Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #175  
Παλιά 06-04-10, 16:14
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.
Αντιπάθειες και πόλεμοι που φτάνουν μέχρι και τις μέρες μας. Λαμβάνωντας υπόψη ότι πρόκειται για τον Θεό της αγάπης, δεν είχε κανένα αποτέλεσμα η βίβλος. Και ήταν η αποκλειστική διδασκαλία της, τουλάχιστον στην θεωρία.
Όπως ήδη αναφέρθηκε, οι πόλεμοι δεν είναι επινόηση των αβρααμικών θρησκειών αλλά προϋπήρχαν αυτών και φυσικά θα υπάρχουν ακόμη κι αν κάποτε αυτές οι θρησκείες εξαφανιστούν. Προσθέτω εδώ έναν ακόμη σημαντικό παράγοντα: Οι όποιοι πόλεμοι συμβαίνουν μεταξύ των μουσουλμάνων, χριστιανών, εβραίων κλπ, έχουν ως κατ' επίφασιν αιτία την αντίστοιχη θρησκεία, όμως είναι γνωστό ότι οι θρησκείες χρησιμοποιούνται από διάφορες ομάδες για να τροφοδοτούν με την απαραίτητη ενέργεια-συναίσθημα τους πολέμους, δίνουν μία κατ' επίφασιν αιτία πολέμου η οποία συγκαλύπτει άλλες αιτίες που βρίσκονται από πίσω. Φυσικά, αυτή η διαπίστωση δεν απενοχοποιεί τη δράση και ευθύνη των ίδιων των θρησκειών αλλά είναι δεδομένο ότι οι θρησκευτικοί πόλεμοι κρύβουν άλλα από πίσω τους, άσχετα με θεούς και πιστούς. Ας μην αφήνουμε την όποια θρησκευτική μας δυσανεξία αχαλίνωτη κι ας δούμε και λίγο πιο πίσω από τα προφανή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες αποτελεί ουτοπία και δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορούμε να βάζουμε τον κάθε πιστό να ξεψειρίζει την θρησκεία του. Καταρχήν, αυτοί που είναι πιστοί δεν μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Αγνοείς επίσης ότι οι θρησκείες -και κυρίως στον τόπο μας- δεν αποδέχονται τέτοιες μεθόδους.
Παίρνεις την γενική εικόνα από την επίδραση μιας θρησκείας και κρίνεις.
Και η οθωμανική αυτοκρατορία μας άφησε τους υπέροχους μπαγλαβάδες, τα τσιφτετέλια, τους χορούς της κοιλιάς... κλπ. Άν την ψάξουμε κι αυτήν θα βρούμε πολλά καλά. Είναι αυτός λόγος να την θεωρούμε καλή..; Παίρνουμε την γενική εικόνα των Ελλήνων μέσα σ΄αυτή.
Μα εγώ σου μιλάω για το τι θεωρώ πως πρέπει να κάνει ο καθένας από μόνος του κι όχι για το τι πρέπει να προωθεί επίσημα μία θρησκεία. Αν διάβασες ποτέ σχετικές απόψεις μου, θα παρατήρησες ότι και εδώ κι εκεί επί χρόνια γράφω και υποστηρίζω την ατομική ενασχόληση (άρα και την ατομική ευθύνη...). Οπότε αυτό που υποστηρίζω θα παραμείνει ουτοπικό για εκείνον που θέλει να το βλέπει έτσι και βολεύεται με τις προκατασκευασμένες θέσεις μίας θρησκείας. Υπάρχουν όμως και άλλοι που έχουν κάνει πράξη αυτή την ουτοπία που αναφέρεις.

Επίσης αν διάβασες προσεκτικά αυτά που γράφω, θα είδες ότι αναφέρω το εξής:
Παράθεση:
Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό.
τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι κι εγώ επισημαίνω ότι σε κάθε θρησκεία υπάρχουν τόσο θετικά, όσο και αρνητικά ή αν θέλεις, μη χρήσιμα στοιχεία. Πουθενά δεν υποστήριξα πως από 2-3 θετικά στοιχεία βαφτίζω μία θρησκεία καθολικά καλή. Αναρωτιέμαι που το βρήκες αυτό στα γραφόμενά μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω ότι κάνεις λάθος. Αυτό που λες δεν ακούγεται λογικό. Και το εξηγείς χρησιμοποιώντας και πάλι την περίφημη "αντανάκλαση". Έχω πάθει αλλεργία με την αντανάκλαση. Αντανάκλαση εικόνων, αντανάκλαση επιπέδου. Όταν βαριέσαι να γράφεις βάζεις μια "αντανάκλαση" και καθαρίζεις. Μίλα πιο συγκεκριμένα, να δώσεις την ευκερία στον άλλον να σου απαντήσει και πιο συγκεκριμένα.
Ο όρος "αντανάκλαση" είναι γνωστός, χρήσιμος και συχνά εφαρμόσιμος σε τέτοια θεματολογία. Σκέψου λίγο τι σημαίνει η λέξη "αντανάκλαση" και αμέσως θα κατανοήσεις τι εφαρμογή μπορεί να έχει σε επίπεδο θεοτήτων και σχέσης των με τους ανθρώπους. (βοηθάω: κατ' εικόνα και ομοίωση"...). Επομένως μην προτρέχεις να υποβιβάσεις τα γραφόμενα του άλλου φίλε Συνοδινέ. Το να χρησιμοποιείς τη συμβολική μίας (τόσο γνωστής) λέξης σε έναν διάλογο δεν είναι καθόλου κακό, αρκεί να μη βαριέται ο αναγνώστης να την αναλύσει από μόνος του.

*και κάτι ακόμα: αν απ' ότι φαίνεται αδυνατείς να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε όσα καταθέτω (λόγω της λέξης "αντανάκλαση"), τότε πως συμπεραίνεις πως όσα γράφω είναι λάθος και δεν σου ακούγονται λογικά;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση