Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #711  
Παλιά 22-02-08, 14:12
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Υπάρχουν τελικά κάποια βιβλία που να εξηγούν τι ακριβώς είναι η Μασονιά καθαρά κ χωρίς υπεκφυγές.
Άμα θέλεις πραγματικά να μάθεις τι είναι Μασονία, τότε μπορείς να αγοράσεις ένα βιβλίο γραμμένο από Μασόνο φυσικά, όλα τα αλλά απλά περιέχουν ανακριβές και δεν είναι από ''μέσα''. Ακόμα όμως και αυτά δεν περιέχουν τις επαρκείς πληροφορίες για να μάθεις τι είναι Μασόνος και τι Μασονία, και ο μόνος τρόπος να φτάσεις πολύ κοντά στην ανακάλυψη της αλήθειας περί τι είναι τελικά είναι να γίνεις εσύ ο/η ίδιος/α Μασόνος..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #712  
Παλιά 28-02-08, 06:31
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Καταρχάς καλησπέρα σας (ή και καλημέρα... εξαρτάται την οπτική γωνιά )

Αν μου επιτρέπεται... να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου... σε αυτό το θέμα.

Τι είναι (ελευθερο)Τεκτονισμός..;

"Ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι μία παγκόσμια αδελφότητα ανδρών, που ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τις ηθικές και πνευματικές αξίες. Τα μέλη του διδάσκονται τις αρχές του μέσα από μία σειρά ψυχοδραματικών αναπαραστάσεων, που ακολουθούν παλαιούς και δοκιμασμένους τύπους και χρησιμοποιούν τις συνήθειες και τα εργαλεία των αρχαίων οικοδόμων ως αλληγορικούς οδηγούς."

Πηγή: http://www.nglgreece.org/Default.aspx?id=150

Όμως... οι διδασκαλίες (- τυπικά) αυτές είναι μυστικές(; ).

Γιατί...; Γιατί έτσι επέλεξαν αυτοί που "ίδρυσαν" την συγκεκριμένη "οργάνωση".
Το γιατί το επέλεξαν αυτό... εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω μιας
και δεν το έκανα εγώ ούτε είμουν εκεί.


Επίσης... περί των ερωτήσεων αν οι τέκτονες εκείνο... αν οι τέκτονες το άλλο.... (αυτές που προσπαθούν να ερευνήσουν μια "τάση" των ελευθεροτεκτόνων... με την καλή έννοια)

Σε μια ομάδα ανθρώπων.... δεν είναι ποτέ δυνατό να είναι όλοι ίδιοι... και να θέλουν και τα "ίδια".

Άρα... δεν θαρρώ (εγώ) πως μπορεί να υπάρξει μια γενικευμένη άποψη
με το τι κάνει ή υποστιρίζει ένας ελευθεροτέκτονας.

Άλλωστε... το ίδιο βλέπουμε και με άλλες "οργανώσεις".... π.χ. χριστιανισμός....

Ευσταθεί μια ερώτηση του τύπου αν οι χριστιανοί είναι (π.χ.) χειμερινοί κολυμβητές;

Κάποιοι είναι κάποιοι όχι.... σε ένα γενικό πλαίσιο... και σε μία όχι ιδιαίτερη
συγκηρία - κατάσταση.


Ελπίζω να μην μπέρδεψα κανέναν.





Υ.Γ. (Προσωπική γνώμη - άποψη) Περί του ... "άβατου" των γυναικών...
γιατί μια γυναίκα μπορεί να χρήσει ιππότες αλλά δεν γίνεται η ίδια ιππότης..;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 28-02-08 στις 06:31
Απάντηση με παράθεση
  #713  
Παλιά 28-02-08, 07:10
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ
Όμως... οι διδασκαλίες (- τυπικά) αυτές είναι μυστικές(; ).
Ο Τεκτονισμός δεν έχει κανενός είδους διδασκαλία.

Υπάρχει και Μεικτή Μεγάλη Ανατολή, όπου γίνονται δεκτές και γυναίκες, λειτουργεί δε και στην Ελλάδα.
Για λεπτομέρειες σε όσα αναφέρεις, όρα δημοσιεύματα Alet. OrdoAbChao και δικές μου από την σελίδα 64 και εντεύθεν, για να μην επαναλαμβανόμαστε και κουράζουμε τους χρήστες.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #714  
Παλιά 28-02-08, 07:33
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Ο Τεκτονισμός δεν έχει κανενός είδους διδασκαλία.

Υπάρχει και Μεικτή Μεγάλη Ανατολή, όπου γίνονται δεκτές και γυναίκες, λειτουργεί δε και στην Ελλάδα.



"διδασκαλίες" (-τυπικά)....


Και... ονομάζονται αποδεδεγμένοι ελευθεροτέκτονες οι μικτές στοές...;


Τεσπα... ήταν απλά μια δικιά μου γνώμη γιατί "δεν θα"........
Απάντηση με παράθεση
  #715  
Παλιά 28-02-08, 07:38
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ


"διδασκαλίες" (-τυπικά)....
Και... ονομάζονται αποδεδεγμένοι ελευθεροτέκτονες οι μικτές στοές...
Τεσπα... ήταν απλά μια δικιά μου γνώμη γιατί "δεν θα"........
Τα τυπικά ανοίγματος και κλεισίματος εργασιών ΔΕΝ είναι διδασκαλίες.

Ναι, ονομάζονται Ελευθεροτέκτονες, άλλο αν αναγνωρίζονται ή όχι από τις Αμιγείς Στοές.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #716  
Παλιά 28-02-08, 07:40
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Ο Τεκτονισμός δεν έχει κανενός είδους διδασκαλία.
Παράθεση:
Τι είναι Ελευθεροτεκτονισμός;

Ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι μία παγκόσμια αδελφότητα ανδρών, που ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τις ηθικές και πνευματικές αξίες. Τα μέλη του διδάσκονται τις αρχές του μέσα από μία σειρά ψυχοδραματικών αναπαραστάσεων, που ακολουθούν παλαιούς και δοκιμασμένους τύπους και χρησιμοποιούν τις συνήθειες και τα εργαλεία των αρχαίων οικοδόμων ως αλληγορικούς οδηγούς.
Και εδώ μπορώ να ρωτήσω...

Πώς μπορεί κανείς να διδαχθεί κάτι... χωρίς "κανενός είδους διδασκαλία"...;

Χμμμ... νομίζω οτι συγκρούεται το ένα με το άλλο....
Απάντηση με παράθεση
  #717  
Παλιά 28-02-08, 07:46
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ
Και εδώ μπορώ να ρωτήσω...

Πώς μπορεί κανείς να διδαχθεί κάτι... χωρίς "κανενός είδους διδασκαλία"...;

Χμμμ... νομίζω οτι συγκρούεται το ένα με το άλλο....
Επαναλαμβάνω:
"...Για λεπτομέρειες σε όσα αναφέρεις, όρα δημοσιεύματα Alet, OrdoAbChao και δικές μου από την σελίδα 64 και εντεύθεν, για να μην επαναλαμβανόμαστε και κουράζουμε τους χρήστες..."
Κάνε τον κόπο να ρίξεις μιά προσεκτική ματιά σε παρακαλώ.
Δεν είναι δόκιμο να ξαναμπούμε στον ίδιο κύκλο συζήτησης με τα ίδια και τα ίδια.
Αν, διαβάζοντας όσα εγράφησαν από την σελ. 64 κ.ε. έχεις απορία που δεν απαντήθηκε, εδώ είμαστε.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #718  
Παλιά 29-02-08, 16:41
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Α, και μην ανησυχείτε που μόνον ο Τάκης επαναλαμβάνει την παραπάνω φράση. Τραβήξαμε σπίρτα και του 'τυχε το κοντύτερο.

