Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

Vasilis1818 06-06-10 12:43

Παράθεση:

Ετσι θα το παμε τωρα? κοιτα οι φανατισμοι δε βγηκαν ποτε σε κανεναν σε καλο. Αν θες να πεις την αποψη σου πες την αλλα οχι με τοσο φανατισμο λες και σου θηξαν την οικογενια, αλλα για φαντασου, ολοι μεσα στον ιδιο κυκλο, τι διαφορετικο θα μπορουμε να λεμε? ελευθερη βουληση στο 0 θα εχουμε... σκεψου!!!
Δεν ειμαι φανατισμενος. Αν δεν θες μην το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω.


Παράθεση:

vasilis διαβασε την καινη διαθηκη και δες τη γενεαλογια του ιησου...οι ευαγγελιστες ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!!!αυτο οφειλεται στο οτι ειναι διαφορετικοι ανθρωποι ή σε κατι αλλο?δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...γραμμενα ειναι
Ok

Trithemius 06-06-10 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 81092)
Δεν ειμαι φανατισμενος. Αν δεν θες μην το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω.

Δεν υπάρχει φανατισμένος που να παραδέχεται πως είναι τέτοιος...

*Βασίλη διάβασε λίγο για το "συνοπτικό πρόβλημα" περί ευαγγελιστών. Έχει ενδιαφέρον...

Vasilis1818 06-06-10 19:55

Trithemius Ok

ELPINIKI 06-06-10 20:49

Ίσως, Vasilis1818, τα παιδιά να έχουν ένα μικρό δίκιο σε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που υπερασπίζεσαι τη θρησκευτική σου ταυτότητα. Το να υπάρχουν διαφορετικοί δογματικοί - θρησκευτικοί - πνευματικοί δρόμοι απο αυτόν που ακολουθείς δεν είναι κακό όπως και δεν είναι επίσης κακό οι άνθρωποι που τους ακολουθούν να σχολιάζουν ή και να βλέπουν το δικό σου πνευματικό μονοπάτι ώς σαχλό ή λάθος ή ψευτικο κοκ. Το θέμα πάνω απο όλα είναι να γίνεται ένας σωστός διάλογος και τα άτομα που διεξάγουν τον διάλογο να έχουν οι ίδιοι επιλέξει το πνευματικό δρόμο που τους αρμόζει και να τον υποστηρίζουν με επιχειρήματα. Δηλαδή, αυτό που στην τελική έχει σημασία είναι το κάθε άτομο να έχει επιλέξει συνειδητά το πνευματικό του μονοπάτι και για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να είναι όλα εν γνώσει του χωρίς να έχει "κληρονομήσει" την θρησκεία του, χωρίς να φοβάται να διαλέξει και το βασικότερο όλων χωρίς να φοβάται να ρισκάρει και να ξανα-δοκιμάζει.
Φιλικά.

Vasilis1818 06-06-10 22:59

ELPINIKI ενταξει.

Raistlin 07-06-10 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bahamut (Μήνυμα 81081)
οι διαφορες στα λεγομενα των 4 ευαγγελιστων (γενεαλογια ιησου,συνθηκες γεννησης κτλ)...δεν αξιζει δηλαδη να πεις την αποψη σου?

Φιλε bahamut, μιλάς όμως γενικά, αναφέροντας απλώς κάποια στοιχεια. Ομολογώ πως η παραπάνω δήλωση σου βάζει κάποιον σε σκέψεις, όμως θα σε παρακαλέσω αν θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος πάνω στο συγκεκριμένο και να μας δώσεις τις παραγράφους των Ευαγγελίων που παρατήρησες αυτές τις διαφορες, ώστε να μπορέσουμε να το αναλύσουμε το θέμα.


Αγαπητή ELPINIKI, εντάξει, να δεχτώ κάποιος να να θεωρήσει αυτό που πιστεύω ως ψέμα και σαχλότητα. θεωρώντας πως ο καθένας έχει προσωπική άποψη την οποια οφείλω να σεβαστώ. Γιατί όμως αν εγώ ο Χριστιανός πω το ίδιο πράγμα για κάποιον που έχει άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις ή αλλα πιστεύω τότε αμέσως μου κρεμιέται η ταμπελίτσα <φανατισμένος>?

ELPINIKI 07-06-10 11:29

Παράθεση:

Γιατί όμως αν εγώ ο Χριστιανός πω το ίδιο πράγμα για κάποιον που έχει άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις ή αλλα πιστεύω τότε αμέσως μου κρεμιέται η ταμπελίτσα <φανατισμένος>?
Γιατί δεν είναι μόνο ορισμένοι χριστιανοί φανατισμένοι είναι και άλλοι πολλοί.;)

Raistlin 07-06-10 20:57

δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό, απλά το λέω διότι πολύ συχνά παρατηρώ το φαινόμενο όταν κάποιος χριστιανός υπερασπίζεται την πιστη του, τις περισσότερες φορες καταλήγει να ονομάζεται φανατισμένος και ξεροκέφαλος, ενώ όταν κάποιος με αλλα πιστεύω κάνει το ίδιο σπανια παρατηρείται το ίδιο...

Mallen 07-06-10 21:46

Θα σας στο πω πιο απλά:

ΑΝ το ελληνικό κράτος δεν ήταν τόσο ξεροκέφαλο και συμφεροντολόγο έκτρωμα...

Και προχωρούσε σε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ανεξιθρησκία...

Καταργώντας το άρθρο του Συντάγματος περί Χ.Ο. ως "επικρατούσας θρησκείας"...

ΑΝ αναγνώριζαν επιτέλους την Εθνική Πατρώα Θρησκεία ως ΙΣΟΤΙΜΗ με την ιουδαιο-Χ.Ο....

ΑΝ έδινα το ίδιο δικαίωμα και σε άλλες θρησκευτικές μειοψηφίες στη χώρα μας...

Αν έδιναν χώρους και κονδύλια να χτίζουν τους Ναούς τους (όπως πράττουν με τους ναούς της ιουδαιο-Χ.Ο.)...

ΑΝ λοιπόν-λέγω ΑΝ...

...ΤΟΤΕ ΔΕΝ θα φτάναμε ποτέ στο σημείο να κάνουμε τις σχετικές συζητήσεις, ανούσιες αντιπαραθέσεις-αψιμαχίες και ΔΕΝ θα υπήρχαν "τόνοι και τόνοι" σχετικών θρεντ με τα θέματα αυτά!!!!


(Αλλά ΠΟΥ μυαλό οι νεοέλληνες...)
:(

.'.

naeb 07-06-10 22:34

Mallen,
Αν μπορούσαμε να αντιληφθούμε το πραγματικό νόημα της διδασκαλίας του Ιησού,
Αν μπορούσαμε να δούμε το συμβολικό νόημα των γεγονότων της ζωής του
και ποιο πνευματικό μονοπάτι ήρθε να δείξει
Αν μπορούσαμε να δούμε τις συσχετίσεις μεταξύ των προσώπων της Καινής Διαθήκης και προσώπων άλλων θρησκειών και τι αυτές μπορεί να σημαίνουν
Και πολλά πολλά άλλα αν

τότε ναι δεν θα κάναμε τέτοιες κουβέντες.

Αλλά με τα αν, γλυκό δε φτιάχνεις...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen (Μήνυμα 81118)
Θα σας στο πω πιο απλά:

ΑΝ το ελληνικό κράτος δεν ήταν τόσο ξεροκέφαλο και συμφεροντολόγο έκτρωμα...

Και προχωρούσε σε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ανεξιθρησκία...

Καταργώντας το άρθρο του Συντάγματος περί Χ.Ο. ως "επικρατούσας θρησκείας"...

ΑΝ αναγνώριζαν επιτέλους την Εθνική Πατρώα Θρησκεία ως ΙΣΟΤΙΜΗ με την ιουδαιο-Χ.Ο....

ΑΝ έδινα το ίδιο δικαίωμα και σε άλλες θρησκευτικές μειοψηφίες στη χώρα μας...

Αν έδιναν χώρους και κονδύλια να χτίζουν τους Ναούς τους (όπως πράττουν με τους ναούς της ιουδαιο-Χ.Ο.)...

ΑΝ λοιπόν-λέγω ΑΝ...

...ΤΟΤΕ ΔΕΝ θα φτάναμε ποτέ στο σημείο να κάνουμε τις σχετικές συζητήσεις, ανούσιες αντιπαραθέσεις-αψιμαχίες και ΔΕΝ θα υπήρχαν "τόνοι και τόνοι" σχετικών θρεντ με τα θέματα αυτά!!!!


(Αλλά ΠΟΥ μυαλό οι νεοέλληνες...)
:(

.'.



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.