Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

Συνοδινός 06-04-10 01:57

Παράθεση:

Trithemius:Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό.
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.
Αντιπάθειες και πόλεμοι που φτάνουν μέχρι και τις μέρες μας. Λαμβάνωντας υπόψη ότι πρόκειται για τον Θεό της αγάπης,
δεν είχε κανένα αποτέλεσμα η βίβλος. Και ήταν η αποκλειστική διδασκαλία της, τουλάχιστον στην θεωρία.
Εγώ θεωρώ ότι στην εποχή μας, οι θρησκείες -ανάλογα με την επιρροή τους- δρούν συνολικά αρνητικά στην ανθρώπινες κοινωνίες. Αρκεί να εξετάσεις τις χώρες, με βάση την θρησκευτική επιρροή που έχουν, για να βγάλεις συμπεράσματα.
Δεν θα έπρεπε σήμερα να υπάρχουν θρησκείες. Γνώμη μου...
Παράθεση:

Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η όσο γίνεται πληρέστερη γνώση της κάθε οδού, έτσι ώστε να παίρνουμε από αυτή όσα μας είναι χρήσιμα στην εξέλιξή μας και να αφήνουμε τα υπόλοιπα πίσω μας. Επιλεκτική αποδοχή, επιλεκτική απόρριψη...
Αυτό που λες αποτελεί ουτοπία και δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.
Δεν μπορούμε να βάζουμε τον κάθε πιστό να ξεψειρίζει την θρησκεία του. Καταρχήν, αυτοί που είναι πιστοί δεν μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Αγνοείς επίσης ότι οι θρησκείες -και κυρίως στον τόπο μας- δεν αποδέχονται τέτοιες μεθόδους.
Παίρνεις την γενική εικόνα από την επίδραση μιας θρησκείας και κρίνεις.
Και η οθωμανική αυτοκρατορία μας άφησε τους υπέροχους μπαγλαβάδες, τα τσιφτετέλια, τους χορούς της κοιλιάς... κλπ. Άν την ψάξουμε κι αυτήν θα βρούμε πολλά καλά. Είναι αυτός λόγος να την θεωρούμε καλή..; Παίρνουμε την γενική εικόνα των Ελλήνων μέσα σ΄αυτή.
Παράθεση:

Εγώ πάντως θεωρώ ότι οι Εληνικοί θεοί δεν είναι η αιτία του θαυμαστού πολιτισμού μας αλλά το αντίθετο, ο πολιτισμός μας είναι η αιτία δημιουργίας αυτών των θεών, ως απόρροια-αντανάκλαση του επιπέδου νόησής μας και κατανόησης του κόσμου και των ανθρώπινων συμπεριφορών.
Εγώ λέω ότι κάνεις λάθος. Αυτό που λες δεν ακούγεται λογικό. Και το εξηγείς χρησιμοποιώντας και πάλι την περίφημη "αντανάκλαση". Έχω πάθει αλλεργία με την αντανάκλαση. Αντανάκλαση εικόνων, αντανάκλαση επιπέδου. Όταν βαριέσαι να γράφεις βάζεις μια "αντανάκλαση" και καθαρίζεις. Μίλα πιο συγκεκριμένα, να δώσεις την ευκερία στον άλλον να σου απαντήσει και πιο συγκεκριμένα.


balthazar 06-04-10 02:38

Φιλοι μου αυτο που θελω να πω ειναι ενα.Οτι ο Χριστος απλα διδαξε οτι ο καθενας μας εχει εσωτερικη ενεργεια(συμφονιτε????????αν οχι πειτε το συζητηση κανουμε και θα χαρω να συνεχισουμε)δηλαδη οτι ο καθε ανθρωπος μπορει να ξεπερασει τα ορια του και να αρχισει να κανει <θαυματα>.Με αλλα λογια ο Χριστος διδαξε την δυναμη της θελησης. Τωρα οτι ελεγε για εναν θεο αδυνατων και τα λοιπα σκευτιτε....Τι ηθελε??? Να αφιπνισει τις μαζες.Τι ειναι το οποιο του λαου αλλα και τον ξυπναει σε εκεινη την εποχη οεο??? Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!
Γνωριζετε πιστευω (εγω δηλονω επιστημονιστης) οτι ο ανθρωπος ελενχει ενα ποσοστο του μυαλου του.Αν ελενχε κατι περισοτερο θα εκανε πολλα οπος το να διαβαζει τη σκεψη αυτων που δεν ελενχουν και τα λοιπα.....Εγω γενικοτερα αμφισβιτω τους θεους(υπαρχουν δεν υπαρχουν) και πιστευω στην δυναμη του ανθρωπου.Οποτε εχουμε και λεμε ο Χριστος ηταν ο αναλογος ψυχολογος της εποχης με το...ναι μπορεις!!!!!
Τωρα για τους δυνατους θεους τυπου Δια και Αρη....ειμαι λατρης της μυθολογειας...ομως τι μας διδασκουν αυτοι οι θεοι???Τον ανθρωποκεντρισμο των αρχαιων...Ο Διας αντιπροσωπευει την εξουσια την ανωτερη κοινονικη ταξη ομως εχει και αυτος τις αδυναμεις του τις γυναικες,την καλοπεραση κ.α οπως οι περισοτεροι θεοι. Εγω θεωρω πως απο εδω και περα μας ειναι αχρηστες οι θρησκειες...κατακτισαμε τη γνωση και θα πρεπει να πορευτουμε με αυτη.Τελιοσαν οι μερες του συμβολησμου η νεα χιλιετια πρεπει να εχει ατομα με ελευθερη βουληση και πιστευω, με ανοιχτο μυαλο και επιστημονικο πνευμα οπως οι αρχαιοι μας φιλοσοφοι(αν και μιλουσαν με αλιγοριες για αυτους που δεν καταλαβενουν) και οι διαφωτιστες....Οπως λοιπον η Γαλλικη επανασταση εριξε τις βασιλιες <των ελεο θεου> ετσι και εμεις σημερα να καταριψουμε τον φοβο των θεων και να σταθουμε στο υψος μας ως ανθρωποι. Εγω δεν βλεπω καποιον θεο να μου εδωσε τον υπολογιστη για να μιλαω τωρα μαζι σας...ουτε καποιος θεος να με προστατευει απο τον αυτοκρατορα....αντιθετος ενας ηλεκτρονικος και ενας νομοθετης μου τα εδωσε...ανθρωποι σαν εμας!!!

Ermhs 06-04-10 03:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79664)
[COLOR=Navy]Θα συμφωνήσω μαζί σου...
Η χριστιανική διδασκαλία υμνεί τους φτωχούς, τους κακομοίρηδες και τους αγράμματους. Πράγμα πολύ κακό για τον άνθρωπο και για την πρόοδό του, καθώς τον κάνει να νιώθει υπερήφανος για την μιζέρια του.
Για να συναντήσει κανείς τον φανταστικό θεό των χριστιανών, αρκεί μόνο να πιστεύει τυφλά σ΄αυτόν. Δεν χρειάζεται κανένα άλλο προσόν. Επίσης κακό.

Δεν θα το έθετα έτσι όλοι τα παρερμηνεύεται τα πράγματα στην υπερβολή, εκτός αν εσύ μεταφράζεις την δύναμη με τα υλικά αγαθά. Αντιθέτως διδάσκει «εγκέφαλο και καρδιά» μαζί.. Αυτό είναι άλλωστε το μεγαλύτερο όπλο τον ανθρώπων. Η κάνω λάθος.
Τώρα αν αναφέρεστε στης παραβολές, παραδείγματα δεν είναι? Δεν θα ήθελε άλλωστε να μας κουράζει ο κάθε συγγραφέας η απόστολος η και ο ίδιος ο Χρηστός με ποιο πολύπλοκα πράγματα και ιστορίες, εδώ και τα απλά δεν καταλαβαίνουμε και αμφισβητούμε - παρερμηνεύουμε.

Άρα, αναφέρετε ΚΑΘΑΡΑ για αφύπνιση του υλικού σώματος σε αρμονία με τον πνευματικό!.. Ο Θεος - άνθρωπος τα φώναζε εδώ και 2000 χρόνια.. και εδώ μας πουλαν τα πολτεργκειστ της κάθε εποχής.. ζιγκειστ συγγνώμη.. η το κάθε ζιγκειστ που με μια ΠΟΛΥ απλή έρευνα, βλέπεις της θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός.

Δεν θα έλεγα ότι προωθεί την αγραμματοσύνη αφού ο λόγος του είναι υπέρ της έρευνας, aρα και επιστημών και αν έχεις πλούτο να προσφέρεις.. Άρα, κανείς δεν εξαιρείτε..?

