Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 09-10-08, 12:40
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elinor
Η γιαγιά μου έλεγε το εξής ποιηματάκι:

Τετάρτη και Παρασκευή
τα νύχια σου μη κόψεις
την Κυριακή να μη λουστείς
αν θέλεις να προκόψεις!
εγω το ξερω με παρασκευη και σαββατο !


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 09-10-08, 12:47
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω για τα νύχια μην τα κόψεις όταν πέσει ο ήλιος…
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 25-10-08, 20:05
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Το μήνα Μάη δεν γίνονται γάμοι γιατί τότε ζευγαρώνουν τα γαϊδούρια.

Ημέρα Τετάρτη δεν γίνονται γάμοι.

Είναι κακό να κουνάς την κούνια του μωρού άδεια, γιατί μπορεί το μωρό να πεθάνει.

Τα παπούτσια δεν τα αφήνουμε ποτέ ανάποδα, γιατί αναποδογυρισμένο παπούτσι προμηνύει θάνατο.

Δεν πρέπει τρία άτομα να ανάβουν από το ίδιο σπίρτο, ο ένας θα πεθάνει.

Η εμφάνιση φτερωτών μυρμηγκιών προμηνύει άσχημα συμβάντα.

Δεν κάνει να κοιμόμαστε κάτω από ελιές και καρυδιές, γιατί σε αυτά τα δέντρα κατοικούν πνεύματα.

Το Σάββατο δεν κόβουμε ύφασμα για ρούχο γιατί γίνεται σάβανο. Επίσης καμία δουλειά ραφτική δεν πρέπει να τελειώσει Σάββατο.

Αν μια γυναίκα κάθεται πάνω σε τραπέζι, δεν θα παντρευτεί.

Αν μια γυναίκα κάθεται πάνω σε μπαούλο, θα αποκτήσει μόνο κόρες.

Όταν οι γυναίκες έχουν τα έμμηνά τους, δεν κάνει μπούν σε μελίσσι, γιατί θα ψοφήσουν οι μέλισσες!

Δεν κάνει να περνάμε πάνω από ξαπλωμένο άνθρωπο ή από τα απλωμένα του πόδια, γιατί είτε του «παίρνουμε χρόνια» ή γιατί δεν θα ψηλώσει.

Όταν χυνόταν κρασί, τότε έλεγαν ότι θα το πιουν οι πεθαμένοι.

Τη μέρα που φεύγει κάποιος του σπιτιού για ταξίδι, δε «σαρώνουμε» (σκουπίζουμε) το σπίτι, για να μη «σαρωθεί η ζωή» (συμβεί κάτι κακό) στον άνθρωπο που έφυγε.

Δε ράβουμε ένα ρούχο πάνω σε άνθρωπο, γιατί θα ξεχάσει «τα γράμματα».

Κάθε σπίτι είχε και ένα φίδι στοιχειό.

Όταν πλενόταν η γάτα κοιτάζοντας κατά το Βοριά, σήμαινε ότι έρχεται κακοκαιρία, προφανώς βροχή.

Όταν τρόμαζε κάποιος, του έδιναν νερό, μέσα στο οποίο είχαν βάλει ζάχαρη.

Αν σου κάνανε μάγια στην οικογένειά σου, τότε έπρεπε να ραντίσεις όλο το σπίτι σου με νερό, μέσα στο οποίο ρίχνανε λίγο αλάτι. Έτσι πίστευαν ότι έφευγε το κακό.

Όταν βροντούσε και ετοιμαζόταν ο καιρός για βροχή, τότε λένε ότι περνάει ο Προφήτης Ηλίας με το κάρο, πάνω από τα σύννεφα.

Παλιότερα οι άνθρωποι , όπου και αν πήγαιναν, κουβαλούσαν μαζί τους λίγο σκόρδο για να μην ματιασθούν.

Οι ξανθοί άνθρωποι, πίστευαν, ότι ήταν κακόψυχοι.

Όταν φταρνίζεται κάποιος, τότε λέει την αλήθεια αυτός που μιλάει.

Τη μέρα που θα μεταλάβουμε, δεν κάνει να φτύσουμε.

Παλιότερα, φορούσαν τομάρια φιδιού για να μην τους πιάνουν τα μάγια. Με το τομάρι αυτό πίστευαν ότι θα έβλεπαν στον ύπνο τους το μάγο, που τους έκανε τα μάγια.

Τα μικρά παιδιά δεν κάνει να τρώνε πόδια κότας, γιατί όπως σκαλίζει η κότα το χώμα, έτσι και αυτά δεν θα μπορούν να κρατήσουν κανένα μυστικό.

Μετά τη μεταλαβιά δεν επιτρέπεται να ανταλλάσσουν ασπασμούς.

Το θεμέλιωμα του νέου σπιτιού ήταν παλιότερα μια ολόκληρη ιεροτελεστία. Στην αρχή ο παπάς έλεγε μερικές ευχές. Κατόπι σφάζαν ένα αρνί φροντίζοντας το αίμα του να πέσει στα θέμελα. Συνηθέστερα ο πρωτομάστορας αποκεφάλιζε με το σφυρί του έναν πετεινό. Η πλατιά διαδομένη πρόληψη ότι για να προκόψει κάτι πρέπει να πληρωθεί με κάποια θυσία. Τα μαστορόπουλα τέντωναν ένα σκοινί στα πάτερα του σπιτιού και κρεμούσαν τα δώρα των συγχωριανών (μαντίλια, ποδιές, τσουράπια, σακούλια). Ένας χτίστης ευχαριστούσε τον κόσμο λέγοντας: «Να ζήτε για να φκιάνετε καινούρια σπίτια». Ακολουθούσε γιορταστικό τραπέζι όπου ανάμεσα στ' άλλα τραγούδια έλεγαν και τούτο:

Σ' ετούτ' το σπίτι πού είμαστε πέτρα να μη ραγίσει κι ο νοικοκύρης του σπιτιού χρόνια πολλά να ζήσει, να ζήσει χρόνους εκατό και ξάμηνα διακόσια, να κάμει γιους μαλάματα και γιους καπεταναίους.

Η γυναίκα που «μάλαξε» (= έπιασε) πεθαμένο δεν κάνει να φυτεύει κολοκυθιές. Σκάβει μόνο τις γούρνες και τον κολοκυθόσπορο τον ρίχνει κάποιος άλλος μέσα.

Τις γκαστρωμένες δεν τις στέλνουν να πιάσουν κρασί, γιατί θα κοπούν τα στεφάνια απο τα βαρέλια.

Βροχή θα ηρθει όταν η «βροχαλίθρα» (σταχτοπράσινο ερπετό) σέρνεται στο δρόμο.

Το Μάρτη λένε πως κατεβαίνουν εννιά γριές. Οι τρεις πρώτες έρχονται στις τρεις πρώτες μέρες του μήνα. Λένε πως αν οι μέρες αυτές έχουν καλοκαιρία, και ο χειμώνας που θα ρθει θα ναι ελαφρός. Αλλιώτικα θα ναι βαρύς.

Όταν ένα παιδάκι θα κουρευτεί για πρώτη φορά, πρέπει να το κουρέψει ένα άλλο παιδί που να ζουν οι γονείς του.

Πολλές φορές όταν χάνουν κάτι, χώνουν ένα ξυλάκι στη γη, το «δαίμονα» και προσπαθούν να βρουν το χαμένο πράγμα. Σαν το βρούνε ξεχώνουν το ξύλο. Αλλιώς το αφήνουν χωμένο, για να σκάσει ο δαίμονας.

Οι κυνηγοί που χτυπάνε λαγό δεν τον ζυγίζουν, γιατί υπάρχει η πρόληψη πως αν τον ζυγίσουν δεν θα ξαναχτυπήσουν.

Οι ασαράντιστοι παντρεμένοι δεν παρακολουθούν ποτέ τέλεση του μυστηρίου του γάμου. Σα βγει από την εκκλησία η γαμήλια πομπή, η ασαράντιστη παντρεμένη που σ' όλο το διάστημα του μυστηρίου καθόταν στην πόρτα του ναού, σταυροφιλεί τη νύφη.

Στη χασοφεγγιά ή χασοφεγγαριά (όταν δεν υπάρχει φεγγάρι), δεν κλαδεύουν τα αμπέλια γιατί τον άλλο χρόνο δε θα κάνουν σταφύλια.

Όταν χτενίζονται οι γυναίκες βάζουν τα αποχτενίδια στις σχισμές των τοίχων. Έτσι θα βγάζουν καλύτερα μαλλιά.

Αν κουρευτείς στο γέμισμα του φεγγαριού, θα μαλλιά σου θα μακρύνουν πιο γρήγορα, ενώ αν κουρευτείς στο άδειασμα του φεγγαριού θα μεγαλώσουν πιο αργά αλλά θα ναι πιο γερά.

Όταν κάνουμε επίσκεψη σε κάποιο σπίτι, βγαίνουμε πάντα από την πόρτα που μπήκαμε για να μην τους γυρίσουν πίσω τα προξενιά.

Αυτες ειναι καποιες απο τις πιο παραξενες προληψεις που διαβασα τυχαια εδω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 06-12-11, 22:17
κατε Ο χρήστης κατε δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή η μούτζα

από όσο γνωρίζω η μούτζα έχει προέλθει από την εποχή του βυζαντίου. Όταν κάποιος έκλεβε ή έκανε κάτι κακό ή κατακριτέο έβαζαν κάρβουνο στα χέρια τους και μουτζούρωναν το πρόσωπο του κακού ανθρώπου και τον έβγαζαν στον δρόμο για να δούν όλοι τι έχει κάνει και να νιώσει ντροπή. από την κίνηση αυτή που έκαναν οι δικαστές εκείνης της εποχής στο πρόσωπο του άλλου με την ανοιχτή παλάμη για να μουτζουρωθεί έχει μείνει μέχρι σήμερα σαν κάτι προσβλητικό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Myrcora Εμφάνιση μηνυμάτων
-οταν πας σε μια κηδεια πρεπει να παρεις οτι σου προσφερουν
-οταν πεθανει καποιος σπας εξω απο την πορτα ενα γυαλινο ποτηρι με νερο (η ψυχη λενε δεν περναει πανω απο το νερο) για τον ιδιο λογο φτυνουν πισω τους οταν δουν νεκροφορα (συνηθως 3 φορες)
-επισεις εχω ακουσει οτι μουντζωνουν τον νεκρο για να παρει μαζι του στον αλλο κοσμο ολα τα κακα, να φυγει οτι κακο απο πανω τους ή κατι τετοιο το οποιο δεν εχω καταλαβει καλα!!!
(αν ξερει κανεις για την σημασια της μουντζας, ας μου στειλει ενα μυνημα... το μονο που γνωριζω ειναι αυτο για τους νεκρους...)
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 09-12-11, 17:09
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή Η δική μου λίστα

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum σας. Σήμερα έκανα την είσοδό μου και αν κάνω κάποιο λάθος συγχωρητέο έτσι, είμαι η Fantasy και λέω η, γιατι είμαι κοπέλα. Ας απαντήσω τώρα στο θέμα σου. Μερικά τα παραδέχομαι, μερικά όχι. Είμαι άτομο που πιστεύω ότι το Μάη δεν πρέπει να κουρευτείς, πριν την ανάληψη δεν κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα, δεν σπάμε τον καθρέπτη γιατί είναι γρουσουζιά και άλλα. Δεν τα τηρώ όμως όλα. Έχω ανηψάκι αβάπτιστο και φοβόμαστε οικογενειακώς να το βγάλουμε μετά τις 12 έξω.΄Έτσι μας έχουν μάθει οι γονείς και οι παππούδες μας και θέλοντας και μη είμαστε υποχρεωμένοι να τα τηρούμε. Αληθεύουν, δεν αληθεύουν, κανείς δεν ξέρει. Μακάρι να μπορούσαμε να απαλλαγούμε από αυτά. Ποιος θα μας βεβαιώσει ότι δεν είναι μύθος; Κανείς! Ο φόβος μας έχει σκλαβώσει, κι αν αληθεύουν, κι αν γίνει κανένα κακό; Ποια είναι η γνώμη σας, σκέφτομαι σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 14-12-11, 13:57
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum σας. Σήμερα έκανα την είσοδό μου και αν κάνω κάποιο λάθος συγχωρητέο έτσι, είμαι η Fantasy και λέω η, γιατι είμαι κοπέλα. Ας απαντήσω τώρα στο θέμα σου. Μερικά τα παραδέχομαι, μερικά όχι. Είμαι άτομο που πιστεύω ότι το Μάη δεν πρέπει να κουρευτείς, πριν την ανάληψη δεν κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα, δεν σπάμε τον καθρέπτη γιατί είναι γρουσουζιά και άλλα. Δεν τα τηρώ όμως όλα. Έχω ανηψάκι αβάπτιστο και φοβόμαστε οικογενειακώς να το βγάλουμε μετά τις 12 έξω.΄Έτσι μας έχουν μάθει οι γονείς και οι παππούδες μας και θέλοντας και μη είμαστε υποχρεωμένοι να τα τηρούμε. Αληθεύουν, δεν αληθεύουν, κανείς δεν ξέρει. Μακάρι να μπορούσαμε να απαλλαγούμε από αυτά. Ποιος θα μας βεβαιώσει ότι δεν είναι μύθος; Κανείς! Ο φόβος μας έχει σκλαβώσει, κι αν αληθεύουν, κι αν γίνει κανένα κακό; Ποια είναι η γνώμη σας, σκέφτομαι σωστά;

Καλησπερα φιλη fantasy.ναι πιστυευω οτι εχεις δικιο...ετσι μας μαθαινουν και εμεις δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα,κανουμε οτι μας μαθαινουν γιατι ετσι συνηθισαμε και ετσι μαθαμε.Εγω βεβεα δεν πιστευω σε τετιες προκαταληψεις αλλα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο.Ετσι εμαθες ετσι πρατεις.
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 15-12-11, 10:33
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Φίλη Angelika28970 το κακό ξέρεις ποιο είναι ότι πρέπει να τα μεταδώσουμε και στα δικά μας παιδιά. Πώς θα μπορούσαμε να το σταματήσουμε αυτό αφού δεν ξέρουμε τα όσα λέγονται αν αληθεύουν ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 07-01-12, 18:39
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλη Angelika28970 το κακό ξέρεις ποιο είναι ότι πρέπει να τα μεταδώσουμε και στα δικά μας παιδιά. Πώς θα μπορούσαμε να το σταματήσουμε αυτό αφού δεν ξέρουμε τα όσα λέγονται αν αληθεύουν ή όχι;
Γνωρίζω αβάπτιστα παιδιά από άθεους γονείς τα οποία δεν έπαθαν κάτι αν και τα βγάζανε έξω και μετά τις 12 (το μεσημέρι).
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 07-01-12, 22:33
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλη Angelika28970 το κακό ξέρεις ποιο είναι ότι πρέπει να τα μεταδώσουμε και στα δικά μας παιδιά. Πώς θα μπορούσαμε να το σταματήσουμε αυτό αφού δεν ξέρουμε τα όσα λέγονται αν αληθεύουν ή όχι;
φυσικα fantasy κανονικα πρεπει. θα μπορουσες να το σταματισεις ομως μαθαινωντας. τωρα θα μου πεις πως?? δεν ξερω πως ακριβως αλλα αμα θελει καποιος να μαθει κατι θα το μαθει οσο ψαχνει καοιοα στιγμη. φυσικα καποια πραγματα δεν θα τα μαθουμε ποτε...αλλα γι αυτο λεγονται προκαταληψεις επειδη δεν συμβαινουν αυτα. εγω προσωπικα στις περισσοτερες προκαταλιψεις δεν δινω σημασια γιατι δεν τις πιστευω...αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη. ο καθενας με τον τροπο του και τα πιστευω του
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 23-01-12, 14:46
Chloe Ο χρήστης Chloe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κατε Εμφάνιση μηνυμάτων
από όσο γνωρίζω η μούτζα έχει προέλθει από την εποχή του βυζαντίου. Όταν κάποιος έκλεβε ή έκανε κάτι κακό ή κατακριτέο έβαζαν κάρβουνο στα χέρια τους και μουτζούρωναν το πρόσωπο του κακού ανθρώπου και τον έβγαζαν στον δρόμο για να δούν όλοι τι έχει κάνει και να νιώσει ντροπή. από την κίνηση αυτή που έκαναν οι δικαστές εκείνης της εποχής στο πρόσωπο του άλλου με την ανοιχτή παλάμη για να μουτζουρωθεί έχει μείνει μέχρι σήμερα σαν κάτι προσβλητικό.


εγω εχω διαβασει οτι η μουτζα ειναι κατι σαν καταρα για τον αλλον να χασει και τις πεντε του αισθησεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.