Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

Trithemius 03-04-10 03:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cain (Μήνυμα 79632)
Καταρχιν ο χριστιανισμος φταιει για τη παρακμη της Ελλαδας. Δεν βλεπω ομως λογω να ακολουθω μια διδασκαλια που διδασκει την υποκρισια.

Έχω την αίσθηση ότι είσαι κάπως υπερβολικός στις απόψεις σου, κάτι που επιβαρύνεται από το ότι είσαι και απόλυτος. Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράζεις μία άποψη αλλά μην ξεχνάς πως τίποτα στον κόσμο δεν μπορεί να είναι μονοσήμαντα καλό ή κακό...

the_black_planet 03-04-10 13:21

Προσωπική μου άποψη ότι η Ελλάδα είχε παρακμάσει πολύ πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού.Και γενικά όλα τα πράγματα έχουν ακμή και παρακμή και μιλάμε για χιλιάδες χρόνια ιστορίας,τίποτα δεν είναι αθάνατο και ό,τι πιθανόν είναι,αλλάζει συνεχώς μορφές για να επιβιώσει.Αλλά η Κλασσική εποχή της Ελλάδας(που είχε φοβερά επιτεύγματα αλλά και πολλά στραβά,ας μην τα ωραιοποιούμε όλα) είχε τελειώσει προ πολλού,ενώ αν μιλάς για παγανισμό...αυτός είχε ήδη πεθάνει πολύ πριν την κλασσική εποχή και δεν έμελε να ξαναγεννηθεί ποτέ.

Ermhs 03-04-10 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cain (Μήνυμα 79632)
Καταρχιν ο χριστιανισμος φταιει για τη παρακμη της Ελλαδας. Δεν βλεπω ομως λογω να ακολουθω μια διδασκαλια που διδασκει την υποκρισια.

Δεν νομίζω άλλωστε αυτή η διδασκαλία όπως λες να μας ωθεί στην φόρο απαλλαγή, την πολιτεία (300) φαγάνες, το επί πτωμάτων που κακά τα ψέματα οι γονείς μας είναι αυτή η γενιά που ωθεί σε αυτή την κατεύθυνση..
Πολλοί πόλεμοι βλέπεις με αποτέλεσμα υπερβολική καχυποψία και διχόνοια.. ρουφιανια και όλα τα άλλα μαζί στον ύψιστο βαθμό. (πακέτο δώρο).
Μάλλον για αυτό μιλάς εσύ.
Όμως επιμένω ότι και αυτή η διδασκαλία είναι προσαρμοσμένη σύμφωνα με της παραπάνω βλέψεις.. Σε πολλά σημεία δεν μου θυμίζει κάτι το θεϊκό.. όμως δεν φταίει το θειο σε αυτό.

Να έχετε μια όμορφη ανάσταση σε 30 λεπτά! Ετοιμάζομαι και εγώ.

the_black_planet 04-04-10 20:05

Καλή επ-ανάσταση σε όλους!Φίλε μου Ερμή προσωπικά πιστεύω ότι ο Κάιν εννοεί την παρακμή της αρχαίας Ελλάδας γιατί ο Χριστιανισμός έχει υϊοθετηθεί από τους Έλληνες εδώ και 2000 χρόνια,ενώ τα φαινόμενα που αναφέρεις έχουν δημιουργηθεί την τελευταία 20ετία.

balthazar 04-04-10 21:49

Λοιπον πιστευω πως ο χριστος δεν ηταν τιποτε αλλο απο εναν επαναστατη της εποχης του.Οι μουφες περι θεου ειναι αναποδικτες.Αν οντος εγιναν αυτα που λενε εγω θα τα απεδιδα ως αποτελεσμα της τρομερης του θελησης και της πνευματικης του ενεργειας.Ο Χριστος περα απο την καλοσινη διδαξε και την δυναμη του ανθρωπου.Ο Θεος απλα ειναι το αντικιμενο για την συγκεντροση και την εφαρμογη της δυναμης

Cain 05-04-10 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από balthazar (Μήνυμα 79654)
Λοιπον πιστευω πως ο χριστος δεν ηταν τιποτε αλλο απο εναν επαναστατη της εποχης του.Οι μουφες περι θεου ειναι αναποδικτες.Αν οντος εγιναν αυτα που λενε εγω θα τα απεδιδα ως αποτελεσμα της τρομερης του θελησης και της πνευματικης του ενεργειας.Ο Χριστος περα απο την καλοσινη διδαξε και την δυναμη του ανθρωπου.Ο Θεος απλα ειναι το αντικιμενο για την συγκεντροση και την εφαρμογη της δυναμης

Καλο. Δεν μπορεσα να μη γελασω σε αυτο. Ο χριστος διδασκει αδυναμια και οχι δυναμη και ειναι ο θεος των αδυναμων και οχι των δυνατων. Αλλος ειναι ο Θεος των δυνατων - που ειμαστε και σιγουροι οτι υπαρχει.

Trithemius 05-04-10 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cain (Μήνυμα 79660)
Καλο. Δεν μπορεσα να μη γελασω σε αυτο. Ο χριστος διδασκει αδυναμια και οχι δυναμη και ειναι ο θεος των αδυναμων και οχι των δυνατων. Αλλος ειναι ο Θεος των δυνατων - που ειμαστε και σιγουροι οτι υπαρχει.

Μάλλον χρειάζεται να γίνεις πιο αναλυτικός...

balthazar 05-04-10 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cain (Μήνυμα 79660)
Καλο. Δεν μπορεσα να μη γελασω σε αυτο. Ο χριστος διδασκει αδυναμια και οχι δυναμη και ειναι ο θεος των αδυναμων και οχι των δυνατων. Αλλος ειναι ο Θεος των δυνατων - που ειμαστε και σιγουροι οτι υπαρχει.

και για πες μου ποιος ειναι ο θεος των δυνατων που εισαι και σιγουρος οτι υπαρχει????? εχω ορεξη να ακουσω αλλο ενα παραμυθακι για την δυναμη που μας προστατευει....

Συνοδινός 05-04-10 18:25

Παράθεση:

Cain:Ο χριστος διδασκει αδυναμια, ειναι ο θεος των αδυναμων και οχι των δυνατων
Θα συμφωνήσω μαζί σου...
Η χριστιανική διδασκαλία υμνεί τους φτωχούς, τους κακομοίρηδες και τους αγράμματους. Πράγμα πολύ κακό για τον άνθρωπο και για την πρόοδό του, καθώς τον κάνει να νιώθει υπερήφανος για την μιζέρια του.
Για να συναντήσει κανείς τον φανταστικό θεό των χριστιανών, αρκεί μόνο να πιστεύει τυφλά σ΄αυτόν. Δεν χρειάζεται κανένα άλλο προσόν. Επίσης κακό.
Όσο πιο πολύ επιρροή έχουν αυτού του είδους οι θρησκείες σε έναν λαό, τόσο πιο πολύ φρενάρουν την πρόοδό του και την εξέλιξή του.
Παράθεση:

και για πες μου ποιος ειναι ο θεος των δυνατων...
Θα μου επιτρέψεις...
Οι Θεοί του αρχαίου Ελληνικού κόσμου, αποτελούν καλό παράδειγμα...
Ήταν οι Θεοί των ηρώων, των έξυπνων και των δυνατών. Για να συναντήσουν αυτούς, τους φανταστικούς βεβαίως Θεούς οι αρχαίοι, θα έπρεπε να είναι έξυπνοι, δυνατοί, σπουδαίοι, ικανοί...
Γεγονός που απέφερε τον θαυμαστό ελληνικό πολιτισμό.
Δεν εννοώ βέβαια ότι πρέπει να επαναφέρουμε τους αρχαίους Θεούς, άλλες εποχές οι σημερινές, αλλά να μην αφήνουμε κανέναν να τους αφορίζει.



Trithemius 05-04-10 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από balthazar (Μήνυμα 79662)
και για πες μου ποιος ειναι ο θεος των δυνατων που εισαι και σιγουρος οτι υπαρχει????? εχω ορεξη να ακουσω αλλο ενα παραμυθακι για την δυναμη που μας προστατευει....

Αγαπητέ φίλε νομίζω πως αυτοαναιρείσαι. Τη σιγουριά που σχεδόν χλευάζεις, την ίδια παρουσιάζεις και για τα δικά σου πιστεύω. Μην είσαι τόσο απόλυτος για τίποτα. Οτιδήποτε ξεκινά με σιγουριά, καταλήγει σε αμφιβολία... Πάντα ερευνούμε όσο αντέχοει το μυαλό μας.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79664)
Θα συμφωνήσω μαζί σου...
Η χριστιανική διδασκαλία υμνεί τους φτωχούς, τους κακομοίρηδες και τους αγράμματους. Πράγμα πολύ κακό για τον άνθρωπο και για την πρόοδό του, καθώς τον κάνει να νιώθει υπερήφανος για την μιζέρια του.
Για να συναντήσει κανείς τον φανταστικό θεό των χριστιανών, αρκεί μόνο να πιστεύει τυφλά σ΄αυτόν. Δεν χρειάζεται κανένα άλλο προσόν. Επίσης κακό.

Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό. Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η όσο γίνεται πληρέστερη γνώση της κάθε οδού, έτσι ώστε να παίρνουμε από αυτή όσα μας είναι χρήσιμα στην εξέλιξή μας και να αφήνουμε τα υπόλοιπα πίσω μας. Επιλεκτική αποδοχή, επιλεκτική απόρριψη...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79664)
Οι Θεοί του αρχαίου Ελληνικού κόσμου, αποτελούν καλό παράδειγμα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός (Μήνυμα 79664)
Ήταν οι Θεοί των ηρώων, των έξυπνων και των δυνατών. Για να συναντήσουν αυτούς, τους φανταστικούς βεβαίως Θεούς οι αρχαίοι, θα έπρεπε να είναι έξυπνοι, δυνατοί, σπουδαίοι, ικανοί...
Γεγονός που απέφερε τον θαυμαστό ελληνικό πολιτισμό.
Δεν εννοώ βέβαια ότι πρέπει να επαναφέρουμε τους αρχαίους Θεούς, άλλες εποχές οι σημερινές, αλλά να μην αφήνουμε κανέναν να τους αφορίζει.

Εγώ πάντως θεωρώ ότι οι Εληνικοί θεοί δεν είναι η αιτία του θαυμαστού πολιτισμού μας αλλά το αντίθετο, ο πολιτισμός μας είναι η αιτία δημιουργίας αυτών των θεών, ως απόρροια-αντανάκλαση του επιπέδου νόησής μας και κατανόησης του κόσμου και των ανθρώπινων συμπεριφορών. Το Ελληνικό πάνθεο είναι περίπτωση ξεχωριστή και απαστράπτουσσα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.