Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 09-04-09, 22:04
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.

Θεωρώ ότι πιο πολλές ερωτήσεις δημιουργείς, παρά απαντάς με το πιο πρόσφατο μηνύμά σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Διότι όσοι αιώνες και αν περάσουν το έγκλημα παραμένει έγκλημα, και κάποτε έστω μια συγνώμη πρέπει να υποθεί. Δηλαδή με την ίδια λογική να μην αναγνωρίσουν οι Τούρκοι την γενοκτονία των ποντίων η τα 400 χρόνια σκλαβιάς που βιώσαμε επειδή έχουν περάσει τα χρόνια και είναι άλλοι άνθρωποι ; Έστω μια συγνώμη, κάπου κάπως κάποτε πρέπει να ακουστεί. Αντι αυτού όμως ακούμε ρητορικές με ψευτο-ιστορικά δεδομένα , βόλεμα κάποιου σε μια θρησκεία που την υπερασπίζεται δίχως καν να μπορεί να επιχειρηματολογήσει στα ποιο απλά ερωτήματα. Όταν δηλώνεις κάτι αυτομάτως θα πρέπει να το προασπίζεσαι και να το τιμάς. Αλλιώς κακώς το δηλώνεις . Ο Χριστιανισμός και οι οπαδοί του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία ακόμα υβρίζουν την αρχαία θρησκεία ως ειδωλολατρική έχοντας την εντύπωση πως κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Μια θρησκεία αρχαία που ΔΕΝ την ασπάζομαι . Εκτός μιας θρησκείας ητανε ενα κυνήγι προς τον ίδιο τον Ελληνισμό που δεν δήλωσε η δεν δέχθηκε τον Χριστιανισμό. Οι Βυζαντινές Νομοθεσίες και τα διατάγματα Κατά των Εθνικών είναι φρικιαστικά αν τα μελετήσει κανείς. Οπότε σε αυτό το έγκλημα που κόστισε εκατομύρια ζωών και σφαγιάστηκαν άνθρωποι ζητάω το αυτονόητο. Είσαι χριστιανός ; Καλά κάνεις... Αναγνώρισε όμως τα εγκληματα της θρησκείας σου . Διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται θεωρώντας οτιδήποτε μη χριστιανικό ως αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις... Μιλάω για την κρατούσα θεώρηση τον πραγμάτων.
Με όλο το σεβασμό, πολύ φοβάμαι ότι απαντάς σε διαφορετικό πράγμα από αυτό που ρώτησα.

Λες:

«Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ.»

Αυτό δεν έρχεται σε αντίφαση με αυτό;

«Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ...»

Τελικά, άσχεται με το τι θα ήθελες εσύ, έχει νόημα να ζητήσει συγγνώμη κάποιος για τα λάθη κάποιου άλλου; Δεν αμφιβάλλω για το ότι έγινε ό,τι έγινε, ούτε ζήτησα ιστορική αναδρομή. Είναι ξεκάθαρο τι ρωτάω.

Παράθεση:
Όχι δεν προκυπτει απο πουθενά αυτό...
Καλώς.

Παράθεση:
Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...
Και πάλι, δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς θα μπορούσαν να συσχετιστούν όλα όσα περιγράφεις με μια ενδεχόμενη συγγνώμη της εκκλησίας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, Αν φερειπείν αύριο το πρωί ένας εκπρόσωπος της ελλαδικής εκκλησίας απολογούνταν για τα λάθη μιας άλλης εποχής, θα άλλαζε κάτι; Θα ξεγίνονταν οι θανάτοι και οι καταστροφές; Και άραγε, από ποιον ακριβώς θα ζήταγε σήμερα συγγνώμη η ελλαδική εκκλησία;

Εξάλλου, αν πρέπει να ζητήσει η σημερινή εκκλησία συγγνώμη για τις σφαγές στις οποίες πρωτοστάτησε πριν μερικές δεκάδες αιώνες, μήπως πρέπει να ζητήσουν και πολλοί άλλοι συγγνώμη για τόσες και τόσες άλλες σφαγές στα βάθη των αιώνων; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;

Παράθεση:
Δεν ειμαι και το επαναλαμβάνω "Εθνικός" . Είμαι Άθρησκος προσεγκίζοντας το "θείον" και την δημιουργία υπο φιλοσοφικό και εσωτερικό πρίσμα .
Μια απαραίτητη διευκρίνιση για αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν ζήτησα να μάθω τα όποια θρησκευτικά σου ή άλλα πιστεύω, ούτε έκρινα τα γραφόμενά σου με βάση αυτά και σε τελική ανάλυση δεν με αφορούν. Γνωρίζω τον παραπάνω αυτοπροσδιορισμό σου απλώς επειδή εσύ από μόνος σου τον αποκάλυψες δημόσια, πράγμα που είναι φυσικά στην διακριτική σου ευχέρεια. Θέλω να πω, δεν αλλάζει κάτι στην στάση μου και στο νόημα των ερωτήσεών μου τώρα που ξέρω το ότι δεν είσαι εθνικός. Τις ίδιες απορίες θα είχα και αν δήλωνες κάτι άλλο.

Έκανα απλώς κάποιες ερωτήσεις μεα αφορμή κάποιες πτυχές του μηνύματός σου με τις οποίες είτε διαφωνώ, είτε δεν καταλαβαίνω.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση