Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιησούς: θεάνθρωπος, θεός , άνθρωπος ή κάτι άλλο? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1230)

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 16-12-07 02:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snoopy
Τον Προμηθέα ή τον Ορφέα δέν τους πίστεψαν ποτέ σάν πραγματικά πρόσωπα, οι αρχαίοι Έλληνες τους είχαν σάν αρχέτυπα κάτι που έλεγαν άλλωστε.
Αντίθετα τον Ιησού εδώ και δύο χιλιετίες δισεκατομμύρια άνθρωποι ... ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΑΙΟ ... τον πίστεψαν σάν ιστορικό πρόσωπο, και είναι πραγματικό βάση και μαρτυριών της εποχής του.
Αντίθετα για τον Προμηθέα που τον τοποθέτησε ο οργίλος Δίας στον Καύκασο βάζοντας τον αετό να του τρώει τις σάρκες του, επειδή τόλμησε να προσφέρει στον άνθρωπο την φωτιά δέν υπάρχει καμιά ένδειξη οτι υπήρξε.


Μήπως φίλε snoopy όλοι αυτοί οι μύθοι βασίζονται σε κάποια πραγματικά γεγονότα; Ποια είναι η αληγορική τους σημασία;Όσον αφορά στον Ορφέα, γνωρίζουμε τα πάντα και για τις διδασκαλίες του. Σε παραπέμπω στα ΟΡΦΙΚΑ του Ι. Πασσά, εκδ. ΗΛΙΟΣ

t.ASSOS 16-12-07 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 50 ος Αγγελος
Ιησούς…Θεός άνθρωπος θεάνθρωπος ή κάτι άλλο???

Εάν πω Θεός θα φανώ χαζός σε μερικούς, εάν πω άνθρωπος θα φανώ ηλίθιος σε κάποιους άλλους, εάν πω θεάνθρωπος ίσως να με πουν βλάκας και εάν πω εξωγηινος θα πουν αυτός είναι τρελός.

Τελικά τι είναι???

Μόνο ο Θεός ξέρει .
Από εμάς θα πάρεις μία απάντηση για το τι νομίζουμε ή τι πιστεύουμε .

Πάντως στις αναφορές , βλέπουμε τον «ερχόμενο» να μας συστήνεται ως ο υιός του ανθρώπου .


.

the_black_planet 16-12-07 20:18

Φίλε σνούπυ αυτό για τον Ορφέα τουλάχιστον δεν ισχύει,μπορώ να σου βρω άπειρες αναφορές από όλες τις περιόδους του αρχαίου Ελληνισμού που θεωρούν τον Ορφέα ιστορικό πρόσωπο,γιο του Αππόλωνα και μεγάλο Θεολόγο των Ελλήνων.

Αλεξης15 17-12-07 11:32

Χριστός
 
Νομίζω πως σε τέτεια θέματα είναι δύσκολες οι αποδείξεις. Αν για παράδειγμα ο Χριστός ήταν θεάνθρωπος δεν μπορώ σίγουρα να το αποδείξω ούτε καν μέσω των θαυμάτων του μιας και μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να μου φέρει αντίστοιχα παραδείγματα από άλλες θρησκείες, είναι καθαρά θέμα πίστης. Σίγουρο είναι πως και αυτή η θρησκεία έπεσε θύμα των ανθρώπων που ηγήθηκαν αυτής, άλλωστε ποιά θρησκεία δεν έχει υπάρξει υπεύθυνη σφαγών στον πλανήτη. Όλα αυτά έχουν τη ρίζα τους σε ανθρώπινα συμφέροντα και δεν ξέρω αν διαφωνεί κανείς αλλά νομίζω πως είναι σίγουρο πως η ολοκληρωτική δημιουργία της πίστης του Χριστιανισμού ναι μεν βασίστηκε στο Χριστό και στα λόγια του ωστόσο διαμορφώθηκε ή και διαστρεβλώθηκε στην πόρεία τόσο από τους εκάστοτε πατέρες της εκκλησίας αλλά και τους εκάστοτε πολιτικούς αρχηγούς. Η ουσία είναι ότι αυτός ο άνθρωπος, Θεός, Θεάνθρωπος όπως θέλετε πείτε τον μίλησε για αγάπη το οποίο μάλλον δεν είναι κακό. Κάποια άλλα που είπε ή ήταν η αιτία για να σχηματιστούν αυτές οι απόψεις όπως η τριαδικότητα του Θεού δεν είναι κάτι πρωτότυπο για κάτι τέτοιο μίλησε πρώτος ο Ερμής ο τρισμέγιστος. Δεν ξέρω αν ο Χριστός ήταν Έλληνας, όμως η φυλή της Μητέρας του ήταν πολύ επηρεασμένη από το ελληνικό στοιχείο της περιοχής που ήταν ομολογουμένως έντονο, επίσης είναι γεγονός πως πολλοί μαθητές του είχαν ελληνικά ονόματα ή τους έδινε Αυτός ελληνικά ονόματα. Αυτά τα αναφέρω όχι για να καταδείξω κάποια ανωτερώτητα του ελληνισμού αλλά για να δείξω ίσως τον τρόπο σκέψης του αν μπορώ να συλλάβω κάποια ελάχιστα σημεία. Επίσης, θέλω να πώ κάτι ακόμα το οποίο μπορεί να μην είναι σωστό και αν ξέρετε κάτι να με διορθώσετε, νομίζω πως ακόμα και οι πρώτοι αιρετικοί της εκκλησίας δεν αμφισβήτησαν την θεϊκή φύση του Χριστού αλλά την ανθρώπινη και αυτοί σίγουρα γνώριζαν πιο πολλά από όσα θα μάθουμε εμείς για αυτόν κάτι το οποίο είναι και λογικό μιας και αυτή ζούσαν εκείνη την εποχή ή πολύ κοντά σε αυτήν.

Aarhous 23-12-07 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karma
Ενδιαφέρον θέμα!

Προσωπικά πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά, γιατί κανείς δε γνωρίζει την πραγματική διάσταση της ιστορίας...

Ο Χριστός είτε ήταν εξωγήινος, είτε όχι, υπήρξε ένας μεγάλος Διδάσκαλος και Μύστης που ήρθε στη γη για να μεταδώσει υψηλές έννοιες, εκπορευόμενες από τη Συμπαντική Αλήθεια και Γνώση, για την εξέλιξη του πλανήτη.

Είναι πράγματι λυπηρό που κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και δημιούργησαν μία θρησκεία - πολιτικό σύστημα για να τον έλεγχο της μάζας, με αποτέλεσμα να χαθεί η πραγματική ουσία της διδασκαλίας Του, όπως και η απόκρυψη σημαντικών πληροφοριών (π.χ. μετενσάρκωση κ.α.).

Αν δεν ήταν εξωγήινος και είχε ενσαρκωθεί σε γήινο σώμα, νομίζω ότι θα πρέπει να είχε "επαφές" με Ουράνιες οντότητες, ενσαρκωμένες ή μη!

Λέγεται, ότι είχε Ελληνική ρίζα, όπως, επίσης, ότι καταγόταν από τους Ουράνιους Ε!



Ο Ιησούς πιθανότατα δεν υπήρχε καν.Ο μύθος του κατασκευάστηκε από τους Ρωμαίους για τη διατήρηση της συνοχής της τεράστιας αυτοκρατορίας τους.Ήταν μια μορφή ελέγχου των λαών της μέσης ανατολής οι οποίοι εξεγείρονταν και δημιουργύσαν προβλήματα στους Ρωμαίους. Έτσι αυτοί ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό. το πρόσωπο του Ιησού είναι παρμένο από αυτό του Ώρου ,αιγυπτιακού θεού που συμβόλιζε το φώς,την αλήθεια, τον ήλιο. Το φωτοστέφανο του Ιησού δε μοιάζει πολύ με τον ήλιο? Γενικά ,για να τελειώσω, η γέννηση από παρθένα , η σταύρωση , η ανάσταση ερμηνεύονται με ουράνια γεγονότα και αστρολογικές παρατηρήσεις..για περισσότερα βλ. Zeitgeist

5οος Αγγελος 24-12-07 11:36

Καλημέρα σε όλους καλή εβδομάδα και καλά Χριστούγεννα με υγεία πάνω από όλα

Δυστυχώς είμαι από του άτυχους της ημέρα που θα πρέπει να έρθω στη δουλειά και να μην κάνω τίποτα απλά να είμαι στο πόστο μου για παν ενδεχόμενο.

Τώρα στα δικά μας…

Λυπάμαι για το ύφος που θα ακολουθήσει αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς…

Έχω σιχαθεί και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω συνεχεία..
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις δήθεν απόψεις κάποιον εδώ μέσα για την θρησκεία.
Συμφωνώ ότι όλοι μας έχουμε τις απορίες και την περιέργεια να μάθουμε κάποια πράγματα για την θρησκεία και το Θεό αλλά όταν ακούω μερικούς «ειδικούς» να μιλάνε οργίζομαι…

Εγώ κύριοι δεν είμαι ειδήμων, δεν είμαι μελετητής κειμένων, δεν είμαι αναλυτής και ούτε μεταφραστής των λόγων και των έργων τους.
Εγώ είμαι ένας από τους λίγους που έχουν την περιέργεια και την ταπεινότητα να μάθουν είμαι ένας από τους λίγους που ακούνε και φιλτράρουν την κάθε πληροφορία είμαι ένας από τους λίγους που δεν έχει την ταμπέλα του ειδικού αναλυτή.

Ακούω συνεχεία δεν υπάρχει θεός δεν υπάρχει θρησκεία μην τα πιστεύετε είναι πλάνη, είναι σχεδία της εκκλησιάς, είναι επινοήσεις των ανθρώπων, όλα είναι βάση ενός μεγάλου σχεδίου. Όλα είναι ψέματα όλα είναι ένα καλοστημένο σχέδιο.Μερικοί λένε ότι ο Χριστός ήταν εξωγηινος άλλοι ότι ήταν της ομάδας Ε άλλοι ότι ήταν ένας απλός άνθρωπος .

Ωραια πια είναι λοιπόν η πραγματικότητα, αφού οι σοφοί και οι μελετητές έχουν βγάλει συμπέρασμα ποια είναι η πραγματική θρησκεία, ποια είναι η θρησκεία που αυτοί λατρεύουν, ποιος είναι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ή οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΘΕΟΙ ας μου πει κάποιος σε εμένα τον αδαή τον αγράμματο.

Το να λεμέ την άποψη μας δεν με νοιάζει το να λεμέ την άποψη μας και ταυτόχρονα να σου κάνω και ρήγμα για να σου συγχύσω τις σκέψεις μου με νευριάζει και με τρελαίνει.

Σιχάθηκα για ακόμη μια φορά τους εκείνους που διαβάσανε 10 100 πράγματα και ξερόυν το συμπάν όλο που ακούσανε και τους μάθανε αλλά 10 100 και τα έχουν κάνει παπαγαλία.

Σιχάθηκα τους έξυπνους που το παίζουν ότι δήθεν λένε την άποψη τους αλλά κατά βάθος προσπαθούν να σου περάσουν το δικό τους μήνυμα.

Σιχάθηκα όλους εκείνους που ισοπεδώνουν μια θρησκεία ενώ δεν έχουν να προσφέρουν κάτι καλύτερο.

Σιχάθηκα να λένε ότι φταίει ο θεός ενώ εμείς φταιμε. Σιχαθηκα όλους εκείνους που έχουν βρει το άλλοθι στα προβλήματα τους ενώ εμείς είμαστε υπεύθυνοι για ότι πάθουμε.
Τον κόσμο εμείς τον φτιάξαμε τις ιδέες εμείς τις καλλιεργήσαμε τους νομούς εμείς τους επινοήσαμε όλα τα κατασκεύασε ο άνθρωπος όπως εκείνος ήθελε να γίνουν και όπως το συνέφεραν.

Ζητάμε εξηγήσεις ενώ έπρεπε να απολογούμαστε..

Φταίμε και τα ρίχνουμε σε άλλους …

Λοιπόν όλοι εσείς οι ειδικοί που έχετε αποφασίσει ότι Θεός δεν υπάρχει ας πεις ένας από σας τι υπάρχει που πιστεύει και τι αποδείξεις έχει ότι υπάρχει.

Είναι το
1. Δωδεκάθεο
2. Βουδισμός
3. Ισλαμισμός
4. Ινδουισμός
5. Ιεχωβάς
6. Χιλιαστής
7. ¶θεος
8. Σατανιστης

Ας μου πει ένας από σας τους παντογνώστες που έχετε λύσει τα προβλήματα σας και καταπιάνεστε ως γνήσιοι απόγονοι του Σωκράτη του Αριστοτέλη και του Πλάκωνα ποια είναι η αληθινή θρησκεία και ο πραγματικός θεός.

Ας βγει κάποιος υπεύθυνα και με αποδείξεις να πει αυτή είναι η αληθινή θρησκεία κύριοι…

Βγαίνουν οι ειδικοί με βιβλία και με συνεντεύξεις και προσπαθούν να παραπλανήσουν τον κόσμο προσπαθούν να τα καταργήσουν και να τα ισοπεδώσουν όλα αλλά δεν έχουν να αντιπροτείνουν τίποτα.

Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.

Πιστεύω εκεί που πιστεύω είμαι φτωχός στο δαυλό και στην γνώση λυπάμαι που δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη να δουν μερικοί ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΓΝΩΣΗ.

Δεν είμαι άξιος Του να τον υπερασπιστώ

Καλές γιορτές όλος ο κόσμος να έχει υγειά και να μας προστατεύει ο Θεός.

Panos_ole 24-12-07 14:40

[/QUOTE]Καλημέρα σε όλους καλή εβδομάδα και καλά Χριστούγεννα με υγεία πάνω από όλα
Καλές γιορτές όλος ο κόσμος να έχει υγειά και να μας προστατεύει ο Θεός.[/QUOTE]

Αγαπητε φιλε ευχομαι και σε σενα και σε ολους και εγω με τη σειρα μου, ο,τι καλυτερο με την ευκαιρια των Χριστουγεννων
Παρατηρω (και μη με κακισεις για αυτο) οτι ξεχιλιζει η αγανακτηση απο μεσα σου. Και θα ελεγα οτι αυτο ερχεται ως φυσικο επακολουθο μετα απο μια σωρεια αντιπαραθεσεων-προσβολων-και οτι αλλο κακο εχει προηγηθει
Για ενα ειμαι σιγουρος. ΚΑΝΕΙΣ δε νομιζω οτι ξεκιναει με κακο σκοπο, με κακο κινητρο, απλα προκυπτει στη συνεχεια η ...διαφορετικοτητα...του καθενος !!!
Το να μπορεσει να προτεινει κανεις μια λυση πανω σε ενα μειζον θεμα οπως αυτο, αν μη τι αλλο δε μπορει να γινει ετσι απλα.
Εγω για παραδειγμα εχω προτεινει την Αγια Γραφη ως λυση και απαντηση σε χιλια μυρια αιτηματα-προβληματα
Ακουσα...οτι δεν ειχα ακουσει απο την κουνια..!!! Αγχωθηκα, στενοχωρηθηκα,
προσβληθηκα, και τελικα καταλαβα, οτι τα αυτονοητα για εμενα, δεν επεται οτι ειναι αυτονοητα για ολους. Ετσι ηρεμησα και ησυχασα. Αυτα που εγω επικαλουμαι "ενεργουνται" στη ζωη μου και ετσι ξερω οτι καλα κανω και τα ακολουθω, αλλα δυστυχως δε μπορω να κανω κατι για να πεισω τους αλλους. Ασε που καποιοι δε θελουν να πειστουν!!!
Οποτε....μη χαλιεσαι...δε λεει....δε σε συμφερει να τρελαινεσαι προσπαθωντας να βρεις ποιος εχει τη λυση ή το δικιο.!!!
Αλλωστε ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα βιωματα,σκεψεις, εντυπωσεις, και ολα αυτα ειναι αποδεκτα. Το θεμα ειναι να μην ξεφευγει κανεις απο τα ορια...κατα τα αλλα ειμαστε ολοι ανθρωποι και κανουμε σφαλματα
Αυτα...ευχομαι σε σενα και σε ολους καλες γιορτες Καλα Χριστουγεννα, και ευτυχισμενο το 2008
Ειρηνη σε ολους

Παναγιωτης

ELPINIKI 24-12-07 22:27

καλε μου 5οος Αγγελος...

ποσο χαρηκα πραγματικα που διαβασα μια απαντηση σαν τη δικη σου...μερες που ειναι...

υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι και φυσικα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστεψει σε οτι θελει και με τον τροπο που θελει...

ξερεις τι γινεται στη περιπτωση του Ιησου ομως? πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να μπορεσεις να δεις πραγματικα τι πρεσβευει το Ονομα Του και το Εργο Του...γιατι ολα τα εχουν "πειραξει"... οι μεγαλοι....

μου εχει συμβει πολλες φορες να διαβασω λογια που και καλα ο Χριστος εχει πει και μεσα μου να λεω "με την καμια δεν παιζει να εχει πει κατι τετοιο Αυτος..." απλα ενα χερακι δικο μας εχει κανει τη ζημια...

Καλα Χριστουγεννα...
Με Υγεια...
ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν χρειαζεται να αναζητω συνεχεια αποδειξεις και ενδειξεις για τον Ιδιο....εμενα μου φτανει που ηρθε στη γη και ειπε δυο πραγματακια...απο εκει και περα και οικογενεια να ειχε (οπως ακουγεται απο ιστορικα κειμενα) εμενα δεν θα αλλαζε η πιστη μου προς το προσωπο Του...δεν θα τον αγαπουσα λιγοτερο. :p

τελος για εμενα δεν υπαρχει λογος να εκνευριζομαι για αυτα που ακουγονται και γραφονται για Αυτον...αλλωστε ο Ιδιος δεν τα ειχε προφητευσει χροοονια πιο πριν? ;) :rolleyes:

Καλα Χριστουγεννα να εχουμε... :)

Ποσειδώνιος 25-12-07 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 5οος Αγγελος
Σας βαρέθηκα σας σιχάθηκα κουραστικά να ακούω τα ιδία και τα ιδία είναι η τελευταία φορά που μιλάω για θρησκεία.

Η Νέα εποχή - η εποχή του Υδροχόου – έχει υποσχεθεί αναθεώρηση κάθε γνώσης και φυσικά θρησκευτικής. Δυστυχώς αυτό πολλοί το έχουν δει σαν κατάργηση.

Είναι αυτοί που δεν πιστεύουν σε κάτι ανώτερο από τον εαυτό τους. Απλώς κρίμα γιατί έτσι έχουν και την μικρότερη δυναμική για εξέλιξη. Τη μικρότερη δυναμική για κάτι ανώτερο που σαν δεν το καταλαβαίνουν, μη όντας ικανοί ακόμα, το δολοφονούν. Εγώ θα έλεγα σε όλους αυτούς να ασχοληθούν λίγο με την τέχνη. Καθώς θα εξελίσσονται θα συνειδητοποιήσουν ότι στην προηγούμενη κατάσταση τους θα ήταν αδύνατο να φανταστούν ότι έχουν τέτοιες δυνατότητες. Και όσο συνεχίζουν θα βλέπουν ότι οι ικανότητες τους δεν έχουν όριο και ξεπερνούν την λογική και την φαντασία. Και αν δεν το κάνουν όμως και μείνουν ίδιοι το ίδιο καλοί και χρήσιμοι θα είναι.

Όμως ο θυμός ¶γγελε από όποια πλευρά και αν προέρχεται δείχνει ατέλεια της πίστης. Ο εκνευρισμός επίσης δείχνει αμφιβολία και έλλειψη κατανόησης. Δεν σου λέω ότι εγώ είμαι βέβαια καλύτερος. Αν κάποιος πραγματικά κατανοούσε θα μπορούσε ίσως να σταματήσει πολλές παρόμοιες συζητήσεις εδώ μέσα.

Τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να μην πιστεύουν πουθενά και να κάνουν τις έρευνές τους προς όποια κατεύθυνση θέλουν. Η εμπειρία της ζωής είναι και ο μόνος σίγουρος τρόπος για να ανακαλύψει κάποιος το Θεό. Καθένας έχει την ώρα του που μπορεί και να μην έρθει. Και λέω έχουν το δικαίωμα να μην πιστεύουν πουθενά διότι τα θρησκευτικά ξέρετε στο σχολείο είναι το δυσκολότερο μάθημα, πρώτα από όλα για αυτόν που το διδάσκει, για αυτό και τα παιδιά μπερδεύονται. Κανείς δεν μας πιστοποιεί ότι ο θεολόγος του Σχολείου ή ο δάσκαλος του δημοτικού έχουν συλλάβει έννοιες που ούτε οι μαθητές του Χριστού έκαναν πράξη. Για να μην μιλήσουμε για κάτι χοντράδες του τύπου «αν αυνανίζεστε θα πάτε στην κόλαση» (είναι τέλος πάντων μέγα αμάρτημα) που ακούγεται ακόμα στα σχολεία από θεολόγους με ράσα ή όχι και οδηγεί τελικά στη διαστροφή τα παιδιά.

Πριν κατηγορήσετε τους άθεους δικαιολογήστε τους ως μπερδεμένους και ίσως αυτό έχει το ρόλο του να υπάρχει. Από την μια δοκιμάζεται η πίστη (και αυτό είναι καλό γιατί έτσι μπορεί και να δυναμώσει) των υπολοίπων και επίσης αναγκάζονται να προβούν σε μια πιο βαθιά μελέτη του Χριστού που θα τους βοηθήσει στην καλύτερη αποδοχή του τελικά. Τι πως δηλώνει κάποιος Χριστιανός τι πως δηλώνει άθεος.

Χριστούγεννα σήμερα σκεφτείτε όλοι ότι ακούμε στην εκκλησία «Χριστός γεννάται» (Χριστός γεννιέται) και όχι «Χριστός εγεννήθει» (γεννήθηκε). Ο Χριστός είναι ο πνευματικός Ήλιος που κάθε χρόνο γεννάται φέρνοντας την θύμηση για αγάπη αδελφοσύνη και ένωση όλων των ανθρώπων. Κάποτε θα τα καταφέρουμε γιατί είναι στη μοίρα μας και στο σχέδιο του ¶υλου Δημιουργού των πάντων κάποτε όλοι οι άνθρωποι να γίνουν μια οικογένεια και ένας οργανισμός.*




* Αυτό βέβαια το «να λειτουργούν δηλαδή όλοι οι άνθρωποι σαν ένας οργανισμός» το έχει πει και ο Δαρβίνος (βλέποντας το από καθαρά επιστημονική οπτική)… σαν επόμενο εξελικτικό βήμα του ανθρώπου.

snoopy 25-12-07 17:41

the Black Planet:
Φίλε σνούπυ αυτό για τον Ορφέα τουλάχιστον δεν ισχύει,μπορώ να σου βρω άπειρες αναφορές από όλες τις περιόδους του αρχαίου Ελληνισμού που θεωρούν τον Ορφέα ιστορικό πρόσωπο,γιο του Αππόλωνα και μεγάλο Θεολόγο των Ελλήνων.

Ιστορικό πρόσωπο και γιός του Απόλλωνα φαίνεται λίγο δύσκολο να το δεχτώ :D
Για γιό του μυθικού βασιλιά της Θράκης Οίαγρου ίσως.
Για τον Ορφέα πρώτος μίλησε ο Πίνδαρος τον 6ο αιώνα π.χ. πιθανότερα αντιπροσωπεύει προιστορικές Ελληνικές λατρείες στην Θράκη.

Ο φίλος 50ος ¶γγελος τα είπε όλα δέν έχω να συμπληρώσω τίποτε άλλο εγώ στα σωστά λόγια που έγραψε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.