Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

DTemplerGR 01-12-07 13:33

ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ! ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ , ΑΡΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.

Litsa 01-12-07 13:49

DTemplerGR
Φυσικά και είσαι ελεύθερος να βάζεις στην καρδιά σου και στο μυαλό σου ότι γουστάρεις
εγώ όμως οφείλω να σου πως ότι δεν είσαι καθόλου συνεπής σε αυτά που λες, φάσκεις και αντιφάσκεις
διαρκώς

Λες ας πούμε
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ Σ’ ΑΥΤΟΝ; ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΞΙΑ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΛΛΩΣΤΕ: ΤΙ ΖΗΤΑΤΕ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ; ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥΣ (ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑΪΖΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΤΙΖΕ).

Και μετά λες
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.

Δηλαδή, πως είναι δυνατόν να μην σε ενδιαφέρουν οι αποδείξεις για τον ένα και να απορρίπτεις βάση κάποιων
άλλων αποδείξεων - ενδείξεων άλλους θεούς;
Αυτή η διαφορά είναι ικανοποιητική για σένα; Ο ένας είπε ότι είναι θεός ενώ οι άλλοι ξέχασαν να το πουν;
Ο ένας (λένε) πως αναστήθηκε ενώ οι άλλοι ξέχασαν να βάλουν μερικούς αυλοκόλακες να γράψουν και αυτοί πως αναστήθηκαν;

Πως είναι δυνατόν το μυαλό σου να φτάνει ΜΟΝΟ μέχρι ένα σημείο με την πίστη και μετά να επιμένει σε "αποδείξεις" ;

Αυτά όλα δείχνουν επιεικώς "κατευθυνόμενη" πίστη και κατ επέκταση "ολοκληρωτικές" και απαράδεκτες συμπεριφορές.

DTemplerGR 01-12-07 15:44

« «Έτσι
και ο Ζάμολξις , ο δούλος του Πυθαγόρα, τα ίδια έκανε στους
Σκύθες , αλλά κι ο ίδιος ο Πυθεγόρας στην Ιταλία και ο Ραμ-
ψίνιτος στην Αίγυπτο . Αυτός ο τελευταίος μάλιστα , στον Άδη
που κατέβηκε , όπως λένε , έπαιξε και ζάρια με την Δήμητρα και
επιστρέφοντας έφερε και το δώρο της , ένα χρυσό πετσε-
τάκι . Κι άλλοι : ο Ορφέας στους Οδρύσες , ο Πρωτεσίλαος στη
Θεσσαλία , ο Ηρακλής στο Ταίναρο κι ο Θησέας»

ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.»

ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ . ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΩΝ ΘΕΩΝ. ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ , ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΕΠΝΕΥΣΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ «ΑΥΛΙΚΩΝ» ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ. ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ( ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΤΣΕΤΑΚΙΑ) ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΓΙΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΕΝΑΝ Ή ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ.

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ή ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ (ΑΥΛΟΙΚΟΙ!) Ή ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

leo morpheus 01-12-07 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
« «Έτσι
και ο Ζάμολξις , ο δούλος του Πυθαγόρα, τα ίδια έκανε στους
Σκύθες , αλλά κι ο ίδιος ο Πυθεγόρας στην Ιταλία και ο Ραμ-
ψίνιτος στην Αίγυπτο . Αυτός ο τελευταίος μάλιστα , στον Άδη
που κατέβηκε , όπως λένε , έπαιξε και ζάρια με την Δήμητρα και
επιστρέφοντας έφερε και το δώρο της , ένα χρυσό πετσε-
τάκι . Κι άλλοι : ο Ορφέας στους Οδρύσες , ο Πρωτεσίλαος στη
Θεσσαλία , ο Ηρακλής στο Ταίναρο κι ο Θησέας»

ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.»

ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ . ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΩΝ ΘΕΩΝ. ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ , ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΕΠΝΕΥΣΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ «ΑΥΛΙΚΩΝ» ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ. ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ( ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΤΣΕΤΑΚΙΑ) ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΓΙΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΕΝΑΝ Ή ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ.

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ή ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ (ΑΥΛΟΙΚΟΙ!) Ή ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.



Για αρχή,πιο πολύ ενοχλούν οι αυλικοί όπως τους χαρακτηρισες.

Μετά,η επιλογή και η ελευθερία βούλησης προυπάρχουν του Χριστού και ειναι ξεκαθαρο σε ολες τις αρχαιες θρησκειες,που δεν συναντουμε απαγορευσεις και απειλες...

Το προνομιο της ανθρωποκενρικης θρησκειας δεν το κατεχει μονο ο χριστιανισμος.Το θρησκευτικο συναισθημα ειναι βιωμα,οποτε λογικά,δεν μπορεί να εξηγηθει με τον ορθολογισμό.

Πριν το Χριστό κέρδισαν το θανατο και άλλοι εσταυρωμενοι όπως ο Ορφέας και ο Προμηθεας.Ούτε ο Απολλώνιος ο Τυανευς πέθανε αλλά αναλήφθηκε στους ουρανους.

Αυτά τα λιγα για τωρα.Και ας προσεχουμε τι λεμε πριν απο καθε κραυγη για την θρησκεια που υποστηριζει ο καθενας.

the_black_planet 01-12-07 18:44

Παράθεση:

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΩΝ ΘΕΩΝ. ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ
Φίλε μου DTemplerGR μήπως έχεις πιεί τίποτα;;;;;;Καταλαβαίνει κανείς τι σημαίνει αυτό;;;;;;

Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα κεφαλαία αντιβαίνουν στους κανόνες χρήσης του φόρουμ...

Μιχάλης 02-12-07 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Πριν το Χριστό κέρδισαν το θανατο και άλλοι εσταυρωμενοι όπως ο Ορφέας και ο Προμηθεας.Ούτε ο Απολλώνιος ο Τυανευς πέθανε αλλά αναλήφθηκε στους ουρανους.

Αλήθεια, μιας και μιλούν ορισμένοι περί αποδείξεων, λογικής και τα τοιαύτα, τι αποδείξεις διαθέτει το μαγαζί πως ο Τυανέας δεν πέθανε αλλά αναλήφθηκε; Τι αποδείξεις διαθέτουμε ότι ο Προμηθέας και υπήρξε και σταυρώθηκε στ΄αλήθεια;
Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς; Και όταν με διαφωτίσει, ίσως να περάσουμε επιτέλους στα Αρχέτυπα των θρησκειών μπας και αποδείξουμε ότι αδίκως πλακωνόσαστε...

the_black_planet 02-12-07 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mιχάλης
Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς; Και όταν με διαφωτίσει, ίσως να περάσουμε επιτέλους στα Αρχέτυπα των θρησκειών μπας και αποδείξουμε ότι αδίκως πλακωνόσαστε...

Μιχάλη μου εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω τα αποτελέσματα της έρευνας σου πάνω σε αυτό το ζήτημα.Εγώ προσωπικά δεν το έχω ερευνήσει τόσο πολύ,έχω μια γνώση επί του θέματος και διαισθάνομαι την καθολικότητα κάποιων συμβολισμών απλά δεν έχω κάτσει να τα βάλω κάτω για να εξετάσω επιστημονικά ποιό είναι το αίτιο που δημιούργησε αυτές τις καθολικές εικόνες στο συλλογικό ασυνείδητο ολάκερης της ανθρωπότητας.Ούτε έχω διαβάσει αναλυτικά τις απόψεις του Καρλ Γιουνγκ πάνω στο θέμα,που φαντάζομαι ότι πρόκειται για ό,τι πιο έγκυρο κυκλοφορεί σήμερα.Πάντως αν ανοίξεις κάποιο σχετικό θέμα θα προσφέρω ό,τι περισσότερο μπορέσω να είσαι σίγουρος.Δεν νομίζω όμως ότι θα βρεις μεγάλη ανταπόκριση,ίσως να συμμετέχουν άτομα που δεν συμμετέχουν στα παρόντα θέματα της θρησκειολογίας αλλά για τους περισσότερους που συμμετέχουν τώρα πολύ αμφιβάλω...Να είσαι σίγουρος όμως πως έστω και λίγοι να συμμετέχουν στο θέμα,θα είναι πολύ όμορφο γι'αυτούς!

Μιχάλης 02-12-07 18:55

Αγαπητέ μου Πλανήτη :)...δεν έχω γλαύκας να τις κομίσω στην Αθήνα. Λέω το αυτονόητο σε όποιον έχει μελετήσει τα θέματα αυτά, ότι οι θρησκείες έχουν πολλά κοινά σημεία, θεμελιωμένα επάνω σε Αρχέτυπα. Όσο πιο γρήγορα διαπιστώσουν οι θρησκείες ότι τους ενώνουν πολλά και αν αφήσουν στην άκρη τα συμφέροντα και τους εγωισμούς, θα βιώσουμε καλύτερα εκείνο το μια, καθολικη εκκλησια.
Φυσικά, κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό και δεν περιμένω ότι θα συμβεί, δεδομένου ότι παντού και πάντα και με κάθε τρόπο, η οποιαδήποτε θρησκεία ήταν φορέας πολιτικής και εξουσίας, ιδιότητα από την οποία κανείς δεν θέλει να απαλλαγεί.
Για όποιον όμως ενδιαφέρεται από μόνος του να ψάξει μερικά πράγματα, είμαι σίγουρος πως θα εντοπίσει τις ομοιότητες και θα αρχίσει να σκέφτεται με καθολικότερο τρόπο.
Θα σου θυμίσω τη ρήση της Dion Fortune, ότι δηλαδή η πραγματική δεισιδαιμονία είναι να παραμένεις προσκολλημένος στα τυπικά και στα σύμβολα μιας περασμένης εποχής, έχοντας ξεχάσει την ουσία τους...

DTemplerGR 02-12-07 23:36

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΩΝ ΘΕΩΝ. ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ

Ίσως έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά. Εννοώ τους θεούς των εθνών στους οποίους οι άνθρωποι πιστεύουν και θυσιάζουν. Με αυτή μου την φράση δέχομαι το δικαίωμα του καθενός μας να πιστεύει όπου και όπως θέλει. Δείχνω όμως τον Χριστό σαν τον μόνο αληθινό

Θα μπορούσες όμως να μου δείξεις ποιες άλλες θρησκείες είναι τόσο ανθρωποκεντρικές ώστε να θέλουν να ανεβάσουν τον άνθρωπο στο θεό και να τον κάνουν έναν με αυτόν; Αυτό ο χριστιανισμός το πετυχαίνει με τον θεάνθρωπο Χριστό και όχι με τον θεό ή τον άνθρωπο Χριστό.
Αλλά όλα αυτά έχουν αξία μόνο για τον χριστιανό, αποδεικνύονται μόνο μέσα στην Αγία Γραφή που μόνο ο χριστιανός αποδέχεται στο σύνολό της. . Έξω από αυτά είναι μάταιο να ψάχνεις αποδείξεις . Εκτός Αγίας Γραφής είναι όλα παράλογα. Όμως μερικοί δέχονται ευκολότερα την κοκκινοσκουφίτσα παρά έναν αληθινό Θεό που έγινε άνθρωπος ώστε όλοι οι άνθρωποι να μπορούν να γίνουν σαν κι αυτόν.

the_black_planet 03-12-07 00:37

Φίλε μου DTemplerGR με συγχωρείς γι'αυτό που θα πω αλλά αυτό μας έλειπε κι όλας,να μην δέχεσαι το δικαίωμα του άλλου να πιστεύει όπου θέλει!Κάποια πράγματα πιστεύω ότι είναι αυτονόητα στους συμμετέχοντες στο παρόν φόρουμ...Αλλά από αυτά που λες δείχνεις ότι δεν γνωρίζεις άλλες θρησκείες,γι'αυτό καλύτερα να μην είσαι απόλυτος όσον αφορά το αν υπάρχουν άλλοι Θεοί και άλλοι δίοδοι επικοινωνίας με το θείο...

DTemplerGR 03-12-07 01:17

Τελικά υπάρχουν άλλοι θεοί ή όχι ; Από την μια λέω ότι υπάρχουν και το θεώρησες αστείο , τώρα ισχυρίζεσαι και ‘σύ ότι υπάρχουν. Συμφωνείς τελικά ή όχι. Το διαφοροποιό σημείο είναι το ποιος από αυτούς είναι ο αληθής. Αυτό έπρεπε να είναι και το ουσιαστικό θέμα στο φόρουμ.
Θα ήταν όμως πολυτιμότερο για τους συμμετέχοντες να γνωρίσουν άλλες ανθρωποκεντρικές θρησκείες (όπως ήταν το ερώτημα που σου έχω απευθύνει ) και όχι γιατί δεν πρέπει να πιστεύουν στο Χριστό.

leo morpheus 03-12-07 02:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αλήθεια, μιας και μιλούν ορισμένοι περί αποδείξεων, λογικής και τα τοιαύτα, τι αποδείξεις διαθέτει το μαγαζί πως ο Τυανέας δεν πέθανε αλλά αναλήφθηκε; Τι αποδείξεις διαθέτουμε ότι ο Προμηθέας και υπήρξε και σταυρώθηκε στ΄αλήθεια;
Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς; Και όταν με διαφωτίσει, ίσως να περάσουμε επιτέλους στα Αρχέτυπα των θρησκειών μπας και αποδείξουμε ότι αδίκως πλακωνόσαστε...


Φίλε Μιχαλη,μιλώ για αρχετυπα πολύ καιρό τωρα...Δεν γινεται να αποδειχθει πως ο Προμηθεας ή ο Ορφευς υπήρξαν.Και πραγματικά δεν με νοιαζει γιατί η αρχετυπική σημασια των φιγουρων αυτων ειναι που μετραει.
Ο Χριστος ειναι μια αρχετυπική φιγουρα.Εγώ το γνωριζω καλά αυτο αλλά οι οπαδοί του χριστιανισμού ζητούν και μάχονται υπέρ της αποδειξεως της υπαρξεως του Ιησου.

Φωναζουν οτι δεν ηταν παντρεμενος,ψαχνουν να βρουν που ηταν 18 χρονια χαμενος και καθολου σημασια δεν δινουν στην εννοια και σε αυτο που συμβολιζει αυτος.

Οποτε,ας μαθουν καποια πραγματα οι ανα τον κοσμο απολογητες και ας μην τρελαινονται με τον Κωδικα Ντα Βιντσι.

leo morpheus 03-12-07 02:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
Τελικά υπάρχουν άλλοι θεοί ή όχι ; Από την μια λέω ότι υπάρχουν και το θεώρησες αστείο , τώρα ισχυρίζεσαι και ‘σύ ότι υπάρχουν. Συμφωνείς τελικά ή όχι. Το διαφοροποιό σημείο είναι το ποιος από αυτούς είναι ο αληθής. Αυτό έπρεπε να είναι και το ουσιαστικό θέμα στο φόρουμ.
Θα ήταν όμως πολυτιμότερο για τους συμμετέχοντες να γνωρίσουν άλλες ανθρωποκεντρικές θρησκείες (όπως ήταν το ερώτημα που σου έχω απευθύνει ) και όχι γιατί δεν πρέπει να πιστεύουν στο Χριστό.


Το ποιος ειναι ο αληθινος θεος δεν ειναι γεγονος,δεν εχουμε στοιχεια και μαλλον αληθινος ειναι για τον καθεναν αυτος που πιστευει.

Ολοι οι Θεοί ειναι αληθινοι φιλε μου.Απο τη στιγμη που καποιοι προσευχονται στο ονομα τους,αυτο τους δινει υποσταση.Τωρα αν εσυ ζητας μια θρησκεια της αποκλειστικοτητας(που λεμε και στη θεολογια)δεν προκειται να γινει τετοιο θεμα εδω μεσα.

snoopy 03-12-07 09:59

Τον Προμηθέα ή τον Ορφέα δέν τους πίστεψαν ποτέ σάν πραγματικά πρόσωπα, οι αρχαίοι Έλληνες τους είχαν σάν αρχέτυπα κάτι που έλεγαν άλλωστε.
Αντίθετα τον Ιησού εδώ και δύο χιλιετίες δισεκατομμύρια άνθρωποι ... ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΑΙΟ ... τον πίστεψαν σάν ιστορικό πρόσωπο, και είναι πραγματικό βάση και μαρτυριών της εποχής του.
Αντίθετα για τον Προμηθέα που τον τοποθέτησε ο οργίλος Δίας στον Καύκασο βάζοντας τον αετό να του τρώει τις σάρκες του, επειδή τόλμησε να προσφέρει στον άνθρωπο την φωτιά δέν υπάρχει καμιά ένδειξη οτι υπήρξε.

Μιχάλης 03-12-07 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φίλε Μιχαλη,μιλώ για αρχετυπα πολύ καιρό τωρα...Δεν γινεται να αποδειχθει πως ο Προμηθεας ή ο Ορφευς υπήρξαν.Και πραγματικά δεν με νοιαζει γιατί η αρχετυπική σημασια των φιγουρων αυτων ειναι που μετραει.
Ο Χριστος ειναι μια αρχετυπική φιγουρα.Εγώ το γνωριζω καλά αυτο αλλά οι οπαδοί του χριστιανισμού ζητούν και μάχονται υπέρ της αποδειξεως της υπαρξεως του Ιησου.

Αγαπητέ Μορφέα, δανείστηκα απόσπασμα από κείμενό σου, όχι για να σου την πω, αλλά επειδή ήταν ένα σημείο το οποίο μου έδινε την πάσα για να θέσω την ερώτηση που είχα στο μυαλό εδώ και καιρό, οπότε ελπίζω να μη θεώρησες πως σε προσβάλω:)
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι οι χριστιανοί αυτοί που μάχονται υπέρ της αποδείξεως του Χριστού, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, μάλλον όλοι οι άλλοι "αναζητητές" της αλήθειας, λες κι εμείς αναζητάμε το ψέμα, προσπαθούν να βγάλουν τρελό και αμόρφωτο τον κόσμο που πίστεψε και πιστεύει στο Χριστό. Για όλους εκείνους, οι πρώτοι χριστιανοί έπεφταν στα λιοντάρια γιατί ήταν ανόητοι, τράβηξαν όσα τράβηξαν σε όλες τις εποχές γιατί ήταν ηλίθιοι που πίστευαν σε έναν ανύπαρκτο Χριστό.
Συμπτωματικά, τη στιγμή που διαβάζω το φόρουμ, ακούω τα Κατά Ματθαίον Πάθη του Μπαχ. Δεν καταλαβαίνω τι λέει, δεν γνωρίζω Γερμανικά αλλά είμαι συγκινημένος. Όπως και να το κάνουμε είναι ένα έργο πίστης και ο άνθρωπος έχει φτιάξει σπουδαία έργα Πίστης στο Θεό του. Ο χριστιανισμός δεν υστερεί σε αυτό. Ο Παρθενώνας φτιάχτηκε εξαιτίας της Πίστης, τα μεγάλα έργα της αρχαιότητας από πίστη φτιάχτηκαν, σε όλους τους πολιτισμούς, σε όλες τις εποχές και σε όλες τις φυλές.
Αυτή η Πίστη είναι που ενοχλεί μερικούς, στο όνομα της οποίας, φυσικά, σκοτώθηκε κόσμος άδικα και είναι τραγικό. Αλλά δημιουργήθηκαν και έργα ανυπέρβλητα, όπως αυτό που ακούω αυτή τη στιγμή. Όλοι εκείνοι σκοτώθηκαν από αυτούς που μάχονταν την Πίστη. Και σας ρωτάω ευθέως, χριστιανούς και μη. Προτιμάτε ο κόσμος να πιστεύει σε κάτι που εσείς δεν αποδέχεστε, ή να σκοτώνουμε όποιον δεν πιστεύει αυτό που γουστάρουμε; Προτιμάτε να πιστεύει και να νιώθει καλύτερα, να είναι ευτυχισμένος, ή να είναι μηδενιστής; Σας ρωτάω επειδή ορισμένοι, με τη ματαιοδοξία και τον εγωισμό που τους διακατέχει, μου δίνουν ώρες ώρες την εντύπωση ότι θα νοσταλγούσαν τις εποχές του Κολοσσαίου.
Αυτή είναι η τελευταία φορά που παρεμβαίνω σε τέτοιου είδους θέματα. Ας ερμηνεύει ο καθένας τα Κείμενα όπως του αρέσει. Εγώ πιστεύω στο Χριστό γιατί έτσι μου γουστάρει. Δεν ζήτησα από κανέναν να πιστέψει, δεν προσηλύτισα κανέναν, δεν χαρακτήρισα κανέναν ούτε άπιστο, ούτε ανόητο ούτε οτιδήποτε.
Και επειδή διακρίνω έναν εκνευρισμό γενικότερα, πάρτε ένα link και ακούστε καλή μουσική. Ναι, απευθύνεται στο Χριστό αλλά δεν πειράζει, εσείς ακούστε μόνο τη μουσική και στη θέση του βάλτε το Βούδα, τον Απολλώνιο τον Τυανέα ή τη Λογική σας. Δεν με ενδιαφέρει. :D
http://www.youtube.com/watch?v=6HUENj1-rTw

leo morpheus 03-12-07 17:22

Μιχαλη,συμφωνω σχεδον απολυτα σε αυτα που λες.Για μενα απο τα μεγαλυτερα αγαθα που πρεπει να κατακτησουμε ειναι η θρησκευτικη ανεξαρτησια και οχι η ανεξιθρησκεια(αλλο πραγμα αυτο...).

Πιστευω ακραδαντα οτι οι μαχες και ο πολεμος στο ονομα του Θεού ειναι κατι το εντελως ανηθικο.Εξαλλου γι αυτο υπαρχουν και πολλες θρησκειες για να διαλεγει ο καθενας αυτη που του ταιριαζει και τον εμπνεει.
Πολλες φορες εχω ''επιτεθει'' σε δωδεκαθειστες γιατι με τη πολεμικη σταση τους απεναντι σε χριστιανους,κανουν αυτο που εκαναν καποτε οι χριστιανοι στους Εθνικους.

Το ολο θεμα για μενα και η ολη αντιπαραθεση,δεν βρισκονται στη διδασκαλια του Χριστου αλλα στο οτι οι χριστιανοι δεν παραδεχονται ιστορικες αληθειες.Επομενο ειναι,λοιπον,οι δευτεροι να ''τρελαινονται'' μπροστα στις αρνησεις περι σφαγων εθνικων.Ποσο καλυτερα θα ηταν αν η Εκκλησια της Ελλαδος ζητουε ενα συγγνωμη απο τα θυματα του παρελθοντος ανγνωριζοντας τα λαθη της...

Η Καθολικη Εκκλησια εκανε μεγαλα βηματα τελευταια,καθως καθαιρεσε αρκετους αγίους της,υστερα απο ενδελεχή έρευνα του βιου τους.Ζήτησε επισης συγγνωμη και για τις σταυροφοριες.Ισως να ηταν απλα μια πολιτικη κινηση αλλα σε αυτη τη χωρα διακρινω μια σκληροπυρηνική σταση που σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει καπου.

Τελικα όλα ισως να ειναι ενα...αλλα παιζει ρολο και πως εφαρμοζεις αυτό το ενα που ειναι ολα...

5οος Αγγελος 06-12-07 10:44

Ιησούς…Θεός άνθρωπος θεάνθρωπος ή κάτι άλλο???

Εάν πω Θεός θα φανώ χαζός σε μερικούς, εάν πω άνθρωπος θα φανώ ηλίθιος σε κάποιους άλλους, εάν πω θεάνθρωπος ίσως να με πουν βλάκας και εάν πω εξωγηινος θα πουν αυτός είναι τρελός.

Τελικά τι είναι???

Έχει κανείς από σας μια απαντηση? Απαντηση όχι σκέψεις όχι εικασίες όχι γνώμες, λοιπόν???

Ζητάμε να δώσουμε απάντηση για ένα θέμα υψίστης σημασίας όπως πιστεύω για μένα αλλά κανείς μα κανείς δεν έχει δώσει απάντηση σε ένα απλό ερώτημα : «τι είμαι εγώ».

Οποία απάντηση και να δώσουμε για Εκείνον το αποτέλεσμα είναι ένα θα φαγωθούμε μεταξύ μας όπως κι έγινε, δεν χρειάστηκε να διαβάσω όλες τις απόψεις επέλεξα μερικές και ιδίως τις τελευταίες και είδα ότι υπήρχε μια μη κόσμια συζήτηση.

Θέλετε να σας πω τι ήταν ο Ιησούς άνθρωπος θεάνθρωπος και θεος. Ολα αυτά ηταν. Ζηταμε απαντήσεις με λάθος τρόπο ποιος από εδώ μέσα χωρίς την παραμικρή αμφιβολία μπορεί να πει ότι ναι κύριοι ξερώ ποιος και τι είναι???

Κανείς μα κανείς αλλά και όλοι…
Γιατί όλοι??

Γιατί η απάντηση βρίσκεται στον καθένα μας ξεχωριστά και η κάθε απάντηση είναι διαφορετική γιατί είμαστε διαφορετικοί Εκείνος δεν ζήτησε να τον πιστέψουμε αλλά αν τον πιστέψουμε μας θέλει στην αγκαλιά του Εκείνος δεν μας είπε με το ζόρι έλα σε μένα γιατί ένα δεν έρθεις είσαι κακός ή θα καείς στην κόλαση Εκείνος ούτε κρίνει ούτε κοιτάει τι είναι ο καθένας μας αυτά τα κάνουμε και τα λεμέ εμείς, άνθρωποι μικρόψυχοι με πάθη και κακίες εμείς κάνουμε πολέμους εμείς κοιτάμε τι είναι ο καθένας μας Εκείνος θέλει μονό αγάπη και καλοσύνη τίποτα άλλο.

Τον κρίνουμε ενώ δεν είμαστε άξιοι να κρίνουμε κανέναν παρά μονό τον εαυτό μας.
Μην προσπαθούμε μην πιεζόμαστε να πιστέψουμε ή να μην πιστέψουμε απλά ή πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε.

Βαρέθηκα να βλέπω να τρωγόμαστε να χλευαζόμαστε και να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλο, ή μπορούμε να μιλήσουμε απλά ή δεν μπορούμε, ας σεβαστούμε τα πιστεύω του καθενός.

Δεν απαντώ στην ερώτηση γιατί έχω ήδη απαντήσει στον εαυτό μου εδώ και πολλά χρόνια…

Ευχαριστώ

Miltos01 06-12-07 13:46

Θα επιχειρηματολογήσω σε δεύτερο χρόνο για το ότι ο Ιησούς ήταν πράγματι Θεός με σάρκα και οστά...μέχρι τότε λίγη υπομονή. Πριν το κάνω όμως θέλω απο το μυαλό όλων να βγεί η ιδέα -αν υπάρχει- ότι Ιησούς=Superman, ή ότι ο Θεός προκειμένου να μας πείσει για αυτό που είναι θα πρέπει ντε και καλά να επιδεικνύει κάθε φορά χαρακτηριστικά και ιδιότητες σαν και αυτά που σκιαγραφεί το Hollywood στους ήρωές του!

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 16-12-07 02:26

Εγώ θα ήθελα να καταθέσω τον εξής προβληματισμό.Ο Χριστός παραδίδεται ότι ανεστήθη. Γνωρίζουμε επίσης για τον μυστηριώδη Εμπεδοκλή περι του οποίου ο Διογένης Λαέρτιος γράφει πως εξαφανίστηκε μέσα σε ένα φως την ώρα που προσευχόταν σε έναν ναό. Ακόμη και αν θεωρήσουμε την διήγηση αυτή ως παραμύθι, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε πως υπάρχουν αρκετοί παρόμοιοι θρύλοι, οι οποίοι σίγουρα έχουν κάποια βάση. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής. Μήπως ο Χριστός απλώς μας έδειξε ότι με την κατάλληλη "αναβάθμιση" εγκεφάλου και ψυχής μπορούμε να νικήσουμε ακόμη και τον βιολογικό θάνατο περνώντας στην μεταστοιχείωση της ύλης μας; Άνθρωποι όπως ο Εμπεδοκλής μήπως στην πραγματικότητα πέτυχαν κάτι τέτοιο;

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 16-12-07 02:30

Ο Θεός είναι ένας. οι θρησκείες είναι τρόπος να τον πλησιάσεις.Επειδή όμως μία διδασκαλία όταν απευθύνεται σε κόσμο γίνεται πολιτική,θα πρέπει να αφαιρέσουμε από αυτήν τα συμβεβηκότα και να δούμε την ουσία. όλες διαθέτουν αλήθειες και από όλες μπορούμε να κερδίσουμε κάτι. Αρκεί το πνεύμα μας να μην περιορίζεται στα μοντέλα που επιβάλλονται και να είναι πραγματικά ελεύθερο.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 16-12-07 02:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snoopy
Τον Προμηθέα ή τον Ορφέα δέν τους πίστεψαν ποτέ σάν πραγματικά πρόσωπα, οι αρχαίοι Έλληνες τους είχαν σάν αρχέτυπα κάτι που έλεγαν άλλωστε.
Αντίθετα τον Ιησού εδώ και δύο χιλιετίες δισεκατομμύρια άνθρωποι ... ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΑΙΟ ... τον πίστεψαν σάν ιστορικό πρόσωπο, και είναι πραγματικό βάση και μαρτυριών της εποχής του.
Αντίθετα για τον Προμηθέα που τον τοποθέτησε ο οργίλος Δίας στον Καύκασο βάζοντας τον αετό να του τρώει τις σάρκες του, επειδή τόλμησε να προσφέρει στον άνθρωπο την φωτιά δέν υπάρχει καμιά ένδειξη οτι υπήρξε.


