Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-06-05, 07:18
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αρχισαμε τις αντιμαχιες μου φαινεται....
Αλλα και εσυ ρε Επιμυθεα..... μην δεις ''δολωμα'' οχι μονο ορμας... αλλα αμασητο το πας κατευθειαν.!! Χαλαρωσε λιγακι. Και μην το δεις αυτο σαν συμβουλη, σαν προταση, σαν οτιδηποτε, αν ειναι να το παρεις με οποια εννοια το παιρνω πισω και σου ζηταω συγνωμη, αδιοφορω για τις οποιες αντιμαχιες και αντιλογιες και διαφορες ''μαχουλες'' εχω δικες προσωπικες αχρηστες για οποιοδηποτε αλλον μαχες να δωσω, απλα μου ηρθε να το πω, γιατι κανεις μπαμ( οτι δεν σηκωνεις μυγα στο σπαθι σου).

Τελος παντων.
Σε αυτο που αναφερεται το θεμα εχει να κανει η εμπειρια που μας περιγραφει ο Μινωταυρος και οχι σε αυτο που περιγραφει η Γκαλαντριελ, οχι πως αμφισβητω για την σκια που μας λεει προς θεου, αλλα αφου λεει και η ιδια οτι ειναι ο φυλακας του σπιτιου, κατι φιλικο δλδ, ε, απλα δεν ειναι αυτο που αναφερεται ο Επιμυθεας στο θεμα που ξεκινησε.
Μιλαει για την σκια μεσα στην σκια, για κατι πιο σκοτεινο απο το σκοτος (το ανθρωπινο) για κατι αρνητικο εν τελει.
και αυτο που αναφερεις Γκαλαντριελ, μπορει να ειναι ''σκιερο'' (με την εννοια οτι το αντιλαμβανεσαι ως σκια) αλλα δεν ειναι η σκια.
Οπως λες και εσυ το αντιλαμβανεσαι με την ακρη του ματιου σου, πιθανον αν καταφερεις να το δεις κανονικα να παψει να ειναι σκιερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-05, 08:44
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

χμ.... θες να μιλήσουμε για πραγματικές Σκιές αγαπητέ? σκοτεινές μέχρι το μεδούλι?

ας το κάνουμε.....

έχεις φανταστεί άραγε κάτι φτιαγμένο από υγρό και πηχτό σκοτάδι να πλησιάζει το κρεβάτι σου?
την μοναδική φορά που για λόγους κούρασης δεν σφράγισες τον χώρο?
έχεις δει αυτή η Σκιά να βγάζει χέρια και πόδια σαν της αράχνης προσπαθώντας να σε φτάσει?

γύρω της να υπάρχει ένα ατελείωτο σύννεφο από έντομα που σαν αύρα της Σκιάς να απλώνονται γύρω της...?

και να ξέρεις από που προέρχεται και γιατί?

να ξέρεις πως και μόνο η ύπαρξη σου την ενοχλεί?

να ανοίγουν παράθυρα (που μέχρι τώρα δεν άνοιξαν ούτε με έναν ανεμοστρόβιλο ταχύτητας 120 κόμβων που πέρασε πριν μερικούς μήνες) και να παρασέρνουν μαζί τους ό, τι υπήρχε τριγύρω?

και να μένει όρθιο μόνο ένα ταπεινό πήλινο ποτηράκι με νερό και ένα μικρό φυτό μέσα? (μήπως η νιογέννητη Ζωή αντιστέκεται στην Σκιά?)

τα ζώα του σπιτιού να ουρλιάζουν σαν κάποιο μαχαίρι να τα ανοίγει στα δύο?

και η Σκιά να προσπαθεί ακόμα να σε πιάσει?

να πλησιάζει και να νιώθεις ό,τι κουβαλάει μέσα της? Απίστευτη Οργή, Αλαζονεία, Πόνο, Αρρώστεια?

ξέρεις άραγε πόση προσπάθεια χρειάζεται όταν σε πλησιάζει ένα κομμάτι βαθύ Σκοτάδι να ανάψεις το Φως? να ανακτήσεις τον έλεγχο του ποιος είσαι και τι κάνεις σ'αυτή την Γή?

και την άλλη μέρα, να σπάνε τα τηλέφωνα από φίλους και γνωστούς , που περίμεναν να πάει τουλάχιστον οκτώ το πρωι για να πάρουν να ρωτήσουν αν είσαι καλά? λες και όλοι τους το βράδυ γνώριζαν ότι απειλείσαι?

αν το έχεις ζήσει αυτό, μετά, ασχολείσαι με σκιώδεις μορφές καλοπροαίρετες...
που πιάνει μόνο η περιφερική σου όραση, που ζητούν την έγκριση σου ακόμα και για να βοηθήσουν...


την καλημέρα μου


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-05, 09:10
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

καλημερα γκαλαντριελ και σε ολους φυσικα
Δεν καταλαβα μονο σε ποιον αναφερεσαι.
οταν λες αν θελει να μιλησετε για σκιες.
Αλλα φορουμ ειναι μελος ειμαι, απανταω.
Εγω προσωπικα δεν θελω να μιλησουμε για τιποτα και θελω να μιλησουμε για τα παντα.
Δεν ξερω τι θελω δλδ.
Αλλα το θεμα αυτο που εχει ανοιχτει, θελει να μιλησουμε ακριβως γι αυτην την σκια που αναφερθηκες.
για την οποια οπως ρωτας οχι δεν την εχω φανταστει (εχω πει εξαλλου πως απο φαντασια, και αλλα πραγματα, δεν διαθετω και πολυ) ετσι οπως την περιγραφεις και γενικα δεν την εχω φανταστει καθολου(συνειδητα) και φυσικα ουτε και εχω αναλογη εμπειρια, οπως αυτην που περιγραφεις, ή ακομα και την πιο ''απλη'' οπως την περιγραφει ο Μινωταυρος.
Δλδ δεν εχω καμια εμπειρια.
θα μπορεσεις να συζητησεις με καποιον που δεν εχει αυτην την εμπειρια ή κρινεις πως ειναι απαραιτητη;;;
Γενικα κοιμαμαι πολυ ηρεμα.
Η αλλαζονεια που μου δινει αυτη η εμπειρια που δεν εχω, με κανει να λεω πως μια τετοια σκια οπως την περιεγραψες..... θα με φοβιζε δεν λεω... αλλα απο εδω και απο εκει καπως θα ξυπναγα στο τελος..........
Δεν με φοβιζει μια τετοια σκια......
Αλλη σκια, ναι με φοβιζει και με κανω να τρελαινομαι ωρες ωρες....
και αυτην την σκια την εχω ζησει και την σκεφτομαι καθημερινα μπορω να πω.
και οπως ειπα με κανει να τρελαινομαι στην απογνωση.......
ωρες ωρες,
γιατι παλι γενικα ειμαι πολυ αλλαζονας....
που σημαινει οτι τις υπολοιπες ωρες απλως την σκεφτομαι.... ενιοτε και φιλικα.....
ειναι η σκια που κρυβω μεσα μου..............
ειμαι εγω...........
Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ετσι;; μην ξεφευγουμε απο το αρχικο.
ερωτηση λοιπον...
ειναι δυνατον να σε τρομαζει τοσο απολυτα οπως περιγραφεις μια σκια που φευγει με το αναμα ενος φωτος;;
Ειναι για να το λες, ατυχης η ερωτηση.
Γιατι σε τρομαζει, τοτε μια τετοια σκια;;;
γιατι δεν αποκτας περισσοτερη πιστη;;
Ή περισσοτερη αλλαζονεια και να την στειλεις στον διαολο;;; και να γυρισεις πλευρο;;
συγνωμη κιολας ειλικρινα, γιατι με εμπειριες αλλων πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι πως εκφραζομαστε, και το ξερω αυτο γι αυτο και ζηταω συγνωμη μιας και το ξερω και μιας και δεν ειμαι και πολυ προσεκτικος (ξενυχτι βλεπεις) εφοσον ενοχληθει καποιος μετα θα ειμαι πιο προσεχτικος.
Τες παντων....
και μετα που ασχολησαι με αυτες τις αλλες σκιες τις καλοπροαιρετες τι βγαζεις;; Εξορκιζεις το κακο;; το λυνεις;; το κρυβεις μηπως;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-05, 09:31
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

και πάλι καλημέρα αγαπητέ cHrIsToS1,

θέλω να καταλάβεις κάτι.... η εμπειρία που περιγράφω στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα μου ΔΕΝ με φόβισε....
γενικά (καλώς ή κακώς) υπάρχουν ελάχιστα πράγματα που μπορούν να με φοβίσουν πλέον.... είναι θέμα εμπειρίας κάποιων κόσμων...

όταν λοιπόν, αναφέρομαι στο να ανάψω το Φως δεν εννοώ φυσικά να ανάψω την λάμπα δίπλα στο κρεβάτι μου.... εννοώ την ενεργοποίηση μέσα μου εκείνων των ιδιοτήτων που ορίζουν την ψυχή μας ως φωτεινή...

αυτό που συνέβει επίσης ΔΕΝ το είδα στον ύπνο μου.... ξέρω να ξεχωρίζω αυτές τις περιπτώσεις... ....

και τέλος, το να ασχολούμαι με θετικότερες όψεις και οντότητες δυναμώνει τον δεσμό μου μαζί τους.... ο καθένας μόνος του, όσο ανεπτυγμένος κι αν είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τα πάντα....
όμως όταν μπορεί να δημιουργηθεί ένα "πλέγμα" ομοειδών ενεργειών, σίγουρα είναι αποτελεσματικότερο...

τέλος, η εσωτερική Σκιά που έχει ο καθένας μέσα του είναι πράγματι άξια προσοχής και επαγρύπνησης.... κανείς και τίποτα εξωτερικό δεν μπορεί να μας "προσεγγίσει" αν δεν υπάρχει κάτι μέσα μας που να του το επιτρέπει....

όπως όμως σωστά είπες, αυτό είναι θέμα μιας άλλης συζήτησης...


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-05, 15:59
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή Υπερβολή

Αυτό που ανέφερε ο MINOTAYPOS πραγματικά μου έχει συμβεί και εμένα, η επιστημονική απάντηση δεν είναι αρκετή, γιατί με το φαινόμενο της "υπνοτικής παράλησεις" πρέπει να απαντήση και στο ερώτημα γιατί τότε στον ύπνο μας γυρνάμε πλευρό; Η "υπνοτική παράληση" παρουσιάζετε όταν κοιμόμαστε στην πλάτη, όταν έχουμε φάει πριν τον ύπνο και όταν είμαστε πάρα πολύ κουραζμένοι. Στα άλλα εκτός απο την πλάτη συμφωνώ και εγώ, γιατί αυτό όντος μπορεί να διαταράσει τον ύπνο, ειδικά το γεμάτο στομάχη, σε εκείνο που δεν συμφώνώ είναι ότι όταν κοιμάσε στην πλάτη, εμένα και στον πλευρό να κοιμάμε και πάνω στην κοιλιά παρουσιάζετε αυτό το φαινόμενο, άσχετα αν έχω να το νιώσω αρκετό καιρό τώρα...

Τώρα σχετικά με την σκιά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτηκός, δεν ξέρω αλλά ότι έχω συναντήση μέχρι τώρα απο πληροφορίες δεν με πείθουνε για την υπαρξή της. Αυτά τα ακραία φαινόμενα που περιγράφονται αδυνατό να τα πιστεψω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-06-05, 17:51
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να συγχέουμε όλων των ειδών τις "σκιές". Σκιές έχουν και τα δέντρα, και τα αντικείμενα μπροστά στο φως και εμείς οι ίδιοι... Ο Επιμυθέας αναφέρεται σε μια πολύ συγκεκριμένη παρουσία, που ελλείψει ορισμού, αναγνωρίζεται συνήθως από τα φαινομενικά χαρακτηριστικά της και έτσι αποκαλείται "Σκιά", αλλά επειδή κι αυτά ακόμα, μερικές φορές δεν είναι αρκετά για να την διακρίνουν από άλλες παρουσίες που επίσης εμφανίζονται ως σκιές, σε μεγάλο βαθμό διαπιστώνεται κι από τα αποτελέσματα που επιφέρει ως παρουσία, τα συμπτώματα δηλαδή που προκαλεί στον μάρτυρα που την βιώνει...

Είναι γεγονός ότι ο άνθρωπος φοβάται το άγνωστο και τις περισσότερες φορές θα τρόμαζε σε κάθε συνάντηση με οτιδήποτε ("αλλόκοσμο") έμοιαζε να προέρχεται από τον "κόσμο του αγνώστου". Όταν όμως έρχεται κανείς αντιμέτωπος με την Σκιά, ο τρόμος αυτός είναι πολύ βαθύς, διαπεραστικός, καθηλωτικός και διαρκής, γιατί αυτό προβάλλει η ίδια η Σκιά, το Αρχέτυπο του Τρόμου, ο αληθινός Μπαμπούλας, ο αληθινός Διάβολος...
Κι αυτό ακριβώς ο μάρτυρας το νιώθει, ασχέτως πως το αντιλαμβάνεται "πραγματικά" (εγκεφαλικά), ασχέτως αν βλέπει μπροστά του έναν Σατανά, έναν σκοτεινό κουκουλοφόρο, μια Γριά Μάγισσα, ή μια Μαύρη άμορφη Μάζα.
Φυσικά η εμπειρία είναι καταλυτική, ένα τραυματικό σοκ. Τις περισσότερες φορές, ο μάρτυρας κυριολεκτικά παραλύει, νιώθει τον εισβολλέα να του κλέβει την ανάσα, να τον πιέζει, νιώθει εντελώς ανίσχυρος να αντιδράσει, νιώθει πως είναι χαμένος, ότι σε λίγα δευτερόλεπτα θα πεθάνει (κάτι που μερικές φορές συμβαίνει -αν και αυτό δεν είναι αυτοσκοπός της Σκιάς), αλλά συνήθως το παλεύει και κάποια στιγμή καταφέρνει να ελευθερωθεί.

Γενικά, ο πανικός εκείνη τη στιγμή, όσο φυσικός κι αν είναι, σίγουρα απλά κάνει την κατάσταση χειρότερη. Όσοι έχουν καλύτερη σχέση με τον εαυτό τους, όσοι βρίσκονται κοντά στο εσωτερικό τους φως, το πρώτο πράγμα που κάνουν αυτόματα είναι να μετριάσουν την συναισθηματική φόρτιση, και ταυτόχρονα την απώλεια - εκροή συναισθημάτων, τα οποία θρέφουν και ενδυμώνουν την Σκιά. Άλλοι, βρίσκουν ευκολότερη τη χρήση ενός συμβόλου, (μια παραδοσιακή προσευχή, κάποιο νοητικό αντικείμενο, π.χ σταυρός, σπαθί κλπ, ή ακόμα και έναν φασματικό ήρωα), οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει ως εστία δύναμης και συγκέντρωσης, ώστε να μπορέσει το άτομο να αντιδράσει στην επίθεση.
Έτσι κι αλλιώς, η Σκιά φεύγει σχετικά εύκολα μόλις αντιληφθεί κάποιος την παρουσία της, τις περισσότερες φορές έχοντας ήδη πάρει ανενόχλητη, αυτό εξ' αρχής ήταν ο στόχος της... Πολλές φορές η επίθεσή της γίνεται αντιληπτή με συμβολικές παραστάσεις μέσα σε όνειρο (μέσα από την "έκτη" αίσθηση που εκτελεί χρέη φρουρού, όταν οι υπόλοιπες έχουν πέσει σε λήθαργο) και τότε ο μάρτυρας ξυπνάει και βρίσκεται στη θέση που περιέγραψα παραπάνω.

Φίλε, Μινώταυρε, η μαρτυρία σου είναι χαρακτηριστική. Έχω ακούσει εκατοντάδες ανάλογες μαρτυρίες και σε συνδυασμό με τις προσωπικές μου εμπειρίες και την επίμονη μελέτη του θέματος από τον περασμένο Νοέμβρη, μ' έχουν βοηθήσει στο να έχω πλέον μια λεπτομερή, βαθειά εικόνα για την ολότητα της Σκιάς.
Το βιβλίο που αναφέρει ο Επιμυθέας είναι πολύ κοντά στο να ολοκληρωθεί -ήδη έχει ξεπεράσει τα 25 κεφάλαια, και αναλύει τα πάντα. Μαζί και θέματα για τον άνθρωπο πολύ σημαντικότερα από την ίδια τη Σκιά, που ωστόσο είναι απαραίτητα για να μπορέσει κανείς να κατανοήσει στο μέγιστο την υπόστασή της. (Αποσπασματικά-εισαγωγικά άρθρα έχουν ήδη δημοσιευτεί στα περιοδικά "Strange" του περασμένου Δεκεμβρίου και του Μαίου και στη "Μυστική Ελλάδα" Απριλίου κι αυτό γιατί ήθελα να μοιράζομαι την πορεία της έρευνας με τους αναγνώστες)
Θα μπορούσε ήδη να βρίσκεται στο τυπογραφείο, αλλά καθυστερεί επειδή θέλω να διασφαλίσω ότι θα πετύχει το στόχο του, που είναι στο τέλος, ο αναγνώστης να μην έχει το παραμικρό σχετικό ερωτηματικό. Όμως για μένα είναι περισσότερο από μια πλήρης έστω εγκυκλοπαιδική μελέτη, είναι το μανιφέστο μιας επάναστασης ενάντια σ' έναν Σκοτεινό τύρρανο που καταδυναστεύει την ανθρωπότητα από την απαρχή της ιστορίας. Και στην προσπάθεια του αυτή, το έργο δεν διστάζει να στραφεί ενάντια σε όλες εκείνες τις "παρασκιές" που σχετίζονται με το θέμα και που έχουν δημιουργήσει πλανεμένα αξιώματα, που σήμερα αποτελούν τις βάσεις της σύγχρονης Ψυχολογίας, αλλά και του Occultισμού, σε οποιαδήποτε μορφή του...

Εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να μεταφέρω ένα περιεχόμενο που έχει ήδη ξεπεράσει τις 300 σελίδες εδώ,
μπορώ όμως να διευκρινήσω συγκεκριμένες απορίες και φυσικά να προτείνω το αξιόλογο βιβλίο του Γ.Μπαλάνου, που αναφέρει κι ο Επιμυθέας (από την οπτική του οποίου, στη δική μου μελέτη, προσπάθησα ηθελημένα να
απομακρυνθώ), ενώ απ' ότι γνωρίζω, και το βιβλίο του Θανάση Βέμπου "Μαύρα Υπόγεια Ρευματα" ασχολείται με το θέμα (για να μην δυσκολέψω το έργο μου -όπως έχω πει και στον ίδιο- αποφεύγω ηθελημένα να το διαβάσω προτού ολοκληρωθεί η δική μου μελέτη, όμως κρίνοντας από το υπόλοιπο έργο του, είμαι σίγουρος πως πρόκειται για μια ακόμη αξιόπιστη μελέτη).
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 10-06-05 στις 18:13
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-06-05, 18:48
MINOTAYPOS Ο χρήστης MINOTAYPOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ΘΑ ΘΕΛΑ ΦΙΛΕ Jonathan Bright ΟΤΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.ΕΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ Α Β ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΡΧΟΣΟΥΝ (ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Η ΦΙΛΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΠΟΥ ΕΧΩ>http://clubs.pathfinder.gr/ethnikoi) ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΥΝΑΤΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΧΑΒΑΗ,ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΚΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΦΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΑΧΝΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΑΒΑΝΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.ΕΓΩ ΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΣΑΣ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕ ΜΟΡΑ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΕ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ >τις περισσότερες φορές έχοντας ήδη πάρει ανενόχλητη, αυτό εξ' αρχής ήταν ο στόχος της...ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ?ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΕΠΙΜΗΘΕΑΣ ΣΑΝ ΦΡΟΥΡΟ ΤΗΣ ΠΥΛΗΣ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.
__________________
H TAN H EΠΙ ΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-06-05, 19:53
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Γι' αυτό νωρίτερα έγραψα "Μινώταυρε", ότι δεν έχει και τόση σημασία ο "εγκεφαλικός" τρόπος που βιώνει κανείς την επίθεση. Στο βιβλίο καταγράφω τις συνηθέστερες Αρχετυπικές Εικόνες που χρησιμοποιούνται, οι οποίες διαμορφώνονται σε κάποιο ποσοστό από τον μάρτυρα και σε κάποιο άλλο από την ίδια την Σκιά.
Η "Μόρα" είναι απλά το "πλοκάμι" της Σκιάς. Στο μεγαλύτερο ποσοστό, οι άνθρωποι αποκτούν την εμπειρία της Σκιάς μέσα απ' αυτήν. Το έργο μου ουσιαστικά το αντιμετωπίζω σαν δύο βιβλία μαζί, το πρώτο επικεντρώνεται κυρίως στο σκοτεινό πλοκάμι (μια φαινομενολογική -εμπειρική κυρίως προσέγγιση της Σκιάς) και το δεύτερο, με την "καρδιά" της Σκιάς...
Αυτή και μόνο η διαπίστωση, ο διαχωρισμός του πλοκαμιού με τον πυρήνα είναι ιδιαίτερα σημαντική για την κατανόηση της Σκιάς.

Στην Ελβετία ίσως την αποκαλούν Mahr, ή Mahrt, ή Alp, από τις Γερμανικές παραδόσεις, ή couchemare , από τις αντίστοιχες Γαλλικές. Ο Παράκελσος πάντως, αναφέρεται σ' αυτήν με την μετά τον 13ο αιώνα ονομασία της, 'hag', (με την οποία είναι περισσότερο γνωστή σήμερα, the Old Hag, ή the night Hag), εξαιτίας της ταύτισης μέσα απ' τις Παραδόσεις της Μόρας με Μάγισσα/Στρίγγλα.
Επίσης λανθασμένα -όπως έχω δείξει και στο άρθρο του Strange -Μαίου- (το οποίο, Astral, νομίζω πως θα το βρεις αρκετά ενδιαφέρον, αφού καταρρίπτει την θεωρία της "υπνικής" -ή "ονειρικής", όπως εγώ συνήθως την αποκαλώ- παράλυσης), συχνά αποκαλείται 'incubus'. Συνήθως πάντως ταυτίζεται με τον εφιάλτη και αυτή ήταν και η κυριολεκτική σημασία με την οποία μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιύνταν η λέξη (night-mara/mare). Πολύ πρόσφατα συνδέθηκε με τη σημασία του απλώς "κακού ονείρου".
Το πλοκάμι έρχεται απλά για να ταϊστεί, ρουφάει ζωτική ενέργεια-συναισθήματα (αλλά και οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει συνδεθεί μαζί τους), κάτι που διαπιστώνεται και εμπειρικά, όταν εκείνος που έχει δεχτεί την επίθεση, την επόμενη μέρα ξυπνάει αδικαιολόγητα κουρασμένος (σαν να μην κατάφερε να ησυχάσει, βασανισμένος όλη τη νύχτα από... εφιάλτες!). Νομίζω ότι πολλοί από σας θα έχει τύχει να ξυπνίσουν κάποια πρωινά έτσι, με αδικαιολόγητα "κακή" διάθεση, με έντονη αίσθηση κόπωσης κι εξάντλησης (κάτι που συνήθως παρατηρείται και στους γύρω -"έσκαβες όλη νύχτα;"). Ίσως θα 'πρεπε λοιπόν να αναρωτηθείτε... Ακόμα κι όταν η παρουσία δεν έχει γίνει αντιληπτή την ώρα της δράσης, κάποιες αναμνήσεις από το όνειρο της νύχτας με έναν σωστό αποσυμβολισμό, ίσως μπορούν να αποκαλύψουν πολλά...
Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό του "Φύλακα", συγκεκριμένα του "Φύλακα στο Κατώφλι"... Τη Σκιά, ή το πλοκάμι της, μπορεί κανείς να την βιώσει όχι μόνο σε στάδιο εγρήγορσης, ή μέσα στο ονείρεμα, αλλά και στο ενδιάμεσο συνειδησιακό πεδίο ύπαρξης, απ' το οποίο ο άνθρωπος συνηθίζει να περνάει κλείνοντας τα μάτια και με δειλά άλματα, γιατί είναι το πεδίο που κυριαρχείται από τη Σκιά. Πολλοί έχουν αναφερθεί σ' αυτό, Lovecraft, de Quincey, Edward Bulwer Lytton αλλά και o Castaneda, ή ο John Dee (που την αποκαλεί Chοronzon). Αυτά στα λέω επιγραμματικά, γιατί στο βιβλίο αφιερώνω μια σειρά κεφαλαίων για να εξηγήσω τι ακριβώς είναι το "κατώφλι", πως μπορεί κανείς να το προσεγγίσει (συνήθως γίνεται τυχαία, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, αλλά μπορείς και να το προκαλέσεις). Κατά μια άποψη, που έχει καλλιεργηθεί στον Μυστικισμό/Αποκρυφισμό, η Σκιά λειτουργεί ως Φύλακας, τον οποίον μπορείς να προσπεράσεις μόνο εφόσον είσαι έτοιμος, κι έτσι αντιμετωπίζεται ως κάτι "θετικό", και μερικές φορές μάλιστα και ως γέννημα/αμυντική προβολή του εσωτερικού εαυτού.
Υπάρχουν όμως πολλές σημαντικές παραβλέψεις πάνω σ' αυτό το σημείο...
Η αγαπητή "αδερφή" Galadriel, έκανε το προηγούμενο σχόλιο για τους Φύλακες, γνωρίζοντας τη θέση μου περί "Φυλάκων Αγγελων" -σκιές κι αυτές-, που προσωπικά θεωρώ "δεσμοφύλακες", γιατί κι εκείνοι προτιμούν το ίδιο menu με τη Σκιά, μόνο που εκείνοι ρουφούν ό,τι έχει συλλέξει η ψυχή, μετά το θάνατο του σώματος...
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι την ύπαρξη και αγαθών Αγγέλων, ή και Αγίων, ούτε πως απορρίπτω την αλήθεια του "Σωκρατικού δαιμονίου", απλά πιστεύω ότι αυτό πηγάζει από εκείνην την ναρκωμένη αίσθηση του ανθρώπου, με την οποία μπορεί να αντιλαμβάνεται περισσότερα από αυτά που του λενε οι πέντε βασικές αισθήσεις του...

P.s: Αν θέλεις, μπορείς να πεις στην ξαδέρφη σου να μου στείλει mail, στο jonybright@yahoo.com, ίσως μπορώ να την βοηθήσω...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 10-06-05 στις 20:41
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-06-05, 20:05
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Τζοναθαν, θεωρεις οτι υπαρχει αντιστοιχο\αναλογο φαινομενο στο αντιθετο του εννοειτα απο αυτο της Σκιας;;;

οτι λειτουργεις (οπως και αλλοι βεβαια) σαν ανιχνευτης ειναι εμφανες, το ερωτημα μου ειναι λειτουργεις σαν στρατιωτικος ανιχνευτης;;
ή σαν ανιχνευτης-καταγραφεας περισσοτερο;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-06-05, 20:31
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Η πρώτη ερώτησή σου θα μας βγάλει τελείως off-topic, και θα έπρεπε να σου αναλύσω μια ολόκληρη κοσμοθεώρηση. Η απάντηση όμως είναι "ναι". Το παράδοξο είναι ότι εδώ και μερικές χιλιάδες χρόνια έχει... λανθασμένα ταυτιστεί μαζί της. Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο σαφής, γιατί θα 'πρεπε να σου κάνω quote το τελευταίο κεφάλαιο του βιβλίου, το οποίο ούτως ή άλλως, δεν έχει ολοκληρωθεί. (Για να καταλάβεις τη σημαντικότητά του, σου λέω απλά πως τις προηγούμενες μέρες αγόρασα καμιά εικοσαριά βιβλία -τα οποία θα πρέπει να διαβάσω μέσα στο επόμενο δίμηνο- σχετικά μόνο μ' αυτό, για να διορθώσω ένα αρχαίο λάθος, που συνεχίζει να το πληρώνει η ανθρωπότητα...)

"Ανιχνευτής"; Ναι, υποθέτω πως είμαι. "Αποκαλυπτής", θα ταίριαζε ακόμα περισσότερο, σε πείσμα όλων εκείνων (ανθρώπων και μη) που θέλουν κάποια πράγματα να παραμένουν μυστικά... Μου αρέσει η αλήθεια. Αγωνίζομαι γι' αυτήν. Μάχομαι γι' αυτήν. Σε κάθε επίπεδο...
Ωστόσο, δεν είμαι σε θέση να ξεκινήσω μια επανάσταση σε συλλογικό επίπεδο. Μπορώ όμως να δώσω τα όπλα να την κάνει ο καθένας μόνος του. Μόνο έτσι άλλωστε αντιμετωπίζεται η Σκιά.
Θα σου έλεγα κι άλλα για το τι σκοπεύω να κάνω εγώ με τη Σκιά, μετά την ολοκλήρωση του βιβλίου ("αλλαζόνας" κι εγώ από την φύση μου, αλλά ενάντια στους "θεούς", όχι στους ανθρώπους...), αλλά δεν έχει νόημα να αυτολογώ...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 10-06-05 στις 20:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.