Αγαπητή μου Sly8erin να το πω όμως κι εγώ, σ'όλες αυτές τις σελίδες εκτός του γεγονότος ότι όσα γράψαμε είναι ιδιαιτέρως συγκεκριμένα και πιθανόν κάποια να μην γίνονται και κατανοητά σε μη-μυημένους (δεν λέω βέβηλους διότι κινδυνεύω να με κράξουν), τί λόγο θα είχαμε να υπεκφεύγουμε σε όσα γράφουμε από την στιγμή που θα μπορούσαμε να μην κάμουμε κάν τον κόπο να τα γράψουμε! Γιατί πάντοτε πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο από πίσω, που να κινεί τα νήματα και να ελέγχει τις ζωές μας; Μήπως διότι τα έχουμε κάνει σκατά (συγχώρεσε με για την έκφραση) και προτιμούμε να ρίχνουμε τις ευθύνες σε άλλους; Μήπως τελικά θα προτιμούσες τις αντι-τεκτονικές εξηγήσεις τύπου -Οι μασόνοι κρύβονται πίσω απ'όλα, -Αυτοί κυβερνούν τον κόσμο, -Πίσω από τους Μασόνους κρύβονται οι Εβραίοι κτλ.; Μακάρι αγαπητή μου να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, διότι ο πραγματικός εχθρός είναι πολύ πιο σύνθετος και αναπτύσσεται σε αναρίθμητες διαστάσεις (χωρίς να δίνω την οιαδήμοτε υπερφυσική χροιά στον όρο διάσταση).

Αντιθέτως, εμείς προσπαθήσαμε να σου αναλύσουμε και θεωρητικά αλλά και πρακτικά τον τρόπο αλλά και την ουσία αυτού του θεσμού που ονομάζεται Τεκτονισμός.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #719  
Παλιά 29-02-08, 16:46
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα όλους τους ενδιαφερόμενους να μείνουν στην ουσία του θέματος. Το νήμα είναι αρκετά μεγάλο και από αυτό μπορεί να αντλήσει κανείς αρκετές πληροφορίες ώστε να πάρει μια ιδέα για τί περί τίνος πρόκειται. Από κει και πέρα αν υπάρχουν απορίες ή σκέψεις πάνω σε συγκεκριμένα ζητήματα-ερωτήματα μπορούν να συζητηθούν εδώ. Ας προσπαθήσουμε να μη το γεμίσουμε και άλλο με γενικολογίες.

Φιλικά,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #720  
Παλιά 29-02-08, 22:40
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Δεν μπορω να ισχυριστω αληθως οτι διαβασα με προσοχη ή και ολες τις σελιδες απο την 64 και μετα οποτε επιζητω την ανεκτικοτητα σας.
Αν δεν την εχετε επαρκως,δειτε το ως ευκαιρια να δουλεψετε πανω σε αυτην να κερδισουμε ολοι.
Διαβασα ομως οτι ενας τεκτονας απαγορευεται να προτεινει καποιον αλλον.
Καποιος γινεται δεκτος μετα απο δικη του αιτηση και ΜΟΝΟΝ.Και αφου γινει αυτη η αιτηση, συστηνεται μια επιτροπη και να διερευνισει το αμεπτον του χαρακτηρα του κτλ κτλ.
Τι εχεγγυα εχει απο την φυση του ο Τεκτονισμος για να διαφυλαξει,εξασφαλισει οτι αυτη η επιπτροπη ΔΕΝ θα αποτελειται απο κακους Τεκτονες.Και οτι η αποφαση αποδοχης ή απορριψης θα ειναι η πλεον δικαια.

Αν εγω αποδεδειγμενα δεν ειναι αμεπτου ηθικης, εχω ενα φακελο ΝΑ στην ιντερπολ που μεσα σε ολα κατηγορουμαι ανευ ισχυρων αποδεικτεικων στοιχειων ικανων για την καταδικη μου (εχω σκοτωσει τους κυριους μαρτυρες) για εμποριο και χρηση οπλων, ναρκωτικων και λευκης\μαυρης\μπεζ\κιτρινης σαρκος.Γινομαι δεκτος στους κολπους του Τεκτονισμου;
Αν οχι γιατι;

Και ερωτηση που αφορα στην ιστορια του τεκτονισμου, μιας και εχει αναφερθει και ως ελευθεροτεκτονισμος.
Ισχυει οτι ελευθεροτεκτονες ονομαζονταν σε αντιθεση με τους σκετο τεκτονες, οι οικοδομοι που εχτιζαν τρουλους, βασιλικες, εκκλησιες με μια λεξη;
Ισχυει οτι αυτοι (οι ελευθεροτεκτονες) ειχαν την αδεια των αρχων να τελουν δικαστηρια για παραπτοματα των μελων τους εντος των κολπων τους;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.