Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #235  
Παλιά 01-08-06, 10:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Ἐπαναφέρω τὸ μήνυμά μου ποὺ καταχώρησα στὸ 155 post .

Φίλε μου
Δίχως να πάρω θέση στο θέμα θέλω να καταθέσω αυτά τα λίγα .
Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Εφραίμ ο Αθηναίος είναι μια πολύ σημαντική προσωπικότης του Πατριαρχείου , των Ελλήνων και ειδικά των Ορθοδόξων .Την προσωπικότητά του την σκιαγραφεί ο κ. Πολύβιος Ι. Στράντζαλης στο έργο του Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ ΕΦΡΑΙΜ Β΄ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ η συμβολή του στον Ελληνισμο , στα γράμματα και στα εκκλησιαστικά θεολογικά ζητήματα του ΙΗ ΄ αιώνα . Η εκλογή του στον θρόνο των Ιεροσολύμων γίνεται τον Δεκέμβριο του 1766 και αμέσως φεύγει για Κωνσταντινούπολη και Μολδοβλαχία για διενέργεια <<ζητείας >> εράνου για τα χρέη του Πατριαρχείου. Τα προβλήματα των διεκδικήσεων των Καθολικών κυρίως επί των προσκυνημάτων και ο Ρωσοτουρκικός Πόλεμος τον αναγκάζουν να επιστρέψει στη Κωνσταντινούπολη όπου τον Απρίλιο του 1770 πεθαίνει .
Την άποψη αυτή πουθενά σε δικό του έγγραφο δεν την διατυπώνει .
Την διασώζει ο Νεόφυτος Καυσοκαλυβίτης . Όμως προβάλει εύλογο το ερώτημα πότε μπόρεσε να << πάρει >> το Άγιο Φως αφού απουσίαζε καθ όλη την διάρκεια της Πατριαρχίας του από τα Ιεροσόλυμα ;
Το 1768 τυπώνει το << εγχειρίδιον Χρυσάνθου Πατριάρχου Ιεροσολύμων , περί της κατ εξοχήν υπεροχής της Αγιας Πόλεως Ιερουσαλήμ , και του Αγίου και Ζωοδόχου Τάφου του Κυρίου >> όπου συμπεριλαμβάνει και την Εγκύκλιο του Οικουμενικού Πατριάρχου Παϊσίου -1727 – σχετική με αυτούς που από << ανευλάβειαν και ολιγοπιστίαν …….εμποδίζουσι και αποκόπτουσι με ματαιολόγους φλυαρίας και ψυχρολογίας ή με κανένα άλλον τρόπον σατανικής απάτης τους Χριστιανούς από το να απέρχονται εις προσκύνησιν του Αγίου Τάφου ….>>. Αν είχε κάποια θέση γιαυτό το θέμα δεν θα έγραφε κάτι σχετικό ; Έχει ασχοληθεί με πολλά θέματα .
Εσείς από πού πήρατε την πληροφορία ότι τον καθήρεσαν ;
Απάντηση με παράθεση