Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 18-07-05, 13:22
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Μια ερώτηση.

Μονάχα μια ερώτηση πάνω στο ζήτημα, που ήθελα να την κάνω καιρό.
Έχουν καταγραφεί φαινόμενα της Σκιάς από θύματα (ελπίζω η λέξη θύματα να κάνει) που είναι τυφλά;
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 19-07-05, 01:43
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί κανείς απ' όσους έχουν επικοινωνήσει μαζί μου δεν ήταν τυφλός. Αν και πολύ θα ήθελα να συζητήσω το θέμα με άτομα που στερούνται της όρασης, δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν, ή ίσως να μην έψαξα κι εγώ αρκετά, παρόλο που είναι μέσα στις προθέσεις μου να συμπεριλάβω, εφόσον έχω την ευκαιρία, και τέτοιες μαρτυρίες (όπως έχω ακούσει μαρτυρίες από άτομα που εμφανίζουν άλλου είδους ιδιαιτερότητες).
Ίσως κάποιοι άλλοι από το forum να έχουν σχέση με ανθρώπους που είτε μόνιμα, είτε παροδικά στερούνται αυτής της αίσθησης (νομίζω πως και μια γενικότερη συζήτηση περί αντίληψης θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα με τέτοια άτομα) και να μας διαφωτίσουν.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως και αυτά τα άτομα την βιώνουν, αλλά θα είχε ομολογουμένως ενδιαφέρον να ακούσω τις δικές τους περιγραφές. Πολλά άτομα πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, βιώνουν την εμπειρία της Σκιάς με τα μάτια κλειστά, χωρίς να μπορούν καν να τ' ανοίξουν και ναι, τέτοιες περιπτώσεις έχω ακούσει πολλές...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 19-07-05, 09:52
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Το πιο ενδιαφέρον θα ήταν να βρεθεί μαρτυρία κάποιου εκ γενετής τυφλού ή έστω να έχει χάσει την όρασή του στην βρεφική του ηλικία. Ώστε ακόμα να μην έχει δημιουργήσει οπτικά πρότυπα.
Θα μπορούσαν να βγουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. Είτε με την εύρεση μιας τέτοιας μαρτυρίας είτε όχι.
Υπάρχουν εξηγήσεις για την βίωση του φαινομένου με τα μάτια κλειστά; Τόσο ψυχολογικές όσο και μεταφυσικές;
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 19-07-05, 10:50
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Ο άνθρωπος πολλές φορές αντιλαμβάνεται ερεθίσματα με τρόπους που ξεπερνούν τα δεδομένα των πέντε αισθήσεών του.
Ακόμα κι όταν κάποιος έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με τη Σκιά, με τα μάτια ανοικτά, δεν την αντιλαμβάνεται κυρίως μέσω της όρασης, με την όραση απλά προσπαθεί να αποσυμβολίσει το ερέθισμα, να το μετατρέψει σε δεδομένο "λογικό", να το μειώσει σε κάτι που μπορεί να κατανοήσει. Η αλήθεια, θα πω ξανά, δεν είναι οι παράστασεις που βλέπεις, αλλά αυτά που νιώθεις. Και για να νιώσεις, δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχεις τα μάτια ανοικτά...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 19-07-05, 19:30
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

To προηγούμενο post σου Jonathan μου έφερε στο μυαλό ένα πείραμα επιστημόνων (Ρώσων νομίζω, με κάθε επιφύλαξη), που τοποθέτησαν άτομα μπροστά από έναν τοίχο βαμμένο κάθε φορά με διαφορετικό χρώμα, ώστε κάθε φορά αυτός που να στέκεται μπροστά του, να βλέπει μονάχα το επιλεγμένο χρώμα και τίποτα άλλο. Έτσι προσπαθούσαν να καταλάβουν το ψυχολογική δύναμη στην ανθρώπινη ιδιοσυγκρασία.
Όσοι στέκονταν μπροστά στο μπλε βίωναν μια χαλάρωση ενώ όσοι στέκονταν μπροστά στο κόκκινο ένα στρες, ίσως κλειστοφοβία.

Εκεί που αποβλέπει η ερώτησή μου - κατά ένα μέρος - είναι η ταύτιση των χρωμάτων με συγκεκριμένα συναισθήματα καθώς φυσικά και των σχημάτων και των μορφών που θα σχηματίζουν. Μία συνεπαγωγή από τον συνδυασμό τους στην κατάληξη μιας ψυχολογικής κατάστασης. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με το σκοτάδι και το φαινόμενο Simmulacron (η τάση του ανθρώπου να δίνει γνώριμη μορφή σε αφηρημένα μοτίβα), προσπαθώ να θέσω ένα πιο περίπλοκο ερώτημα στο φαινόμενο σκιά.

(Ίσως όλο αυτό το σκεπτικό να οδηγεί και κάπου αλλού)

Στα γρήγορα βρήκα κι αυτό το ενδιαφέρον site, που αφορά την σχέση χρωμάτων κι ανθρώπου.
http://www.colormatters.com/entercolormatters.html
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-07-05, 12:19
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Ασφαλώς η επίδραση των χρωμάτων στην ψυχολογία ενός ατόμου είναι δεδομένη και άξια μελέτης. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που γνωρίζουν κι οι διαφημιστές.
Κατά μια έννοια, το σκοτάδι που συνοδεύει την Σκιά, το ίδιο απόλυτο σκοτάδι της Σκιάς, ίσως σε κάποιο βαθμό ευθύνεται για την αίσθηση του τρόμου που γεννάει σ' εκείνον που την βιώνει.
Όμως, αν εννοείς πως η Σκιά είναι "φανταστική" και απλά εντυπώνεται εξ' αιτίας του ατμοσφαιρικού σκοταδιού (αν μπορούσαμε να το θεωρίσουμε ως απόλυτα μαύρο χρώμα, που δεν είναι), η απάντηση είναι όχι, γιατί τότε, για παράδειγμα, όλοι όσοι θα είχαν κλειστεί στο μαύρο δωμάτιο, στην έρευνα που αναφέρεις, θα βίωναν... επίθεση της Σκιάς.
Θα επαναλάβω πως δεν χρειάζεται να κολλάς στις μορφές με τις οποίες γίνεται αντιληπτή η Σκοτεινή παρουσία, (τις οποίες έχω αποκωδικοποιήσει και διευκρινήσει πλήρως, ξέρω από πότε κι από προέρχονται, κ.λ.π) γιατί ακόμα κι αν αυτές είναι πλασματικές, αυτό δεν θέτει υπό αμφισβήτηση την ύπαρξη της παρουσίας. Αν, για παράδειγμα, φορέσεις μια στολή Αρλεκίνου και πας σ' ένα Αποκριάτικο πάρτι, αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχεις και δεν βρέθηκες ποτέ εκεί...

Διαφωνώ όμως με την ερμηνεία που δίνεις στο φαινόμενο 'Simulacra'. Δεν νομίζω πως οφείλεται στην τάση του ανθρώπου να μορφοποιεί αφηρημένα πράγματα (η οποία πάντως υφίσταται), αλλά μάλλον στην τάση της Φύσης να μιμείται εικόνες και να αποτυπώνει μορφές της ιστορίας...
Πιθανότατα στο επόμενο τεύχος του "Μυστική Ελλάδα", να υπάρχει ένα άρθρο που περιλαμβάνει έναν μεγάλο αριθμό από απίστευτα simulacras στα τοιχώματα ενός πολύ ιδιαίτερου σπηλαίου, που αποτυπώθηκαν στην φωτογραφική μου μηχανή, το περασμένο Σάββατο. Το γεγονός ότι πολλά απ' αυτά, φαινομενικά σχετίζονται με την ιστορία του συγκεκριμένου τόπου, με κάνει να υποπτεύομαι πως η συστηματική μελέτη τους, ενδεχομένως να μπορεί να αποκαλύψει πληροφορίες για την ιστορία του χώρου...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-07-05, 07:14
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αν και σχεδον το λες μια ερωτηση.
Ας υποθεσουμε οτι μια ''μορφη τρομου'' στο συλλογικο συνειδητο και ασυνειδητο ειναι ο Αντεροβγαλτης, και υπαρχει καποιος που ΠΟΤε του δεν εχει ακουσει ή δει σκηνες απο τα εγκληματα του, ουτε συνειδητα ουτε ασυνειδητα, υπαρχει πιθανοτητα αν καποια στιγμη η Σκια τον ''επισκεφτει'' αυτη να εχει την μορφη του Αντεροβγαλτη;;;
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 21-07-05, 11:30
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως, ναι. Και μάλιστα έχω αρκετά παραδείγματα με τον "Τζακ" - είναι μια απ' τις ισχυρότερες αρχετυπικές μορφές τρόμου μέχρι την εποχή μας (άσε που έχει μείνει αποτυπωμένος σαν σκιά!...)
Γι' αυτό λέω πως από την μεριά της Σκιάς, προβάλλονται τάσεις, αλλά σε κάποιον καθοριστικό βαθμό συμμετέχει κι ο μάρτυρας που τη βιώνει. (Έτσι κι αλλιώς όλα τα εξωτερικά δεδομένα φιλτράρονται μέσα απ' τα προσωπικά μας αντιληπτικά μέτρα και σταθμά...)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-07-05, 16:30
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Οχι αλλου το παω, η ερωτηση ειναι εαν σε αυτον τον καθοριστικο βαθμο που συμμετεχει ο μαρτυρας,αυτος (ο μαρτυρας) ΔΕΝ εχει ιδεα για το τι εστι Τζακ, ουτε συνειδητα, ουτε καν υπο-ασυνειδητα.Κατεβηκε απο τα βουνα ο ανθρωπος ή δεν ξερω εγω πως μπορει να γινεται αυτο, αλλα δεν εχει απολυτος καμια ιδεα, η Σκια υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει σε εναν τετοιο με την μορφη του Τζακ;;
οχι εαν εχεις παραδειγματα και περιπτωσεις, για την υπαρξη πιθανοτητας ρωταω.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-07-05, 18:03
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Αυτό σου απάντησα, ναι. Ακόμα κι αν ο μάρτυρας δεν έχει ιδέα για το τι παριστάνει η μορφή που βλέπει... Με τον ίδιο τρόπο, π.χ. άλλοι βλέπουν τον Σάντμαν... Η πιο "αληθινή" μορφή της Σκιάς πάντως, είναι μια μαύρη σκοτεινή ομιχλώδης μάζα, που παρουσιάζει μια μορφική (ή μοριακή, αν δεχτούμε ότι υλοποιείται) αστάθεια...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 21-07-05 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.