Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #219  
Παλιά 29-07-06, 19:33
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εκείνο που δεν μπορώ με τίποτα, όμως, είναι από τη μια πλευρά να κόπτονται οι ορθόδοξοι πως γίνεται μόνο σε αυτούς εξαιτίας της ορθής τους πίστης (προφανώς το ίδιο θα μπορούσαν να ισχυριστούν και οι καθολικοί για τα στίγματα
Αγαπητέ Μιχάλη,θα μπορούσες να μας αναφέρεις τι είναι τα στίγματα και σε ποιους εμφανίστηκαν;Επίσης,γιατί είναι δείγμα ορθής δόξας(=πίστεως και λατρείας);Διότι έχω υπ'όψιν μου περίπου το τι είναι και θεωρώ λανθασμένη αυτή σου την άποψι...

-Θα ήθελα να επισημάνω επίσης πως όσοι προσπαθείτε να το εξηγήσετε μέσω φωσφόρου,θα πρέπει να γνωρίζετε πως τα κεριά που ανάβουν είναι των απλών ανθρώπων και όχι μόνο του Πατριάρχου Ιεροσολύμων,αν και ο τελευταίος διαβάζουμε πως ελέγχεται πολύ προσεκτικά από τους Αρμένιους-Λατίνους(αιρετικούς,θα λέγαμε εμείς οι ορθόδοξοι)πριν μπει εντός του Παναγίου Τάφου...Νομίζω,πάντως,πως αν επιθυμούμε να λεγόμαστε σοβαροί άνθρωποι,πρέπει να ψάξουμε το θέμα και μόνοι μας,ίσως και μέσω των βιβλίων που προτάθηκαν από όλους όσοι συμμετέχουμε στην συζήτησι...Ακόμη,η εκδρομή είναι μία πολύ καλή ιδέα...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 29-07-06 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση