Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

Knight_Of_Creation 08-04-09 08:45

Έγραψε ο F.Nikolaos

Παράθεση:

Σε αντιπαράθεση με άλλους αρχαίου συγγραφείς, έχουμε:

50 μόνο αντίγραφα του Αισχύλου
100 του Σοφοκλή
8 του Θουκιδίδη
200 του Πλινίου
500 του Ορατίου

Άρα, από αριθμό σωσμένων κωδίκων, η Αγία Γραφή είναι το πλέον αξιόπιστο κείμενο που έχουμε.

Τα στοιχεία λήφθηκαν από το βιβλίο τού Μητροπολίτη Νικοπόλεως Μελετίου: "Τι είναι ο Χριστός;"

Πάτερ μου και με όλο τον σεβασμό...

Άνθρωποι με ράσα ευθύνονται για αυτη την ξεφτίλα που αναφέρεις ως ιστορικό στοιχείο . Μόνο το 5% διεσώθηκε απο την τεράστια Ελληνική Γραμαμτεία. 5% διεσώθηκε μόνο απο την πηγή του ΦΩΤΟΣ.

Και για αυτό ευθύνονται και ρασοφόροι, και Εβραίοι και Ισλαμιστές.

Οπότε λίγο σεβασμό με αυτό το κατάπτυστο επιχείρημα και σταματήστε να το ξεστομίζετε...

Καλές γιορτές να έχετε οι χριστιανοί αλλά όχι με επιχειρηματολογία που τρίζουν τα κόκκαλα ανθρώπων που βασανίστηκαν και εξοντώθηκαν ολοκληρωτικά για αιώνες υπερ του Σταυρού σας.

Λίγος σεβασμός στα εγκλήματα και στις στάχτες της βιβλιοθήκης της Αλεξάντρειας και όλων των Ναών που γκρεμίστηκαν εξαιτιας σας ...

Λίγος Σεβασμός δεν βλάπτει Ιερείς της..."Αγάπης"

ELPINIKI 08-04-09 10:49

Παράθεση:

Στον Έλληνα ητανε ήδη γνωστά τα όσα είπε και κήρυξε , ήτανε ήδη γνωστά και ξεχασμένα πολλάκις λόγο του Ρωμαικού Ζυγού !
Δεν το νομίζω...αν τους ήταν ήδη γνωστά δεν θα επέλεγαν να τα ακούσουν και να τα ακολουθήσουν. Άλλωστε ο Παύλος δεν τους ανάγκασε ούτε χρησιμοποίησε βια για να ακουστεί ο λόγος του.
Επίσης ο Ιησούς δεν κατήργησε τον Μωσαικό νόμο όπως γράφτηκε παραπάνω αλλά διόρθωσε και εμπλούτησε αυτόν.
Όταν δεν είμαστε σίγουροι για το αν υπήρξε ένα πρόσωπο ιστορικά και πόσο μάλλον ο Ιησούς που άφησε πίσω του μια διδασκαλία καλό είναι να λέμε ή δεν υπήρξε οπότε και δεν ασχολούμαι, ή υπήρξε (έχω διαβάσει 2,3 ιστορικά πραγματάκια για τον ίδιο και γνωρίζω τη πορεία Του και τη φιλοσοφία Του), και μπορώ να γράψω και να μιλήσω για τον χριστιανισμό.

Παράθεση:

Καλές γιορτές να έχετε οι χριστιανοί αλλά όχι με επιχειρηματολογία που τρίζουν τα κόκκαλα ανθρώπων που βασανίστηκαν και εξοντώθηκαν ολοκληρωτικά για αιώνες υπερ του Σταυρού σας.
Ευχαριστούμε! αλλά...γιατί γενικεύεις; Πως μπορεί να ευθύνονται όλοι οι χριστιανοί για τα εγκλήματα που έκαναν οι λίγοι;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί για τα ροζ σκάνδαλα των ιερωμένων;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί όταν υπάρχουν βάσιμα στοιχεία και αποδείξεις (φωτογραφίες) οτι υπάρχουν μητροπολίτες που είναι και μητροπολίτες αλλά και τέκτονες;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί για τη σημερινή κατάντια της εκκλησίας μας;
Τα μεγάλια κεφάλια έχουν καταντήσει την εκκλησία σαν τα μούτρα τους και χειρότερα ενώ κρατούν τον κόσμο με φόβο για να δικαιολογούν τις πράξεις τους και στην τελική να μην τους λένε και κουβέντα...τουμπεκί δλδ.
Ας αναρωτηθεί ο χριστιανός των ημερών μας τι σχέση μπορεί να έχει η διδασκαλία του Ιησού με το σημερινό αποτέλεσμα που έχουμε μέσα στην εκκλήσία...

Knight_Of_Creation 08-04-09 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Δεν το νομίζω...αν τους ήταν ήδη γνωστά δεν θα επέλεγαν να τα ακούσουν και να τα ακολουθήσουν. Άλλωστε ο Παύλος δεν τους ανάγκασε ούτε χρησιμοποίησε βια για να ακουστεί ο λόγος του.
Επίσης ο Ιησούς δεν κατήργησε τον Μωσαικό νόμο όπως γράφτηκε παραπάνω αλλά διόρθωσε και εμπλούτησε αυτόν.
Όταν δεν είμαστε σίγουροι για το αν υπήρξε ένα πρόσωπο ιστορικά και πόσο μάλλον ο Ιησούς που άφησε πίσω του μια διδασκαλία καλό είναι να λέμε ή δεν υπήρξε οπότε και δεν ασχολούμαι, ή υπήρξε (έχω διαβάσει 2,3 ιστορικά πραγματάκια για τον ίδιο και γνωρίζω τη πορεία Του και τη φιλοσοφία Του), και μπορώ να γράψω και να μιλήσω για τον χριστιανισμό.

Περι το αν τους ήταν ήδη γνωστά η οχι και σε τι βάθος σκέψης και ανάλυσης διάβασε μόνο Ελληνική Γραμματεία και μετά ξανασυζητάμε ... Και τώρα έχουμε κείμενα όλων των εποχών και υποτίθεται γνώση και πολλοί "Αερολόγοι" βρίσκουν ανταπόκριση σε διάφορα μέρη του κόσμου με πολύ κόσμο στο πλευρό τους. Δεν ειναι σημερινό φαινόμενο αυτό. Περι του πως εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός ας το αφήσουμε γιατι πονάει και ΔΥΣΤΥΧΩΣ πονάει πολύ και κάποτε επιτέλους πρέπει να αντικρύσουμε την αγνή αλήθεια γιατί 2.000 αιώνες στο ψέμα δεν μας οδήγησαν πουθενά. Ισα ίσα φέρανε ποτάμια αίματος και πολέμων και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. Φτάνει πια με αυτό το ζήτημα. Ναι τον κατήργησε έμπρακτα γιατι κάθε του "εμπλουτισμός" ήτανε ιεροσυλία προς τις παραδόσεις των Εβραίων και αυτόματη ποινή θανάτου. Δεν ειναι συμπλήρωση σε καμιά των περιπτώσεων. Ασχέτως του τι είπε οτι ήρθε για να συμπληρώσει. Και εαν εσυ και ο κάθε Έλληνας και Ευρωπαίος πολίτης εχεις ανάγκη των νόμο του Μωυσή ειτε τον παλαιό είτε τον συμπληρωμένο για να προοδεύσεις στην ζωή σου ενώ έχεις Ιερά τέρατα της γνώσης στα χώματα αυτά που πατάς τότε λυπάμαι αλλά ελπίδα ο κόσμος για να πάει προς τα εμπρός πνευματικά δεν έχει. Ναι και εγώ γνωρίζω για την πορεία του και δεν έχω και τιποτα μαζί του . Τα απλά του λόγια τα κάνανε κανόνες και μάλιστα άθλιους κανόνες που δεν τους είχαμε και ανάγκη εμείς . Τους είχανε οι Εβραίοι ανάγκη και δεν τους δώσανε σημασία . Μαγκιά τους... Άξιοι της μοίρας τους. Δεν μπορώ να συγχωρέσω ενα έγκλημα να συνεχίζεται στο όνομα του Αβραάμ και του κάθε ΞΕΝΟΥ που διέλυσε πνευματικά την κοιτίδα του πολιτισμού. Εαν κάποιοι δεν επιθυμούν ξανά πολιτισμό ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά γεννήθηκα μεσα στο ψέμα και σε μια χαβούζα απο κάθε άποψη και έχω ως όραμα μια μέρα να αντικρύσω μια άλλη ανθρωπότητα Ελευθερίας και Αλήθειας. Και ο χριστιανισμός να με συγχωρείς ουτε ελευθερώνει , ούτε αλήθεια δίνει σε κανέναν. Οπως και όλες οι μεγάλες θρησκείες . Εαν κάποιοι θέλετε να έχετε ανάγκη του να προσκυνάτε τότε καλά να πάθετε . Εγώ έμαθα να κοιτάω τον Ήλιο στα μάτια και να μην υποδουλώνομαι σε "τυπικά" και σε "Νόμους" κανενός θεανθρώπου . Δεν έχουμε ανάγκη τις θρησκείες για να έρθουμε σε επαφή με το Φως και την Δημιουργία. Ούτε "Ιερούς" απεσταλμένους του . Απεσταλμένος του "Φωτός" ειναι κάθε άνθρωπος που βοηθάει τον συνάνθρωπο του και που ξέρει να εκτιμάει, που προτιμάει την αλήθεια απο το ψέμα και το φως απο το σκοτάδι . Είναι απλά τα πράγματα και καλά θα κάνουμε να το συνειδητοποιήσουμε. Ο Θεός ειναι παντού. Όπως κι αν λέγεται. Μην μπαίνετε σε καλούπια. Σέβομαι τα πιστεύω σου μέχρις ενός ορίου διότι δυστυχώς έχω γνώση πραγμάτων. Παρόλαυτα σέβομαι τα πιστεύω σου ΌΜΩΣ δεν θα μου πεις τι θα καυτηριάσω και το πως. Δεν καυτηριάζω την όμορφη μορφή του Ιησού Χριστού. Άλλα πράγματα καυτηριάζω. Να μιλάμε ξεκάθαρα και σταράτα. Δεν μου φταίει μόνο ο Σάπιος κληρικός, μου φταίει και ο σάπιος πιστός που ακουμπάει τα χρήματα του στις εκκλησίες , μου φταίει ο κάθε πιστός που ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ εικόνες και κάθε κυριακή, μου φταίει ο ΚΑΘΕ ΣΚΛΑΒΟΣ που δεν ελευθερώνεται και που αυτή του την πνευματική σκλαβιά την βαφτίζει αγάπη, και την σέρνει μαζί του και στην υπόλοιπη κοινωνία. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !

Παράθεση:

Ευχαριστούμε! αλλά...γιατί γενικεύεις; Πως μπορεί να ευθύνονται όλοι οι χριστιανοί για τα εγκλήματα που έκαναν οι λίγοι;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί για τα ροζ σκάνδαλα των ιερωμένων;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί όταν υπάρχουν βάσιμα στοιχεία και αποδείξεις (φωτογραφίες) οτι υπάρχουν μητροπολίτες που είναι και μητροπολίτες αλλά και τέκτονες;
γιατί να φταίνε όλοι οι χριστιανοί για τη σημερινή κατάντια της εκκλησίας μας;
Τα μεγάλια κεφάλια έχουν καταντήσει την εκκλησία σαν τα μούτρα τους και χειρότερα ενώ κρατούν τον κόσμο με φόβο για να δικαιολογούν τις πράξεις τους και στην τελική να μην τους λένε και κουβέντα...τουμπεκί δλδ.
Ας αναρωτηθεί ο χριστιανός των ημερών μας τι σχέση μπορεί να έχει η διδασκαλία του Ιησού με το σημερινό αποτέλεσμα που έχουμε μέσα στην εκκλήσία...
Σταματήστε πια αυτή την καραμέλα περι του αθώου κόσμου μωρέ... Παντα φταινε οι λίγοι και ισχυροί και βρώμικοι και οι πολλοί ειναι αθώοι. Και γιατι κανένας αθώος δεν ξεσηκώνεται και δεν αντιδράει και δεν σταματάει την σαπίλα ;

Εδώ θα σου αφιερώσω την φράση του Πλάτωνος :

44) Η Πολιτεία είναι αυτή που είναι επειδή οι πολίτες είναι αυτοί που είναι.

Έτσι και η Θρησκεία ειναι αυτή που είναι ! Απλά ξεκάθαρα πράγματα ! Τέλος το χάιδεμα στον Λαό. Υπάρχει πόλεμος μέσα στους ανθρώπους. Πόλεμος αλήθειας και ψεύδους. Κάποιοι θελημένα η απο άγνοια υποστηρίζουν το Ψέμα και κάποιοι το Φως και την αλήθεια. Να σταματήσουν οι ανόητες ατέρμονες συζητήσεις επιτέλους . Βαρέθηκα ! ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ πια !


Στο ζήτημα του Χριστιανισμού είμαι αμείλικτος και ας με πούνε όπως θέλουν

Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ ενα ιδεολόγημα και μια Θρησκεία που κατέστρεψε τα ΠΑΝΤΑ σε βαθμούς αδιανόητους και ασύλληπτους στην ΠΛΑΤΗ του Ιησού Χριστού ότι κι αν ήτανε εκείνος. Και σε τελική ανάλυση ο Ιησούς δεν μου φταίει σε τίποτα... Μέσα στους Ιουδαίους γεννήθηκε και μεγάλωσε (ανεξάρτητα ααπο τις ρίζες του ενδεχομένως , ανεξάρτητα απο το ΕΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝ και το πως . Δεν με αφορά αυτό) σε αυτούς απευθυνόταν και μόνο στην θρησκεία τους και στην ανοησία τους απευθύνθηκε και καλά έκανε. Ενα υπέροχο πλάσμα . ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ... !

Δεν ζητάω συγνώμη για τον οργισμένο μου τόνο εξαρχής. Εσύ Elpiniki δεν μου φταις σε τίποτα και καλά κάνεις και πιστεύεις ΌΠΟΥ κι αν πιστεύεις. Αλλά την αλήθεια δεν μπορώ να μην την γράψω και να μην την εκφράσω απο μέσα μου.

Κι ας διαφωνήσουν όλοι όπως και όσο θέλουν...

ELPINIKI 08-04-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Περι το αν τους ήταν ήδη γνωστά η οχι και σε τι βάθος σκέψης και ανάλυσης διάβασε μόνο Ελληνική Γραμματεία και μετά ξανασυζητάμε ... Και τώρα έχουμε κείμενα όλων των εποχών και υποτίθεται γνώση και πολλοί "Αερολόγοι" βρίσκουν ανταπόκριση σε διάφορα μέρη του κόσμου με πολύ κόσμο στο πλευρό τους. Δεν ειναι σημερινό φαινόμενο αυτό.

Οι αρχαιοι Έλληνες άφησαν σίγουρα τη δική τους ιστορία όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο. Δεν αμφισβητώ κανέναν τους αντιθέτως αισθάνομαι πολύ μικρή στη σκέψη και μόνο οτι ζω στην χώρα που έζησαν και οι ίδιοι.

Παράθεση:

Περι του πως εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός ας το αφήσουμε γιατι πονάει και ΔΥΣΤΥΧΩΣ πονάει πολύ και κάποτε επιτέλους πρέπει να αντικρύσουμε την αγνή αλήθεια γιατί 2.000 αιώνες στο ψέμα δεν μας οδήγησαν πουθενά. Ισα ίσα φέρανε ποτάμια αίματος και πολέμων και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. Φτάνει πια με αυτό το ζήτημα. Ναι τον κατήργησε έμπρακτα γιατι κάθε του "εμπλουτισμός" ήτανε ιεροσυλία προς τις παραδόσεις των Εβραίων και αυτόματη ποινή θανάτου. Δεν ειναι συμπλήρωση σε καμιά των περιπτώσεων. Ασχέτως του τι είπε οτι ήρθε για να συμπληρώσει.
Επιμένω δεν τον κατήργησε...τον διόρθωσε...
Μόνο με την ιστορία του χριστιανισμού συμβαίνει αυτό το αξιοθαύμαστο πράγμα. Ποιο;
Μια φιλοσοφία - ένας τρόπος ζωής να επιβληθεί με τη βία, με εγκλήματα, γεμάτο λάθη και ψέματα και να καταφέρει μέσα στους αιώνες να επικρατήσει μέχρι και τις μέρες μας!

Παράθεση:

Και εαν εσυ και ο κάθε Έλληνας και Ευρωπαίος πολίτης εχεις ανάγκη των νόμο του Μωυσή ειτε τον παλαιό είτε τον συμπληρωμένο για να προοδεύσεις στην ζωή σου ενώ έχεις Ιερά τέρατα της γνώσης στα χώματα αυτά που πατάς τότε λυπάμαι αλλά ελπίδα ο κόσμος για να πάει προς τα εμπρός πνευματικά δεν έχει. Ναι και εγώ γνωρίζω για την πορεία του και δεν έχω και τιποτα μαζί του . Τα απλά του λόγια τα κάνανε κανόνες και μάλιστα άθλιους κανόνες που δεν τους είχαμε και ανάγκη εμείς Τους είχανε οι Εβραίοι ανάγκη και δεν τους δώσανε σημασία . Μαγκιά τους...
Κοίτα...απο που έβγαλες το συμπέρασμα οτι εμείς οι χριστιανοί έχουμε ανάγκη για να προοδεύουμε μόνο όταν ακολουθούμε τον Μωσαικό νόμο;
Παιδιά χαλαρώστε και αφήστε στην άκρη προσωπικά σας πιστεύω αν θέλετε να κάνουμε μια όμορφη κουβεντούλα... βλέπετε τον χριστιανισμό σαν υπεύθυνο για το <χαμένο> αρχαίο πνεύμα...sorry but αν δεν ήθελαν οι πρόγονοί μας ο Παύλος και οι υπόλοιποι αργότερα θα είχαν πάρει πόδι απο την Ελλάδα.
Άσε που είναι εντελώς χαζό να το σκέφτεστε έτσι δηλαδή επειδή είμαι χριστιανή δεν θα συμφωνήσω ή δεν θα δεχτώ αυτά που άφησαν πίσω τους ο Πλάτωνας ο Αριστοτέλης και τα υπόλοιπα <ιερά τέρατα>;
...τα απλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες και δεν ηξερα τίποτα εγώ... ένα όμορφο κομμάτι απο τους active member που τα λένε καλά εδώ...http://www.youtube.com/watch?v=s1tcg...eature=related

Παράθεση:

Άξιοι της μοίρας τους. Δεν μπορώ να συγχωρέσω ενα έγκλημα να συνεχίζεται στο όνομα του Αβραάμ και του κάθε ΞΕΝΟΥ που διέλυσε πνευματικά την κοιτίδα του πολιτισμού. Εαν κάποιοι δεν επιθυμούν ξανά πολιτισμό ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά γεννήθηκα μεσα στο ψέμα και σε μια χαβούζα απο κάθε άποψη και έχω ως όραμα μια μέρα να αντικρύσω μια άλλη ανθρωπότητα Ελευθερίας και Αλήθειας. Και ο χριστιανισμός να με συγχωρείς ουτε ελευθερώνει , ούτε αλήθεια δίνει σε κανέναν. Οπως και όλες οι μεγάλες θρησκείες . Εαν κάποιοι θέλετε να έχετε ανάγκη του να προσκυνάτε τότε καλά να πάθετε . Εγώ έμαθα να κοιτάω τον Ήλιο στα μάτια και να μην υποδουλώνομαι σε "τυπικά" και σε "Νόμους" κανενός θεανθρώπου . Δεν έχουμε ανάγκη τις θρησκείες για να έρθουμε σε επαφή με το Φως και την Δημιουργία. Ούτε "Ιερούς" απεσταλμένους του . Απεσταλμένος του "Φωτός" ειναι κάθε άνθρωπος που βοηθάει τον συνάνθρωπο του και που ξέρει να εκτιμάει, που προτιμάει την αλήθεια απο το ψέμα και το φως απο το σκοτάδι . Είναι απλά τα πράγματα και καλά θα κάνουμε να το συνειδητοποιήσουμε. Ο Θεός ειναι παντού. Όπως κι αν λέγεται. Μην μπαίνετε σε καλούπια. Σέβομαι τα πιστεύω σου μέχρις ενός ορίου διότι δυστυχώς έχω γνώση πραγμάτων. Παρόλαυτα σέβομαι τα πιστεύω σου ΌΜΩΣ δεν θα μου πεις τι θα καυτηριάσω και το πως. Δεν καυτηριάζω την όμορφη μορφή του Ιησού Χριστού. Άλλα πράγματα καυτηριάζω. Να μιλάμε ξεκάθαρα και σταράτα. Δεν μου φταίει μόνο ο Σάπιος κληρικός, μου φταίει και ο σάπιος πιστός που ακουμπάει τα χρήματα του στις εκκλησίες , μου φταίει ο κάθε πιστός που ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ εικόνες και κάθε κυριακή, μου φταίει ο ΚΑΘΕ ΣΚΛΑΒΟΣ που δεν ελευθερώνεται και που αυτή του την πνευματική σκλαβιά την βαφτίζει αγάπη, και την σέρνει μαζί του και στην υπόλοιπη κοινωνία. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και μετά πάρε και διάβασε ή κατέβασε κείμενα του Χρ.Γιανναρά για να διαπιστώσεις πως το παραπάνω που γράφεις ουδεμία σχέση έχουν με τη διδασκαλία του Ιησού.

Παράθεση:

Σταματήστε πια αυτή την καραμέλα περι του αθώου κόσμου μωρέ... Παντα φταινε οι λίγοι και ισχυροί και βρώμικοι και οι πολλοί ειναι αθώοι. Και γιατι κανένας αθώος δεν ξεσηκώνεται και δεν αντιδράει και δεν σταματάει την σαπίλα ;

Εδώ θα σου αφιερώσω την φράση του Πλάτωνος :

44) Η Πολιτεία είναι αυτή που είναι επειδή οι πολίτες είναι αυτοί που είναι.

Έτσι και η Θρησκεία ειναι αυτή που είναι ! Απλά ξεκάθαρα πράγματα ! Τέλος το χάιδεμα στον Λαό. Υπάρχει πόλεμος μέσα στους ανθρώπους. Πόλεμος αλήθειας και ψεύδους. Κάποιοι θελημένα η απο άγνοια υποστηρίζουν το Ψέμα και κάποιοι το Φως και την αλήθεια. Να σταματήσουν οι ανόητες ατέρμονες συζητήσεις επιτέλους . Βαρέθηκα ! ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ πια !


Στο ζήτημα του Χριστιανισμού είμαι αμείλικτος και ας με πούνε όπως θέλουν

Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ ενα ιδεολόγημα και μια Θρησκεία που κατέστρεψε τα ΠΑΝΤΑ σε βαθμούς αδιανόητους και ασύλληπτους στην ΠΛΑΤΗ του Ιησού Χριστού ότι κι αν ήτανε εκείνος. Και σε τελική ανάλυση ο Ιησούς δεν μου φταίει σε τίποτα... Μέσα στους Ιουδαίους γεννήθηκε και μεγάλωσε (ανεξάρτητα ααπο τις ρίζες του ενδεχομένως , ανεξάρτητα απο το ΕΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝ και το πως . Δεν με αφορά αυτό) σε αυτούς απευθυνόταν και μόνο στην θρησκεία τους και στην ανοησία τους απευθύνθηκε και καλά έκανε. Ενα υπέροχο πλάσμα . ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ... !

Δεν ζητάω συγνώμη για τον οργισμένο μου τόνο εξαρχής. Εσύ Elpiniki δεν μου φταις σε τίποτα και καλά κάνεις και πιστεύεις ΌΠΟΥ κι αν πιστεύεις. Αλλά την αλήθεια δεν μπορώ να μην την γράψω και να μην την εκφράσω απο μέσα μου.

Κι ας διαφωνήσουν όλοι όπως και όσο θέλουν...
Εσύ τα έχεις βάλει (λάθος για εμένα) με τη φιλοσοφία του χριστιανισμό αυτό που κρίνεις δεν έχει να κάνει με αυτά που ο Χριστός είπε.
Νομίζεις οτι δεν εκμεταλεύτηκαν οι λίγοι τον χριστιανισμό και συνεχίζουν να το κάνουν; Τι δουλειά έχουν τα παγκάρια, τα οικόπεδα, οι βίλες, τα ταξίδια; Τι δουλειά έχουν τα φράγκα μέσα στην εκκλήσία και το αλάνθαστο του πάπα;
Τι δουλειά έχουν τα χρυσά ιμάτια, οι μεγάλοι σταυροί και η πολιτική θέση της εκκλησίας που στα κρυφά και καλά παίρνει; Γιατί όλα αυτά αλλά και τα άλλα που έγιναν στο παρελθόν δεν έχουν καμία σχέση με τα λόγια του ευαγγελίου αλλά θεωρούνται δεδομένα και έτσι πρέπει να είναι;
Άσε η σαπίλα των πιο πολλών ρασοφόρων είναι δεδομένη και καλά εξασφαλισμένη...

Viktor_Belenko 08-04-09 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Στο ζήτημα του Χριστιανισμού είμαι αμείλικτος και ας με πούνε όπως θέλουν

Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ ενα ιδεολόγημα και μια Θρησκεία που κατέστρεψε τα ΠΑΝΤΑ σε βαθμούς αδιανόητους και ασύλληπτους στην ΠΛΑΤΗ του Ιησού Χριστού ότι κι αν ήτανε εκείνος.

Μερικές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι του μηνύματός σου, και εφόσον επιθυμείς, απαντάς.

1) Με ποια λογική πρέπει κάποιος να απολογηθεί για κάτι που έκανε κάποιος άλλος-οι και μάλιστα πριν από αιώνες;

2) Προκύπτει από κάπου ότι τους χριστιανούς είτε γνώστες και συνειδητοποιημένους είτε όχι, τους ενδιαφέρει αν κάποιος τρίτος (σ.σ. μη χριστιανός) θα συγχωρέσει την θρησκεία τους;

3) Αν όμως έστω είναι υποχρεωμένος κάποιος να ζητήσει συγγνώμη, και το κάνει, τελικά θα έχει αλλάξει κάτι;

Δεν έχω καμία διάθεση να ακουστώ επιθετικός, ενώ θέλω να πιστεύω και ότι δεν ρωτάω κάτι περίεργο.

Φιλικά.

Knight_Of_Creation 09-04-09 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Μερικές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι του μηνύματός σου, και εφόσον επιθυμείς, απαντάς.

1) Με ποια λογική πρέπει κάποιος να απολογηθεί για κάτι που έκανε κάποιος άλλος-οι και μάλιστα πριν από αιώνες;

2) Προκύπτει από κάπου ότι τους χριστιανούς είτε γνώστες και συνειδητοποιημένους είτε όχι, τους ενδιαφέρει αν κάποιος τρίτος (σ.σ. μη χριστιανός) θα συγχωρέσει την θρησκεία τους;

3) Αν όμως έστω είναι υποχρεωμένος κάποιος να ζητήσει συγγνώμη, και το κάνει, τελικά θα έχει αλλάξει κάτι;

Δεν έχω καμία διάθεση να ακουστώ επιθετικός, ενώ θέλω να πιστεύω και ότι δεν ρωτάω κάτι περίεργο.

Φιλικά.



Διότι όσοι αιώνες και αν περάσουν το έγκλημα παραμένει έγκλημα και κάποτε έστω μια συγνώμη πρέπει να υποθεί. Δηλαδή με την ίδια λογική να μην αναγνωρίσουν οι Τούρκοι την γενοκτονία των ποντίων η τα 400 χρόνια σκλαβιάς που βιώσαμε επειδή έχουν περάσει τα χρόνια και είναι άλλοι άνθρωποι ; Έστω μια συγνώμη, κάπου κάπως κάποτε πρέπει να ακουστεί. Αντι αυτού όμως ακούμε ρητορικές με ψευτο-ιστορικά δεδομένα , βόλεμα κάποιου σε μια θρησκεία που την υπερασπίζεται δίχως καν να μπορεί να επιχειρηματολογήσει στα ποιο απλά ερωτήματα. Όταν δηλώνεις κάτι αυτομάτως θα πρέπει να το προασπίζεσαι και να το τιμάς. Αλλιώς κακώς το δηλώνεις . Ο Χριστιανισμός και οι οπαδοί του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία ακόμα υβρίζουν την αρχαία θρησκεία ως ειδωλολατρική έχοντας την εντύπωση πως κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Μια θρησκεία αρχαία που ΔΕΝ την ασπάζομαι . Εκτός μιας θρησκείας ητανε ενα κυνήγι προς τον ίδιο τον Ελληνισμό που δεν δήλωσε η δεν δέχθηκε τον Χριστιανισμό. Οι Βυζαντινές Νομοθεσίες και τα διατάγματα Κατά των Εθνικών είναι φρικιαστικά αν τα μελετήσει κανείς. Οπότε σε αυτό το έγκλημα που κόστισε εκατομύρια ζωών και σφαγιάστηκαν άνθρωποι ζητάω το αυτονόητο. Είσαι χριστιανός ; Καλά κάνεις... Αναγνώρισε όμως τα εγκληματα της θρησκείας σου . Διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται θεωρώντας οτιδήποτε μη χριστιανικό ως αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις... Μιλάω για την κρατούσα θεώρηση τον πραγμάτων.

Στο δευτερο ερωτημα σου...

Όχι δεν προκυπτει απο πουθενά αυτό... Όμως ειναι το λιγότερο απο ένδειξει συνειδητότητος σε τι πιστεύουν... Κάνω λάθος η Άγιος ειναι ακόμα ο Δολοφόνος του Αυτοκράτορα Ιουλιανού ; Μερκούριο τον έλεγαν και όραμα ΚΥΡΙΟΥ είχε δει για να τον ΣΦΑΞΕΙ πισώπλατα. Ένα απο τα χιλιάδες εγκληματα . Παρένθεση : Το 90% τουλάχιστον των χριστιανών εν Ελλάδι στην πράξη με βάση το δόγμα και τους Ιερούς κανόνες ειναι αιρετικοί Χριστιανοί και όχι ορθόδοξοι. Και αυτό διότι εαν κανείς ανοίξει και διαβάσει τους πατέρες της εκκλησίας η το Ιερό Πηδάλιον θα καταλάβει τον λόγο που το λέω αυτό . Βασικά θα φρίξει και δεν θα καταλάβει ακριβώς.

Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...

Ειναι ντροπή να υπάρχει η νοοτροπία η Χριστός η Χάος και το τίποτα... !

Υ.Γ

Δεν ειμαι και το επαναλαμβάνω "Εθνικός" . Είμαι Άθρησκος προσεγκίζοντας το "θείον" και την δημιουργία υπο φιλοσοφικό και εσωτερικό πρίσμα .

Αλλά δεν μπορώ το άδικο... Μια θρησκεία Ιουδαική κατα το ήμισυ να έχει επιβάλλει το θέλημα της και έχοντας ολόκληρο και τρομερό μηχανισμό προπαγάνδας επι του πληθυσμού .

Οχι δεν ήσουν επιθετικός...Λογικές τις βρήκα τις ερωτήσεις σου

ELPINIKI 09-04-09 12:30

Παράθεση:

Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...
πολύ ωραία τα λες αλλά κάτι τέτοιο (μάλλον) δεν πρόκειται να γίνει...
θα αφήσουν νομίζεις τις δουλειές τους...;εδώ παίζεται το χρήμα...ή πιστεύεις οτι θεωρούν οτι έχουν κάνει λάθη; (όσα παραδέχτηκαν οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι άλλα τόσα θα παραδεχτούν και αυτοί)
δεν μιλάω για το θεσμό της Εκκλησίας αλλά για αυτούς (που είναι και οι πιο πολλοί) οι οποίοι εκμ/νται προς δικό τους όφελος τη κοινωνία της εκκλήσίας μας.

Παράθεση:

Ειναι ντροπή να υπάρχει η νοοτροπία η Χριστός η Χάος και το τίποτα... !
συνήθως αυτή τη φράση και συμπεριφορά τη συναντούμε πιο πολύ μέσα στα διάφορα σωματεία (άλλοι και τούτοι με το <σταυρό στο χέρι> και την <αμαρτία> αιώνια σύντροφό τους...)

θα ήμουν άδικη, να μην ξεχωρίσω, μέσα απο τη νοσηρή κατάσταση που περιγράφω παραπάνω, τους χριστιανούς με το ανοιχτό μυαλό, τη μη κριτική σκέψη και το οτι στη τελική <βρε παιδιά όπου και να πιστεύει κανείς, ότι και αν είναι, όπου και να βρίσκεται, όλοι αδέρφια είμαστε>.

Viktor_Belenko 09-04-09 22:04

Καλησπέρα και πάλι.

Θεωρώ ότι πιο πολλές ερωτήσεις δημιουργείς, παρά απαντάς με το πιο πρόσφατο μηνύμά σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Διότι όσοι αιώνες και αν περάσουν το έγκλημα παραμένει έγκλημα, και κάποτε έστω μια συγνώμη πρέπει να υποθεί. Δηλαδή με την ίδια λογική να μην αναγνωρίσουν οι Τούρκοι την γενοκτονία των ποντίων η τα 400 χρόνια σκλαβιάς που βιώσαμε επειδή έχουν περάσει τα χρόνια και είναι άλλοι άνθρωποι ; Έστω μια συγνώμη, κάπου κάπως κάποτε πρέπει να ακουστεί. Αντι αυτού όμως ακούμε ρητορικές με ψευτο-ιστορικά δεδομένα , βόλεμα κάποιου σε μια θρησκεία που την υπερασπίζεται δίχως καν να μπορεί να επιχειρηματολογήσει στα ποιο απλά ερωτήματα. Όταν δηλώνεις κάτι αυτομάτως θα πρέπει να το προασπίζεσαι και να το τιμάς. Αλλιώς κακώς το δηλώνεις . Ο Χριστιανισμός και οι οπαδοί του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία ακόμα υβρίζουν την αρχαία θρησκεία ως ειδωλολατρική έχοντας την εντύπωση πως κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Μια θρησκεία αρχαία που ΔΕΝ την ασπάζομαι . Εκτός μιας θρησκείας ητανε ενα κυνήγι προς τον ίδιο τον Ελληνισμό που δεν δήλωσε η δεν δέχθηκε τον Χριστιανισμό. Οι Βυζαντινές Νομοθεσίες και τα διατάγματα Κατά των Εθνικών είναι φρικιαστικά αν τα μελετήσει κανείς. Οπότε σε αυτό το έγκλημα που κόστισε εκατομύρια ζωών και σφαγιάστηκαν άνθρωποι ζητάω το αυτονόητο. Είσαι χριστιανός ; Καλά κάνεις... Αναγνώρισε όμως τα εγκληματα της θρησκείας σου . Διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται θεωρώντας οτιδήποτε μη χριστιανικό ως αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις... Μιλάω για την κρατούσα θεώρηση τον πραγμάτων.

Με όλο το σεβασμό, πολύ φοβάμαι ότι απαντάς σε διαφορετικό πράγμα από αυτό που ρώτησα.

Λες:

«Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ.»

Αυτό δεν έρχεται σε αντίφαση με αυτό;

«Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ...»

Τελικά, άσχεται με το τι θα ήθελες εσύ, έχει νόημα να ζητήσει συγγνώμη κάποιος για τα λάθη κάποιου άλλου; Δεν αμφιβάλλω για το ότι έγινε ό,τι έγινε, ούτε ζήτησα ιστορική αναδρομή. Είναι ξεκάθαρο τι ρωτάω.

Παράθεση:

Όχι δεν προκυπτει απο πουθενά αυτό...
Καλώς.

Παράθεση:

Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...
Και πάλι, δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς θα μπορούσαν να συσχετιστούν όλα όσα περιγράφεις με μια ενδεχόμενη συγγνώμη της εκκλησίας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, Αν φερειπείν αύριο το πρωί ένας εκπρόσωπος της ελλαδικής εκκλησίας απολογούνταν για τα λάθη μιας άλλης εποχής, θα άλλαζε κάτι; Θα ξεγίνονταν οι θανάτοι και οι καταστροφές; Και άραγε, από ποιον ακριβώς θα ζήταγε σήμερα συγγνώμη η ελλαδική εκκλησία;

Εξάλλου, αν πρέπει να ζητήσει η σημερινή εκκλησία συγγνώμη για τις σφαγές στις οποίες πρωτοστάτησε πριν μερικές δεκάδες αιώνες, μήπως πρέπει να ζητήσουν και πολλοί άλλοι συγγνώμη για τόσες και τόσες άλλες σφαγές στα βάθη των αιώνων; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;

Παράθεση:

Δεν ειμαι και το επαναλαμβάνω "Εθνικός" . Είμαι Άθρησκος προσεγκίζοντας το "θείον" και την δημιουργία υπο φιλοσοφικό και εσωτερικό πρίσμα .
Μια απαραίτητη διευκρίνιση για αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν ζήτησα να μάθω τα όποια θρησκευτικά σου ή άλλα πιστεύω, ούτε έκρινα τα γραφόμενά σου με βάση αυτά και σε τελική ανάλυση δεν με αφορούν. Γνωρίζω τον παραπάνω αυτοπροσδιορισμό σου απλώς επειδή εσύ από μόνος σου τον αποκάλυψες δημόσια, πράγμα που είναι φυσικά στην διακριτική σου ευχέρεια. Θέλω να πω, δεν αλλάζει κάτι στην στάση μου και στο νόημα των ερωτήσεών μου τώρα που ξέρω το ότι δεν είσαι εθνικός. Τις ίδιες απορίες θα είχα και αν δήλωνες κάτι άλλο.

Έκανα απλώς κάποιες ερωτήσεις μεα αφορμή κάποιες πτυχές του μηνύματός σου με τις οποίες είτε διαφωνώ, είτε δεν καταλαβαίνω.

Φιλικά.

no slave 10-04-09 00:10

Παράθεση:

Ειναι ντροπή να υπάρχει η νοοτροπία η Χριστός η Χάος και το τίποτα... !
δεν καταλαβαινω τη λογικη σου φιλε μου.εφοσον οι χριστιανοι ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ πως ο Χριστος ειναι η μοναδικη αληθεια,πως περιμενεις να αλλαξουν νοοτροπια και να ειναι θετικοι με αλλες θρησκειες η φιλοσοφιες?χριστιανος ειναι αυτος που δεχεται τον Χριστο σαν Θεο του,ο οποιος ειναι σε ενοτητα με τον πατερα και το αγιο πνευμα.αν λοιπον ο ιδιος ο Χριστος ειπε πως Αυτος ειναι η αληθεια,το φως και η ανασταση,τοτε οποιοσδηποτε χριστιανος που δεχεται οτιδηποτε αλλο,δειχνει ελλειψη εμπιστοσυνης στον λογο του Χριστου.

Spiros 10-04-09 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Είσαι χριστιανός ; Καλά κάνεις... Αναγνώρισε όμως τα εγκληματα της θρησκείας σου . Διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται θεωρώντας οτιδήποτε μη χριστιανικό ως αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό.

Για άλλη μια φορά γίνετε το κλασσικό λάθος. ΆΛΛΟ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΆΛΛΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΗΣ.
Η Χριστιανική Θρησκεία δεν έκανε κανένα έγκλημα. Κάποιοι από το Ιερατείο και οι αυλικοί τους στο όνομα της Χριστιανικής Θρησκείας έκαναν ότι έκαναν. Μην κατηγορείς τον Χριστό ή τον πιστό για τις πράξεις των «ανθρώπων» που είχαν την εξουσία. Και όπως ξέρεις πολύ καλά (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) δεν είναι ο λαός που εκλέγει το εκάστοτε Ιερατείο.
Και ΝΑΙ, οτιδήποτε μη χριστιανικό είναι αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό. Πολύ σωστή η τοποθέτηση του no slave. Ζητάς να αμφισβητήσω το πιστεύω μου γιατί; Για τις πράξεις του Ιερατείου; Άλλος διαπράττει έγκλημα και άλλος θα ζητήσει συγνώμη και θα πληρώσει γι αυτό; Μα σύμφωνα με την ίδια την Εκκλησία τα άτομα αυτά έχουν αποκοπεί από το σώμα της.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Εγώ έμαθα να κοιτάω τον Ήλιο στα μάτια και να μην υποδουλώνομαι σε "τυπικά" και σε "Νόμους" κανενός θεανθρώπου.

Χαίρομαι για σένα γιατί έφτασες σε ένα επίπεδο που πολλοί θα ήθελαν να είναι. Δυστυχώς εγώ και πολλοί ακόμα προσπαθούμε. Πιστεύω ότι ο Δημιουργός Τριαδικός Θεός είναι η Αλήθεια και αυτόν προσπαθώ να κατανοήσω. Ελπίζω να μην κάνω λάθος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.