Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-04-06, 20:01
Schwabe Ο χρήστης Schwabe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

vagri:
«Μόνος σου ρωτάς , μόνος σου εξήγείς ,μόνος σου δίνεις απαντήσεις και φυσικά εξακολουθείς να δείχνεις ασέβεια στα "πιστεύω" των άλλων.»

Αγαπητέ, ΠΟΥ είναι το παράξενο που εντοπίζεις και σχολιάζεις? Δεν είναι φυσικό να έχει ο κάθε ένας μας απόψεις, απόψεις συγκεκριμένες και όχι λίγο από όλα και ότι πάρουμε?

Την «ασέβεια» δε, πως την εννοείς? Η αμφισβήτηση, είναι «ασέβεια»? Ο εντοπισμός ανεπάρκειας ιστορικών τεκμηρίων, που να ενδυναμώνουν μια κυριολεκτική απόδοση των περιγραφών της Βίβλου, είναι «ασέβεια» για σένα?

vagri:
«Είδες ότι δεν σου βγαίνει από το προηγούμενο θέμα και σκέφτηκες ότι όλο και κάποιος θα σε υποστηρίξει αν θέσεις το θέμα πιό διπλωματικά.»

Αυτό πάλι τι είναι??

Θεώρησα ότι έγινε πολύ συζήτηση περί της ιδιότητας του προσώπου, και έτσι αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τόσο απλά.

Δεν κόπτομαι φίλτατε για το εάν με «υποστηρίξει» κάποιος ούτε και για το εάν με συμπαθήσει. Δεν είναι σκοπός μου.

vagri:
«Τα ερωτήματα που θέτεις μπορούν να έχουν μόνο φιλοσοφική απάντηση και όχι απτή απόδειξη άρα απευθύνεσαι σε φιλοσοφικά σκεπτόμενους ανθρώπους.»

Και έτσι μπορεί να προσεγγιστεί το θέμα.

Ωστόσο, αυτοί που υποστηρίζουνε την κυριολεκτική πλευρά της αφήγησης, οι Σχολαστικοί Χριστιανοί, έχουνε ενδεχομένως την ευκαιρία να αποδείξουν πόθεν στοιχειοθετείται μια παρόμοια θεολογική απαίτηση…..

vagri:
«Δεν μπορείς αγαπητέ να θεωρείς (και να το δείχνεις) ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι είτε ανόητος είτε αμόρφωτος.
Εγώ λοιπόν δηλώνω ότι σταματάω να παρακολουθώ τις απαντήσεις σου καθώς τις θεωρώ προσβλητικές.»

Απόφαση σου, και δεν μου πέφτει λόγος να σε μεταπείσω.

Απλά να πω ότι δεν μπήκες καν στο βασικό ζητούμενο του θέματος, δεν μπόρεσα από κάπου να δω τι είδους αντίλογο έχεις αναπτύξει, δεν είδα ούτε θεολογικές αλλά ούτε και φιλοσοφικές αν θέλεις θέσεις.

Θεώρησες τις απαντήσεις μου «προσβλητικές», αν και……δεν απάντησα καν επί του συγκεκριμένου θέματος έως τώρα!!

Καλά να είσαι λοιπόν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Schwabe : 07-04-06 στις 20:05
Απάντηση με παράθεση