Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #394  
Παλιά 05-04-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω....

Πως κάποιος που ΔΕΝ πιστεύει στην αγία γραφή κάθετε και την κράζει με βάση αυτά που λέει μέσα?
Ή πιστεύεις αυτά που λέει και την σχολιάζεις θετικά ή δεν την πιστεύεις και δεν την σχολιάζεις καθόλου.

Αν δεν πιστεύει κάποιος αυτά που λέει μέσα είναι κουτό να την σχολιάζει με βάση αυτά που λέει μέσα. Ποιο είναι το επιχείρημα? Η λογική?
Οι πιστοί πιστεύουν, οι άπιστοι πιστεύουν κάτι άλλο...

Μου θυμίζει και λίγο τους δηλωμένους χριστιανούς ορθόδοξους που πιστεύουν αλλά με δικό τους τρόπο... Όπου αυτόματα τους κάνει αιρετικούς... Η θρησκεία είναι απόλυτη. Ή πας κατά λέξη ή αλλιώς είσαι αιρετικός.

Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω με όσο πιο απλά λόγια αυτό είναι δυνατόν.

Ο μοναδικός τρόπος για να πιστέψεις στην αξία ενός πράγματος είναι να το εξετάσεις προσεκτικά
και βάση των πληροφοριών που σου δίνει να κάνεις τις απαραίτητες συγκρίσεις και συνειρμούς.

Άλλος τρόπος δεν νομίζω να υπάρχει.

Παράδειγμα:
Μια επιστημονική έρευνα οδηγεί στην ανακάλυψη ενός νέου φαρμάκου. Οι επιστήμονες αυτοί ισχυρίζονται
πως με το φάρμακο αυτό οι τυφλοί και κουφοί θα βρουν αυτό που τους λείπει.
Ο μοναδικός τρόπος για να επαληθεύσουμε την αξία του φαρμάκου είναι να διαβάσουμε πολύ προσεκτικά
τα δεδομένα της έρευνας και να κάνουμε πολλές δοκιμές σε πάσχοντες.
Θα ήταν αδιανόητο να έλεγε κάποιος επιστήμονας ότι
«εγώ δεν πιστεύω αυτήν την έρευνα οπότε απλά δεν ασχολούμαι με το τι λένε αυτοί, ΌΜΩΣ το φάρμακο αυτό είναι πολύ επικίνδυνο κακό και άχρηστο»

Ας το πάρουμε τώρα αλλιώς.
Κάποιος διαβάζει την έρευνα και ανακαλύπτει ότι υπάρχουν σοβαρά κενά και παραλείψεις και πολλά συμπερασματικά λάθη.
Βγαίνει λοιπόν δημόσια και καταδικάζει αυτό το φάρμακο δείχνωντας πόλο επιπόλαιη ήταν η έρευνα.

Σκέψου τώρα να βγει ένας από τους υποστηρικτές του φαρμάκου και να ισχυριστεί
«Αφού ΔΕΝ πιστεύεις την έρευνά μας και την θεωρείς αναξιόπιστη, ΤΙ κάθεσαι ρε φίλε και σχολιάζεις και κράζεις με βάση αυτά που γράφει μέσα η έρευνα αυτή; »


Δε ξέρω αν με το παράδειγμα αυτό, γίνεται φανερή η λογική πλάνη που έχεις υποπέσει.

Για τα υπόλοιπα άλλη φορά που θα έχω πιότερο χρόνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 05-04-11 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση