Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #174  
Παλιά 06-04-10, 13:14
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

@Βαλτάζαρ:Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου και μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου.Συμφωνώ με την αντίληψη σου περί του νοήματος της διδασκαλίας του Χριστού,πρέπει όμως να παραδεχτούμε φίλε μου ότι το νόημα αυτό σε όλα αυτά τα 2000 χρόνια ιστορίας του Χριστιανισμού ήταν μόνο για τους λίγους,όπως και γενικά κάθε εσωτερική διδασκαλία στην ιστορία.Όμως στην απήχηση του στις ευρείες μάζες ο Χριστιανισμός είχε και θετικά και αρνητικά.Θυμάμαι που διάβαζα στο Las Bas του Ουισμάν,δεν γνωρίζω κατά πόσο αποτελεί επιστημονική άποψη αλλά πιστεύω είναι αρκετά κοντά στην αλήθεια,ότι κατά τον Μεσαίωνα η απόλυτη πίστη που επικρατούσε στους λαούς της Ευρώπης στον Χριστιανισμό και σε όλο το φάσμα των κοινωνικών τάξεων,από τους τεχνίτες και τους αγρότες έως τους αριστοκράτες και τους ίδιους τους βασιλείς είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη τιμιότητα σαν κανόνας.Οι τεχνίτες για παράδειγμα δεν έκαναν κακοτεχνίες,οι έμποροι δεν νόθευαν τα προϊόντα και γενικά δεν κοιτούσαν όλοι την κομπίνα για το μέγιστο κέρδος όπως συμβαίνει σήμερα.Ακόμα και οι βασιλείς έκαναν εγκλήματα πολλές φορές αλλά είχαν πάντα τον φόβο της θεϊκης τιμωρίας.Και όλα αυτά τα εγκλήματα,θα μου πείτε.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι προέρχονταν από τα βάρβαρα ένστικτα των λαών αυτών και δεν είχαν σχέση με τη χριστιανική θρησκεία,που όπως και να το κάνουμε προσαρμόστηκε στις κουλτούρες των Γερμανικών λαών.Από την άλλη έχουμε την Βυζαντινή αυτοκρατορία που είχε ένα πολύ σημαντικό επίπεδο κουλτούρας,ήταν φιλειρηνικό κράτος και,κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο για την εποχή αυτή,απείχε από εγκλήματα πολέμου(με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά όπως πχ Βουλγαροκτόνος).Επίσης κάτι που πρέπει να σημειώσουμε για τον Χριστιανισμό είναι ότι στην ουσία πρόκειται για την πρώτη διεθνιστική θρησκεία,που ξεπέρασε τα σύνορα ενός μόνο έθνους και ένωσε λαούς.Βέβαια και αυτό ακυρώθηκε στην πορεία λόγω των πολλών τοπικών αιρέσεων αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν κάτι πολύ σημαντικό για εκείνη την εποχή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.
Με συγχωρείς φίλε μου,πριν δεν γίνονταν πόλεμοι;;;Μήπως γίνονταν σε μικρότερη κλίμακα ή ήταν λιγότερο άγριοι;Δεν νομίζω...

@Ερμής:Φίλε μου όσον αφορά τον Μωσαϊκό νόμο θα μου επιτρέψεις να έχω την πεποίθηση ότι πρόκειται για μια διδασκαλία που είχε αξία για την συγκεκριμένη εποχή.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δω αλλιώς.Βέβαια κρύβεται κάποιο βαθύτερο νόημα όπως λες και εσύ αρκεί να μην προσκολούμαστε στο γράμμα.Όπως ο Μωάμεθ για παράδειγμα,θεωρούσε θανάσιμη αμαρτία το να φοράς μεταξωτά ρούχα,το νόημα φυσικά αυτής της εντολής ήταν η αντίθεση στην πολυτέλεια και έτσι πρέπει να το πάρουμε και όχι κατά γράμμα.Κατά γράμμα είχε νόημα στην εποχή του.Δυστυχώς κάποιες τέτοιες εμμονές έχουν κρατήσει πίσω ολόκληρους λαούς...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση