Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #325  
Παλιά 05-10-10, 16:59
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR=Navy]Ο άνθρωπος είναι σε πάρα πολλά σημεία κατανοητός.
Υπάρχουν πάρα πολλά πραγματικά στοιχεία για τον άνθρωπο και ο καθένας μπορεί να εκτιμήσει "τι είναι ο άνθρωπος..."
Ο Θεός αντίθετα, δεν θα γίνει ποτέ κατανοητός, αφού δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα γι αυτόν. Δεν διαθέτουμε κανένα στοιχείο. Ποτέ και κανείς δεν συνάντησε τον Θεό. Παραμένει στην φαντασία κάποιων ανθρώπων.
Δεν νομίζω να ένοιαζε τον θεό αν θα αμφισβητηθεί.. ήρθε να δώσει το δικό του μήνυμα και να φύγει.. Το αν αμφισβητείτε η αν μερικοί η έστω οι περισσότεροι είναι τιφλιαριδες, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα του θεού η γενικότερα όλου του συνόλου..
Το ότι πιστεύεις ο θεός είναι ένα φανταστικό ον και τίποτα παραπάνω είναι προσωπική σου άποψη και όχι κάτι το δεδομένο. Όπως δεν μπορεί να αποδειχτεί με στοιχεία η ύπαρξη του, άλλο τόσο δεν μπορεί να απορριφτεί. Το ότι ζεις, κινείσαι και σκέπτεσαι από κάπου προέρχεται. Πιστεύεις ότι κάποτε ήσουν ένα μικρόβιο η μικροοργανισμός που απλά εξελίχθητε τόσο έτσι ώστε να φτάσει στο σημείο να ελέγχει τον πλανήτη όλο, με μια απλά λάθος η απίστευτα σωστή χημική ένωση? ?

Ποιος σου έδωσε τόση δύναμη και νοημοσύνη.. το νερό? Αφού πηγή δημιουργίας είναι το νερό, γιατί σταμάτησαν να δημιουργούνται νέα είδη ζώων? Κάθε μέρα έπρεπε να εμφανίζετε και ένα νέο είδος..! Η μήπως κάτι άλλο τα δημιούργησε και απλά εξελίσσονται. Απάντησε μου σε αυτή την απλή ερώτηση..!

Από την στιγμή που εξετάζονται φαινόμενα όπως φαντάσματα, πνεύμα, αύρες, ψυχή.. έχουμε πολύ δρόμο ακόμη για να κατανοήσουμε τον ίδιο θεό. Εδώ ούτε το 10% του εγκεφάλου δεν κατανοούμε. Γιαυτο είναι πολύ ειρωνικό να μιλάς γενικά και για το σύνολο ότι δεν υπάρχει θεός η κάτι ανώτερο από εσένα. Όσο για το υπόλοιπο κείμενο με τα αρνια παίζεις με τα λόγια, δεν απαντιέται αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 05-10-10 στις 17:13
Απάντηση με παράθεση