Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 02:53
GregoryK Ο χρήστης GregoryK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Lightbulb Ταξίδι στον χρόνο; Η περίπτωση του John Titor

Γεια χαρά σε όλους!
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα άρθρο απο γνωστό περιοδικό για κάποιον ονόματι John Titor. "Έρχομαι απο το έτος 2036. Επιστρέφω στο σπίτι μου αφού πήρα έναν υπολογιστή IBM 5100 απο το έτος 1975". Αυτό το μύνημα εμφανίστηκε στις 2 Νοεμβρίου 2000 σε κάποιο φόρουμ και έτσι συστήθηκε ο χρονοταξιδιώτης Timetravel_0 ή John Titor όπως είναι το πραγματικό του όνομα.
Οι επισκέπτες της ιστοσελίδας τον ανέκριναν αρχικά με κυνικές ερωτήσεις που αργότερα έγιναν πιο επίμονες για το μέλλον που μας περιμένει. Ο Τάιτορ γεννήθηκε στη Φλόριντα το έτος 1998 και είναι ένας στρατιώτης που το 2036 θα σταλεί απο την κυβερνηση των ΗΠΑ πίσω στον χρόνο να βρει και να φέρει μαζί του έναν υπολογιστή ΙΒΜ 5100, ο οποίος έχει την μοναδική δυνατοτητα να μεταφράζει μεταξύ τους γλώσσες προγραμματισμού Unix, Apl και Basic. Πρόκειται κατά τα λεγόμενα για μια κρίσιμη ιδιότητα γιατί το 2038 προβλέπεται οτι ένας ιός θα πλήξει το λειτουργικό σύστημα Unix.
O Τάιτορ υποστηρίζει ότι στις 12 Μαρτίου 2015 θα ξεσπάσει τρίτος παγκόσμιος πόλεμος όπου θα πεθάνουν 3δις άνθρωποι και θα ισοπεδοθούν πολλές μητροπόλεις. Γενικά οι διηγήσεις του για το μέλλον είναι εφιαλτικές. Αυτό που κέντρισε το δικό μου ενδιαφέρον είναι, κατά τις διηγήσεις του χρονοταξιδιώτη, είναι ότι μετά απο τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο το προσδόκιμο όριο ζωής θα πέσει στα 60 χρόνια λόγω της μόλυνσης των υδάτων και της τροφής, καθώς και η υγειονομική περίθαλψη θα θυμίζει Φαρ Ουέστ! Ο Τάιτορ προέβλεψε και άλλα γεγονότα πριν να γίνουν, όπως τον πόλεμο στο Ιρακ, τον "πατριωτικό νόμο (Patriot Act)" των ΗΠΑ περί καταστολής και παρακολούθησης των πολιτών, καθώς και τα ταξίδια στον χρόνο.
Δεν θα σταθώ άλλο στον χρονοταξιδιώτη, πολλές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε αναγράφοντας "John Titor" στο Google. Τα ερωτήματα όμως που θα ήθελα θέσω είνα τα εξής:

1) Συνοψίζοντας όλες τις προφητείες (ή έστω θεωρίες) περί του έτους 2014 - 2015, όπως την κυριαρχία του Αντιχρίστου όπως προκύπτει απο τα κεφάλαια της Αποκάλυψης, ή τον ερχομό του 12γαλαξιακού στόλου απο την Ανδρομέδα (!), ή τα παιδιά του 83', καθώς και πολλά άλλα, και έστω οτι ο Τάιτορ δεν ήταν απατεώνας, μήπως θα έπρεπε να ανησυχούμε για το μέλλον μας? Μήπως τελικά όλες οι προφητείες έχουν κοινό όραμα και μας δείχνουν ότι οδευουμε προς το τέλος, καθεμιά με διαφορετικές παραβολές και μυνήματα? Μήπως τελικά θα έπρεπε να ανοίξουμε τα μάτια μας με σκοπό να βελτιωθούμε σαν άνθρωποι μπροστά σε ένα ενδεχόμενο τέλος και όχι να τσακωνόμαστε για το αν υπάρχει Θεός ή όχι?! Όλα φανερώνονται αργά ή γρήγορα...

2) Πολλές ταινίες "επιστημονικής φαντασίας" παραθέτουν παράδοξες ιστορίες οι οποίες μετά απο καιρό περνάνε απο την σφαίρα της φαντασίας στην σφαίρα της πραγματικότητας. Στην ταινία "Επιστροφή στο μέλλον" ο ήρωας κινείται στον χρόνο με ένα αμάξι. Το ίδιο υποστηρίζει και ο Τάιτορ!! Ανατρέξτε στην ιστορία του Δόκτωρα Φρανκεστάιν (κλονοποίηση) ή στην ταινία "Αρμαγεδδών" ή στην "Αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού" (πρόσφατα ανακαλύφθηκε τρόπος για να σβήνονται οι δυσάρεστες αναμνήσεις!!!). Αν σκεφτούμε λίγο πως τα ΜΜΕ είναι κατευθυνόμενα, ίσως και οι ταινίες να είναι ένα μέσο προετοιμασίας των ανθρώπων για γεγονότα που θα συμβούν. Είναι απλά μια σκέψη μου, πείτε πόσο σύφμωνοι είστε με αυτό?

Ειλικρινά θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
__________________
"Για να γνωρίσεις τον κόσμο, θα πρέπει πρώτα να γνωρίσεις τον εαυτό σου".
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-07, 13:20
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Gregoryk το θεμα του Titor με απασχολησε και στο παρελθον παρουσιαζει πραγματι μεγαλο ενδιαφερον. Ο καθε ενδιαφερομενος μπορει να επισκεφτει το www.johntitor.com για να μαθει περισσοτερες πληροφοριες. Εχω συγκεντρωμενα ολα τα μηνυματα του Τιτορ με χρονολογικη σειρα αλλα νομιζω ειναι αδυνατο να τα παραθεσω μεσα στο φορουμ. Εαν δε κανω λαθος πλησιαζουν περιπου τις 80 σελιδες word!

Στη συζητηση που ανοιξες μπορουμε να επικεντρωθουμε σε λεπτομερειες των λογων του Τιτορ, παρ'ολα αυτα εγω θα σχολιασω τις 2 παρατηρησεις σου.

1) Ο Τιτορ εχει μια βασικη διαφορα σε σχεση με ολους αυτους που μιλουν περι Αντιχριστου, 2012 κτλ. Δεν υποστηριξε ποτε οτι ειναι προφητης, απεσταλμενος του Θεου ή οτιδηποτε αλλο. Βεβαια μπορει να βγει καποιος και να μου πει "Και επειδη; Ισως και να αποτελει εναν new-age τρελο προφητη που ξεπηδησε μεσα απο τις τεχνολογικες εξελιξεις του 21ου αιωνα". Και δε θα ειναι απολυτως λαθος σε αυτο. Δε χρειαζοταν ενας Τιτορ για να μας περασει το μηνυμα της αυτοβελτιωσης και της αναγκης προστασιας του πλανητη... Οι πραξεις του ανθρωπου και η ζημια που εχουν κανει στη Γαιοσφαιρα φανερωνονται καθημερινα με τον πιο τραγικο τροπο.

2) Οι κινηματογραφικες ταινιες καθε εποχης πανε παντα ενα βημα παραπερα τις "ανησυχιες" των κοινωνιων, τους φοβους και τα ονειρα τους. Λιγοτερο θα ελεγα πως δημιουργουν μοδες ή ανακαλυπτουν νεους κινδυνους.

Επιλογικα θα ελεγα πως η ιστορια του Τιτορ (εαν και εφ'οσων εχει βαση) γεννα και πολλα φιλοσοφικα ερωτηματα που εχουν να κανουν κυριως με τη φυση του χρονου, τον ακριβη προσδιορισμο του παρελθοντος και του μελλοντος, οπως επισης και των εννοιων της τυχαιοτητας και του χαους.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 14:04
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryK
Αν σκεφτούμε λίγο πως τα ΜΜΕ είναι κατευθυνόμενα, ίσως και οι ταινίες να είναι ένα μέσο προετοιμασίας των ανθρώπων για γεγονότα που θα συμβούν. Είναι απλά μια σκέψη μου, πείτε πόσο σύφμωνοι είστε με αυτό?
Σίγουρα οι νοσταλγοί του STAR TREK Θα θυμούνται τα μέλη του πληρώματος να επικοινωνούν με κινητά τηλέφωνα την εποχή που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν είχαμε καν τη παραμικρή υποψία για μια τέτοια μελλοντική τεχνολογία. Άρα γιατι να μη συμφωνήσω με τη πιο πάνω εκδοχή? άλλωστε ανήκω στους λάτρεις της επιστημονικής φαντασίας την οποία δεν θεωρώ και τόσο "φαντασία". Πιθανότατα πολλά από οσα μας παρουσιάζονται να βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο και κάποια μέρα να υλοποιηθούν...γιατί όχι κι ένα ταξίδι στο χρόνο.

Ένα ερώτημα που θα ήθελα να θέσω με ευκαιρία το συγεκριμένο post είναι πως αν ποτέ σας δινόταν η ευκαιρία να ταξιδέψετε στο χρόνο σε μια συγκεκριμένη εποχή, και ειδικότερα στο παρελθόν, σε ποια εποχή θα θέλατε να πάτε?

Απο beetlejuice: Teoilio επειδη το ερωτημα που εθεσες μπορει να παρουσιαζει καποιο ενδιαφερον, ειναι ομως λιγο ασχετο με το θεμα που ανοιξε ο δημιουργος του thread τον οποιον και οφειλουμε να σεβαστουμε ...Παρακαλουνται τα μελη τα οποια και θα απαντησουν στη συνεχεια να μην επικεντρωθουν ΜΟΝΟ στο δικο σου ερωτημα. Ευχαριστω
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-02-07 στις 14:16
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-07, 15:24
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Δεν περνάει μέρα που να μην σκέφτομαι το μέλλον μας. Μέρα που να μην με βασανίζουν οι άσχημες εικόνες του στο μυαλό μου. Ομως. Την όλη ιστορία (που και κάπου αλλού την είχα ακούσει παλιά αλλά δίχως λεπτομέρειες) δεν την πιστεύω. Για διάφορους λόγους. Το γεγονός οτι προέβλεψε τον πόλεμο στο Ιράκ και όλα τα υπόλοιπα δεν λέει τίποτα. Η πρόσβαση σε συγκεκριμένες γνώσεις σου επιτρέπει να προβλέπεις τέτοια γεγονότα. Και άλλοι τα προέβλεψαν χωρίς να λένε οτι είναι χρονοταξιδιώτες. Λογική και πληροφορίες χρειάζονται μόνο. Δεύτερον (αλλά οχι και τόσο ισχυρό κριτήριο) εγω για ολα τα σενάρια καταστροφών που ξέρω μία είναι η ημερομηνία. 2012. Ειδικά για αυτό της Ανδρομέδας είμαι σίγουρος οτι μιλάμε για 2012 (σίγουρος με την έννοια οτι ολες μου η πηγές αυτην την ημερομηνία λένε). Τρίτον, ακριβώς επειδή τα μέσα είναι κατευθυνόμενα δεν θα σου πουν ποτέ την αλήθεια. Μπορεί λίγες εξαιρέσεις να μιλήσουν με αλιγορίες αλλά γενικά ισχύει οτι τα ΜΜΕ είναι ελεγχόμενα και εξυπηρετούν σκοτεινά συμφέροντα (μπορεί να ακούγομαι παρανοικός αλλα αυτό πιστεύω).Βασικότερα όμως κατ'εμε έίναι (εκτός αυτού που είπα στην αρχή) το εξής. ΚΑΝΕΝΑΣ χρονοταξιδιώτης δεν θα ρίσκαρε πιθανό χωροχρονικό παράδοξο λέγοντας όπου σταθει κι όπου βρεθεί (γιατί για να το λέει στον νετ στους δικούς του θα το έχει κάνει βούκινο) τα τι μέλλει γενέσθαι.
Οσων αφορά το ωραίο σου σου ερώτημα teoilio, προσωπικά παλιά ήθελα να γυρίσω πίσω στην αρχαία εποχή στην Ελλάδα. Κατα προτίμηση όμως 9000 χρόνια πριν απο την εποχή του Πλάτωνα. Τώρα όμως ξέρω οτι έχουμε δικές μας μάχες να φαίνονται στον ορίζοντα.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-07, 09:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΚΑΝΕΝΑΣ χρονοταξιδιώτης δεν θα ρίσκαρε πιθανό χωροχρονικό παράδοξο λέγοντας όπου σταθει κι όπου βρεθεί (γιατί για να το λέει στον νετ στους δικούς του θα το έχει κάνει βούκινο) τα τι μέλλει γενέσθαι.
O Titor ισχυριζόταν ότι δεν υπάρχει χρονοχωρικό παράδοξο γιατί η δική μας δεν ήταν η δική του πραγματικότητα αλλά ενα παράλληλο timeline με μικρές διαφορές από την δική του.
Μπορούσε να κάνει οτιδήποτε ήθελε γιατί μόνο και μονο η παρουσία του στο δικό μας χωροχρονικό συνεχές, άλλαζε την πορεία του. Ισχυρίζεται πχ ότι γνώρισε τον εαυτό του σε μικρή ηλικία (στο δικό μας σύμπαν) ενώ ο ίδιος δεν θυμόταν ποτέ να συνέβει κάτι τέτοιο...

Με λίγα λόγια και στο δικό του παρελθόν να πήγαινε θα το άλλαζε (με το να υπάρχει) και θα κατέληγε σε άλλο σύμπαν. Όταν θα επέστρεφε στην πραγματικότητά του όλα θα ήταν όπως τα άφησε...(δεν θα άλλαζε τίποτα).
Το γέλιο είναι ότι η θεωρία του στέκει με τα όσα ξέρουμε μέχρι στιγμής, γενικότερα το μεγαλύτερο πρόβλημα με τον Τίτορ είναι ότι δεν έχουμε κανένα στοιχείο εναντίον του, διότι δεν έκανε κανένα λάθος όσον αφορά την θεωρητική φυσική του χρονοχώρου.

Αν ήταν φάρσα, ήταν απίθανη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-07, 13:38
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

R-b-t3r (μα καλά πως το προφέρεις αυτό το nickname???) είπα οτι είπα γιατί δεν μου κάθεται καθόλου καλά η όλη ιστορία. Αρχικά ετσι κι αλλιώς θα μιλούσαμε για ταξίδι σε μία παράλληλη διάσταση καθώς οι νόμοι την Φυσικής απαγορεύουν το πισογύρισμα στην ίδια διάσταση. Αυτό όμως δεν του δίνει το ελεύθερο να κάνει οτι του κατέβει. Εκτός του οτι το επισκεπτόμενο σύμπαν θα αλλάξει άμεσα και την ηθική ακόμα να μην έχει για να μην θέλει να γίνει αυτό, θα ξέρει οτι είναι δυνατό να επέλθει αλλαγή και στο δικό του. Ως γνωστό οι διαστάσεις (και το ολο concept με τις διαστάσεις είναι βασικά μόνο εικασίες) συνυπάρχουν σε μία ευαίσθητη ισοροπία και οποιαδήποτε αλλαγή σε μία επηρεάζει τις γειτονικές της. Ως επίσης είναι γνωστό για να μεταβεί κανείς σε μακρινές απο την δική του διαστάσεις (με μόνο σκοπό ο χρονοταξιδιώτης μας με την συμπεριφορά νηπίου να κάνει οτι του κατέβει) ισχύει κάτι ενάλογο με τις ενεργειακές στάθμες κβάντωσης, απαιτείται δηλαδή οσο μακρύτερα πάει κανείς τόσο μεγαλύτερη παροχή ενέργειας. Δεν νομίζω τώρα σε ενα τόσο κοντινό μέλλον υπάρχει ΤΕΤΟΙΑ παροχή ενέργειας και τόσο ανεπτυγμένη τεχνολογικά χρονομηχανή ώστε να επιτρέπει τέτοια διαστασιακά άλματα. Με μόνο λόγο αυτόν που είπα παραπάνω, να κάνει χαρούλες ο χρονοταξιδιώτης μας Titor. Γιατί αν μη τι άλλο οσο απομακρύνεται απο την δική του διαστάση τόσο αυξανεται η πιθανότητα να μην βρεί αυτό που ψάχνει.
Οτι γράφω το γράφω εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια μόνο και μόνο γιατί θεν μου κάθεται ή όλη ιστορία. Δεν εχω σε καμία εκτίμηση την επίσημη επιστήμη καθώς πιστεύω οτι παραμυθιάζει τον κόσμο αλλά μιά φορά αυτή τα όσα έγραψα πάνω λέει.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-07, 14:45
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οτι γράφω το γράφω εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια μόνο και μόνο γιατί θεν μου κάθεται ή όλη ιστορία. Δεν εχω σε καμία εκτίμηση την επίσημη επιστήμη καθώς πιστεύω οτι παραμυθιάζει τον κόσμο αλλά μιά φορά αυτή τα όσα έγραψα πάνω λέει.
Όχι ρε σύ δεν τρέχει τίποτα. Μην φοβάσαι. Απλά μου είναι δύσκολο να σου μεταφέρω αυτούσια τα κομμάτια από αυτά που είπε, ο ίδιος ο Titor τα οποία έχουν λογική συνέχεια και απαντούν σε αυτά που ρωτάς. Στο λέω γιατί τα έχουν ψάξει και φυσικοί και βγάζουν όλα όσα λέει νόημα.

Προφανώς αν είναι φάρσα, ο τύπος ήταν πολύ καλά ενημερωμένος για τις σύγχρονες πεποιθήσεις στην φυσική αλλά ήξερε και κάποια "περίεργα" πράγματα όπως την ικανότητα που είχε ο IBM 5100 για να μπορεί να κάνει debug κώδικα, ή mainframes και η οποία μέχρι τότε ήταν τελείως άγνωστη! Αποκαλύφθηκε μετά από 2-3 χρόνια ότι όντως είχε αυτή την δυνατότητα και οι σχεδιαστές του συστήματος την είχαν κρατήσει κρυφή!

Το καλύτερο όλων ήταν ότι όταν ρωτήθηκε, ο επικεφαλής σχεδιαστής, για την υπόθεση, είπε ότι κάποιοι όροι που χρησιμοποιούσε ο Titor για κάποιες δυνατότητες του μηχανήματος, δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ από την σχεδιαστική ομάδα!!

Για να μην πώ ότι είπε ότι θα χρησιμοποιηθούν "μη θανατηφόρα όπλα" τα οποία τελικά θα φανούν μια χαρά θανατηφόρα, και ανοίγω το bbc news μετά από μερικές μέρες και βλέπω φάτσα κάρτα το νέο όπλο ραδιοκυμάτων του στρατού των ΗΠΑ που θα το έχει όλος ο αμερικάνικος στρατός από το 2008!!
How hot is the heat-ray gun?

Συμπτώσεις θα μου πείς, αλλά δεν πιστεύω σε συμπτώσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-07, 15:00
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Οχι ούτε εγω πιστεύω στις συμπτώσεις. Τι να πω ξέρω κι εγω. Δεν εχω διαβάσει την μαρτυρία του όπως εσυ. Τα ερωτήματα που έθεσα μου ήρθαν αμέσως στο νου μόλις ακουσα για ταξίδι σε χρόνο. Για να λες οτι τα οσα λέει τα καλύπτουν τα οσα ερωτήματα έθεσα, σε πιστεύω.Απλά δεν ξέρω. Απο ένστικτο πιο πολύ δεν πιστεύω την όλη ιστορία.Τώρα αν με ρωτήσεις όμως "καλα ρε συ και τι σκοπό εξυπηρετεί τέτοιο οργανωμένο παραμύθι κατα την γνώμη σου?" δυστυχώς δεν θα ξέρω να σου απαντήσω.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-07, 15:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Έτυχε απλά να διαβάσω ένα πάρα πολύ μεγάλο μέρος από τις 80 σελίδες που αριθμούν τα ποστ του Titor και δεν μπορώ δυστυχώς να τα μεταφέρω όλα εδώ. Παρόλα αυτά θα σου δώσω τις παραπομπες στο τί είπε να δείς και μόνος σου.

Το μόνο που δεν έχει επαληθευτεί μέχρι τώρα είναι ο ισχυρισμός ότι θα γίνει εμφύλιος πόλεμος στην Αμερική αρχίζοντας από το 2004 και θα είναι εμφανές ότι είναι έτσι από το 2008. Εδώ ουσιαστικά έχει διαψευστεί, μέχρι νεωτέρας.

Βέβαια είπε ότι το 2008 θα είναι γυναίκα πρόεδρος των ΗΠΑ και κάτι δεν μου κολλάει καλά.... (ρε λες να κερδίσει η Χίλαρυ?)

Αν έχει δίκιο, ετοιμαστείτε το 2015 για πυρηνικό πόλεμο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-07, 04:07
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Αν κα είχα διαβάσει για αυτόν τον τύπο η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι ελάχιστα και το είχα ξεχάσει γενικά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Τελικά αυτός ο τύπος τι έγινε? Εξαφανίστηκε κάποια στιγμή ξαφνικά (θεωρητικά ξαναγύρισε στη μελλοντική του παράλληλη πραγματικότητα?)

Παράθεση:
O Titor ισχυριζόταν ότι δεν υπάρχει χρονοχωρικό παράδοξο γιατί η δική μας δεν ήταν η δική του πραγματικότητα αλλά ενα παράλληλο timeline με μικρές διαφορές από την δική του.
Πάντως αυτό δεν μου στέκεται πολύ καλά..Εννοείται ότι θα είχαμε χωροχρονικό παράδοξο αν γυρνούσε στο παρελθόν της δικής τους πραγματικότητας και ένας άνθρωπος που θα στελνόταν σε τέτοια αποστολή θα προσπαθούσε να μην αλληλεπιδράσει καν με το περιβάλλον του και θα τον είχαν επιλέξει προσεκτικά για αυτό το σκοπό. Αν όμως ήρθε σε παράλληλη πραγματικότητα (που θεωρητικά είναι δυνατό να υπάρχει από τη σύγχρονη φυσική) δεν έχουμε μόνο το ζήτημα ταξιδιού στο χρόνο αλλά και το ζήτημα μετάβασης σε παράλληλη πραγματικότητα όπου είναι ακόμα πιο απίθανο και δύσκολο!

Γενικά εδώ να κάνουμε μια παρένθεση θεωρητικής φυσικής και να αναφέρουμε ότι αν κάποιος ταξίδευε στο παρελθόν, μετά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επέστρεφε στο ίδιο μέλλον που άφησε, αλλά σε ένα διαφορετικό (λίγο ή περισσότερο), γιατί θα το είχε αλλάξει αλλελεπιδρώντας στο παρελθόν. Το δικό του μέλλον (ή timeline) θα συνέχιζε σε μια άλλη παράλληλη πραγματικότητα. Οπότε ο κύριος αυτός μας λέει ότι είχε τρόπο να επιστρέψει στην δικιά του πραγματικότητα όπου θα τον περίμεναν οι ανθρωποί του. Αν λάβει κανείς υπόψη ότι θεωρητικά υπάρχουν άπειρες πιθανές πραγματικότητες..γεννούνται εύλογα ερωτήματα..Υπάρχει και η περίπτωση να μην μπορεί κάποιος να γυρίσει στην προηγούμενη πραγματικότητα επειδή του απαγορεύεται από κάποιον φυσικό νόμο.. Απ την άλλη ίσως υπάρχει κάποιο λάθος στα παραπάνω και κάτι που ακόμα η επιστήμη και η τεχνολογία δεν έχει ανακαλύψει. Αν πάλι κάποιος επιχειρήσει ταξίδι στο μέλλον..επειδή το μέλλον δεν έχει συμβεί ακόμα ( ) για αυτή τη στιγμή του χωροχρονικού συνεχές, ο ταξιδιώτης θα έβγαινε σε ένα από τα άπειρα πιθανά μέλλοντα. Κάθε φορά που θα επέστρεφε (αν γυρνούσε στο ίδιο παρελθόν βέβαια) και θα έκανε το ίδιο ταξίδι στο μέλλον θα έβγαινε σε διαφορετική πραγματικότητα..η απόκλιση των πραγματικοτήτων θεωρητικά θα μειωνόταν όσο μικρότερος θα ήταν ο χρόνος μεταξύ παρόντος και μέλλοντος..

Όπως καταλαβαίνετε το όλο πρόβλημα προκαλεί πονοκέφαλο μόνο και μόνο σε θεωρητικό και φιλοσοφικό επίπεδο τουλάχιστον σήμερα! Μακάρι ο κύριος αυτός να έλεγε αλήθεια, νατα κατάφερε να γυρίσει πίσω κ σε τόσα λίγα χρόνια από τώρα να υπάρχει μηχανή του χρόνου!

Υ.Γ. Εγώ πάντως στη θέση του θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να αποτρέψω τον παγκόσμιο πόλεμο και να αποδείξω ότι λέω αλήθεια!
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 17-02-07 στις 04:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.