Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #412  
Παλιά 12-04-11, 03:00
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν μίλησα για αντίληψη. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι ακολουθώντας την καθαρή λογική, φτάνουμε σε λογικά συμπεράσματα. Και η λογική λέει, εφόσον ένα πράγμα μπορεί να αλλάζει τους νομους της φύσης κατά το δοκούν, βάση αρχής τότε θα είναι παράδοξο να μιλάμε για αποδείξεις είτε υπέρ είτε κατά του. Από τη στιγμή που για αυτό δεν ισχύει τίποτα πέρα τις παντοδυναμίας του..
Σε αντίθεση με τις βουλες λοιπόν του υποτιθέμενου θεού, οι βουλες της φύσης είναι καθόλα μετρήσιμες, άσχετα αν δεν έχουμε ακόμη καταφέρει να βρούμε τρόπο να τις μετράμε στο σύνολο τους.
Μπορούμε φερειπείν να είμαστε σίγουροι βάση αποδείξεων ότι ενέργεια δε χάνεται αλλα αλλάζει μορφές. Αποδεδειγμένα πράματα. Οποτε ο δεύτερος δε βασίζεται σε κάποιον νομο της τυχαιότητας (οι περισσότεροι τουλάχιστον) αλλα σε αυτό που λέει με αποδείξεις η επιστήμη και η λογική αυτής, ενώ ο πρώτος βασίζεται στην πιστη.

Ο superman είναι κάποιος ο οποιος έχει υπερφυσικές δυνάμεις. Αν κάποιος λοιπόν είναι πεπεισμένος βάση επιλογής να το πιστεύει ότι ο superman υπάρχει, δε του φαίνεται περίεργο που οι νομου της φυσικής δε συγκλίνουν με τα κατορθώματα του.

Εκτος αυτού υπάρχουν επιστήμονες που len ότι η επιστροφή στο χρόνο είναι εφικτή απλά δε βρέθηκε ακόμη τρόπος, άλλοι ότι μπορείς να ταξιδέψεις χιλιάδες έτη φωτός σε δευτερόλεπτα κτλ όταν τα ακούει αυτά ο πιστός σε μια δύναμη που αλλάζει τους νομους της φύσης κατά το δοκούν μάλλον γελάει..

Γενικά ο πιστός δεν έχει έλλειψη λογικής. Πολύ απλά η λογική του έχει άλλη βάση. Ότι δηλαδή εφόσον εγώ σαν θεός έχω τη δύναμη να αλλάζω τους νομους της φύσης δε μπορεί κανεις να με αποκλείσει ως φανταστικό επειδή οι νομοι που εγώ δημιούργησα αποκλείουν να υπάρχω. Μα κατά τη λογική των πιστών, δε θα ήταν καν θεός αν δεν είχε τη δύναμη να αλλάζει τους νομους της φύσης.. πολύ λογικό μου φαίνεται..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση