Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 11-09-08, 21:00
arkantos Ο χρήστης arkantos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

προκαταλήψεις χα πολλές από αυτές είναι όντως παραμύθια και δημιουργίες ανθρώπων με χαμηλή νοημοσύνη, άλλες προήλθαν από λαικές παραδόσεις και τυχαία περιστατικά, έγω προσωπικά δεν πιστέυω σε αυτά αλλά ίσως μερικές από αυτές να έχουν τις ρίζες τους σε ιστορίες και μύθους που προέρχονται από πραγματικά γεγονότα, ίσως να κρύβουν και αυτές μια λογική.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 11-09-08, 22:12
Το avatar του χρήστη Faeron
Faeron Ο χρήστης Faeron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Kαλησπερα!

Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, (ειναι αρκετα μεγαλο) οποτε με συγχωρειτε αν κατι εχει προαναφερθει..

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι, μερικες απο τις προκαταληψεις εχουν δημιουργηθει απο καθαρο φοβο των μεγαλυτερων για τα καθημερινα παιχνιδια των παιδιων τους!

Εξηγω!

παραδειγμα 1:
Αν περνας κατω απο σκαλα τοτε θα εχεις γρουσουζια!
(πιστευω οτι κατι τετοιο ειπε αρχικα καποια μητερα που ισως το παιδι της να επαιζε αρκετα κοντα σε μια ετοιμορροπη σκαλα! μου φαινεται λογικο δηλαδη!)

παραδειγμα 2:
Μην πηδας πανω απο τον αλλον, γιατι θα μεινει κοντος!
(εδω ειναι προφανες οτι οι γονεις φοβουνται μην χτυπησει το ενα παιδι το αλλο καθως παιζουν και απλα επινοησαν αυτο το "ρητο"!)

παραδειγμα 3:
Μην ανταλλασεις ενα μαχαιρι (ή οτιδηποτε κοφτερο) με τον αλλον, γιατι θα τσακωθεις μαζι του!
(μαχαιρι-ψαλιδι-κοπιδι=κοφτερα πραγματα! τα παιδια ανταλλασοντας τα, το πιθανοτερο ηταν να υπαρξει ατυχημα.. οποτε εξου και η ιστοριουλα!)

Αυτα!
__________________
I amar prestar aen, an oiale
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-09-08, 17:38
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Γεια σας!

Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω ένα λιθαράκι στη λίστα με τις προκαταλήψεις! Επειδή, όμως, δεν έχω διαβάσει όλα τα post του θέματος, είναι υπερβολικά πολλά, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη εκ των προτέρων αν αυτό που θα ρωτήσω έχει ήδη αναφερθεί.

Κατ'αρχάς, τα συγχαρητήριά μου, Αντωνία! Πολύ ωραίο θεματάκι! (Τι θεματάκι δηλαδή, θεματάρα!!)

Να προσθέσω πως δεν είμαι σίγουρη πως αυτό που θα γράψω είναι δεισιδαιμονία - γι'αυτό το γράφω άλλωστε, για να ρωτήσω τη γνώμη σας!

Αφορά μια συνήθεια που είχε (έχει; - για να πω την αλήθεια, δεν έχω προσέξει αν το κάνει ακόμα...) η γιαγιά μου, να κλείνει τη ντουλάπα με τα ρούχα (η οποία μένει πάντα ανοιχτή κατά 5 περίπου εκατοστά, μια και δεν εφαρμόζει καλά) κάθε φορά που έμπαινε στο δωμάτιό μου. Αυτό πάντα με εκνεύριζε, ιδιαίτερα πιο παλιά, γι'αυτό κάποια φορά τη ρώτησα γιατί το κάνει αυτό. Φυσικά, απάντηση δεν έλαβα!

Αρκετό καιρό μετά την έκφραση του αναπάντητου ερωτήματος, τυχαία έμαθα κάπου ότι αν δεις στον ύπνο σου κάποιο (συγγενή σου; ) πεθαμένο, δεν πρέπει να τον αφήσεις με τίποτα να πάρω κάποιο ρούχο σου (ούτε, βέβαια και να του το δώσεις με τη θέλησή σου), γιατί αλλιώς θα σε πάρει μαζί του!

Έτσι, προσπάθησα να τα συνδυάσω αυτά τα δύο...

Και ιδού το ερώτημα! Τελικά, αυτός είναι ο λόγος που η γιαγιά μου (μάταια) κλείνει κάθε φορά τη ντουλάπα;;;

Όποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλείται να απαντήσει!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-09-08, 18:14
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

το πιο πιθανο ειναι οτι κλεινουν τη πορτα για να μη σκονιστουν τα ρουχα


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-09-08, 19:55
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια, αυτό το σκέφτηκα κι εγώ! Αλλά τέτοια επιμονή πια... Αφού και να την κλείσει, αυτή θα ανοίξει πάλι κατ'ευθείαν...
Όπως και να έχει, η λογική εξήγηση για τη δεισιδαιμονία της ντουλάπας(!), αν υπάρχει βέβαια κάτι τέτοιο , είναι ότι μάλλον στην προστασία των ρούχων από τη σκόνη αποσκοπεί...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 12-09-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή Boogie rules

υπάρχει και η άποψη πως ο μπαμπούλας κρύβεται στην ντουλάπα και όταν την αφήνεις ανοιχτή μπορεί να μπεί στο δωμάτιο. Ή αλλιώς η ντουλάπα είναι πύλη που ενώνει τον κόσμο μας με την διάσταση του μπαμπούλα και όταν μένει ανοιχτή το βράδυ ανοίγει η πόρτα μεταξύ των διαστάσεων.
Αυτό δεν φαίνεται να είναι και τόσο προκατάληψη αλλά μάλων τρόπος για να ελέγξουν οι γονείς ατίθασα παιδιά...και να τους δημιουρήσουν φοβίες...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 14-09-08, 19:51
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τώρα που το σκέφτομαι, (δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει καθολικά, βέβαια) οι παλιές ντουλάπες άνοιγαν μόνο από την έξω μεριά. Έτσι, οι γονείς επικαλούνταν τον "μπαμπούλα" της ντουλάπας, ώστε τα βλαστάρια τους να μην κλειστούν κατά λάθος μες στην ντουλάπα και πάθουν ασφυξία...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 15-09-08, 17:13
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

γεια σας!
Lady Nina αυτο με τις ντουλαπες μου ειπανε οτι αν μενουν ανοιχτες ειναι "γλωσσοφαγια" οπως και το ψαλιδι ανοιχτο η αν κοιτας τα δαχτυλα σου(φαντασου οι μανικιουριστ )
Επισης αν σταυρωνεις τα χερια στο στη8ος ειναι σαν να σταυρωνεις την τυχη σου.
Ειχαμε μια γειτονισσα ηλικιωμενη που ειχε μεγαλο κολλημα με οοοοολα αυτα!Ακομη και το να πατας με το δεξι ποδι οταν σηκωνεσαι απο το κρεβατι επρεπε να προσεχεις ελεγε για να παει καλα η μερα. Να μη φιλας καποιον στα ματια ειναι χωρισμος-χμμμ αν δεν τον 8ελεις 8α ηταν ευκολη λυση αν επιανε - και αν πιανεις ανοιγμα πορτας με τα δυο χερια 8α πε8ανει η μητερα σου!!! Οτι αμα σε κουτσουλησει περιστερι ειναι τυχη και...βασικα τοσα που ακολου8ουσε πρεπει να γραφτουν σε βιβλιο,απορω πως κυκλοφορουσε στο τελος!Το 90% απο οσα ειπατε μας μαζευε ολα τα πιτσιρικια και μας τα ελεγε να τα εχουμε στο νου μας μη μας βρει κακο!
Διαβασα τα μνμ και εχω μια αλλη απορια.Αναφερ8ησαν διαφορες διδειδαιμονιες αλλα σιγουρα κι εμεις δεν ακολου8ουμε καποιες?Πιο πολυ γιατι το εχουμε μα8ει απο μικροι παρα γιατι το πιστευουμε.Πχ κι εγω οντως δεν μπορω να πατησω πανω σε γραμμη απο πεζοδρομιο και ειναι εντελως
ψυχαναγκαστικο!Ασε που πιο μεγαλη γκαντεμια φερνει να κοιτας κατω γιατι κουτουλας πιο ευκολα!
Εσεις εχετε καποια???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-09-08, 12:55
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
γεια σας!
Lady Nina αυτο με τις ντουλαπες μου ειπανε οτι αν μενουν ανοιχτες ειναι "γλωσσοφαγια" οπως και το ψαλιδι ανοιχτο η αν κοιτας τα δαχτυλα σου(φαντασου οι μανικιουριστ )
Καλή μου Νηρηίδα, ευχαριστώ για την απάντηση αναφορικά με τις ανοιχτές ντουλάπες! Θα κάνω, όμως, τώρα, μια πολύ πολύ χαζή ερώτηση: τι είναι τα "γλωσσοφάγια";;...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Πχ κι εγω οντως δεν μπορω να πατησω πανω σε γραμμη απο πεζοδρομιο και ειναι εντελως
ψυχαναγκαστικο!Ασε που πιο μεγαλη γκαντεμια φερνει να κοιτας κατω γιατι κουτουλας πιο ευκολα!
Εσεις εχετε καποια???
Αυτό με τη γραμμή του πεζοδρομίου το κάνω κι εγώ! (και ο αδερφός μου και η μαμά μου) Όντως, γιατί το κάνουμε; Είναι εντελώς ψυχαναγκαστικό...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-09-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλή μου Νηρηίδα, ευχαριστώ για την απάντηση αναφορικά με τις ανοιχτές ντουλάπες! Θα κάνω, όμως, τώρα, μια πολύ πολύ χαζή ερώτηση: τι είναι τα "γλωσσοφάγια";;...
Φιλη μου Lady Nina δεν ειναι κα8ολου χαζη η ερωτηση σου!!!Που να ξερεις οτι ετσι εννοουν οταν σε κακομελετανε και σε κουτσομπολευουν?!εγω μικρη νομιζα οτι 8α μου φανε τη γλωσσα μετα μου ειπανε οτι γλωσσοφαγιά σημαινει πως"τρωνε με τις γλωσσες" και καπως ησυχασα!
Πραγματικα δεν εχω ιδεα γιατι το κανουμε! Προσεξα οτι το εκανε και η αδερφη μου και αρκετοι αλλοι οποτε μαλλον πρεπει να μαζευτουμε ολοι και να κανουμε group therapy ή εστω να ζητησουμε να κανουν πεζοδρομια χωρις τετοιες γραμμες!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.