Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

Συνοδινός 26-12-07 04:43

Παράθεση:

Λυπάμαι για το ύφος που θα ακολουθήσει αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς…
Φίλε, Πέμπτε Άγγελε, μην λυπάσαι καθόλου για το ύφος σου!
Άν δεν είχες αυτό το ύφος, δεν θα ήσουν ένας -αγνά πωρωμένος- Χριστιανός Ορθόδοξος!
Αλλά τι είναι αυτό που σε ενοχλεί;
Παράθεση:

Έχω σιχαθεί και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω συνεχεία..
Κι εγώ το ίδιο συναίσθημα ένιωσα, όταν διάβασα αυτά που έγραψες, σιχαμάρα και αηδία.
Αλλά δεν θύμωσα!
Παράθεση:

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα για την θρησκεία.
Για να ακούσουμε, λοιπόν, τις δικές σου απόψεις για την θρησκεία...
Οι δικές σου απόψεις, φαντάζομαι, θα είναι από τις απόλυτα έγκυρες, όχι από αυτές τις δήθεν.
Που πιστεύεις λοιπόν, εσύ;
Παράθεση:

Πιστεύω εκεί που πιστεύω...
Α, έτσι!
Που θα πεί...
Παράθεση:

...είμαι φτωχός στο δαυλό και στην γνώση...
Είσαι φτωχός στη γνώση είπες; άσε με να το μαντέψω...
Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος!
Παράθεση:

...λυπάμαι που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δουν μερικοί ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΓΝΩΣΗ.
Ξέρεις εσύ την Αλήθεια;
Ρε μπράβο και δεν σου φαινόταν!
Κρίμα όμως, που δεν έχεις την απαιτούμενη δύναμη για να την δούμε κι εμείς!
Χάσαμε την μεγάλη ευκαιρία!
Κρίμα, και πέρασε τόσο κοντά μας...
Δεν πειράζει ρε Άγγελε, φτάνει που την ξέρεις εσύ την αλήθεια!
Όταν θα αποκτήσεις γνώση, θα την πείς και σε μας την αλήθεια, να χαρούμε κι εμείς.
Δεν θα μας ξεχάσεις, έτσι;
Γιατί δεν κλείνεσαι σε κανένα μοναστήρι για να αποκτήσεις στο πι και φι την γνώση; θα σε κάνουν ξεφτέρι οι καλόγεροι.
Καλά ρε Άγγελε, αλλά να, δεν έχεις την απορία και την περιέργεια, να μάθεις κάποια πράγματα για την θρησκεία και τον Θεό; Μια άλλη άποψη τέλος πάντων!
Παράθεση:

Συμφωνώ ότι όλοι μας έχουμε τις απορίες και την περιέργεια να μάθουμε κάποια πράγματα για την θρησκεία και το Θεό αλλά όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε οργίζομαι…
Τι περίμενες ρε Άγγελε, αφού αυτοί, δεν γνωρίζουν την Αλήθεια που γνωρίζεις εσύ!
Εσύ είσαι ειδήμων, ξέρεις την αλήθεια και δεν την μαρτυράς!
Παράθεση:

Εγώ κύριοι δεν είμαι ειδήμων, δεν είμαι μελετητής κειμένων, δεν είμαι αναλυτής και ούτε μεταφραστής των λόγων και των έργων τους.
Και τι είσαι τότε;
Παράθεση:

Εγώ είμαι ένας από τους λίγους που έχουν την περιέργεια και την ταπεινότητα να μάθουν, είμαι ένας από τους λίγους που ακούνε και φιλτράρουν την κάθε πληροφορία, είμαι ένας από τους λίγους που δεν έχει την ταμπέλα του ειδικού αναλυτή.
Μου τα μπερδεύεις πολύ!
Εσύ δεν είπες ότι ξέρεις την αλήθεια και την γνώση;
Ποιές πληροφορίες θα φιλτράρεις;
Αφού, εσύ, την αλήθεια την έχεις ντε φάκτο.
Και για άλλες πληροφορίες, εκτός από την "αλήθεια" -που έχεις την χαρά και την τιμή να γνωρίζεις εσύ, από πρώτο χέρι- αηδιάζεις για τις υπόλοιπες...
Δεν έχεις, λοιπόν, την ταμπέλα του Χριστιανού Ορθόδοξου;
Μας δουλεύεις, ρε;
Παράθεση:

Ωραια πια είναι λοιπόν η πραγματικότητα, αφού οι σοφοί και οι μελετητές έχουν βγάλει συμπέρασμα
Μου αρέσει που ρωτάς, λες κι εσύ δεν έβγαλες συμπέρασμα!
Παράθεση:

ποια είναι η πραγματική θρησκεία
Η ορθοδοξία φυσικά!
Η ορθοδοξία είναι η πραγματική θρησκεία, αλλά αυτό, το γνωρίζουν, μόνο, οι αδαής και οι αγράμματοι...
Παράθεση:

...ας μου πει κάποιος σε εμένα τον αδαή τον αγράμματο.
Έλα ρε, κάνεις πως δεν ξέρεις;
Αφού εσύ την αλήθεια την έχεις καπαρωμένη!
Αυτήν την "Αλήθεια", που δεν έχεις την απαιτούμενη δύναμη και γνώση για να ξεστραβώσεις και τους άλλους, να την δουν κι αυτοί..;
Αλλά μόλις θα αποκτήσεις γνώση (αν και χλωμό το βλέπω) δεν θα μας ξεχάσεις, θα μας την πείς κι εμάς!
Λοιπόν, θα σου πω και γω την άποψή μου για την θρησκεία και ελπίζω να μην τρελαθείς τελείως, μόλις την ακούσεις.
Άν δεν έχεις κάποια αντίρρηση φυσικά...;
Παράθεση:

Το να λεμέ την άποψη μας δεν με νοιάζει το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.
Καλά, θα το πώ έτσι, ώστε να μην σου συγχύσω τις σκέψεις σου και μπερδευτείς τελείως και αποτρελαθείς στο τέλος!
Η μόνη αληθινή θρησκεία, λοιπόν, είναι η ορθοδοξία.
Εγώ έχω διαβάσει την Βίβλο 10100 φορές και την έχω μάθει παπαγαλία πιά.
Νιώθω, ότι γνωρίζω πλέον, το σύμπαν ολάκερο!
Παράθεση:

Σιχάθηκα για ακόμη μια φορά τους εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα και ξερόυν το συμπάν όλο, που ακούσανε και τους μάθανε αλλά 10 100 και τα έχουν κάνει παπαγαλία.
Με προσβάλλεις...
Ξέρεις πόσο έξυπνος είμαι εγώ;
Και στο κάτω κάτω, ήθελα να σου πώ μόνο, την άποψή μου για την αληθινή θρησκεία, την ορθοδοξία!
Παράθεση:

Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους αλλά κατά βάθος προσπαθούν να σου περάσουν το δικό τους μήνυμα.
Προσπαθώ να σου περάσω εγώ το δικό μου μήνυμα;
Τώρα τι να σου πώ...
Λυπάμαι, που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δείς την μοναδική αλήθεια του ορθόδοξου Χριστιανισμού!
Τον κόσμο αυτό φίλε μου, τον έφτιαξε ο Θεός, όπως τον ήθελε αυτός!
Παράθεση:

Τον κόσμο εμείς τον φτιάξαμε τις ιδέες εμείς τις καλλιεργήσαμε τους νομούς εμείς τους επινοήσαμε όλα τα κατασκεύασε ο άνθρωπος όπως εκείνος ήθελε να γίνουν και όπως το συνέφεραν.
Αλήθεια;
Εγώ, έμαθα στο σχολείο, ότι τον κόσμο τον έφτιαξε ο Θεός!
Ε, τότε λοιπόν, δεν υπάρχει Θεός!
Παράθεση:

Λοιπόν όλοι εσείς οι ειδικοί που έχετε αποφασίσει ότι Θεός δεν υπάρχει ας πεις ένας από σας τι υπάρχει που πιστεύει και τι αποδείξεις έχει ότι υπάρχει.
Ας βγει κάποιος υπεύθυνα και με αποδείξεις να πει αυτή είναι η αληθινή θρησκεία κύριοι…
Εγώ σου δηλώνω υπεύθυνα ότι πιστεύω στον Χριστιανισμό.
Αυτή είναι, η αληθινή θρησκεία, κύριοι!
Υπάρχει λοιπόν, ένας Θεός, ο γιός του, και ένα Πνεύμα.
Κι όλα αυτά μαζί, πάνε πακέτο, είναι "ένα" δηλαδή.
Μη με ρωτήσεις πως γίνεται αυτό, γιατί θα θυμώσω.
Έχω όμως αποδείξεις ότι η θρησκεία αυτή είναι και η αληθινή!
Είναι όλα γραμμένα, χαρτί και καλαμάρι, μέσα στην Βίβλο.
Το είπε άλλωστε και ο Χριστόδουλος: "Ο Θεός υπάρχει, και είναι Ορθόδοξος μέχρι το κόκκαλο..."
Έχω δεί, ξέρεις, και πολλά θαύματα!
Ήμουν παρών, όταν ο Παϊσιος έπιασε κουβέντα με την Σαύρα-Σαύρα!
Σου φτάνουν αυτά ή θες κι άλλες αποδείξεις;
Παράθεση:

Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.
Α, για να σου πώ, μας σιχάθηκες και μας βαρέθηκες...
Εμείς θα μιλάμε για την αλήθεια του ορθόδοξου Χριστιανισμού, είτε σου αρέσει, είτε όχι!
Έχουμε μαζἰ μας τον Θεό, που χαίρεται σαν μικρό παιδί όταν πολεμάμε για την δόξα του.
Είναι δε σίγουρο, ότι θα μας ανταμείψει με τον παράδεισο!

5οος Αγγελος 31-12-07 11:18

Καλημέρα χρονιά πολλά και καλή χρονιά σας εύχομαι

Ήξερα ότι θα προκαλέσω αντιδράσεις με τα γραπτά μου αλλά ήξερα επίσης ότι και θα τα παρεξηγήσετε, εννοώντας ότι ο καθένας από την δική του μεριά θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Δεν θα αναφερθώ ειδικά σε άτομα που δυστυχώς όταν εκνευρίζονται χρησιμοποιούν λάθος λέξεις αλλά θα μιλήσω για μένα.

Όταν ανάφερα τις λέξεις σιχάθηκα και βαρέθηκα τις χρησιμοποίησα μαζί με άλλες λέξεις τις οποίες κάποιοι σκεφτήκαν να τις απομονώσουν και να χρησιμοποιήσουν εκείνες που τους ταίριαζαν...

Ποτέ δεν κατέκρινα και δεν κατηγόρησα τα παιδιά και τον κόσμο που έχει την περιέργεια και την διψά να μάθει να ρωτήσει να ψάξει να ερευνήσει.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκείνοι οι ύπουλοι οι δήθεν που προσπαθούν με τεχνάσματα να σε κάνουν να πιστέψεις τις ιδέες τους και να συγχύσουν τις σκέψεις σου...

Δεν πιστεύω να είστε χαζοί και να μην έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάω???

Αλλά επειδή φοβάμαι ότι κάποιοι από εδώ μέσα θα μου πούνε "μας χαρακτηρίζεις χαζούς ρε" ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε.

Δεν μου αρέσει να ακούω δήθεν άτομα που ψάχνονται και έχουν περιέργεια να προσπαθούν να σου περάσουν μέσα από τις απόψεις τους την δική του ιδέα δεν μου αρέσει ο ύπουλος ή και άμεσος προσυλιτισμος.

Ο καθένας μας έχει την κρίση να ακολουθήσει αυτό που του αρέσει και του ταιριάζει όλοι λεμέ τις απόψεις μας και από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να το ψάξει και να βρει αυτό που θέλει.

Έχω ακούσει άτομα να λένε η τάδε θρησκεία δεν είναι αληθινή δεν είναι υπαρκτή δεν υπάρχει ο θεός της δεν είναι αληθινά τα θαύματα της ωραία ας μας πούνε ποια θρησκεία και ποιος θεός είναι αληθινός και να μας το αποδείξουνε.

Το να κατηγορώ και να μειώνω τα πιστεύω κάποιου είναι εύκολο το να αποδείξω το αντίθετο είναι δύσκολο.

Ο καθένας μας από μια ηλικία και μετά είναι σε θέση να διαμορφώσει τα πολιτικά του και θρησκευτικά του πιστεύω όπως θέλει όπως και την προσωπικότητα του.

Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νεύριασα με άτομα από εδώ μέσα, τα παιδιά δεν τα ξερώ και δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανένα δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.

Λυπήθηκα και χρησιμοποίησα τις περιβόητες λέξεις μονό και μονό για να δείξω την αντίθεση μου σε τρόπους και τεχνάσματα που χρησιμοποιούν κάποιοι έξυπνοι.

Για τελευταία φορά το να έχουμε περιέργεια για κάποια θέματα και να ψάχνουμε και να ενδιαφερόμαστε να μάθουμε δεν είναι ούτε κατακριτέο ούτε κακό αλλά το να κανείς τον ρολά και τον υπέρτατο μελετητή έδεε αυτό πάει πολύ.

Όταν πιστεύαμε χρησιμοποιούσαμε την Ιερά Εξέταση για οτιδήποτε ήταν περίεργο τώρα που χρησιμοποιούμε την επιστήμη και ενστερνιζόμαστε την σύγχρονη ζωή πάψαμε να πιστεύουμε...

Συνοδινός 31-12-07 16:44

Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νεύριασα με άτομα από εδώ μέσα
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία...
όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε Οργίζομαι
Το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.
Λυπάμαι αν νομίσατε ότι νευρίασα...
δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία
Σιχάθηκα εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα
Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους
δεν κατηγόρησα και ούτε επιτέθηκα σε κανέναν φραστικά.
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκείνοι οι ύπουλοι οι δήθεν
Δεν μου αρέσει να ακούω δήθεν άτομα
τεχνάσματα που χρησιμοποιούν κάποιοι έξυπνοι.

Δεν πιστεύω να είστε χαζοί και να μην έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάω;

Το καταλάβαμε, το καταλάβαμε...
Άντε, καληνύχτα τώρα!

beetlejuice 31-12-07 16:57

Συνοδινε θα προτεινα να κατεβασεις λιγο τους τονους γιατι ξεφευγουμε και απο την ουσια του τοπικ. Το ιδιο θα προτεινα και στον Αγγελο, απο τη στιγμη που εξεφρασε τα συναισθηματα του.
Για τα οσα ειπωθηκαν δεν εχω καμια απολυτως διαθεση να απαντησω. Αυτο ελειψε η προσωπικη "διαφορετικη" και εναλλακτικη αποψη του καθενος (που αρκετες φορες ερχεται σε συγκρουση με παγιωμενες θεσεις) πανω σε οποιοδηποτε θεμα, να μεταφραζεται σε "προσυλητισμος" ή "υπουλη πρακτικη", ακομα χειροτερα οταν αυτη μπαινει στη διαδικασια του διαλογου με παραθεση επιχειρηματων.

Το θεμα μας εδω ειναι "Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο?"

