Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-03-16, 15:36
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Αυτή δεν είναι μία διαδικασία εύκολη να βιώσει κάποιος. Συνεπώς, θα μιλήσουμε για κάποια πολύ δύσκολα ζητήματα. Πρέπει να διατηρήσετε, τα φυσικά, συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά σας σώματα συντονισμένα και υπάρχουν πολλοί τρόπου να το κάνετε. Τώρα, έχουμε κάτι σημαντικό να σας πούμε: κάθε φορά που τελειώνετε μία ζωή στην Γη, έχετε την ευκαιρία να κάνετε μία επισκόπηση της ζωής σας, να κοιτάξετε πίσω και να πείτε «Μμμ, κοίτα τι έκανα στη Γη». Θα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, εάν σας ακούσουμε να λέτε ότι συλλέξατε πολλά ψήγματα μαθημάτων ζωής, και ως προς αυτό, θα θέλαμε να συνεισφέρουμε ένα είδος χρυσού σε εσάς. Όμως, αυτός ο χρυσός είναι κάτι επί πλέον από ένα πολύτιμο μέταλλο που θα ανταλλάσσατε σε κάποια τράπεζα για υλικό πλούτο. Θα ήταν πολύ εύκολο για εσάς, εάν φτάναμε με ένα φορτηγό χρυσό και το αδειάζαμε στην αυλή σας λέγοντες «Εδώ, αγαπητοί άνθρωποι, είναι το χρυσό φως σας. Άντε τώρα, πηγαίνετε να το εξαργυρώσετε». Πολλοί από εσάς θα θέλατε απλώς να σας δοθούν οι αλήθειες, ενώ εσείς κάθεστε στους θρόνους σας και λέτε «Κοίτα να δεις, το αξίζω».

Θυμηθείτε ότι, ως Οικογένεια Φωτός, πηγαίνετε σε συστήματα για να δημιουργήσετε την αλλαγή. Δεικνύετε τον δρόμο και συχνά πρέπει να μάθετε τις πλέον δύσκολες όψεις του συστήματος πριν μπορέσετε να το αλλάξετε. Εισέρχεστε σε ένα σύστημα για να βιώσετε εμπειρικά τα βάθη του με εξονυχιστικές λεπτομέρειες, ώστε να μπορείτε να έχετε σημεία αναφοράς με τους υπολοίπους - την οικογένεια και τους φίλους. Παρόλο που ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να μην πιστεύει ότι είναι Οικογένεια Φωτός, εντούτοις όλοι είναι. Τα πάντα είναι μέρη του ενός και του ιδίου. Η ιστορία που σας λέμε είναι η ιστορία της ανθρωπότητας, μία ιστορία διαβίωσης στο σύμπαν ως μία τεράστια οικογένεια, μία οικογένεια που είχε τα προβλήματά της, όπως όλες οι οικογένειες. Αυτή η οικογένεια έχει έναν κλάδο, τον οποίο θα ονομάσουμε Οικογένεια Σκότους. Ως Οικογένεια Φωτός, μία από τις προθέσεις μας είναι να εξερευνήσουμε την Οικογένεια Σκότους μαζί σας, εκείνο το παρακλάδι που κρύβεται μέσα στην ντουλάπα, το παρακλάδι για το οποίο όλοι ντρέπονται, ταπεινώνονται και νιώθουν αμήχανα. Για να κάνουμε ακόμη μεγαλύτερο το μπέρδεμα των ονομάτων, των ετικετών και των παρανοήσεων, θα σας πούμε ότι το δικό σας κλαδί της Οικογένειας Φωτός, οι συστηματοθραύστες, συχνά θεωρείται το μαύρο πρόβατο και από τις δύο πλευρές της οικογενείας!

