Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

bahamut 05-06-10 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 81065)
τι μου λες τωρα? αυτο το πραγμα δεν στεκει... τσαμπα το ρωτας.


για τα υπολοιπα δεν αξιζει να σχολιασω καν :p

αναφερομαι στο επιχειρημα του τυπου ''δεν μπορει να αποδειξει κανεις οτι δεν υπαρχει θεος''...ναι δεν μπορει να το αποδειξει με 100 % βεβαιοτητα αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα για να πιστευει κανεις...οσο για τα υπολοιπα δεν αξιζει να σχολιασεις γιατι τα θεωρεις αστεια ή γιατι απλα δεν εχεις απαντησεις?

Raistlin 05-06-10 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
ο λογος που οι χριστιανοι σημερα ειναι χριστιανοι ειναι οτι μεγαλωσαν με αυτη τη θρησκεια...τους επιβληθηκε

Φιλε μου κανεις λάθος εκτος αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα άτομα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
επισης ειναι μια θρησκεια στην οποια ακομα και η σκεψη αποτελει αμαρτια,αρα η αμφισβητηση της θρησκειας αποτελει βλασφημια απο τον πιστο-αρα και αμαρτια...

μάλλον δεν καταλαβαίνεις τον λόγο για τον οποιον εμείς οι Χριστιανοί το δεχόμαστε αυτό...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
εγω προσωπικα ειμαι εδω και 1 σχεδον χρονο μη χριστιανος...

άρα μονος σου μας λες ότι δεν επιβάλλεται σε κανέναν και από κανέναν. Επιλογή του καθενός είναι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
ο λογος?μελετησα παλαια και καινη διαθηκη κατι που δυστυχως ελαχιστοι χριστιανοι εχουν κανει σημερα και δε γνωριζουν ουσιαστικα σε τι πιστευουν..

Μελέτησες ή ξεφύλλισες? Και τι σε έκανε, αν επιτρέπεις, να απομακρυνθείς από τον Χριστιανισμό?


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
βασιλη οπως δεν υπαρχουν αποδειξεις για τη μη υπαρξη του θεου ετσι δεν υπαρχουν αποδειξεις και για τη μη υπαρξη του ιπταμενου μακαρονοτερατος..πιστευεις μηπως στην υπαρξη του ιπταμενου μακαρονοτερατος???δε νομιζω...

Λίγο άκυρος συλλογισμός...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
αληθεια εχεις εντοπισει τις διαφορες στα λεγομενα των 4 ευαγγελιστων?υποτιθεται οτι ηταν θεοπνευστοι..το οτι περιγραφουν τα ιδια πραγματα με διαφορετικο τροπο δε σου λεει κατι?

αν μιλούσαν για κάτι διαφορετικό ο καθένας κάτι δεν θα πήγαινε καλά δεν νομίζεις?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81062)
οτι η γενεσις περιγραφει τη δημιουργια του κοσμου με τροπο διαφορετικο απο τον επιστημονικα αποδεκτο δε σου λεει κατι?

Από τον επιστημονικά προτεινόμενο θες να πεις. Μην ξεχνάς όμως ότι κάποια πράγματα περιγράφονται από τους βιβλικούς συγγραφείς ανάλογα με το πως μπορούσαν οι ίδιοι να τα αντιληφθούν εκείνη την εποχή.

bahamut 05-06-10 00:50

οταν λεω επιβληθηκε θελω να πω οτι τα παιδια σημερα μεγαλωνουν μεσα σε μια θρησκεια την οποια ουσιαστικα δεν επιλεγουν...αν ειχες γεννηθει στην τουρκια πχ θα ησουν ισλαμιστης...επισης οταν διαβασα τη βιβλο
πρωτον σοκαριστηκα (κυριολεκτικα) απο τη βαρβαροτητα της παλαιας διαθηκης και κατα δευτερον μου εκανε εντυπωση το οτι οι 4 ευαγγελιστες περιεγραφαν με αλλο τροπο τα ιδια γεγονοτα.σχετικα με το ιπταμενο μακαρονοτερας νομιζα οτι θα καταλαβαινατε για τι πραγμα μιλουσα
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
η θρησκεια ειναι θεμα επιλογης για καποιον που ξερει τι λενε οι αλλες θρησκειες...αλλιως τι επιλεγεις?ειναι σαν λες οτι το αγαπημενο σου φαγητο ειναι τα μακαρονια χωρις να εχεις δοκιμασει καποιο αλλο φαγητο στη ζωη σου.(οκ υπεραπλουστευμενο και γενικο το παραδειγμα αλλα καταλαβαινεις το συλλογισμο μου)
επισης τελειως διευκρινιστικα δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με τους χριστιανους...κανενα ομως...το λεω αυτο γιατι παλιοτερα στο κατηχητικο μας ειχαν δημιουργησει μια λογικη ''μακρια απο μη χριστιανους,θα σας παρασυρουν απο το δρομο σας κτλ''
:)

Raistlin 05-06-10 02:12

Φιλε bahamut για αυτό έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλο θέμα. Ναι μεν μας βαπτίζουν ανάλογα που θα γεννηθούμε όμως θεωρώ πως ο Χριστιανισμός σου δίνει την μεγαλύτερη μετέπειτα ελευθερια το τι και αν θα ακολουθήσεις στην συνεχεια. κανεις δεν σε πιέζει να παραμείνεις Χριστιανός εάν δεν το θέλεις.

Επίσης έχουμε ξαναπεί ότι η εποχή της παλιάς διαθήκης διέφερε παρα πολύ από την δικη μας. Οι άνθρωποι είχαν άλλες συνήθειες και τρόπο ζωής. γι αυτό κάποια πράγματα μας φαίνονται και αδιανόητα, γι αυτό και εμείς πλέον έχουμε την Καινή Διαθήκη.

Ο κάθε ευαγγελιστής δίνει έμφαση σε συγκεκριμένο τομέα γι αυτό και λένε το ίδιο με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα στο τι θέλει ο καθένας να τονίσει. Η ουσία δεν αλλάζει.

Οποιος ενδιαφερθεί να μάθει τι λένε οι άλλες θρησκείες θεωρώ πως είναι το μονο εύκολο. Μέσα από το internet και το κοράνι μπορείς να βρείς και για αλλα δόγματα. καταλαβαίνω το παράδειγμα σου και σου λέω πως όταν κάποιος θέλει να δοκιμάσει και κάτι άλλο έχει την ευκαιρία να το κάνει.

Και για το τελευταίο που λες έχω ξαναπεί πως κατά την άποψη μου τέτοιος ρατσισμός που προκύπτει από κάποιους ιερωμένους είναι απαράδεκτος.

Από την στιγμή που ο άλλος δεν με <ενοχλεί> και δεν προσβάλει τα πιστεύω μου δεν έχω κανένα λόγο να τον απομακρύνω.

Ωστόσο για το σπαγγέτι τέρας όντως δεν το κατάλαβα! :)

Vasilis1818 05-06-10 16:19

Παράθεση:

αναφερομαι στο επιχειρημα του τυπου ''δεν μπορει να αποδειξει κανεις οτι δεν υπαρχει θεος''...ναι δεν μπορει να το αποδειξει με 100 % βεβαιοτητα αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα για να πιστευει κανεις...οσο για τα υπολοιπα δεν αξιζει να σχολιασεις γιατι τα θεωρεις αστεια ή γιατι απλα δεν εχεις απαντησεις?

ξερω πως το ειπες.... μια χαρα το καταλαβα.. απλα δεν στεκει..
Τιποτα απο τα 2... δεν θα τα σχολιασω επειδη δεν αξιζει... το οτι λες πως διαβασες την παλαια και καινη διαθηκη και εδω και 1 χρονο εισαι εκτος χριστιανισμου... τι θες να σχολιασω απο αυτο? οκ εισαι εκτος... καλα να περνας:)

θα μπορουσα ανετα να τα σχολιασω... αλλα δεν θα το κανω.

bahamut 05-06-10 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 81077)
ξερω πως το ειπες.... μια χαρα το καταλαβα.. απλα δεν στεκει..
Τιποτα απο τα 2... δεν θα τα σχολιασω επειδη δεν αξιζει... το οτι λες πως διαβασες την παλαια και καινη διαθηκη και εδω και 1 χρονο εισαι εκτος χριστιανισμου... τι θες να σχολιασω απο αυτο? οκ εισαι εκτος... καλα να περνας:)

θα μπορουσα ανετα να τα σχολιασω... αλλα δεν θα το κανω.

μα δε σου ζητησε κανεις να σχολιασεις τη δικη μου αποφαση!εμενα με ενδιαφερει η αποψη σου πχ για τη δημιουργια του κοσμου συμφωνα με το μοντελο που παρουσιαζει η γενεσις,οι διαφορες στα λεγομενα των 4 ευαγγελιστων (γενεαλογια ιησου,συνθηκες γεννησης κτλ)...δεν αξιζει δηλαδη να πεις την αποψη σου?

Zeus 05-06-10 18:06

Κοιτα οι περισσοτεροι δεν βλεπουν τον εαυτο τους εξω απο το "κυκλο", ειναι μεσα και δεν μπορουν να ξεφυγουν, ετσι ωστε να γινει μια υγειης συζητηση, γτ δεν εχουν αναπτυξει ακομα την κριτηκη τους νοημοσυνη και μενουν σε οτι θελουν να πιστευουν.
Οποτε μην δινεις σημασια, γτ δεν εχουν κατανοησει ακομα σε τι πιστευουν, και δεν θελουν να το κανουν.

Vasilis1818 05-06-10 22:29

Παράθεση:

μα δε σου ζητησε κανεις να σχολιασεις τη δικη μου αποφαση!εμενα με ενδιαφερει η αποψη σου πχ για τη δημιουργια του κοσμου συμφωνα με το μοντελο που παρουσιαζει η γενεσις,οι διαφορες στα λεγομενα των 4 ευαγγελιστων (γενεαλογια ιησου,συνθηκες γεννησης κτλ)...δεν αξιζει δηλαδη να πεις την αποψη σου?
Την παλαια διαθηκη δεν την εχω διαβασει.
Οσον αφορα για τους 4 ευαγγελιστες υπαρχουν καποιες διαφορες διοτι ηταν διαφορετικοι ανθρωποι... ο καθενας τα διατυπωνε με τον δικο του τροπο παρολα αυτα το νοημα δεν αλλαζει.


Παράθεση:

Κοιτα οι περισσοτεροι δεν βλεπουν τον εαυτο τους εξω απο το "κυκλο", ειναι μεσα και δεν μπορουν να ξεφυγουν, ετσι ωστε να γινει μια υγειης συζητηση, γτ δεν εχουν αναπτυξει ακομα την κριτηκη τους νοημοσυνη και μενουν σε οτι θελουν να πιστευουν.
Οποτε μην δινεις σημασια, γτ δεν εχουν κατανοησει ακομα σε τι πιστευουν, και δεν θελουν να το κανουν.

ευχαριστουμε Zeus πολυ απλα και ωραια τα λες. Εφοσον εμεις δεν μπορουμε να ξεφυγουμε απο αυτον τον "κυκλο" τοτε γιατι δεν ερχεστε εσεις μεσα να κανουμε μια υγειης συζητηση?

bahamut 05-06-10 22:49

vasilis διαβασε την καινη διαθηκη και δες τη γενεαλογια του ιησου...οι ευαγγελιστες ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!!!αυτο οφειλεται στο οτι ειναι διαφορετικοι ανθρωποι ή σε κατι αλλο?δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...γραμμενα ειναι

Zeus 05-06-10 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 81085)
ευχαριστουμε Zeus πολυ απλα και ωραια τα λες. Εφοσον εμεις δεν μπορουμε να ξεφυγουμε απο αυτον τον "κυκλο" τοτε γιατι δεν ερχεστε εσεις μεσα να κανουμε μια υγειης συζητηση?

Ετσι θα το παμε τωρα? κοιτα οι φανατισμοι δε βγηκαν ποτε σε κανεναν σε καλο. Αν θες να πεις την αποψη σου πες την αλλα οχι με τοσο φανατισμο λες και σου θηξαν την οικογενια, αλλα για φαντασου, ολοι μεσα στον ιδιο κυκλο, τι διαφορετικο θα μπορουμε να λεμε? ελευθερη βουληση στο 0 θα εχουμε... σκεψου!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.