Μήπως φίλε snoopy όλοι αυτοί οι μύθοι βασίζονται σε κάποια πραγματικά γεγονότα; Ποια είναι η αληγορική τους σημασία;Όσον αφορά στον Ορφέα, γνωρίζουμε τα πάντα και για τις διδασκαλίες του. Σε παραπέμπω στα ΟΡΦΙΚΑ του Ι. Πασσά, εκδ. ΗΛΙΟΣ

t.ASSOS 16-12-07 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 50 ος Αγγελος
Ιησούς…Θεός άνθρωπος θεάνθρωπος ή κάτι άλλο???

Εάν πω Θεός θα φανώ χαζός σε μερικούς, εάν πω άνθρωπος θα φανώ ηλίθιος σε κάποιους άλλους, εάν πω θεάνθρωπος ίσως να με πουν βλάκας και εάν πω εξωγηινος θα πουν αυτός είναι τρελός.

Τελικά τι είναι???

Μόνο ο Θεός ξέρει .
Από εμάς θα πάρεις μία απάντηση για το τι νομίζουμε ή τι πιστεύουμε .

Πάντως στις αναφορές , βλέπουμε τον «ερχόμενο» να μας συστήνεται ως ο υιός του ανθρώπου .


.

the_black_planet 16-12-07 20:18

Φίλε σνούπυ αυτό για τον Ορφέα τουλάχιστον δεν ισχύει,μπορώ να σου βρω άπειρες αναφορές από όλες τις περιόδους του αρχαίου Ελληνισμού που θεωρούν τον Ορφέα ιστορικό πρόσωπο,γιο του Αππόλωνα και μεγάλο Θεολόγο των Ελλήνων.

Αλεξης15 17-12-07 11:32

Χριστός
 
Νομίζω πως σε τέτεια θέματα είναι δύσκολες οι αποδείξεις. Αν για παράδειγμα ο Χριστός ήταν θεάνθρωπος δεν μπορώ σίγουρα να το αποδείξω ούτε καν μέσω των θαυμάτων του μιας και μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να μου φέρει αντίστοιχα παραδείγματα από άλλες θρησκείες, είναι καθαρά θέμα πίστης. Σίγουρο είναι πως και αυτή η θρησκεία έπεσε θύμα των ανθρώπων που ηγήθηκαν αυτής, άλλωστε ποιά θρησκεία δεν έχει υπάρξει υπεύθυνη σφαγών στον πλανήτη. Όλα αυτά έχουν τη ρίζα τους σε ανθρώπινα συμφέροντα και δεν ξέρω αν διαφωνεί κανείς αλλά νομίζω πως είναι σίγουρο πως η ολοκληρωτική δημιουργία της πίστης του Χριστιανισμού ναι μεν βασίστηκε στο Χριστό και στα λόγια του ωστόσο διαμορφώθηκε ή και διαστρεβλώθηκε στην πόρεία τόσο από τους εκάστοτε πατέρες της εκκλησίας αλλά και τους εκάστοτε πολιτικούς αρχηγούς. Η ουσία είναι ότι αυτός ο άνθρωπος, Θεός, Θεάνθρωπος όπως θέλετε πείτε τον μίλησε για αγάπη το οποίο μάλλον δεν είναι κακό. Κάποια άλλα που είπε ή ήταν η αιτία για να σχηματιστούν αυτές οι απόψεις όπως η τριαδικότητα του Θεού δεν είναι κάτι πρωτότυπο για κάτι τέτοιο μίλησε πρώτος ο Ερμής ο τρισμέγιστος. Δεν ξέρω αν ο Χριστός ήταν Έλληνας, όμως η φυλή της Μητέρας του ήταν πολύ επηρεασμένη από το ελληνικό στοιχείο της περιοχής που ήταν ομολογουμένως έντονο, επίσης είναι γεγονός πως πολλοί μαθητές του είχαν ελληνικά ονόματα ή τους έδινε Αυτός ελληνικά ονόματα. Αυτά τα αναφέρω όχι για να καταδείξω κάποια ανωτερώτητα του ελληνισμού αλλά για να δείξω ίσως τον τρόπο σκέψης του αν μπορώ να συλλάβω κάποια ελάχιστα σημεία. Επίσης, θέλω να πώ κάτι ακόμα το οποίο μπορεί να μην είναι σωστό και αν ξέρετε κάτι να με διορθώσετε, νομίζω πως ακόμα και οι πρώτοι αιρετικοί της εκκλησίας δεν αμφισβήτησαν την θεϊκή φύση του Χριστού αλλά την ανθρώπινη και αυτοί σίγουρα γνώριζαν πιο πολλά από όσα θα μάθουμε εμείς για αυτόν κάτι το οποίο είναι και λογικό μιας και αυτή ζούσαν εκείνη την εποχή ή πολύ κοντά σε αυτήν.

Aarhous 23-12-07 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karma
Ενδιαφέρον θέμα!

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά, γιατί κανείς δε γνωρίζει την πραγματική διάσταση της ιστορίας...

Ο Χριστός είτε ήταν εξωγήινος, είτε όχι, υπήρξε ένας μεγάλος Διδάσκαλος και Μύστης που ήρθε στη γη για να μεταδώσει υψηλές έννοιες, εκπορευόμενες από τη Συμπαντική Αλήθεια και Γνώση, για την εξέλιξη του πλανήτη.

Είναι πράγματι λυπηρό που κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και δημιούργησαν μία θρησκεία - πολιτικό σύστημα για να τον έλεγχο της μάζας, με αποτέλεσμα να χαθεί η πραγματική ουσία της διδασκαλίας Του, όπως και η απόκρυψη σημαντικών πληροφοριών (π.χ. μετενσάρκωση κ.α.).

Αν δεν ήταν εξωγήινος και είχε ενσαρκωθεί σε γήινο σώμα, νομίζω ότι θα πρέπει να είχε "επαφές" με Ουράνιες οντότητες, ενσαρκωμένες ή μη!

Λέγεται, ότι είχε Ελληνική ρίζα, όπως, επίσης, ότι καταγόταν από τους Ουράνιους Ε!



Ο Ιησούς πιθανότατα δεν υπήρχε καν.Ο μύθος του κατασκευάστηκε από τους Ρωμαίους για τη διατήρηση της συνοχής της τεράστιας αυτοκρατορίας τους.Ήταν μια μορφή ελέγχου των λαών της μέσης ανατολής οι οποίοι εξεγείρονταν και δημιουργύσαν προβλήματα στους Ρωμαίους. Έτσι αυτοί ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό. το πρόσωπο του Ιησού είναι παρμένο από αυτό του Ώρου ,αιγυπτιακού θεού που συμβόλιζε το φώς,την αλήθεια, τον ήλιο. Το φωτοστέφανο του Ιησού δε μοιάζει πολύ με τον ήλιο? Γενικά ,για να τελειώσω, η γέννηση από παρθένα , η σταύρωση , η ανάσταση ερμηνεύονται με ουράνια γεγονότα και αστρολογικές παρατηρήσεις..για περισσότερα βλ. Zeitgeist

5οος Αγγελος 24-12-07 11:36

Καλημέρα σε όλους καλή εβδομάδα και καλά Χριστούγεννα με υγεία πάνω από όλα

Δυστυχώς είμαι από του άτυχους της ημέρα που θα πρέπει να έρθω στη δουλειά και να μην κάνω τίποτα απλά να είμαι στο πόστο μου για παν ενδεχόμενο.

Τώρα στα δικά μας…

Λυπάμαι για το ύφος που θα ακολουθήσει αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς…

Έχω σιχαθεί και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω συνεχεία..
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα για την θρησκεία.
Συμφωνώ ότι όλοι μας έχουμε τις απορίες και την περιέργεια να μάθουμε κάποια πράγματα για την θρησκεία και το Θεό αλλά όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε οργίζομαι…

Εγώ κύριοι δεν είμαι ειδήμων, δεν είμαι μελετητής κειμένων, δεν είμαι αναλυτής και ούτε μεταφραστής των λόγων και των έργων τους.
Εγώ είμαι ένας από τους λίγους που έχουν την περιέργεια και την ταπεινότητα να μάθουν είμαι ένας από τους λίγους που ακούνε και φιλτράρουν την κάθε πληροφορία είμαι ένας από τους λίγους που δεν έχει την ταμπέλα του ειδικού αναλυτή.

Ακούω συνεχεία δεν υπάρχει θεός δεν υπάρχει θρησκεία μην τα πιστεύετε είναι πλάνη, είναι σχεδία της εκκλησιάς, είναι επινοήσεις των ανθρώπων, όλα είναι βάση ενός μεγάλου σχεδίου. Όλα είναι ψέματα όλα είναι ένα καλοστημένο σχέδιο.Μερικοί λένε ότι ο Χριστός ήταν εξωγηινος άλλοι ότι ήταν της ομάδας Ε άλλοι ότι ήταν ένας απλός άνθρωπος .

Ωραια πια είναι λοιπόν η πραγματικότητα, αφού οι σοφοί και οι μελετητές έχουν βγάλει συμπέρασμα ποια είναι η πραγματική θρησκεία, ποια είναι η θρησκεία που αυτοί λατρεύουν, ποιος είναι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ή οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΘΕΟΙ ας μου πει κάποιος σε εμένα τον αδαή τον αγράμματο.

Το να λεμέ την άποψη μας δεν με νοιάζει το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.

Σιχάθηκα για ακόμη μια φορά τους εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα και ξερόυν το συμπάν όλο που ακούσανε και τους μάθανε αλλά 10 100 και τα έχουν κάνει παπαγαλία.

Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους αλλά κατά βάθος προσπαθούν να σου περάσουν το δικό τους μήνυμα.

Σιχάθηκα όλους εκείνους που ισοπεδώνουν μια θρησκεία ενώ δεν έχουν να προσφέρουν κάτι καλύτερο.

Σιχάθηκα να λένε ότι φταίει ο θεός ενώ εμείς φταιμε. Σιχαθηκα όλους εκείνους που έχουν βρει το άλλοθι στα προβλήματα τους ενώ εμείς είμαστε υπεύθυνοι για ότι πάθουμε.
Τον κόσμο εμείς τον φτιάξαμε τις ιδέες εμείς τις καλλιεργήσαμε τους νομούς εμείς τους επινοήσαμε όλα τα κατασκεύασε ο άνθρωπος όπως εκείνος ήθελε να γίνουν και όπως το συνέφεραν.

Ζητάμε εξηγήσεις ενώ έπρεπε να απολογούμαστε..

Φταίμε και τα ρίχνουμε σε άλλους …

Λοιπόν όλοι εσείς οι ειδικοί που έχετε αποφασίσει ότι Θεός δεν υπάρχει ας πεις ένας από σας τι υπάρχει που πιστεύει και τι αποδείξεις έχει ότι υπάρχει.

Είναι το
1. Δωδεκάθεο
2. Βουδισμός
3. Ισλαμισμός
4. Ινδουισμός
5. Ιεχωβάς
6. Χιλιαστής
7. Άθεος
8. Σατανιστης

Ας μου πει ένας από σας τους παντογνώστες που έχετε λύσει τα προβλήματα σας και καταπιάνεστε ως γνήσιοι απόγονοι του Σωκράτη του Αριστοτέλη και του Πλάκωνα ποια είναι η αληθινή θρησκεία και ο πραγματικός θεός.

Ας βγει κάποιος υπεύθυνα και με αποδείξεις να πει αυτή είναι η αληθινή θρησκεία κύριοι…

Βγαίνουν οι ειδικοί με βιβλία και με συνεντεύξεις και προσπαθούν να παραπλανήσουν τον κόσμο προσπαθούν να τα καταργήσουν και να τα ισοπεδώσουν όλα αλλά δεν έχουν να αντιπροτείνουν τίποτα.

Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.

Πιστεύω εκεί που πιστεύω είμαι φτωχός στο δαυλό και στην γνώση λυπάμαι που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δουν μερικοί ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΓΝΩΣΗ.

Δεν είμαι άξιος Του να τον υπερασπιστώ

Καλές γιορτές όλος ο κόσμος να έχει υγειά και να μας προστατεύει ο Θεός.

Panos_ole 24-12-07 14:40

[/QUOTE]Καλημέρα σε όλους καλή εβδομάδα και καλά Χριστούγεννα με υγεία πάνω από όλα
Καλές γιορτές όλος ο κόσμος να έχει υγειά και να μας προστατεύει ο Θεός.[/QUOTE]

Αγαπητε φιλε ευχομαι και σε σενα και σε ολους και εγω με τη σειρα μου, ο,τι καλυτερο με την ευκαιρια των Χριστουγεννων
Παρατηρω (και μη με κακισεις για αυτο) οτι ξεχιλιζει η αγανακτηση απο μεσα σου. Και θα ελεγα οτι αυτο ερχεται ως φυσικο επακολουθο μετα απο μια σωρεια αντιπαραθεσεων-προσβολων-και οτι αλλο κακο εχει προηγηθει
Για ενα ειμαι σιγουρος. ΚΑΝΕΙΣ δε νομιζω οτι ξεκιναει με κακο σκοπο, με κακο κινητρο, απλα προκυπτει στη συνεχεια η ...διαφορετικοτητα...του καθενος !!!
Το να μπορεσει να προτεινει κανεις μια λυση πανω σε ενα μειζον θεμα οπως αυτο, αν μη τι αλλο δε μπορει να γινει ετσι απλα.
Εγω για παραδειγμα εχω προτεινει την Αγια Γραφη ως λυση και απαντηση σε χιλια μυρια αιτηματα-προβληματα
Ακουσα...οτι δεν ειχα ακουσει απο την κουνια..!!! Αγχωθηκα, στενοχωρηθηκα,
προσβληθηκα, και τελικα καταλαβα, οτι τα αυτονοητα για εμενα, δεν επεται οτι ειναι αυτονοητα για ολους. Ετσι ηρεμησα και ησυχασα. Αυτα που εγω επικαλουμαι "ενεργουνται" στη ζωη μου και ετσι ξερω οτι καλα κανω και τα ακολουθω, αλλα δυστυχως δε μπορω να κανω κατι για να πεισω τους αλλους. Ασε που καποιοι δε θελουν να πειστουν!!!
Οποτε....μη χαλιεσαι...δε λεει....δε σε συμφερει να τρελαινεσαι προσπαθωντας να βρεις ποιος εχει τη λυση ή το δικιο.!!!
Αλλωστε ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα βιωματα,σκεψεις, εντυπωσεις, και ολα αυτα ειναι αποδεκτα. Το θεμα ειναι να μην ξεφευγει κανεις απο τα ορια...κατα τα αλλα ειμαστε ολοι ανθρωποι και κανουμε σφαλματα
Αυτα...ευχομαι σε σενα και σε ολους καλες γιορτες Καλα Χριστουγεννα, και ευτυχισμενο το 2008
Ειρηνη σε ολους

Παναγιωτης

ELPINIKI 24-12-07 22:27

καλε μου 5οος Αγγελος...

ποσο χαρηκα πραγματικα που διαβασα μια απαντηση σαν τη δικη σου...μερες που ειναι...

υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι και φυσικα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστεψει σε οτι θελει και με τον τροπο που θελει...

ξερεις τι γινεται στη περιπτωση του Ιησου ομως? πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να μπορεσεις να δεις πραγματικα τι πρεσβευει το Ονομα Του και το Εργο Του...γιατι ολα τα εχουν "πειραξει"... οι μεγαλοι....

μου εχει συμβει πολλες φορες να διαβασω λογια που και καλα ο Χριστος εχει πει και μεσα μου να λεω "με την καμια δεν παιζει να εχει πει κατι τετοιο Αυτος..." απλα ενα χερακι δικο μας εχει κανει τη ζημια...

Καλα Χριστουγεννα...
Με Υγεια...
ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν χρειαζεται να αναζητω συνεχεια αποδειξεις και ενδειξεις για τον Ιδιο....εμενα μου φτανει που ηρθε στη γη και ειπε δυο πραγματακια...απο εκει και περα και οικογενεια να ειχε (οπως ακουγεται απο ιστορικα κειμενα) εμενα δεν θα αλλαζε η πιστη μου προς το προσωπο Του...δεν θα τον αγαπουσα λιγοτερο. :p

τελος για εμενα δεν υπαρχει λογος να εκνευριζομαι για αυτα που ακουγονται και γραφονται για Αυτον...αλλωστε ο Ιδιος δεν τα ειχε προφητευσει χροοονια πιο πριν? ;) :rolleyes:

Καλα Χριστουγεννα να εχουμε... :)

Ποσειδώνιος 25-12-07 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 5οος Αγγελος
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.

Η Νέα εποχή - η εποχή του Υδροχόου – έχει υποσχεθεί αναθεώρηση κάθε γνώσης και φυσικά θρησκευτικής. Δυστυχώς αυτό πολλοί το έχουν δει σαν κατάργηση.

Είναι αυτοί που δεν πιστεύουν σε κάτι ανώτερο από τον εαυτό τους. Απλώς κρίμα γιατί έτσι έχουν και την μικρότερη δυναμική για εξέλιξη. Τη μικρότερη δυναμική για κάτι ανώτερο που σαν δεν το καταλαβαίνουν, μη όντας ικανοί ακόμα, το δολοφονούν. Εγώ θα έλεγα σε όλους αυτούς να ασχοληθούν λίγο με την τέχνη. Καθώς θα εξελίσσονται θα συνειδητοποιήσουν ότι στην προηγούμενη κατάσταση τους θα ήταν αδύνατο να φανταστούν ότι έχουν τέτοιες δυνατότητες. Και όσο συνεχίζουν θα βλέπουν ότι οι ικανότητες τους δεν έχουν όριο και ξεπερνούν την λογική και την φαντασία. Και αν δεν το κάνουν όμως και μείνουν ίδιοι το ίδιο καλοί και χρήσιμοι θα είναι.

Όμως ο θυμός Άγγελε από όποια πλευρά και αν προέρχεται δείχνει ατέλεια της πίστης. Ο εκνευρισμός επίσης δείχνει αμφιβολία και έλλειψη κατανόησης. Δεν σου λέω ότι εγώ είμαι βέβαια καλύτερος. Αν κάποιος πραγματικά κατανοούσε θα μπορούσε ίσως να σταματήσει πολλές παρόμοιες συζητήσεις εδώ μέσα.

Τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να μην πιστεύουν πουθενά και να κάνουν τις έρευνές τους προς όποια κατεύθυνση θέλουν. Η εμπειρία της ζωής είναι και ο μόνος σίγουρος τρόπος για να ανακαλύψει κάποιος το Θεό. Καθένας έχει την ώρα του που μπορεί και να μην έρθει. Και λέω έχουν το δικαίωμα να μην πιστεύουν πουθενά διότι τα θρησκευτικά ξέρετε στο σχολείο είναι το δυσκολότερο μάθημα, πρώτα από όλα για αυτόν που το διδάσκει, για αυτό και τα παιδιά μπερδεύονται. Κανείς δεν μας πιστοποιεί ότι ο θεολόγος του Σχολείου ή ο δάσκαλος του δημοτικού έχουν συλλάβει έννοιες που ούτε οι μαθητές του Χριστού έκαναν πράξη. Για να μην μιλήσουμε για κάτι χοντράδες του τύπου «αν αυνανίζεστε θα πάτε στην κόλαση» (είναι τέλος πάντων μέγα αμάρτημα) που ακούγεται ακόμα στα σχολεία από θεολόγους με ράσα ή όχι και οδηγεί τελικά στη διαστροφή τα παιδιά.

Πριν κατηγορήσετε τους άθεους δικαιολογήστε τους ως μπερδεμένους και ίσως αυτό έχει το ρόλο του να υπάρχει. Από την μια δοκιμάζεται η πίστη (και αυτό είναι καλό γιατί έτσι μπορεί και να δυναμώσει) των υπολοίπων και επίσης αναγκάζονται να προβούν σε μια πιο βαθιά μελέτη του Χριστού που θα τους βοηθήσει στην καλύτερη αποδοχή του τελικά. Τι πως δηλώνει κάποιος Χριστιανός τι πως δηλώνει άθεος.

Χριστούγεννα σήμερα σκεφτείτε όλοι ότι ακούμε στην εκκλησία «Χριστός γεννάται» (Χριστός γεννιέται) και όχι «Χριστός εγεννήθει» (γεννήθηκε). Ο Χριστός είναι ο πνευματικός Ήλιος που κάθε χρόνο γεννάται φέρνοντας την θύμηση για αγάπη αδελφοσύνη και ένωση όλων των ανθρώπων. Κάποτε θα τα καταφέρουμε γιατί είναι στη μοίρα μας και στο σχέδιο του Άυλου Δημιουργού των πάντων κάποτε όλοι οι άνθρωποι να γίνουν μια οικογένεια και ένας οργανισμός.*




* Αυτό βέβαια το «να λειτουργούν δηλαδή όλοι οι άνθρωποι σαν ένας οργανισμός» το έχει πει και ο Δαρβίνος (βλέποντας το από καθαρά επιστημονική οπτική)… σαν επόμενο εξελικτικό βήμα του ανθρώπου.

snoopy 25-12-07 17:41

the Black Planet:
Φίλε σνούπυ αυτό για τον Ορφέα τουλάχιστον δεν ισχύει,μπορώ να σου βρω άπειρες αναφορές από όλες τις περιόδους του αρχαίου Ελληνισμού που θεωρούν τον Ορφέα ιστορικό πρόσωπο,γιο του Αππόλωνα και μεγάλο Θεολόγο των Ελλήνων.

Ιστορικό πρόσωπο και γιός του Απόλλωνα φαίνεται λίγο δύσκολο να το δεχτώ :D
Για γιό του μυθικού βασιλιά της Θράκης Οίαγρου ίσως.
Για τον Ορφέα πρώτος μίλησε ο Πίνδαρος τον 6ο αιώνα π.χ. πιθανότερα αντιπροσωπεύει προιστορικές Ελληνικές λατρείες στην Θράκη.

Ο φίλος 50ος Άγγελος τα είπε όλα δέν έχω να συμπληρώσω τίποτε άλλο εγώ στα σωστά λόγια που έγραψε.

Συνοδινός 26-12-07 04:43

Παράθεση:

Λυπάμαι για το ύφος που θα ακολουθήσει αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς…
Φίλε, Πέμπτε Άγγελε, μην λυπάσαι καθόλου για το ύφος σου!
Άν δεν είχες αυτό το ύφος, δεν θα ήσουν ένας -αγνά πωρωμένος- Χριστιανός Ορθόδοξος!
Αλλά τι είναι αυτό που σε ενοχλεί;
Παράθεση:

Έχω σιχαθεί και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω συνεχεία..
Κι εγώ το ίδιο συναίσθημα ένιωσα, όταν διάβασα αυτά που έγραψες, σιχαμάρα και αηδία.
Αλλά δεν θύμωσα!
Παράθεση:

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα για την θρησκεία.
Για να ακούσουμε, λοιπόν, τις δικές σου απόψεις για την θρησκεία...
Οι δικές σου απόψεις, φαντάζομαι, θα είναι από τις απόλυτα έγκυρες, όχι από αυτές τις δήθεν.
Που πιστεύεις λοιπόν, εσύ;
Παράθεση:

Πιστεύω εκεί που πιστεύω...
Α, έτσι!
Που θα πεί...
Παράθεση:

...είμαι φτωχός στο δαυλό και στην γνώση...
Είσαι φτωχός στη γνώση είπες; άσε με να το μαντέψω...
Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος!
Παράθεση:

...λυπάμαι που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δουν μερικοί ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΓΝΩΣΗ.
Ξέρεις εσύ την Αλήθεια;
Ρε μπράβο και δεν σου φαινόταν!
Κρίμα όμως, που δεν έχεις την απαιτούμενη δύναμη για να την δούμε κι εμείς!
Χάσαμε την μεγάλη ευκαιρία!
Κρίμα, και πέρασε τόσο κοντά μας...
Δεν πειράζει ρε Άγγελε, φτάνει που την ξέρεις εσύ την αλήθεια!
Όταν θα αποκτήσεις γνώση, θα την πείς και σε μας την αλήθεια, να χαρούμε κι εμείς.
Δεν θα μας ξεχάσεις, έτσι;
Γιατί δεν κλείνεσαι σε κανένα μοναστήρι για να αποκτήσεις στο πι και φι την γνώση; θα σε κάνουν ξεφτέρι οι καλόγεροι.
Καλά ρε Άγγελε, αλλά να, δεν έχεις την απορία και την περιέργεια, να μάθεις κάποια πράγματα για την θρησκεία και τον Θεό; Μια άλλη άποψη τέλος πάντων!
Παράθεση:

Συμφωνώ ότι όλοι μας έχουμε τις απορίες και την περιέργεια να μάθουμε κάποια πράγματα για την θρησκεία και το Θεό αλλά όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε οργίζομαι…
Τι περίμενες ρε Άγγελε, αφού αυτοί, δεν γνωρίζουν την Αλήθεια που γνωρίζεις εσύ!
Εσύ είσαι ειδήμων, ξέρεις την αλήθεια και δεν την μαρτυράς!
Παράθεση:

Εγώ κύριοι δεν είμαι ειδήμων, δεν είμαι μελετητής κειμένων, δεν είμαι αναλυτής και ούτε μεταφραστής των λόγων και των έργων τους.
Και τι είσαι τότε;
Παράθεση:

Εγώ είμαι ένας από τους λίγους που έχουν την περιέργεια και την ταπεινότητα να μάθουν, είμαι ένας από τους λίγους που ακούνε και φιλτράρουν την κάθε πληροφορία, είμαι ένας από τους λίγους που δεν έχει την ταμπέλα του ειδικού αναλυτή.
Μου τα μπερδεύεις πολύ!
Εσύ δεν είπες ότι ξέρεις την αλήθεια και την γνώση;
Ποιές πληροφορίες θα φιλτράρεις;
Αφού, εσύ, την αλήθεια την έχεις ντε φάκτο.
Και για άλλες πληροφορίες, εκτός από την "αλήθεια" -που έχεις την χαρά και την τιμή να γνωρίζεις εσύ, από πρώτο χέρι- αηδιάζεις για τις υπόλοιπες...
Δεν έχεις, λοιπόν, την ταμπέλα του Χριστιανού Ορθόδοξου;
Μας δουλεύεις, ρε;
Παράθεση:

Ωραια πια είναι λοιπόν η πραγματικότητα, αφού οι σοφοί και οι μελετητές έχουν βγάλει συμπέρασμα
Μου αρέσει που ρωτάς, λες κι εσύ δεν έβγαλες συμπέρασμα!
Παράθεση:

ποια είναι η πραγματική θρησκεία
Η ορθοδοξία φυσικά!
Η ορθοδοξία είναι η πραγματική θρησκεία, αλλά αυτό, το γνωρίζουν, μόνο, οι αδαής και οι αγράμματοι...
Παράθεση:

...ας μου πει κάποιος σε εμένα τον αδαή τον αγράμματο.
Έλα ρε, κάνεις πως δεν ξέρεις;
Αφού εσύ την αλήθεια την έχεις καπαρωμένη!
Αυτήν την "Αλήθεια", που δεν έχεις την απαιτούμενη δύναμη και γνώση για να ξεστραβώσεις και τους άλλους, να την δουν κι αυτοί..;
Αλλά μόλις θα αποκτήσεις γνώση (αν και χλωμό το βλέπω) δεν θα μας ξεχάσεις, θα μας την πείς κι εμάς!
Λοιπόν, θα σου πω και γω την άποψή μου για την θρησκεία και ελπίζω να μην τρελαθείς τελείως, μόλις την ακούσεις.
Άν δεν έχεις κάποια αντίρρηση φυσικά...;
Παράθεση:

Το να λεμέ την άποψη μας δεν με νοιάζει το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.
Καλά, θα το πώ έτσι, ώστε να μην σου συγχύσω τις σκέψεις σου και μπερδευτείς τελείως και αποτρελαθείς στο τέλος!
Η μόνη αληθινή θρησκεία, λοιπόν, είναι η ορθοδοξία.
Εγώ έχω διαβάσει την Βίβλο 10100 φορές και την έχω μάθει παπαγαλία πιά.
Νιώθω, ότι γνωρίζω πλέον, το σύμπαν ολάκερο!
Παράθεση:

Σιχάθηκα για ακόμη μια φορά τους εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα και ξερόυν το συμπάν όλο, που ακούσανε και τους μάθανε αλλά 10 100 και τα έχουν κάνει παπαγαλία.
Με προσβάλλεις...
Ξέρεις πόσο έξυπνος είμαι εγώ;
Και στο κάτω κάτω, ήθελα να σου πώ μόνο, την άποψή μου για την αληθινή θρησκεία, την ορθοδοξία!
Παράθεση:

Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους αλλά κατά βάθος προσπαθούν να σου περάσουν το δικό τους μήνυμα.
Προσπαθώ να σου περάσω εγώ το δικό μου μήνυμα;
Τώρα τι να σου πώ...
Λυπάμαι, που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δείς την μοναδική αλήθεια του ορθόδοξου Χριστιανισμού!
Τον κόσμο αυτό φίλε μου, τον έφτιαξε ο Θεός, όπως τον ήθελε αυτός!
Παράθεση:

Τον κόσμο εμείς τον φτιάξαμε τις ιδέες εμείς τις καλλιεργήσαμε τους νομούς εμείς τους επινοήσαμε όλα τα κατασκεύασε ο άνθρωπος όπως εκείνος ήθελε να γίνουν και όπως το συνέφεραν.
Αλήθεια;
Εγώ, έμαθα στο σχολείο, ότι τον κόσμο τον έφτιαξε ο Θεός!
Ε, τότε λοιπόν, δεν υπάρχει Θεός!
Παράθεση:

Λοιπόν όλοι εσείς οι ειδικοί που έχετε αποφασίσει ότι Θεός δεν υπάρχει ας πεις ένας από σας τι υπάρχει που πιστεύει και τι αποδείξεις έχει ότι υπάρχει.
Ας βγει κάποιος υπεύθυνα και με αποδείξεις να πει αυτή είναι η αληθινή θρησκεία κύριοι…
Εγώ σου δηλώνω υπεύθυνα ότι πιστεύω στον Χριστιανισμό.
Αυτή είναι, η αληθινή θρησκεία, κύριοι!
Υπάρχει λοιπόν, ένας Θεός, ο γιός του, και ένα Πνεύμα.
Κι όλα αυτά μαζί, πάνε πακέτο, είναι "ένα" δηλαδή.
Μη με ρωτήσεις πως γίνεται αυτό, γιατί θα θυμώσω.
Έχω όμως αποδείξεις ότι η θρησκεία αυτή είναι και η αληθινή!
Είναι όλα γραμμένα, χαρτί και καλαμάρι, μέσα στην Βίβλο.
Το είπε άλλωστε και ο Χριστόδουλος: "Ο Θεός υπάρχει, και είναι Ορθόδοξος μέχρι το κόκκαλο..."
Έχω δεί, ξέρεις, και πολλά θαύματα!
Ήμουν παρών, όταν ο Παϊσιος έπιασε κουβέντα με την Σαύρα-Σαύρα!
Σου φτάνουν αυτά ή θες κι άλλες αποδείξεις;
Παράθεση:

Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.
Α, για να σου πώ, μας σιχάθηκες και μας βαρέθηκες...
Εμείς θα μιλάμε για την αλήθεια του ορθόδοξου Χριστιανισμού, είτε σου αρέσει, είτε όχι!
Έχουμε μαζἰ μας τον Θεό, που χαίρεται σαν μικρό παιδί όταν πολεμάμε για την δόξα του.
Είναι δε σίγουρο, ότι θα μας ανταμείψει με τον παράδεισο!

5οος Αγγελος 31-12-07 11:18

Καλημέρα χρονιά πολλά και καλή χρονιά σας εύχομαι

Ήξερα ότι θα προκαλέσω αντιδράσεις με τα γραπτά μου αλλά ήξερα επίσης ότι και θα τα παρεξηγήσετε, εννοώντας ότι ο καθένας από την δική του μεριά θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Δεν θα αναφερθώ ειδικά σε άτομα που δυστυχώς όταν εκνευρίζονται χρησιμοποιούν λάθος λέξεις αλλά θα μιλήσω για μένα.

Όταν ανάφερα τις λέξεις σιχάθηκα και βαρέθηκα τις χρησιμοποίησα μαζί με άλλες λέξεις τις οποίες κάποιοι σκεφτήκαν να τις απομονώσουν και να χρησιμοποιήσουν εκείνες που τους ταίριαζαν...

Ποτέ δεν κατέκρινα και δεν κατηγόρησα τα παιδιά και τον κόσμο που έχει την περιέργεια και την διψά να μάθει να ρωτήσει να ψάξει να ερευνήσει.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκείνοι οι ύπουλοι οι δήθεν που προσπαθούν με τεχνάσματα να σε κάνουν να πιστέψεις τις ιδέες τους και να συγχύσουν τις σκέψεις σου...

Δεν πιστεύω να είστε χαζοί και να μην έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάω???

Αλλά επειδή φοβάμαι ότι κάποιοι από εδώ μέσα θα μου πούνε "μας χαρακτηρίζεις χαζούς ρε" ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε.

Δεν μου αρέσει να ακούω δήθεν άτομα που ψάχνονται και έχουν περιέργεια να προσπαθούν να σου περάσουν μέσα από τις απόψεις τους την δική του ιδέα δεν μου αρέσει ο ύπουλος ή και άμεσος προσυλιτισμος.

Ο καθένας μας έχει την κρίση να ακολουθήσει αυτό που του αρέσει και του ταιριάζει όλοι λεμέ τις απόψεις μας και από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να το ψάξει και να βρει αυτό που θέλει.

Έχω ακούσει άτομα να λένε η τάδε θρησκεία δεν είναι αληθινή δεν είναι υπαρκτή δεν υπάρχει ο θεός της δεν είναι αληθινά τα θαύματα της ωραία ας μας πούνε ποια θρησκεία και ποιος θεός είναι αληθινός και να μας το αποδείξουνε.

Το να κατηγορώ και να μειώνω τα πιστεύω κάποιου είναι εύκολο το να αποδείξω το αντίθετο είναι δύσκολο.

Ο καθένας μας από μια ηλικία και μετά είναι σε θέση να διαμορφώσει τα πολιτικά του και θρησκευτικά του πιστεύω όπως θέλει όπως και την προσωπικότητα του.

Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νεύριασα με άτομα από εδώ μέσα, τα παιδιά δεν τα ξερώ και δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανένα δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.

Λυπήθηκα και χρησιμοποίησα τις περιβόητες λέξεις μονό και μονό για να δείξω την αντίθεση μου σε τρόπους και τεχνάσματα που χρησιμοποιούν κάποιοι έξυπνοι.

Για τελευταία φορά το να έχουμε περιέργεια για κάποια θέματα και να ψάχνουμε και να ενδιαφερόμαστε να μάθουμε δεν είναι ούτε κατακριτέο ούτε κακό αλλά το να κανείς τον ρολά και τον υπέρτατο μελετητή έδεε αυτό πάει πολύ.

Όταν πιστεύαμε χρησιμοποιούσαμε την Ιερά Εξέταση για οτιδήποτε ήταν περίεργο τώρα που χρησιμοποιούμε την επιστήμη και ενστερνιζόμαστε την σύγχρονη ζωή πάψαμε να πιστεύουμε...

Συνοδινός 31-12-07 16:44

Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νεύριασα με άτομα από εδώ μέσα
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία...
όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε Οργίζομαι
Το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.
Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νευρίασα...
δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία
Σιχάθηκα εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα
Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους
δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκείνοι οι ύπουλοι οι δήθεν
Δεν μου αρέσει να ακούω δήθεν άτομα
τεχνάσματα που χρησιμοποιούν κάποιοι έξυπνοι.

Δεν πιστεύω να είστε χαζοί και να μην έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάω;

Το καταλάβαμε, το καταλάβαμε...
Άντε, καληνύχτα τώρα!

beetlejuice 31-12-07 16:57

Συνοδινε θα προτεινα να κατεβασεις λιγο τους τονους γιατι ξεφευγουμε και απο την ουσια του τοπικ. Το ιδιο θα προτεινα και στον Αγγελο, απο τη στιγμη που εξεφρασε τα συναισθηματα του.
Για τα οσα ειπωθηκαν δεν εχω καμια απολυτως διαθεση να απαντησω. Αυτο ελειψε η προσωπικη "διαφορετικη" και εναλλακτικη αποψη του καθενος (που αρκετες φορες ερχεται σε συγκρουση με παγιωμενες θεσεις) πανω σε οποιοδηποτε θεμα, να μεταφραζεται σε "προσυλητισμος" ή "υπουλη πρακτικη", ακομα χειροτερα οταν αυτη μπαινει στη διαδικασια του διαλογου με παραθεση επιχειρηματων.

Το θεμα μας εδω ειναι "Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο?"

Ευχαριστω. :)

Wizen 31-12-07 18:04

Τα ευαγγελια, που ο Παπας ο Γρηγόριος 0 12. τα "διόρθωσε" 2000 Φορες, τα ευαγγελια, που τα άλλαξε ο Ευσέβιος (Εντολή του "αγίου" Κωνσταντίνου), δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
Ο Χρηστος, αν υπήρχε καν ιστορικά, ήταν για έμεναν ένας καλός άνθρωπος, που δίδαξε τους ανθρώπους την αγάπη, και τους έδειξε έναν άλλο δρόμο, να πλησιάσουν το θείο.
Αλλα σίγουρα δεν είναι θεάνθρωπος η θεός.
Οι καμπαλιστές λένε, πως ήταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος, της ιστορίας, εγώ το αμφιβάλλω αυτό, αλλα σίγουρα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους.

Wizen

haris-x 31-12-07 20:08

Γιατι να περιοριζομαστε στο προσωπο και οχι στην ενοια;Στην χριστοτητα του ανθρωπου;Αν πεις σε καποιον (θα ελεγα μονοπλευρο χριστιανο) οτι ο καθενας μας ειναι εν δυναμει χριστος ,αφου η ιδια εκλησσια το υποστηριζει τυπικα τουλαχιστον ,σου απανταει,ναι αλλα δεν μπορεις να γινεις σαν εκεινον.
Νομιζω οτι καποιοι Ανθρωποι κερδισαν την φωτιση οι Ιησους,Βουδας,
Μωαμεθ, και συγχρονοι οπως ο ΟSSO και αλλοι.Θελησαν να μεταδοσουν αυτα που ανακαλυψαν αλλα με το περασμα του χρονου η καθε διδασκαλια παραποιειται
η ξεχνιεται για διαφορους λογους, πολιτικους,αγνοιας,φανατισμου κ.τ.λ.
Τον χριστο τον αντιλαμβανομαι σαν μια ενοια-δυναμη.Η αλλη λεξη που θα χρησιμοποιουσα για τον χριστο θα ηταν ο ΛΟΓΟΣ.Και μεσα απο τον λογο μπορεις να καταλαβεις εαν καποιος ειναι φωτισμενος η οχι και φυσικα με την σταση ζωης.
Σιγουρα για μενα σε κοινωνικο επιπεδο ο χριστιανισμος απετυχε.Ο Osso ομως ειπε η φωτιση δεν γινεται στο πληθος αλλα στο ατομο.Αυτο σημαινει οτι αλλο
ειναι οι διαφοροι -ισμοι και αλλο η θρησκεια.Εχω την εντυπωση οτι ο Ιησους δεν θα ηθελε να δημιουργησει μια θρησκεια για να λατρευται σαν προσωπο αλλα να δειξη τον δρομο που αυτος βρηκε οπως και αλλοι φωτισμενοι.

Wizen 31-12-07 20:20

Ενδιαφέρομαι, για διαφορες διδασκαλίες.
Αλλα δεν πιστεύω σε προφήτες η σωτήρες.
Αλλα προσπαθώ να βρω την δικη μου σοφια, που είναι βαθιά μέσα μου κριμένη, και αφήνω, στον δρόμο αυτό, οι θεοί να με οδηγούν.
Αλλα απορρίπτω, καθέν σωτήρα, θεάνθρωπο, μεσσία η "δάσκαλο" του
New Age.
Πιστεύω πως οι θεοί (το θείο, ο θεός), έχουν για τον κάθε από εμάς, ξεχωριστά μηνύματα (αποκαλύψεις ?), που είναι σημαντικa, για το άτομο που λαμβάνει αυτά τα μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει μια, και μοναδική αποκάλυψη η διδασκαλία... Απλά είναι, η κάθε μια, ένας άλλος δρόμος προς το θείο.

Τάκης Παπαδόπουλος 10-01-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
...
...Πριν κατηγορήσετε τους άθεους δικαιολογήστε τους ως μπερδεμένους και ίσως αυτό έχει το ρόλο του να υπάρχει. Από την μια δοκιμάζεται η πίστη (και αυτό είναι καλό γιατί έτσι μπορεί και να δυναμώσει) των υπολοίπων και επίσης αναγκάζονται να προβούν σε μια πιο βαθιά μελέτη του Χριστού που θα τους βοηθήσει στην καλύτερη αποδοχή του τελικά. Τι πως δηλώνει κάποιος Χριστιανός τι πως δηλώνει άθεος. ...Ο Χριστός είναι ο πνευματικός Ήλιος που κάθε χρόνο ...

Ευθέως και αμέσως, ξεκαθαρίζεις πως πας μη Χριστιανός = ΑΘΕΟΣ.
( ...Τώρα γιατί τάχατες αυτό μου θυμίζει την προσωνυμία που έδωσαν οι Τούρκοι στους αλλόθρησκους ( Γκιαούρ )... )

- Μπράβο, συγχαρητήρια... Και περιμένουμε από άτομα με αυτή την νοοτροπία, να μας πουν καμμιά σοφή κουβέντα να ξυπνήσουμε και μεις οι αστοιχείωτοι... Και ΜΗΝ μου πεις ότι προσβάλλω κανένα, διότι ΕΓΩ δέχθηκα την μεγαλύτερη προσβολή:
-Με απεκάλεσες Άθεο, επειδή είμαι Ισραηλίτης, Βουδιστής, Μωαμεθανός, Σιχ...
...άρα προσέβαλες τον Θεό μου μέσα από μένα... Πώς θα σου φαινόταν αν έκανα και εγώ το ίδιο; Ή δεν έχουμε και οι δύο τα ίδια δικαιώματα;
-Όντας, όμως, π.χ. Μωαμεθανός, σου λέγω ότι είσαι - και ντροπή σου γι' αυτό - άθεος! Έ, δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση έτσι!... Το όποιο δόγμα ας το κρατάμε για προσωπική κατανάλωση - όσο για το περιεχόμενο της όποιας Χριστιανικής Διδασκαλίας, δεν λέγει και τίποτα καινούργιο, πολύ καλύτερα τα λέει η Ελληνική Γραμματεία - αν κανείς έχει ανοιχτά μάτια και μυαλό να καταλαβαίνει... και χωρίς βέβαια να περιβάλλεται η όλη Διδαχή τον τύπο κάποιας θρησκείας, αποφεύγοντας έτσι να προκαλεί και να φανατίζει.
Δεν κατέχεις την αλήθεια - ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος.
...Και άλλο Πίστη, άλλο θρησκοληψία και τυπολατρεία - και ο νοών νοείτω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WIZEN
... Τα ευαγγελια, που ο Παπας ο Γρηγόριος 0 12. τα "διόρθωσε" 2000 Φορες, τα ευαγγελια, που τα άλλαξε ο Ευσέβιος (Εντολή του "αγίου" Κωνσταντίνου), δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
Ο Χρηστος, αν υπήρχε καν ιστορικά, ήταν για έμεναν ένας καλός άνθρωπος, που δίδαξε τους ανθρώπους την αγάπη, και τους έδειξε έναν άλλο δρόμο, να πλησιάσουν το θείο.
Αλλα σίγουρα δεν είναι θεάνθρωπος η θεός.
Οι καμπαλιστές λένε, πως ήταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος, της ιστορίας, εγώ το αμφιβάλλω αυτό, αλλα σίγουρα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους.

Κατά τον ιστορικό Φλάβιο Ιώσηπο, απελεύθερο Ιουδαίο, τον μόνο σύγχρονο της εποχής εκείνης ιστορικό του οποίου έργα για τα χρόνια εκείνα διεσώθησαν από την λαίλαπα της καταστροφής στοιχείων που αντετίθεντο στην μυθιστορία περί Χριστιανισμού, αναφέρεται ότι ο Ιησούς ( Τζόσουα εβραιστί ) ήταν πρωτότοκος γιός του Βασιλέως - Άρχοντος Ιουδά της πόλης των Γαμάλων, κέντρου Ζηλωτών και της συζύγου του Μυριάμ, εχούσης συγγένεια με τον οίκο των Πτολεμαίων της Αιγύπτου, δηλαδή Ελληνικής καταγωγής...
Επαναλαμβάνω ότι τα όσα έγραψε ο Ιώσηπος, δεν έχουν δεχθεί επιρροές από υπέρμαχους ή πολέμιους οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος - άλλως τε εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν Χριστιανοί όπως παρουσιάζονται από το 120 - 150 μ.Χ και μετά.
Σαφώς, λοιπόν, ο Τζόσουα ΕΙΝΑΙ ιστορικό πρόσωπο, Αρχιζηλωτής, που έχει όμως τόση σχέση με τον Ιησού του Χριστιανισμού όση και η μαρμελάδα με την αεροναυπηγική.
Παραπέμπω για περισσότερες λεπτομέρειες στο έργο "Ιησούς Χριστός και Χριστιανισμός" του Ρίτσαρντ Αμπελειν.

Τάκης Παπαδόπουλος 10-01-08 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Ενδιαφέρομαι, για διαφορες διδασκαλίες.
Αλλα δεν πιστεύω σε προφήτες η σωτήρες.
Αλλα προσπαθώ να βρω την δικη μου σοφια, που είναι βαθιά μέσα μου κριμένη, και αφήνω, στον δρόμο αυτό, οι θεοί να με οδηγούν.
Αλλα απορρίπτω, καθέν σωτήρα, θεάνθρωπο, μεσσία η "δάσκαλο" του New Age.
Πιστεύω πως οι θεοί (το θείο, ο θεός), έχουν για τον κάθε από εμάς, ξεχωριστά μηνύματα (αποκαλύψεις ; ), που είναι σημαντικά, για το άτομο που λαμβάνει αυτά τα μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει μια, και μοναδική αποκάλυψη η διδασκαλία... Απλά είναι, η κάθε μια, ένας άλλος δρόμος προς το θείο.

Κατ' εμέ, πολύ σωστά τοποθετείσαι, φίλε Wizen.
Τα μονοπάτια είναι πολλά - οδηγούν, όμως, ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΡΟΟΡΟΣΜΟ!
Και εγώ ονομάζω ( διότι έτσι μου καλύπτει την λογική ) το Θείον
" Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια" - Πειράζει;
Για αναλύστε, όχι μόνον εννοιολογικά, αλλά και ετυμολογικά, Κυρίες και Κύριοι, αυτόν το όρο...

Ποσειδώνιος 10-01-08 15:47

Τάκη

με παρεξήγησες δεν θεωρώ άθεους τους αλλόθρησκους αλλά αυτούς που δεν πιστεύουν σε κανένα θεό σε τίποτα ανώτερο διότι δεν έχουν αποδείξεις. Συνήθως αυτοί είναι του επιστημονικού κύκλου. Υπάρχουν τέτοιοι στο φόρουμ και για αυτούς μίλησα. Πολύ φόρα δεν πήρες; Εσύ δεν είσαι βέβαια άθεος αν πιστεύεις όπως λές σε κάτι ανώτερο όπως μια Πανσυμπαντική υπερδιάνοια. Εγώ τι νομίζεις πιστεύω σε ένα γέρο παπούλη κρυμένο πίσω από τα σύννεφα; Η μήπως νομίζεις πως δεν υπάρχουν χριστιανοί ορθόδοξοι ή πιστοί άλλων θρησκειών που πιστεύουν ότι ο Θεός - όλων των θρησκειών ο Ένας με πολλά ονόματα - είναι κάτι τέτοιο, μια Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια όπως ωραία το λες;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.