Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρύλοι και παραδόσεις (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Το "κόκκινο σπίτι" στην Αγ. Σοφίας με Ερμού γωνία (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3674)

Grigorios o Ellhn 11-03-08 22:16

Το "κόκκινο σπίτι" στην Αγ. Σοφίας με Ερμού γωνία
 
Αν και απευθύνομαι κυρίως στους Θεσσαλονικείς, μπορεί να πεί ο οποιοσδήποτε αν ξέρει κάτι για το "κόκκινο σπίτι" (όπως αποκαλείται συνήθως), στη γωνία των οδών Ερμού και Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη. Μου φαίνεται απλά πολυ....ασυνήθιστο και περίεργο, έτσι όπως φαίνεται στον μέσο παρατηρητή. Είμαι περίεργος να ακούσω αν ξέρετε κάτι γι' αυτό.

xontro_mpizeli 11-03-08 22:51

Χμ...

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι στο σπίτι που είναι κατεβαίνοντας την Αγ. Σοφία στα δεξία (με Ερμού γωνία), σωστά;

Από όσο ξέρω είναι ένα παλιό νεοκλασσικό σπίτι που πλεόν δεν κατοικείται από κανέναν.

Στο παρελθόν ήταν να πάει στα χέρια του δήμου Θες/νίκης αλλά δεν ξέρω τί έγινε και αν προχώρησε ή όχι.

Τι γνωρίζεις γι αυτό; Υπάρχει κάποιος θρύλος για το συγκεκριμένο σπίτι; Ή απλά σε κίνησε την περιέργεια εξ'αιτίας της παράξενης αρχιτεκτονικής του και κατασκευής του . . . ;

Grigorios o Ellhn 11-03-08 22:59

-----
 
Μου έχει κινήσει γενικά την περιέργεια, έχει μια ατμόσφαιρα μυστηρίου, πως να το προσδιορίσω...
Να σου πω την αλήθεια όμως, πριν απο καιρό, που σύχναζα στην μπυραρία στο ισόγειό του είχα δεί αρκετές φορές έναν παπούλη και μια κυρία κάποιας ηλικίας να ανοίγουν κανονικά, με κλειδί και να μπαίνουν μέσα. Μία φορά όμως που απο περιέργεια απομακρύνθηκα και κοίταξα, δεν είδα κανένα απολύτως φώς να ανάβει, και ίσως αυτό μου κίνησε την περιέργεια πιο πολύ...

melian 12-03-08 18:00

Χμ το Κόκκινο Σπίτι... Έχω ακούσει ιστορίες για αυτό αρκετά παλιότερα από κάποιον γνωστό μου. Σύμφωνα λοιπόν με κάποια άτομα που εξερευνούν τη μυστική ιστορία της Θεσσαλονίκης αυτό το σπίτι μαζί με άλλα αρχοντικά που βρίσκονται επί της Βασιλίσσης Όλγας φέρεται να είναι στοιχειωμένο. Για το δε Κόκκινο Σπίτι είχα ακούσει συγκεκριμένα ότι εκεί πέρα κατοικούν βρυκόλακες :eek: και ότι τόσα χρόνια είναι αδύνατον να περάσει στα χέρια κάποιου ανθρώπου ή της δημοτικής αρχής λόγω της ύπαρξης αυτών των πλασμάτων.

Βέβαια ένας πιο ορθολογιστής νους θα σκεφτόταν ότι υπάρχουν κληρονομικά θέματα που όπως όλοι γνωρίζουμε με τα χρόνια και την αύξηση των απογόνων πολλαπλασιάζονται. Πριν από 1-2 χρόνια είχα διαβάσει πάντως στην εφημερίδα ότι το συγκεκριμένο σπίτι έπρεπε οπωσδήποτε να ανακαινιστεί αλλιώς κινδύνευε να καταρρεύσει. Δε γνωρίζω αν ανακαινίστηκε τελικά. :rolleyes:

Αυτά έχω ακούσει. Όντως το συγκεκριμένο σπίτι με εντυπωσιάζει και εμένα αρκετά γιατί είναι ένα από τα ελάχιστα κτίρια με χαρακτήρα που έχουν απομείνει στο κέντρο της πόλης της Θεσσαλονίκης. Αν κάποιος είχε ακούσει κάτι σχετικό με το σπίτι θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μας το καταθέσει. :D

Andrew 22-03-08 22:25

Αυτά που ξέρω για το σπίτι είναι...

Το σπίτι το έχει ιδιοκτησία μια γριά που περιμένουν οι κληρονόμοι να πεθάνει για να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε. Αυτή η γριά είναι εκείνη που επισκέπτεται το σπίτι κάθε τόσο. (Αυτό μου το είχε πει άτομο που δουλευε στο ισόγειο του σπιτιού σε ένα από τα μαγαζιά) Δεν ακούγεται ούτε παράλογο ούτε συνωμοσιολογικό. Πάντως το σπίτι σίγουρα θα έχει 400 κληρονόμους αν ισχύει αυτή η κατάσταση.

Το σπίτι είναι πολύ παλιό και θέλει συντήρηση. Επειδή δεν έπεσε τίποτα ακόμα να σκοτώσει κανέναν δεν κινούνται τίποτα διαδικασίες αναστήλωσης.

Fallen angels 03-07-08 13:19

Αν και μένω στη Θεσ/νικη δεν έχω ακούσει να γίνεται λόγος γι'αυτό το σπίτι. Τίποτα μα τίποτα, μπόρει να το έχω δει και μήν του έδωσα σημασία. Μπορεί κάποιος να φέρει φωτογραφίες γαι να το δούμε ?

Grigorios o Ellhn 04-07-08 18:52

1 Συνημμένο(α)
Επειδή μου το ζητήσατε, σας παραθέτω και μια φωτογραφία του εν λόγω σπιτιού....
Πάντως, πέρα απο οτιδήποτε άλλο, είναι σίγουρα όμορφο (ή καλύτερα ήταν....)

theosym3 11-07-08 19:36

Δεν ξερω αν εχει κατι το παραφυσικο, αλλα σιγουρα ειναι πολυ εντυπωσιακο!!

Litsa 11-07-08 20:36

Kai έχει και ένα πάρα πολύ καλό εστιατόριο στο ισόγειο.

Χτίστηκε το 1926 από κάποιον πλούσιο και είναι κόκκινο γιατί φαίνονται τα κόκκινα τούβλα του.

Litsa 13-09-08 09:14

Και εδώ άλλη μια φωτογραφία του κόκκινου σπιτιού

http://img375.imageshack.us/img375/4683/aa5ak9.jpg

Banshee 16-09-08 17:30

Όντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό.

ice_tea 24-01-09 22:50

Καλησπερα παιδιά.

Μιλάμε για το Μέγαρο Λόγγου. Ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1926 και ολοκληρώθηκε το 1928, για λογαριασμό του βιομήχανου Ιωάννη Λόγγου, που καταγόταν απο την Νάουσα. Ο Λόγγος ήταν ιδιοκτήτης μιας τεράστιας και πολύ εξελιγμένης κλωστουφαντουργίας, τα κτίρια της οποίας σήμερα λειτουργούν ώς πολυχώρος τέχνης και εκδηλώσεων.

Κατασκευαστής ήταν η "Ανωνυμος Οικοδομική Εταιρία Νέων Χωρών", που παραδόξως, χρεωκόπησε λίγο μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του κτιρίου, και συγκεκριμένα το 1931. Η βιομηχανική μονάδα του Λόγγου στην Νάουσα καταστράφηκε απο πυρκαγιά, επίσης λίγα χρονια μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του κτιρίου.

Το αρχικό σχέδιο προέβλεπε ισόγειο και δύο ορόφους, αλλά κατά την διάρκεια της κατασκευής αποφασίστηκε απο τον ιδιοκτήτη η προσθήκη και τρίτου ορόφου, και τα σχέδια τροποποιήθηκαν δίνοντας στο κτίριο την σημερινή του μορφή. Διαθέτει τρία καταστήματα στο ισόγειο (Την Μπυραρία "Κουρδιστό Γουρούνι", το κατάστημα με τα ρούχα, και το μικροσκοπικό μαγαζάκι επι της Ερμού), 2 διαμερίσματα στον πρώτο όροφο, 2 στον δεύτερο, και ένα οροφοδιαμέρισμα στον τρίτο, που είναι και το πιό εντυπωσιακό, με ένα τεράστιο σαλόνι με τζάκι (πάνω απο το Κουρδιστό Γουρούνι).

Είναι το μοναδικό δείγμα αρχιτεκτονικής με αυτή την μορφή σε ολόκληρη την Θεσσαλονίκη, για να μην πώ την Ελλάδα. Όντως, η προσωνυμία "Κόκκινο Σπίτι" οφείλεται στην όψη που του δίνουν τα κόκκινα τουβλάκια και τα κεραμικά διακοσμητικά σε ολόκληρη την εξωτερική του επιφάνεια. Όντως, ιδιοκτήτρια ολόκληρου του κτιρίου είναι μια απροσδιορίστου ηλικίας ηλικιωμένη γυναίκα, που μπορεί να χαρακτηριστεί επιεικώς εκκεντρική, και που μέχρι πρίν απο τρία χρόνια μάλλον κατοικούσε στο οροφοδιαμέρισμα του τρίτου ορόφου, όσο και άν αυτό σας ακούγεται περίεργο.

Πρίν 2 χρόνια, πασαλείφτηκαν (δεν μου κάθεται καλά να πώ ανακαινίστηκαν) μερικά σημεία της όψης του με τσιμέντο, και αυτό γιατί κρίθηκαν επικίνδυνα. Αν περάσετε μέρα και το παρατηρήσετε, θα δείτε καθαρά τα πασαλείματα του τσιμέντου σε διάφορα σημεία. Απο όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, έχει να κατοικηθεί (εκτός απο την ιδιοκτήτρια) πάνω απο 20 χρόνια. Το γιατί, δεν το ξέρω. Ξέρω μόνο οτι όσες φορές και άν προσπάθησα να έρθω σε επαφή με την ιδιοκτήτρια, η απάντηση ήταν ένα μυστήριο, ξερό και αγενές "ΟΧΙ". Καί απο τον Κουρδιστό Γούρουνο, και απο το μαγαζί με τα ρούχα, και απο το μικρό μαγαζάκι επι της Ερμού, και απο τον υπεύθυνο μάστορα την περίοδο του πασαλείματος, του οποίου θυμάμαι ακόμα τα λόγια:
"Έχω ρητές εντολές απο τον δικηγόρο της ιδιοκτήτριας να μήν αφήσω κανέναν, και για κανένα λόγο να μπεί μέσα στο κτίριο".

Δηλαδή, ο άνθρωπος είχε λάβει προκαταβολικά οδηγίες, στην περίπτωση που κάποιος τον ρωτούσε, να απαντήσει αρνητικά. Τι σας λέει αυτό;

Έχω ακούσε απο απροσδιόριστες πηγές, χωρις να έχω κάτι χειροπιαστό και συγκεκριμένο, πως το κτίριο αυτό σχετίζεται με πρόσγειους. Οι πρόσγειοι απο ότι έχω καταλάβει είναι κάτι σαν ψυχικά βαμπίρ, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

Εχω πάντα αυτή την περίεργη αίσθηση όταν το κοιτάζω, που την είχα μόνοα για ένα κτίριο ακόμη στο παρελθόν. Εκεί δικαιώθηκα. Εδώ ακόμα το παλεύω. Απο περίεργα γεγονότα, εκτός απο την υπερβολικά περίεργη συμπεριφορά των εμπλεκομένων,ξέρω μόνο για την χρεωκοπία της κατασκευάστριας εταιρίας, που μπορεί να είναι και σύμπτωση, την πυρκαγιά στο εργοστάσιο στην Νάουσα, που μπορεί επίσης να είναι σύμπτωση, το οτι σε ένα απο τα διαμερίσματα αυτοκτόνησε ο παιδίατρός Παναγιώτης Αλτσιτζόγλου το 1964, το οτι ένα αλλο διαμέρισμα ήταν επιταγμένο απο εναν Γερμανό Αξιωματικό κατα την διάρκεια της κατοχής, και το οτι έχω στην κατοχή μου 6 φωτογραφίες που τράβηξα τυχαία, που απεικονίζουν κάτι πάρα, μα πάρα πολύ περίεργο σε ένα απο τα παράθυρα του πυργίσκου του, ένα σούρουπο πρίν απο μερικά χρόνια.

akis 29-01-09 21:39

Το σπιτι αυτο ειναι στοιχειωμενο..η να το πω αλλιως διαθετει ενα φαντασμα...

Προκειται για καποιον της οικογενειας....ανδρα ηλικιας περιπου 40 με 50 ετων και το οποιο οταν ζουσε ηταν ψυχικα διαταραγμενο.....

Αυτα ..δεν ειμαι απο την πολη ...αλλα καθε φορα που τυχαινει και περναμε ....εχουμε την αισθηση και οχι μονο πως καποιος σε κοιταζει απο τα αριστερα παραθυρα του 3 οροφου....

Το σπιτι ειναι ομως πραγματικα πανεμορφο....

ice_tea 01-02-09 22:35

Χμμμ...
Της οικογενειας Λόγγου εννοείς?


Για δώσε καμια παραπάνω πληροφορία....

akis 03-02-09 16:44

Μαλλον ......δεν ξερω κατι απο την ιστορια του σπιτιου....

Αυτα που ειδαμε αυτα εγραψα.....

evlia 17-12-09 16:57

ΚΟΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ
 
Καλησπέρα σας!Νομίζω οτι κατα την δεκαετία του 60 ο τελευταίος όροφος,πρέπει να ήταν κάφε-αναψηκτίριο,το είχαν δείξει στην τηλεόραση δεν θυμάμαι πολύ καλά η σε ελληνική ταινία η σε κάποιου τύπου ντοκυμαντέρ για την Θεσσαλονίκη.

Syntagmatarxhs 18-12-09 14:49

ice tea τις φωτο δεν τις εχεις?

Grigorios o Ellhn 28-12-09 19:20

----
 
Το ξέρω ότι αυτό βάσει νόμου συνιστά διάρρηξη, αλλά πολύ θα ήθελα να βρώ έναν τρόπο να μπώ μέσα....

ice_tea 19-01-10 00:29

Τις έχω τις φωτογραφίες, απλά δεν τις πόσταρα επειδή το θέμα νέκρωσε. Αν θελετε ομως ευχαρίστως να τις ανεβάσω.

Trithemius 19-01-10 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ice_tea (Μήνυμα 77982)
Τις έχω τις φωτογραφίες, απλά δεν τις πόσταρα επειδή το θέμα νέκρωσε. Αν θελετε ομως ευχαρίστως να τις ανεβάσω.

Οποιοδήποτε θέμα δεν έχει κλειδωθεί, είναι ενεργό, οπότε μπορείς να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σου :)

dimtal 09-03-10 01:20

Μια τέτοια ιστορια όπως αυτή που περιέγραψες ice tea θα πρέπει να συνοδεύετε με καποιες φωτογραφίες μιας και η φαντασία πολλών απο εδώ μεσα πήγε μακρια! Εαν εχεις χρόνο ανέβασε της φώτο να δούμε τι ειναι αυτό που σου τράβηξε την προσοχή!

Hunter 15-05-10 19:33

Φωτογραφίες?
 
Καλησπέρα

Καθώς πηγα πρόσφατα στη θεσσαλονίκη το συγκεκριμένο σπίτι μου κέντρισε το ενδιαφέρον,καθώς είναι τόσο όμορφο και μυστηριώδες...
Ο τρίτος όροφος δεν φαίνεται να κατοικείται σήμερα,αλλα έχει ακολουθήσει τη μοίρα του κτιρίου με σπασμένα παραθυρόφυλλα και τζάμια..
Παρ'όλα αυτά είμαι πολύ περίεργος να δω αυτές τις φωτογραφίες του φίλου ice tea καθώς και μία επεξήγηση για τους "προσγείους"

DerKommissar 05-03-12 15:16

Συμφωνα με μαρτυρια του πατερα μου, το σπιτι αυτο ανηκε στον παππου μου (οχι δεν λεγονταν Λογγος). Ομως με καποιο δόλιο τρόπο, το έχασε από τα αδέρφια του. Έμεινε φτωχός και τελικά γύρισε τραυματισμένος από τον πόλεμο το 1941 και τελικά πέθανε άρρωστος λίγο καιρό αργότερα σε ηλικία 45 ετών....Θέλω κάποια στιγμή να ψάξω να βρω ότι στοιχείο μπορεί να βρεθεί...

Cathy 25-09-12 23:50

Και εγω θα ήθελα πάρα πολύ να δω τις φωτο του ice tea, κάποια στιγμή θα το εκτιμούσαμε να τις ανεβάσεις.

Litsa 20-11-18 23:10

Μυστηριώδης θάνατος εργάτη που εργαζόταν σε ανακαίνιση στο κόκκινο σπίτι ,έπεσε στο κενο, τυχαίο ;

valhalla 20-11-18 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 135312)
Μυστηριώδης θάνατος εργάτη που εργαζόταν σε ανακαίνιση στο κόκκινο σπίτι ,έπεσε στο κενο, τυχαίο ;

Εργατικό ατύχημα ακούγεται, άσχημο συμβάν, αλλά όχι απαραίτητα μεταφυσικό.

Έχεις κανά λινκ με λεπτομέρειες;

ilias1990 21-11-18 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 135317)
Εργατικό ατύχημα ακούγεται, άσχημο συμβάν, αλλά όχι απαραίτητα μεταφυσικό.

Έχεις κανά λινκ με λεπτομέρειες;

http://www.alterthess.gr/content/erg...gatis-meta-apo

valhalla 21-11-18 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 (Μήνυμα 135325)

Ιδιοκτήτης ο Ιβάν Σαββίδης... μάλιστα.

Johnkokk 21-11-18 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 135326)
Ιδιοκτήτης ο Ιβάν Σαββίδης... μάλιστα.

Δεν είναι αρκετά σαφές στο άρθρο, αν του ανήκει το κτίσμα ή η κατασκευαστική(νομίζω ότι το δεύτερο ισχύει μάλλον)

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι μάλλον ατύχημα ήταν,παρά το ότι δεν πολυσυμπαθώ τον έλληνα Τζο Ντάλτον, τόσα χρόνια στη Ρωσία,άμα ήταν να κάνει καμιά κομπίνα νύχτα θα την έκανε και ούτε τρίχα του νεκρού δεν θα έβρισκαν :D

ilias1990 21-11-18 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 135335)
Δεν είναι αρκετά σαφές στο άρθρο, αν του ανήκει το κτίσμα ή η κατασκευαστική(νομίζω ότι το δεύτερο ισχύει μάλλον)

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι μάλλον ατύχημα ήταν,παρά το ότι δεν πολυσυμπαθώ τον έλληνα Τζο Ντάλτον, τόσα χρόνια στη Ρωσία,άμα ήταν να κάνει καμιά κομπίνα νύχτα θα την έκανε και ούτε τρίχα του νεκρού δεν θα έβρισκαν :D

https://www.typosthes.gr/oikonomia/1...ino-spiti-foto

valhalla 22-11-18 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 (Μήνυμα 135336)

Ενδιαφέρον.

Δεν τον έχω τόσο ηλίθιο τον Σαββίδη να πέταξε 4 μύρια €€€ στον κουβά... ή μήπως όχι;

Johnkokk 22-11-18 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 135337)
Ενδιαφέρον.

Δεν τον έχω τόσο ηλίθιο τον Σαββίδη να πέταξε 4 μύρια €€€ στον κουβά... ή μήπως όχι;

Ποτέ δεν ξέρεις,εδώ έδωσε κάνα πενηντάρι να σώσει τον παοκ, μάλλον του αρεσει να πετάει στον κουβά τα λεφτά :D

Πλάκα πλάκα, έχει γίνει λίγο κράτος στη θεσσαλονίκη ,έχει μεγάλη δύναμη, δικτυώνεται παντού οικονομικά στη θεσ/νικη(γενικά μακεδονία) και έχει πάρει και μεγάλο όχλο με το μέρος του ως πρόεδρος του πάοκ(κανένας πρόεδρος δεν βγάζει χρήματα από οποιαδήποτε ελληνική ομάδα στο ποδόσφαιρο,καμία ομάδα δεν έχει κέρδος). Δεν ξέρω αν σε κάποιους μπορεί να φανώ ως οπαδικά σκεπτόμενος, αλλά αν ήμουν στην ελληνική κυβέρνηση θα είχα τα μάτια μου δεκατέσσερα αν εμφανιζόταν από το πουθενά κάποιος άγνωστος και άρχιζε να σκορπά αριστερά και δεξιά τα εκατομμύριά του(φυσικά Ελλάδα ήμαστε, ο μόνοςς τρόπος να δραστηριοποιηθεί ο οποιοσδήποτε πολιτικός θα αφορούσε το προσωπικό οικονομικο του κέρδος...).

Μακάρι να είναι απλά ένας πετυχημένος επιχειρηματίας, γιατί ταϊζει πολύ κόσμο στη βόρεια Ελλάδα με τις επενδυσεις του.

Grigorios o Ellhn 22-11-18 00:47

----
 
Είναι αυτό που λέμε "αν δε στοιχειώσετε άνθρωπο, γιοφύρι δε στεριώνει...", πόσο μάλλον 3όροφο σχεδόν 100 χρονών με οπωσδήποτε πολλά κατασκευαστικά θεματάκια λόγω παλαιότητας. Τι νομίζατε, θα έρθει ένα συνεργείο και θα το κάνει σπίτι απ'την αρχή? Και θα πάνε περίπατο οι θρύλοι για την κατάρα, τους βρυκόλακες και δε ξέρω και εγώ τι άλλο? Οχι κύριοι, δε θα ξεμπερδέψουμε μ'αυτά τόσο εύκολα.

Johnkokk 22-11-18 01:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn (Μήνυμα 135339)
Είναι αυτό που λέμε "αν δε στοιχειώσετε άνθρωπο, γιοφύρι δε στεριώνει...", πόσο μάλλον 3όροφο σχεδόν 100 χρονών με οπωσδήποτε πολλά κατασκευαστικά θεματάκια λόγω παλαιότητας. Τι νομίζατε, θα έρθει ένα συνεργείο και θα το κάνει σπίτι απ'την αρχή? Και θα πάνε περίπατο οι θρύλοι για την κατάρα, τους βρυκόλακες και δε ξέρω και εγώ τι άλλο? Οχι κύριοι, δε θα ξεμπερδέψουμε μ'αυτά τόσο εύκολα.

Νομίζω ότι ο θάνατος του 65χρονου μάλλον ατύχημα ήταν, αν και οι περισσότεροι μάστορες είναι σοβαροί στη δουλειά τους, είναι σύνηθες φαινόμενο στην ελλάδα, η εμπειρία χρόνων στη δουλειά να κάνει κάποιους σχετικά ανώριμους στο θέμα της ασφάλειας, επιπόλαιους, <<ξέρουν>> τι κάνουν, με αποτέλεσμα πάνω στη βιασύνη να αγνοούν τους κινδύνους του επαγγέλματος και τους κανόνες που διασφαλίζουν την ασφάλειά τους, κρίμα πάντως για τον άνθρωπο και τους δικούς του,για να δούλευε οικοδομή σε αυτή την ηλικία σίγουρα χρειαζόταν λεφτά

AVATARGR-1 23-11-18 14:32

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πιστεύω ο φίλος Johnkokk έθεσε σωστά το θέμα στην πραγματική του διάσταση.

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια η ασφάλεια των εργαζομένων πάει περίπατο
όπως με πολλά απο τα δικαιώματά τους.....


Πιστεύω πως το ατύχημα (εργατικό ατύχημα) δεν περιέχει κάτι το μεταφυσικό...
Ένας 65 ετών εργάζεται (ανάγκη γάρ) και έπεσε πιστεύω ήταν εργατικό ατύχημα
με υπαιτιότητα του εργολάβου....

ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΟΛΑ ΤΟ ΚΈΡΔΟΣ.....

Ευχαριστώ.

Robespierre 23-11-18 15:25

https://tvxs.gr/news/ellada/ayksisi-...ada-tis-krisis


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.