Τώρα αν κάποιος αναφερθεί και στην 10 εντολές (lol) μιας και αυτά συνήθως το χτυπανε πακέτο, δεν θα έλεγα ότι είναι και πάλι στην υπερβολή.. Θα έπρεπε όμως να έχουν και πολλές παρενθέσεις..
Πχ στην μυχια.. χμμμ.. Η σωματική απόλαυση με άλλους συντρόφους η πολλούς συντρόφους δεν είναι κακό, αρκεί όμως η πράξει αυτή να μην έχει αντίκτυπο στην ζωή ανθρώπων που δεν συμμετείχαν Η συμφωνούσαν με την πράξει αυτή.
Για παράδειγμα παντρεμένους που αφήνουν πίσω τους παιδιά και γυναίκες η γυναίκες που αφήνουν πατέρα με παιδιά.. Αυτό πιστεύω είναι εγκληματικό. Όμως αν η κάθε πράξει είναι καλά ελεγμένη και δεν διατρέχουν κίνδυνο την αρμονία άλλων ψυχών Η αλλιώς κάρμα.. , γιατί όχι..!! δώσε να καταλάβει το πραμα.. Έφερα ένα μικρό παράδειγμα. Όλα τα άλλα φρου φρου, είναι καθαρά πολιτική κάθε θρησκείας για να έχει τον έλεγχο.. και αδιαφορώ πλήρως.

Πέρα από αυτό, μιας και προσβάλεις έμμεσα πολλούς 1000δες χριστιανούς. Ποιος είναι ο δικός σου θεός? Που τον βλέπεις ακόμη και όταν δεν πιστεύεις πολύ? Όχι τίποτα άλλο.. να τον ρωτήσουμε τη ξέρει, να μας πει την γνώμη του. Μήπως τους 12? Πφφφ.. μια εξωγήινους μας τους λέτε και μια θεούς. Αποφασίστε να μάθουμε και εμείς..


Αχ.. τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελή μου.. χαχαχαχαχα the whole thing is totally sick!

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου άποψη και πιστεύω.

the_black_planet 06-04-10 13:14

@Βαλτάζαρ:Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου και μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου.Συμφωνώ με την αντίληψη σου περί του νοήματος της διδασκαλίας του Χριστού,πρέπει όμως να παραδεχτούμε φίλε μου ότι το νόημα αυτό σε όλα αυτά τα 2000 χρόνια ιστορίας του Χριστιανισμού ήταν μόνο για τους λίγους,όπως και γενικά κάθε εσωτερική διδασκαλία στην ιστορία.Όμως στην απήχηση του στις ευρείες μάζες ο Χριστιανισμός είχε και θετικά και αρνητικά.Θυμάμαι που διάβαζα στο Las Bas του Ουισμάν,δεν γνωρίζω κατά πόσο αποτελεί επιστημονική άποψη αλλά πιστεύω είναι αρκετά κοντά στην αλήθεια,ότι κατά τον Μεσαίωνα η απόλυτη πίστη που επικρατούσε στους λαούς της Ευρώπης στον Χριστιανισμό και σε όλο το φάσμα των κοινωνικών τάξεων,από τους τεχνίτες και τους αγρότες έως τους αριστοκράτες και τους ίδιους τους βασιλείς είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη τιμιότητα σαν κανόνας.Οι τεχνίτες για παράδειγμα δεν έκαναν κακοτεχνίες,οι έμποροι δεν νόθευαν τα προϊόντα και γενικά δεν κοιτούσαν όλοι την κομπίνα για το μέγιστο κέρδος όπως συμβαίνει σήμερα.Ακόμα και οι βασιλείς έκαναν εγκλήματα πολλές φορές αλλά είχαν πάντα τον φόβο της θεϊκης τιμωρίας.Και όλα αυτά τα εγκλήματα,θα μου πείτε.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι προέρχονταν από τα βάρβαρα ένστικτα των λαών αυτών και δεν είχαν σχέση με τη χριστιανική θρησκεία,που όπως και να το κάνουμε προσαρμόστηκε στις κουλτούρες των Γερμανικών λαών.Από την άλλη έχουμε την Βυζαντινή αυτοκρατορία που είχε ένα πολύ σημαντικό επίπεδο κουλτούρας,ήταν φιλειρηνικό κράτος και,κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο για την εποχή αυτή,απείχε από εγκλήματα πολέμου(με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά όπως πχ Βουλγαροκτόνος).Επίσης κάτι που πρέπει να σημειώσουμε για τον Χριστιανισμό είναι ότι στην ουσία πρόκειται για την πρώτη διεθνιστική θρησκεία,που ξεπέρασε τα σύνορα ενός μόνο έθνους και ένωσε λαούς.Βέβαια και αυτό ακυρώθηκε στην πορεία λόγω των πολλών τοπικών αιρέσεων αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν κάτι πολύ σημαντικό για εκείνη την εποχή.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.

Με συγχωρείς φίλε μου,πριν δεν γίνονταν πόλεμοι;;;Μήπως γίνονταν σε μικρότερη κλίμακα ή ήταν λιγότερο άγριοι;Δεν νομίζω...

@Ερμής:Φίλε μου όσον αφορά τον Μωσαϊκό νόμο θα μου επιτρέψεις να έχω την πεποίθηση ότι πρόκειται για μια διδασκαλία που είχε αξία για την συγκεκριμένη εποχή.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δω αλλιώς.Βέβαια κρύβεται κάποιο βαθύτερο νόημα όπως λες και εσύ αρκεί να μην προσκολούμαστε στο γράμμα.Όπως ο Μωάμεθ για παράδειγμα,θεωρούσε θανάσιμη αμαρτία το να φοράς μεταξωτά ρούχα,το νόημα φυσικά αυτής της εντολής ήταν η αντίθεση στην πολυτέλεια και έτσι πρέπει να το πάρουμε και όχι κατά γράμμα.Κατά γράμμα είχε νόημα στην εποχή του.Δυστυχώς κάποιες τέτοιες εμμονές έχουν κρατήσει πίσω ολόκληρους λαούς...

Trithemius 06-04-10 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79674)
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.
Αντιπάθειες και πόλεμοι που φτάνουν μέχρι και τις μέρες μας. Λαμβάνωντας υπόψη ότι πρόκειται για τον Θεό της αγάπης, δεν είχε κανένα αποτέλεσμα η βίβλος. Και ήταν η αποκλειστική διδασκαλία της, τουλάχιστον στην θεωρία.

Όπως ήδη αναφέρθηκε, οι πόλεμοι δεν είναι επινόηση των αβρααμικών θρησκειών αλλά προϋπήρχαν αυτών και φυσικά θα υπάρχουν ακόμη κι αν κάποτε αυτές οι θρησκείες εξαφανιστούν. Προσθέτω εδώ έναν ακόμη σημαντικό παράγοντα: Οι όποιοι πόλεμοι συμβαίνουν μεταξύ των μουσουλμάνων, χριστιανών, εβραίων κλπ, έχουν ως κατ' επίφασιν αιτία την αντίστοιχη θρησκεία, όμως είναι γνωστό ότι οι θρησκείες χρησιμοποιούνται από διάφορες ομάδες για να τροφοδοτούν με την απαραίτητη ενέργεια-συναίσθημα τους πολέμους, δίνουν μία κατ' επίφασιν αιτία πολέμου η οποία συγκαλύπτει άλλες αιτίες που βρίσκονται από πίσω. Φυσικά, αυτή η διαπίστωση δεν απενοχοποιεί τη δράση και ευθύνη των ίδιων των θρησκειών αλλά είναι δεδομένο ότι οι θρησκευτικοί πόλεμοι κρύβουν άλλα από πίσω τους, άσχετα με θεούς και πιστούς. Ας μην αφήνουμε την όποια θρησκευτική μας δυσανεξία αχαλίνωτη κι ας δούμε και λίγο πιο πίσω από τα προφανή :rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79674)
Αυτό που λες αποτελεί ουτοπία και δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79674)
Δεν μπορούμε να βάζουμε τον κάθε πιστό να ξεψειρίζει την θρησκεία του. Καταρχήν, αυτοί που είναι πιστοί δεν μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Αγνοείς επίσης ότι οι θρησκείες -και κυρίως στον τόπο μας- δεν αποδέχονται τέτοιες μεθόδους.
Παίρνεις την γενική εικόνα από την επίδραση μιας θρησκείας και κρίνεις.
Και η οθωμανική αυτοκρατορία μας άφησε τους υπέροχους μπαγλαβάδες, τα τσιφτετέλια, τους χορούς της κοιλιάς... κλπ. Άν την ψάξουμε κι αυτήν θα βρούμε πολλά καλά. Είναι αυτός λόγος να την θεωρούμε καλή..; Παίρνουμε την γενική εικόνα των Ελλήνων μέσα σ΄αυτή.

Μα εγώ σου μιλάω για το τι θεωρώ πως πρέπει να κάνει ο καθένας από μόνος του κι όχι για το τι πρέπει να προωθεί επίσημα μία θρησκεία. Αν διάβασες ποτέ σχετικές απόψεις μου, θα παρατήρησες ότι και εδώ κι εκεί επί χρόνια γράφω και υποστηρίζω την ατομική ενασχόληση (άρα και την ατομική ευθύνη...). Οπότε αυτό που υποστηρίζω θα παραμείνει ουτοπικό για εκείνον που θέλει να το βλέπει έτσι και βολεύεται με τις προκατασκευασμένες θέσεις μίας θρησκείας. Υπάρχουν όμως και άλλοι που έχουν κάνει πράξη αυτή την ουτοπία που αναφέρεις.

Επίσης αν διάβασες προσεκτικά αυτά που γράφω, θα είδες ότι αναφέρω το εξής:
Παράθεση:

Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό.
τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι κι εγώ επισημαίνω ότι σε κάθε θρησκεία υπάρχουν τόσο θετικά, όσο και αρνητικά ή αν θέλεις, μη χρήσιμα στοιχεία. Πουθενά δεν υποστήριξα πως από 2-3 θετικά στοιχεία βαφτίζω μία θρησκεία καθολικά καλή. Αναρωτιέμαι που το βρήκες αυτό στα γραφόμενά μου :rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79674)
Εγώ λέω ότι κάνεις λάθος. Αυτό που λες δεν ακούγεται λογικό. Και το εξηγείς χρησιμοποιώντας και πάλι την περίφημη "αντανάκλαση". Έχω πάθει αλλεργία με την αντανάκλαση. Αντανάκλαση εικόνων, αντανάκλαση επιπέδου. Όταν βαριέσαι να γράφεις βάζεις μια "αντανάκλαση" και καθαρίζεις. Μίλα πιο συγκεκριμένα, να δώσεις την ευκερία στον άλλον να σου απαντήσει και πιο συγκεκριμένα.

Ο όρος "αντανάκλαση" είναι γνωστός, χρήσιμος και συχνά εφαρμόσιμος σε τέτοια θεματολογία. Σκέψου λίγο τι σημαίνει η λέξη "αντανάκλαση" και αμέσως θα κατανοήσεις τι εφαρμογή μπορεί να έχει σε επίπεδο θεοτήτων και σχέσης των με τους ανθρώπους. (βοηθάω: κατ' εικόνα και ομοίωση"...). Επομένως μην προτρέχεις να υποβιβάσεις τα γραφόμενα του άλλου φίλε Συνοδινέ. Το να χρησιμοποιείς τη συμβολική μίας (τόσο γνωστής) λέξης σε έναν διάλογο δεν είναι καθόλου κακό, αρκεί να μη βαριέται ο αναγνώστης να την αναλύσει από μόνος του.

*και κάτι ακόμα: αν απ' ότι φαίνεται αδυνατείς να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε όσα καταθέτω (λόγω της λέξης "αντανάκλαση"), τότε πως συμπεραίνεις πως όσα γράφω είναι λάθος και δεν σου ακούγονται λογικά; :rolleyes:

Trithemius 06-04-10 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ermhs (Μήνυμα 79676)
Άρα, αναφέρετε ΚΑΘΑΡΑ για αφύπνιση του υλικού σώματος σε αρμονία με τον πνευματικό!.. Ο Θεος - άνθρωπος τα φώναζε εδώ και 2000 χρόνια.. και εδώ μας πουλαν τα πολτεργκειστ της κάθε εποχής.. ζιγκειστ συγγνώμη.. η το κάθε ζιγκειστ που με μια ΠΟΛΥ απλή έρευνα, βλέπεις της θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός.

Τα φώναζε μεν 2000 χρόνια πριν, αλλά δεν ήταν ο πρώτος που τα παρουσίασε στην ανθρωπότητα δε. Υπήρχαν και πιο πριν εκφραστές τέτοιων απόψεων και μάλιστα, αν το καλοσκεφτείς, με μία υπεύθυνη συνομιλία με τον εαυτό μας, θα κατανοήσουμε πως όσα δίδασκε ήταν μεν απόλυτα λογικά αλλά δεν χρειαζόντουσαν συγκεκριμένη διδασκαλία, παρά μόνον ατομική παρατήρηση της ζωής. Ο υγιής και ηθικός βιοπορισμός δεν είναι copyright του χριστιανισμού αλλά αποτελεί παγκόσμιο δεδομένο, εκφράζει αξίες χωρίς πατρότητα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ermhs (Μήνυμα 79676)
Τώρα αν κάποιος αναφερθεί και στην 10 εντολές (lol) μιας και αυτά συνήθως το χτυπανε πακέτο, δεν θα έλεγα ότι είναι και πάλι στην υπερβολή.. Θα έπρεπε όμως να έχουν και πολλές παρενθέσεις..
Πχ στην μυχια.. χμμμ.. Η σωματική απόλαυση με άλλους συντρόφους η πολλούς συντρόφους δεν είναι κακό, αρκεί όμως η πράξει αυτή να μην έχει αντίκτυπο στην ζωή ανθρώπων που δεν συμμετείχαν Η συμφωνούσαν με την πράξει αυτή.
Για παράδειγμα παντρεμένους που αφήνουν πίσω τους παιδιά και γυναίκες η γυναίκες που αφήνουν πατέρα με παιδιά.. Αυτό πιστεύω είναι εγκληματικό. Όμως αν η κάθε πράξει είναι καλά ελεγμένη και δεν διατρέχουν κίνδυνο την αρμονία άλλων ψυχών Η αλλιώς κάρμα.. , γιατί όχι..!! δώσε να καταλάβει το πραμα.. Έφερα ένα μικρό παράδειγμα.

Ορθό το παράδειγμα αλλά σκέψου λίγο ότι οι 10 εντολές που αργότερα προώθησε ο Ιησούς μπορεί μεν να ονομάστηκαν "νόμος του Θεού" και μετά του Μωυσή αλλά μπορείς σε παρακαλώ να βρεις πόσες από αυτές πραγματικά ήταν καινοφανείς κι έπρεπε να σου τις διδάξει κάποιος ή να σου επιβάλλει κάποιος να τις ακολουθήσεις; Ποιο λογικό ον επί της Γης δεν γνωρίζει ότι το να σκοτώσεις ή το να μη σέβεσαι τους γονείς σου κλπ κλπ είναι αμαρτίες; Πραγματικά δεν χρειαζόταν κανένας θεός και κανένας προφήτης του για να καταλάβουμε τα ηθικά προφανή ως ανθρώπινο είδος...

Ermhs 07-04-10 00:48

Τριθεμους, πιστεύω ότι αν υπήρχε αφύπνιση (όπως το αποκαλούν πολλοί τέλος πάντων), αυτές οι 10 εντολές δεν θα υπήρχαν καν.. Απλά ήταν μια βάση που σύμφωνα με την όλη φιλοσοφία του χρηστού και τον παλιότερων φιλόσοφων, μάγων, κτλ.. Θα μπορούσαν να ήταν θεμέλια αυτής. Όμως όπως βλέπεις πρόλαβαν άλλοι στο να φτιάξουν μπαμπουλοφουσκες.. (αιρέσεις, τράπεζες, οικονομία στα νούμερα) και πέρα ότι αποτρέπουν τον κόσμο από μερικές βασικές αρχές που όλοι αυτοί που ήρθαν και τα δίδαξαν, πλήρωσαν με αίμα στο να παραμείνουν έστω στα γραφτά, σήμερα τα βεβηλώνουν με χλευασμούς και ανόητες δικαιολογίες. Κοίτα τριγύρω, media, παραπληροφόρηση, όλες οι χώρες του κόσμου καταχρεωμένες σε κάτι που δεν υπάρχει καν.. η έστω εγώ δεν το έχω καταλάβει.. κτλ

Σίγουρα θα προκύψει κάτι που θα καταρρίψει ότι ξέραμε μέχρι σήμερα η μάλλον συνηθίσει μέχρι σήμερα. Θα είναι ευκαιρία τότε στο να αναπροσδιορίσουμε μερικές αρχές. Πριν προλάβουν την τωρινή προσπάθεια παγκοσμιοποίησης, διότι είναι κάτι που ΔΕΝ πρέπει να γίνει και ας λένε μερικοί ότι θα γίνει κάποια στιγμή με όποιο κόστος. Ο λόγος είναι ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βεβηλώνονται οι λαοί με στόχο τον έλεγχο και επιβολή στον έναν «τον δικό τους». Αυτό λέγετε βιασμός και γενοκτονία σε πνευματικό επίπεδο.

Παγκοσμιοποίηση έχουμε ήδη αν το καλοσκεφτείς αλλά σε επίπεδο επικοινωνίας, πληροφόρησης και ανταλλαγή κουλτούρας. Αλλά αυτό δεν αρέσει καθόλου σε μερικούς.

Αν προσέχαμε στης πράξεις μας να μην πληγώνονται άλλοι άνθρωποι, ανεξαρτήτως αν αυτό είναι σωστό η λάθος (επίπτωση στην δική σου ζωή και εμπειρία) τότε δεν θα υπήρχαν όλα αυτά τριγύρω μας.

Εξουσίες βασισμένα στα μοντέλα της μπαμπουλοφουσκας που έχουν καταργήσει την δυνατότητα επιλογής στους ανθρώπους, κτλ.
Εκκλησίες ταμπουρωμένες και με πάθος στην εξουσία (κάθε λογής εκκλησίες), τίποτα όμως που να θυμίζει θεϊκό, αλλά ανόητο και ανθρώπινο. Σίγουρα αυτά θα αλλάξουν αργά η γρήγορα.

Και ένα τελευταίο.. Ο Ιησούς ήταν ο μόνος από τους μεγάλους που αυτό αποκαλείτε ιός του θεού. Όλοι πρόσφεραν όπως και εκείνος. Αλλά αυτό είναι που τον κάνει να διαφέρει από όλους τους άλλους και μοναδικές ιδιότητες θεραπείες, θαύματα και έλεγχο φυσικών στοιχείων. Και αν αμφισβητείτε η ύπαρξη του τότε γιατί δεν αμφισβητούνε και υπάρξεις όλων τον άλλων.. όλα ψέματα δηλαδή και μπαμπουλοφουσκες? Δεν συμφέρει γιαυτο.

enough.. παω να παιξω λιγο DAO :p (Σε ένα τέτοιο κόσμο έπρεπε να ζω εγώ.. χεχεχε )

merum 07-04-10 03:48

balthazar:

Παράθεση:

Τι ειναι το οποιο του λαου αλλα και τον ξυπναει σε εκεινη την εποχη οεο??? Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!
Αν αναφέρεσαι στην εποχή που έζησε και έδρασε ο Χριστός, το κήρυγμά του κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε θρησκευτικές προεκτάσεις, όσο κοινωνικές. Θρησκεία (κατά συνέπεια και όπιο) έγινε στη συνέχεια ο Χριστιανισμός...


Ermhs:

Παράθεση:

Δεν θα έλεγα ότι προωθεί την αγραμματοσύνη αφού ο λόγος του είναι υπέρ της έρευνας, aρα και επιστημών και αν έχεις πλούτο να προσφέρεις.. Άρα, κανείς δεν εξαιρείτε..?
Στο Χριστιανισμό και τη διδασκαλία του αναφέρεσαι Ερμή όταν λές οτι προωθεί την έρευνα και την επιστήμη κι όχι την αγραμματοσύνη; Αν ναι, δεν προωθεί την αγραμματοσύνη (κυριολεκτικά αλλά και ως στάση ζωής-τρόπο σκέψης) ένα κείμενο (Βίβλος, το ιερό βιβλίο των Χριστιανών) που βρίθει αντιφάσεων, παραλογισμών, αγριοτήτων;


Black planet:

Παράθεση:

Από την άλλη έχουμε την Βυζαντινή αυτοκρατορία που είχε ένα πολύ σημαντικό επίπεδο κουλτούρας,ήταν φιλειρηνικό κράτος και,κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο για την εποχή αυτή,απείχε από εγκλήματα πολέμου(με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά όπως πχ Βουλγαροκτόνος).
Αυτό μόνο ως αστείο (και μάλιστα black) μπορεί να σταθεί αν σκεφτεί κανείς τις καύσεις ελληνικών βιβλίων που έλαβαν χώρα καθ’υπόδειξη Βυζαντινών αυτοκρατόρων και Πατριαρχών, τις εξορίες, τις στερήσεις πολιτικών δικαιωμάτων που υπέστησαν επί αιώνες χιλιάδες ανθρώπων που δεν δέχονταν να προσχωρήσουν στο Χριστιανισμό. Όπως επίσης τις αυτοκρατορικές αιμομιξίες, τα βασανιστήρια των ''απίστων'', τις θανατικές ποινές. Αν λοιπόν το κράτος αυτό ήταν έτσι ''φιλειρηνικό'' εσωτερικά, δεν τολμώ να σκεφτώ πώς φερόταν στους γείτονές του...

Παράθεση:

Επίσης κάτι που πρέπει να σημειώσουμε για τον Χριστιανισμό είναι ότι στην ουσία πρόκειται για την πρώτη διεθνιστική θρησκεία,που ξεπέρασε τα σύνορα ενός μόνο έθνους και ένωσε λαούς.Βέβαια και αυτό ακυρώθηκε στην πορεία λόγω των πολλών τοπικών αιρέσεων αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν κάτι πολύ σημαντικό για εκείνη την εποχή.
Όντως απέκτησε δημοτικότητα (...) ο Χριστιανισμός από άκρη σε άκρη της αυτοκρατορίας και ''ένωσε'' ανθρώπους και λαούς, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να εδραιωθεί πολιτικά η Βυζαντινή αυτοκρατορία και να επιτευχθεί η Ελέω Θεού μοναρχία...


Παράθεση:

''Τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ''

Με συγχωρείς φίλε μου,πριν δεν γίνονταν πόλεμοι;;;Μήπως γίνονταν σε μικρότερη κλίμακα ή ήταν λιγότερο άγριοι; Δεν νομίζω...
Πάντα γίνονταν και θα γίνονται πόλεμοι και αγριότητες για περισσότερη ακόμα πολιτική και εξουσιαστική δύναμη. Αλλά γιατί αναρωτιόμαστε γι' αυτό; Δεν είναι λίγο ειρωνικό να γίνονται όλα αυτά στο όνομα θρησκειών που διατείνονται ότι προάγουν το ιδανικό της αγάπης;

the_black_planet 07-04-10 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Merum
Αυτό μόνο ως αστείο (και μάλιστα black) μπορεί να σταθεί αν σκεφτεί κανείς τις καύσεις ελληνικών βιβλίων που έλαβαν χώρα καθ’υπόδειξη Βυζαντινών αυτοκρατόρων και Πατριαρχών, τις εξορίες, τις στερήσεις πολιτικών δικαιωμάτων που υπέστησαν επί αιώνες χιλιάδες ανθρώπων που δεν δέχονταν να προσχωρήσουν στο Χριστιανισμό. Όπως επίσης τις αυτοκρατορικές αιμομιξίες, τα βασανιστήρια των ''απίστων'', τις θανατικές ποινές. Αν λοιπόν το κράτος αυτό ήταν έτσι ''φιλειρηνικό'' εσωτερικά, δεν τολμώ να σκεφτώ πώς φερόταν στους γείτονές του...

Φίλη μου Μέρουμ,μάλλον έχεις ξεχάσει σε ποιά εποχή αναφέρεσαι.Αν διαβάσεις πχ για τα εγκλήματα πολέμων των σταυροφόρων θα καταλάβεις γιατί το Βυζαντινό κράτος όπως και οι Άραβες θεωρούνταν πολύ μπροστά τότε από άποψη κουλτούρας και ανθρωπιστικών αξιών.Στο Βυζάντιο μετά την εποχή του Ιουστινιανού τα πράγματα ηρέμησαν αρκετά σε επίπεδο διώξεων της θρησκευτικής διαφορετικότητας.

Παράθεση:

Όντως απέκτησε δημοτικότητα (...) ο Χριστιανισμός από άκρη σε άκρη της αυτοκρατορίας και ''ένωσε'' ανθρώπους και λαούς, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να εδραιωθεί πολιτικά η Βυζαντινή αυτοκρατορία και να επιτευχθεί η Ελέω Θεού μοναρχία...
Δεν είναι μόνο αυτό που αναφέρεις,ο Χριστιανισμός από την γέννηση του ήταν η πρώτη θρησκεία που δεν είχε εθνικό-τοπικό προσδιορισμό και δεχόταν στις τάξεις του άτομα όλων των εθνικοτήτων.Στη συνέχεια αυτό πιο πολύ άλλαξε παρά εδραιώθηκε αφού άρχισε η διάσπαση του και σχεδόν κάθε περιοχή είχε το δικό της δόγμα,προσαρμόζοντας τη χριστιανική διδασκαλία στο τοπικό ιδίωμα.

Trithemius 07-04-10 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet (Μήνυμα 79702)
Φίλη μου Μέρουμ,μάλλον έχεις ξεχάσει σε ποιά εποχή αναφέρεσαι.Αν διαβάσεις πχ για τα εγκλήματα πολέμων των σταυροφόρων θα καταλάβεις γιατί το Βυζαντινό κράτος όπως και οι Άραβες θεωρούνταν πολύ μπροστά τότε από άποψη κουλτούρας και ανθρωπιστικών αξιών.

Κουλτούρα και ανθρωπιστικές αξίες στο Βυζάντιο; :confused: Αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση αλλά όχι εδώ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet (Μήνυμα 79702)
Στο Βυζάντιο μετά την εποχή του Ιουστινιανού τα πράγματα ηρέμησαν αρκετά σε επίπεδο διώξεων της θρησκευτικής διαφορετικότητας.

Βασικά ποτέ μέχρι σήμερα δεν ηρέμησαν, απλώς μετά τον Ιουστινιανό όντως υπήρξε ύφεση των διώξεων γιατί απλά... δεν υπήρχε πλέον τίποτα να διώξουν...(ας μην αναφέρουμε πάλι την ιστορία γιατί είναι γνωστή και δεδομένη αλλά και ξεφεύγει από το θέμα μας).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.