Ευχαριστω. :)

Wizen 31-12-07 18:04

Τα ευαγγελια, που ο Παπας ο Γρηγόριος 0 12. τα "διόρθωσε" 2000 Φορες, τα ευαγγελια, που τα άλλαξε ο Ευσέβιος (Εντολή του "αγίου" Κωνσταντίνου), δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
Ο Χρηστος, αν υπήρχε καν ιστορικά, ήταν για έμεναν ένας καλός άνθρωπος, που δίδαξε τους ανθρώπους την αγάπη, και τους έδειξε έναν άλλο δρόμο, να πλησιάσουν το θείο.
Αλλα σίγουρα δεν είναι θεάνθρωπος η θεός.
Οι καμπαλιστές λένε, πως ήταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος, της ιστορίας, εγώ το αμφιβάλλω αυτό, αλλα σίγουρα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους.

Wizen

haris-x 31-12-07 20:08

Γιατι να περιοριζομαστε στο προσωπο και οχι στην ενοια;Στην χριστοτητα του ανθρωπου;Αν πεις σε καποιον (θα ελεγα μονοπλευρο χριστιανο) οτι ο καθενας μας ειναι εν δυναμει χριστος ,αφου η ιδια εκλησσια το υποστηριζει τυπικα τουλαχιστον ,σου απανταει,ναι αλλα δεν μπορεις να γινεις σαν εκεινον.
Νομιζω οτι καποιοι Ανθρωποι κερδισαν την φωτιση οι Ιησους,Βουδας,
Μωαμεθ, και συγχρονοι οπως ο ΟSSO και αλλοι.Θελησαν να μεταδοσουν αυτα που ανακαλυψαν αλλα με το περασμα του χρονου η καθε διδασκαλια παραποιειται
η ξεχνιεται για διαφορους λογους, πολιτικους,αγνοιας,φανατισμου κ.τ.λ.
Τον χριστο τον αντιλαμβανομαι σαν μια ενοια-δυναμη.Η αλλη λεξη που θα χρησιμοποιουσα για τον χριστο θα ηταν ο ΛΟΓΟΣ.Και μεσα απο τον λογο μπορεις να καταλαβεις εαν καποιος ειναι φωτισμενος η οχι και φυσικα με την σταση ζωης.
Σιγουρα για μενα σε κοινωνικο επιπεδο ο χριστιανισμος απετυχε.Ο Osso ομως ειπε η φωτιση δεν γινεται στο πληθος αλλα στο ατομο.Αυτο σημαινει οτι αλλο
ειναι οι διαφοροι -ισμοι και αλλο η θρησκεια.Εχω την εντυπωση οτι ο Ιησους δεν θα ηθελε να δημιουργησει μια θρησκεια για να λατρευται σαν προσωπο αλλα να δειξη τον δρομο που αυτος βρηκε οπως και αλλοι φωτισμενοι.

Wizen 31-12-07 20:20

Ενδιαφέρομαι, για διαφορες διδασκαλίες.
Αλλα δεν πιστεύω σε προφήτες η σωτήρες.
Αλλα προσπαθώ να βρω την δικη μου σοφια, που είναι βαθιά μέσα μου κριμένη, και αφήνω, στον δρόμο αυτό, οι θεοί να με οδηγούν.
Αλλα απορρίπτω, καθέν σωτήρα, θεάνθρωπο, μεσσία η "δάσκαλο" του
New Age.
Πιστεύω πως οι θεοί (το θείο, ο θεός), έχουν για τον κάθε από εμάς, ξεχωριστά μηνύματα (αποκαλύψεις ?), που είναι σημαντικa, για το άτομο που λαμβάνει αυτά τα μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει μια, και μοναδική αποκάλυψη η διδασκαλία... Απλά είναι, η κάθε μια, ένας άλλος δρόμος προς το θείο.

Τάκης Παπαδόπουλος 10-01-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
...
...Πριν κατηγορήσετε τους άθεους δικαιολογήστε τους ως μπερδεμένους και ίσως αυτό έχει το ρόλο του να υπάρχει. Από την μια δοκιμάζεται η πίστη (και αυτό είναι καλό γιατί έτσι μπορεί και να δυναμώσει) των υπολοίπων και επίσης αναγκάζονται να προβούν σε μια πιο βαθιά μελέτη του Χριστού που θα τους βοηθήσει στην καλύτερη αποδοχή του τελικά. Τι πως δηλώνει κάποιος Χριστιανός τι πως δηλώνει άθεος. ...Ο Χριστός είναι ο πνευματικός Ήλιος που κάθε χρόνο ...

Ευθέως και αμέσως, ξεκαθαρίζεις πως πας μη Χριστιανός = ΑΘΕΟΣ.
( ...Τώρα γιατί τάχατες αυτό μου θυμίζει την προσωνυμία που έδωσαν οι Τούρκοι στους αλλόθρησκους ( Γκιαούρ )... )

- Μπράβο, συγχαρητήρια... Και περιμένουμε από άτομα με αυτή την νοοτροπία, να μας πουν καμμιά σοφή κουβέντα να ξυπνήσουμε και μεις οι αστοιχείωτοι... Και ΜΗΝ μου πεις ότι προσβάλλω κανένα, διότι ΕΓΩ δέχθηκα την μεγαλύτερη προσβολή:
-Με απεκάλεσες Άθεο, επειδή είμαι Ισραηλίτης, Βουδιστής, Μωαμεθανός, Σιχ...
...άρα προσέβαλες τον Θεό μου μέσα από μένα... Πώς θα σου φαινόταν αν έκανα και εγώ το ίδιο; Ή δεν έχουμε και οι δύο τα ίδια δικαιώματα;
-Όντας, όμως, π.χ. Μωαμεθανός, σου λέγω ότι είσαι - και ντροπή σου γι' αυτό - άθεος! Έ, δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση έτσι!... Το όποιο δόγμα ας το κρατάμε για προσωπική κατανάλωση - όσο για το περιεχόμενο της όποιας Χριστιανικής Διδασκαλίας, δεν λέγει και τίποτα καινούργιο, πολύ καλύτερα τα λέει η Ελληνική Γραμματεία - αν κανείς έχει ανοιχτά μάτια και μυαλό να καταλαβαίνει... και χωρίς βέβαια να περιβάλλεται η όλη Διδαχή τον τύπο κάποιας θρησκείας, αποφεύγοντας έτσι να προκαλεί και να φανατίζει.
Δεν κατέχεις την αλήθεια - ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος.
...Και άλλο Πίστη, άλλο θρησκοληψία και τυπολατρεία - και ο νοών νοείτω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WIZEN
... Τα ευαγγελια, που ο Παπας ο Γρηγόριος 0 12. τα "διόρθωσε" 2000 Φορες, τα ευαγγελια, που τα άλλαξε ο Ευσέβιος (Εντολή του "αγίου" Κωνσταντίνου), δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
Ο Χρηστος, αν υπήρχε καν ιστορικά, ήταν για έμεναν ένας καλός άνθρωπος, που δίδαξε τους ανθρώπους την αγάπη, και τους έδειξε έναν άλλο δρόμο, να πλησιάσουν το θείο.
Αλλα σίγουρα δεν είναι θεάνθρωπος η θεός.
Οι καμπαλιστές λένε, πως ήταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος, της ιστορίας, εγώ το αμφιβάλλω αυτό, αλλα σίγουρα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους.

Κατά τον ιστορικό Φλάβιο Ιώσηπο, απελεύθερο Ιουδαίο, τον μόνο σύγχρονο της εποχής εκείνης ιστορικό του οποίου έργα για τα χρόνια εκείνα διεσώθησαν από την λαίλαπα της καταστροφής στοιχείων που αντετίθεντο στην μυθιστορία περί Χριστιανισμού, αναφέρεται ότι ο Ιησούς ( Τζόσουα εβραιστί ) ήταν πρωτότοκος γιός του Βασιλέως - Άρχοντος Ιουδά της πόλης των Γαμάλων, κέντρου Ζηλωτών και της συζύγου του Μυριάμ, εχούσης συγγένεια με τον οίκο των Πτολεμαίων της Αιγύπτου, δηλαδή Ελληνικής καταγωγής...
Επαναλαμβάνω ότι τα όσα έγραψε ο Ιώσηπος, δεν έχουν δεχθεί επιρροές από υπέρμαχους ή πολέμιους οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος - άλλως τε εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν Χριστιανοί όπως παρουσιάζονται από το 120 - 150 μ.Χ και μετά.
Σαφώς, λοιπόν, ο Τζόσουα ΕΙΝΑΙ ιστορικό πρόσωπο, Αρχιζηλωτής, που έχει όμως τόση σχέση με τον Ιησού του Χριστιανισμού όση και η μαρμελάδα με την αεροναυπηγική.
Παραπέμπω για περισσότερες λεπτομέρειες στο έργο "Ιησούς Χριστός και Χριστιανισμός" του Ρίτσαρντ Αμπελειν.

Τάκης Παπαδόπουλος 10-01-08 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Ενδιαφέρομαι, για διαφορες διδασκαλίες.
Αλλα δεν πιστεύω σε προφήτες η σωτήρες.
Αλλα προσπαθώ να βρω την δικη μου σοφια, που είναι βαθιά μέσα μου κριμένη, και αφήνω, στον δρόμο αυτό, οι θεοί να με οδηγούν.
Αλλα απορρίπτω, καθέν σωτήρα, θεάνθρωπο, μεσσία η "δάσκαλο" του New Age.
Πιστεύω πως οι θεοί (το θείο, ο θεός), έχουν για τον κάθε από εμάς, ξεχωριστά μηνύματα (αποκαλύψεις ; ), που είναι σημαντικά, για το άτομο που λαμβάνει αυτά τα μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει μια, και μοναδική αποκάλυψη η διδασκαλία... Απλά είναι, η κάθε μια, ένας άλλος δρόμος προς το θείο.

Κατ' εμέ, πολύ σωστά τοποθετείσαι, φίλε Wizen.
Τα μονοπάτια είναι πολλά - οδηγούν, όμως, ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΡΟΟΡΟΣΜΟ!
Και εγώ ονομάζω ( διότι έτσι μου καλύπτει την λογική ) το Θείον
" Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια" - Πειράζει;
Για αναλύστε, όχι μόνον εννοιολογικά, αλλά και ετυμολογικά, Κυρίες και Κύριοι, αυτόν το όρο...

Ποσειδώνιος 10-01-08 15:47

Τάκη

με παρεξήγησες δεν θεωρώ άθεους τους αλλόθρησκους αλλά αυτούς που δεν πιστεύουν σε κανένα θεό σε τίποτα ανώτερο διότι δεν έχουν αποδείξεις. Συνήθως αυτοί είναι του επιστημονικού κύκλου. Υπάρχουν τέτοιοι στο φόρουμ και για αυτούς μίλησα. Πολύ φόρα δεν πήρες; Εσύ δεν είσαι βέβαια άθεος αν πιστεύεις όπως λές σε κάτι ανώτερο όπως μια Πανσυμπαντική υπερδιάνοια. Εγώ τι νομίζεις πιστεύω σε ένα γέρο παπούλη κρυμένο πίσω από τα σύννεφα; Η μήπως νομίζεις πως δεν υπάρχουν χριστιανοί ορθόδοξοι ή πιστοί άλλων θρησκειών που πιστεύουν ότι ο Θεός - όλων των θρησκειών ο Ένας με πολλά ονόματα - είναι κάτι τέτοιο, μια Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια όπως ωραία το λες;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.