρετεί ο αποπροσανατολισμός? Τιμούμε όλοι φαντάζομαι το θάρρος της γνώμης, αλλά ειλικρινά πες μου με ενδείξεις καταδικάζεις κάτι? Οι ενδείξεις μπορούν να δομήσουν μια αντίθετη άποψη?
Φαίνεσαι και εσύ αλλά και όλοι οι συνομιλητές πλην εξαιρέσεων άνθρωποι μορφωμένοι και με άποψη. Η άποψη χρειάζεται στοιχεία. Έχεις διαβάσει η έχεις ακούσει πολλά για το τεκτονισμό όπως λες. Αν σε αποκαλούσα "αδαή" η "ψεύτη" θα ήταν σωστό?
Εμένα οτι με ρωτήσεις θα σου απαντήσω. Αλλά ερώτηση είναι μια τέχνη. Είτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μαιευτική μέθοδο, είτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα όποια στοιχεία.
Ο τεκτονισμός επέζησε μέσα στους αιώνες γιατί αγωνίστηκε κατά του σκοταδισμού. Είναι ένα φιλοσοφικό σύστημα το οποίο είναι κατεξοχήν προοδευτικό. Δεν κατατάσει τους ανθρώπους σε "ειδωλολάτρες" η "χριστιανούς" η οτιδήποτε άλλο. ΔΕΝ είναι κάποιου είδους θρησκεία. Αν έχεις διαφορετική γνώμη και θέλεις να το συζητήσουμε εδώ είμαι και όλοι οι άλλοι.
Θα σε παρακαλούσα να λειτουργήσεις όπως αναφέρεις στο υ.γ σου και αν μου επιτρέπεις όπως ΔΕΝ θέλεις να κατακρίνεται όποιος επικρίνει το τεκτονισμό, να μη κατακρίνεις όσους ασχολούνται με αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 11-08-06, 15:54
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Smile

Ειναι η δευτερη φορα που χρησιμοποιειτε αυτο το επιχειρημα και οπως και στην πρωτη αδυνατω να καταλαβω τι προσπαθειτε να αποδειξετε περαν του να θολωσετε τα νερα, μια προσφιλη σας τακτικη. Επισταμενα εσεις και αλλοι σαν και εσας κατηγορειτε και υποβιβαζετε οποιαδηποτε ταση δεν συναδει με τον χριστιανισμο, η μαλλον τη δικη σας αποψη περι χριστιανισμου Αν δεν ονομαζαμε την σταση ορισμενων μισαλλοδοξη και την ονομαζαμε....γιουβαρλακια, θα αλλαζε κατι; Δεν νομιζω.

Κατα τα αλλα χαιρομαι που διαφωνουμε μονο στο "μισαλλοδοξος" και στον ορισμο του. Φαινεται οτι στα υπολοιπα (ανυποστατο, γενικολογο, κοινοτοπο και φαιδρο) συμφωνουμε. Κατι ειναι και αυτο.

Σφαλλετε νομιζω και σε ενα αλλο σημειο...δεν αφοριζω οσους κατηγορουν τον τεκτονισμο. Αφοριζω οσους κατηγορουν τον τεκτονισμο χωρις στοιχεια. Υπαρχει διαφορα νομιζω. Το ιδιο θα επραττα, και εχω πραξει ως συντονιστης, οταν εκατηγορειτο οποιαδηποτε αλλη θρησκεια η κινημα.

Οσες φορες εχω κατηγορησει καποιον η κατι, παντα μα παντα ειχα στοιχεια. Το εαν εσεις τα αποδεχεστε η αν τα θεωρειτε αξιοπιστα ειναι αλλη υποθεση, ομως στοιχεια υπηρχαν σε καθε περιπτωση. Εμεις ακομα περιμενουμε αποδειξεις απο τον φοινικα και θα περιμενουμε...

Ομοιως σφαλλετε οταν λετε οτι απο τα ΜΜΕ ο κοσμος δεν αποκτα μια καποια αποψη για ον τεκτονισμο και τις παρομοιες αδελφοτητες. Μια απλη αναδρομη σε καποιες ταινιες οπως το Sculls, X-files, και ποσες αλλες θα σας δειξει ποια ειναι η παρουσιαση των αδελφοτητων. Μυστικες, υποπτες, διεφθαρμενες, με σκοτεινους σκοπους.

Αυτα βλεπει ο κοσμος.

Μιλατε για πλαστη εικονα την οποια προβαλλουν προς τα εξω. Εστω οτι το δεχομαστε αυτο. Τι ειναι αυτο που θα μας πεισει εμας τους καλοπιστους οτι εσεις και οι ομοιδεατες σας ειστε πιο αξιοπιστοι; Μηπως εσεις και η εκκλησια σας εχετε περισσοτερο "προσωπο";

Δεν θα το ελεγα αυτο.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 11-08-06 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 11-08-06, 16:19
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Voel
Η σύγκριση Εκκλησίας - Τεκτονισμού δεν μπορεί να γίνει (μιλάμε για δύο ανόμοια πράγματα φιλοσοφία - θρησκεία). Αλλά και αν γίνει θα πρέπει και πάλι να υπάρχουν ανάλογα στοιχεία.
Δεν προάγει τη γνώση το "γιατί εσείς είστε καλύτεροι?".
Δεν γίνεται η κουβέντα για το "πως" έδρασαν η πρόκειτε να δράσουν οι άνθρωποι της Εκκλησίας που είναι κατεξοχήν δογματικοί απέναντι σε φλέγοντα ζητήματα (παντός είδους)
Μη περιμένεις αποδείξεις απο το φίλο finikas. Νομίζω οτι αυτές δε θα έρθουν, η θα είναι και πάλι χωρίς στοιχεία.
Βλέπεις δεν προσπαθώ να αποφύγω (και αν θέλεις τη γνώμη μου μη το κάνεις) τη ευθεία και πραγματικά έντιμη αντιπαράθεση απόψεων οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν στον προσανατολισμό (επιτέλους) της πραγματικότητας περί τεκτονισμού.
Ο Παθοκτόνος έχει την άποψή του, όπως κι εγώ, όπως κι εσύ, όπως και άλλοι.
Τα γραπτά μένουν. Απολογισμό, σύγκριση, μπορεί να κάνει ο καθένας .. αλλά στο τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 11-08-06, 16:22
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lacrymosa
Επιπλέον εάν είχες μελετήσει το πώς βγήκε ο όρος Μεγάλος Αρχιτέκτων του Σύμπαντος, θα γνώριζες πως αυτός ο όρος χρησιμοποιήθηκε στα πρωτοχριστιανικά χρόνια αρκετά και δόθηκε στο Τεκτονικό σύστημα από Χριστιανούς.
Μια διευκρίνηση, αγαπητέ/ή Lacrymosa.

Ο Πλάτων στον Τίμαιο ήταν ο πρώτος ο οποίος αναφέρεται στο Δημιουργό που κατασκευάζει τον κόσμο με βάση τις αρχές της Γεωμετρίας.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 11-08-06, 16:33
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Εν κρυπτω Διοτιμα.
Εν κρυπτω.
Και ελευθερα ειναι τραβα δες δεν ειναι επειχηρημα ποσο μαλλον αποδειξη.
Δεν καταλαβαίνω τί θέλεις, αγαπητέ μου.

Νομίζω ότι τα 'χουμε ξαναπει αυτά.

Εσύ δεν κάνεις τίποτα εν κρυπτώ;;
Για όλα βγαίνεις στην πλατεία Συντάγματος και τα διαλαλείς;;

Παράθεση:
Πραγματικα θεωρεις οτι η Σοφια μπορει να μενει κρυμμενη;
Και να θεωρειται τροπο τινα (και οχι τοσο τινα) ΚΤΗΜΑ καποιου;;
Ή καποιας οργανωσης;
Για ποια Σοφία μιλάς;;

Τη δική τους; Δικαίωμά τους είναι να την κάνουν ότι θέλουν.

Παράθεση:
Να ρωτησω τον Μεγαλο τους διδασκαλο στις τελετες που ειναι ανοιχτες για το κοινο;;
Τι να τον ρωτησω;;
Μεγαλε εισαι διαπλεκομενος;
Ειναι σαν να σου λεω.... τι να σου πω... να ρωτησεις τον Κοκκαλη (μιας και αναφερθηκες στον Ολυμπιακο) προεδρε υπαρχει παραγκα;; ( και βεβαια δεν υπαρχει.Η μονη παραγκα ειναι του Βαρδινογιαννη λεμε)(εδω θεωρειστε οτι υπαρχουν προσωπακια με χαμογελα)
Ή ακομα καλλιτερα Σωκρατες εκανες κατασκοπεια;
ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΜΕΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!
Και να την πιστεψεις κιολας!!!
Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι η παράγκα του ποδοσφαίρου και ο Μεγάλος Διδάσκαλος έχουν την ίδια δράση και την ίδια απήχηση στην κοινωνία.

Μεγάλη η χάρη τους φίλε μου!!

Εν πάσει περιπτώσει, αν δεν έχεις στοιχεία για τις διαπλοκές, είναι νομίζω φρονιμότερο να μην συκοφαντείς.

Παράθεση:
Και SpRiTe
για τον συνάνθρωπό του,;;;;!!!!
Τον ρωτησανε αυτον τον συνανθρωπο τους;;
Δεν θελω ατομα που θελουν το καλο μου.
Σου έκαναν κάτι;

Παράθεση:
Και Διοτιμα.
Δεν χρειαζεται να γινουμε ολοι τεκτονες για να ειμαστε και να οδευουμε καλλιτερα.
Ειμαστε ΗΔΗ ολοι κατι.
Ανθρωποι.
Δεν υπαρχει ανθρωπος τεκτονας
ανθρωπος ολυμπιακος
ανθρωπος βαζελος
ανθρωπος χανουμακι
ανθρωπος χριστιανος
ανθρωπος μωαμεθανος
κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ
Ή μηπως υπαρχουν;
και κρινουμε καποιο εξ αυτων καλλιτερο απο τα αλλα;
Τα ξανάπαμε αυτά, ας μην ψειρίζουμε τη μαϊμού με τα γάντια του μποξ.

Καταλαβαίνεις πολύ καλά τί εννοούσα με τη λέξη άνθρωπος.
Δεν είπα ποτε ότι είναι καλύτεροι από άλλους, οι οποίοι προσπαθούν εξίσου (ίσως με άλλα μέσα) για την αυτοβελτίωσή τους.

Παράθεση:
Υ.Γ. και ηθελα ο ανθρωπος να δωσω αντιπαραδειγμα στο παραδειγμα της Διοτιμας για τον ταριφα, αλλα ετσι που πηρε ''φωτια'' ενα θεμα ''εν υπνωση''....
''Χαλαρα, η ζωη ειναι ωραια, χαλαρα'' που λεει ενα ασμα
αλλα συνεχως μου ερχεται βρε Σπραητ στο μυαλο ενα αλλο τραγουδι
''Για το καλο, ωσπου δεν αντεξε στο τελος το μυαλο μου... ''
Με τοσους πολλους που θελουν το καλο μου......
Μπεεεεεεεεεε
Δεν καταλαβαίνω ποιός σας αναγκάζει ν' ασχολείστε μαζί τους και θεωρείτε μάλιστα ότι πράττουν για το δικό σας καλό...
Αδιάφορος τους είσαι φίλε μου.
Όσο σκέπτεσαι έτσι, τους είσαι απλά αδιάφορος.
Αν αυτό επιθυμείς, είσαι σε πολύ καλό δρόμο, οπότε ηρέμησε...
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 11-08-06 στις 16:34
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 11-08-06, 16:48
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karmagedon
Ο καθένας υποστηρίζει τις απόψεις του φυσικά και έτσι είναι δύσκολο να ενστερνιστεί τις απόψεις του άλλου.
Δεν χρειάζεται.

Παράθεση:
Ο/η Διοτίμα – lacrymonia ίσως έχουν κάποια οικονομικά συμφέροντα η ακόμη και άλλα ατομικά συμφέροντα που συνηγορούν στην υποστήριξη των ΜΑΣ Ον ΩΝ.
Ίσως ακόμη να δίνουν εξετάσεις αυτή τη στιγμή ώστε να γίνουν από φίλοι , μέλη .
Και καλά κάνουν δηλαδή προσωπικά δε τραβάω κανένα ζόρι .
Ίσα , ίσα που ο φανατισμός τους μου προκαλεί γέλωτα και μου ανεβάζει τη διάθεση.
Μα που ζεις βρε άνθρωπε...
Με πληρώνουν για να τα λέω αυτά. Τί νόμιζες; Έτσι, απλά για να γίνω φίλος;
Άμα συνεχίσεις κιόλας, με βλέπω ν' αγοράζω εκείνη τη βιλίτσα που είχα βάλει στο μάτι πέρυσι.

Παράθεση:
Το ζήτημα όμως είναι να ψάξουμε να δούμε από πού εμπνεύσθηκαν οι μασόνοι και άρχισαν να λειτουργούν μυστικιστικά.
Αν ανατρέξουμε πίσω στην ιστορία θα δούμε ότι η πηγή τους βρίσκεται στα αρχαία μυστήρια .
Όλα τα αρχαία μυστήρια όμως ΔΕΝ τελούνταν εν κρυπτώ .Τα μυστήρια της Κρήτης η τα πρώιμα Καβείρια η του Διονύσου χαρακτηρίζονταν από διαφάνεια .
Όσο πιο πίσω ανατρέχουμε στους αιώνες τόσο πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα .
Μήπως υπήρχε λόγος που συνέβη αυτό;
Λέω μήπως...

Παράθεση:
Η μυστικοπάθεια εισβάλει στα μυστήρια από τους Αιγυπτίους και τους νεο-Σαμοθρακιώτες που κατεβαίνουν στην Ελευσίνα και ιδρύουν τα νέα τους μυστήρια .
Περί το 1500 Π.χ δηλαδή και όσο περνάνε τα χρόνια γύρω στο 700 Π.χ. αρχίζει και εισβάλει στα μυστήρια το χρήμα.!
Ναι καλά ακούσατε το ΧΡΗΜΑ!
Στη μάχη Αθήνας Ελευσίνας αν και οι Αθηναίοι νικούν συνεχίζουν να τελούν τα μυστήρια η μάλλον να παραλαμβάνουν τις εισπράξεις αφού τα τελετουργικά τα έχουν αναθέσει στους ηττημένους Ελευσίνιους .
30 δραχμές το τεμάχιο (κεφάλι) στοίχιζε η μύηση , κάτι παραπάνω δηλαδή από ένα μηνιάτικο της εποχής .
30.000 άτομα το χρόνο , κάντε λοιπόν τις απαραίτητες πράξεις ...
Από εκείνη την εποχή και μετά είναι φυσικό ότι τα μυστήρια αρχινάνε και χάνουν την «λαϊκή-παγανιστική» αίγλη τους και συστηματοποιούνται εμπορευματοποιούνται ,αποκτούν βαθμούς και ιεραρχίες και όλα τα συναφή.
Τα μυστήρια όμως γεννήθηκαν από την ανάγκη των ανθρώπων ώστε να κατανοήσουν τη φύση και το σύμπαν .
Η έννοια του μοναδικού Θεού ήταν πανάρχαια όσο περίεργο κι αν σα φαίνεται αυτό!
Θεία πρόνοια την ονομάζουν πολλοί και δεν έχουν άδικο αλλά σε αυτή τη πανσυμπαντική πρόνοια το χρήμα λειτουργεί σα παράσιτο (ζιζάνιο).
Ανάλογα με τα παγκόσμια παγκάρια λοιπόν δημιουργήθηκαν και οι στοές αφού είναι λογικό ότι ορισμένοι παλαιοί υψηλόβαθμοι θέλησαν να καρπωθούν το 100% των εισπράξεων .
Έτσι οι στοές διακλαδώθηκαν απόκτησαν παρακλάδια και προ πάντων ξεχωριστά ταμεία .
Είναι φυσικό από την υφή του όλου συστήματος οι Πρωτομάστορες να λειτουργούν κάτω από σκοτεινό πέπλο και να βάζουν μπροστά τις ειδικά δημιουργημένες ομάδες-στοές που ονομάζονται ασπίδες .
Οι σκοτεινοί Πρωτομάστορες (κυρίως λόγω του παχυλού ταμείου) έχουν σχιστά μάτια και κίτρινο δέρμα και φολίδες , αυτό είναι το μόνο σίγουρο .
Η σιγουριά μου αυτή βέβαια δε πηγάζει από προσωπικές εμπειρίες , πληροφορίες η τη γνώση κάποιων σχετικών μυστικών , αλλά απορρέει από την απάντηση της εξής απλούστατης ερωτήσεως ..
Ποίος αυτή τη στιγμή έχει το μεγαλύτερο «ταμείο» στο κόσμο ;
Σκεφτείτε και απαντήστε μόνοι σας .
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.

Παράθεση:
Ποίους γνωρίζουμε ως παγκόσμιους φιλάργυρους ;
Αλλά τελικά ποίοι έχουν το περισσότερο χρήμα αυτή τη στιγμή ;
Εγώ απλώς θα σας υπενθυμίσω τη σοφή μας παροιμία μας που λεει ότι ΑΛΛΟΙ έχουν το όνομα και ΑΛΛΟΙ έχουν τη χάρη !
Πολύ Ωρίωνα Δημητρακόπουλο διαβάζεις και θα σε πειράξει.

Παράθεση:
Από τη στιγμή που όλο το παιχνίδι γίνεται για το χρήμα μου είναι αδιάφορο αν η μασονία είναι θρησκεία, φιλοσοφία η τρόπος ζωής, σε ποιο Θεό πιστεύουν , αν φοράνε ποδίτσες η κρατάνε σπαθάκια και αν υποβάλλουν τον εαυτό τους στην ηδονιστική για αυτούς δοκιμασία του περάσματος της αβύσσου .
Είδες που σου 'λεγα; Θα την πάρω τη βιλίτσα.

Παράθεση:
Αν σκέφτομαι λάθος απαντήστε μου στο εξής απλό ερώτημα..
Γιατί κρατάνε το χρήμα και το διοχετεύουν μόνο σε περιπτώσεις που θα τους αποφέρει και άλλο χρήμα ;
Οι τύποι πιστεύουν στο χρήμα και μόνο !
Όλα τα άλλα είναι απλός μεταξωτές κορδέλες καμουφλάζ και ηδονιστικές απολαύσεις των ξεμωραμένων χαρτογιακάδων που νομίζουν ότι λόγω του χρήματος και των φιλοσοφικοθρησκευτικών απόψεων τους μπορούν να επικοινωνήσουν με το Θείο .
Αμ δε ....
Η γλαρόσουπα περιμένει ζεστή ,αλατισμένη και προσφέρεται πάντα δωρεάν .
Κρατήστε τα ναρκοδολαρά σας κύριοι .
Η καλύτερα κάντε τα μασούρι και πάρτε τα μαζί σας καθώς περνάτε την άβυσσο .
Ποιός σου είπε ότι κρατάνε το χρήμα κλπ.;

Η βιλίτσα μου θα γίνει μούρλια... Με βλέπω να παίρνω λεφτά και για ανακαίνιση.

Άντε... κι άμα τελειώσω, θα κάνουμε και πάρτυ.

Παράθεση:
Όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά και τα έχουμε ακούσει όλοι ...
Για τη ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ όμως δεν είχε μιλήσει κανείς μέχρι τώρα....!
Μα μιλάμε για τον καπνό που φουμέρνουμε, στην ταμπακιέρα κόλλησες εσύ;


Παράθεση:
ΥΓ μπορείτε να λυσσάξετε τώρα , αλλά προσέξτε γιατί όπως προείπα η γλαρόσουπα είναι ήδη Πολύ αλατισμένη ...(μη σας πειράξει και έχουμε & άλλα)

Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε , λέμε και πάλι

Στο μαντρί γρήγορα και ο τελευταίος να κλείσει τη πόρτα γιατί η μπόχα είναι δυσβάσταχτη για μας τους απλούς θνητούς ...!
Μη μου ανησυχείς και στο πάρτυ θα 'χω γλαρόσουπα ζεστή ζεστή μόνο για σένα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.