Ενώ βιώνετε την εμπειρία του μαζικού ανοίγματος της ενέργειας, η οποία είναι πραγματικά μία εισροή φωτός, είναι αναπόφευκτη η αντίστοιχη εμπειρία, δηλαδή το να κοιτάξετε και στο σκοτάδι. Στον κόσμο της διττότητας στον οποίο κατοικείτε, η σκιά προσδιορίζει το φως, ακριβώς όπως και στις φωτογραφίες. Ίσως ανακαλύψετε ότι, όσο περισσότερο φως δημιουργείτε, τόσο περισσότερο θα βλέπετε το σκοτάδι το οποίο το καθορίζει. Ίσως ορισμένοι από εσάς να ήσαστε αφελείς,πολύ πρόθυμοι να παίξετε το παιχνίδι ακούγοντας αυτούς οι οποίοι βρίσκονται στην εξουσία και κάνοντας εκείνα που σας έλεγαν, αντί να σκέφτεστε εσείς για τον εαυτό σας. Ουδείς ενθαρρύνει τους ανθρώπους να σκέφτονται. Παντού σε όλον τον κόσμο γίνεται ένας μαζικός προγραμματισμός. Σας λένε τι να σκέφτεστε και πληρώνετε σημαντικά χρηματικά ποσά για αυτό. Αυτός ο τύπος κατάχρησης της ενεργείας μπορεί να φτάσει έως το σημείο που έχετε ήδη φτάσει, στο οποίο οι άνθρωποι μετατρέπονται σε ασύνδετα μικρά κουτάκια, κατακερματισμένα τμήματα χωρίς σύνδεση με το σύνολον. Ο,τιδήποτε κατακερματίζεται κατ' αυτόν τον τρόπο, σταδιακά καταρρέει από μόνο του. Το μέρος δεν μπορεί να παραμείνει χωρισμένο από το σύνολον για πολύ καιρό. Μόνον για πολύ λίγο μπορεί ένα μικρό τμήμα να διατηρηθεί απομονωμένο. Αντιλαμβάνεστε; Όταν κοιτάτε την Φύση, τα φυτά, τα ζώα, ή τον εαυτό σας, συνειδητοποιείτε ότι δεν μπορείτε να αναπαραχθείτε, εάν παραμείνετε απομονωμένοι. Επειδή σας διδάσκουν διάφορες ψευδείς ιστορίες εδώ και χιλιάδες χιλιάδων έτη, όλοι οι άνθρωποι στην Γη έχετε περιοριστεί σε μικρά κουτάκια που ο καθένας πιστεύει, αποσυνδεδεμένοι από την αληθή σκέψη και από τον εαυτό σας και τους άλλους ανθρώπους. Η βάση της οπτικής που έχετε για τον κόσμο σας είναι η ιδέα του διαχωρισμού, η οποία δεν είναι απαραιτήτως η πλέον σοφή αρχή ως θεμέλιο.

Ενώ το φως και η κοσμική ενέργεια φθάνουν για να επηρεάσουν τον πλανήτη σας, αυτή η θεμελιώδης βάση θα αρχίσει να καταρρέει σαν αρχαία υποδομή που χτίστηκε σε ακατάλληλο έδαφος. Μπορείτε να δείτε τις δομές από το μέλλον και έτσι να λάβετε υπόψιν σας τις μελλοντικές γενιές. Οι αρχαίοι έκτισαν οικοδομήματα επάνω στον πλανήτη με τέτοιον τρόπο που άντεξαν πολύ περισσότερο από ό,τι θα αντέξουν τα δικά σας μοντέρνα κτίρια. Ο λόγος είναι ότι εκείνοι είχαν μία ευρύτερη κατανόηση του κόσμου. Είχαν επαφή με τον ουρανό και με την Γη, και η ιδέα ότι τα πάντα είναι ζώντα τους κινητοποιούσε. Συνέλαβαν την έννοια του αιθέρος, ο οποίος αντιπροσωπεύει το πνεύμα και τα αόρατα βασίλεια, ως ένα στοιχείο πέμπτο πρόσθετο της γης, του αέρος, του πυρός και του ύδατος.

Αυτό το αόρατο βασίλειο χρησιμοποιούμε για να έλθουμε από τις Πλειάδες για να σας μιλήσουμε, να σας ηλεκτρίσουμε, να διασκεδάσουμε μαζί σας, να διδαχθούμε από εσάς, και να μεταδώσουμε σε εσάς μία ενέργεια η οποία είναι δική σας. Ενώ κοιτάμε τον κόσμο σας από την δική μας οπτική, υφίστασθε ως μία σελίδα ενός βιβλίου. Σας αναζητούμε με πολλούς τρόπους, γνωρίζοντας τι υπάχει πριν και τι συμβαίνει στην συνέχεια. Βιώνοντες στην σελίδα, στις περισσότερες περιπτώσεις ουδεμία ιδέα έχετε για αυτήν την ευρύτερη οπτική. Πιστεύετε ότι γνωρίζετε τι έχει συμβεί πριν από την εποχή σας. Όμως, δεν έχετε την πλήρη, πλήρη ουσίας έκδοση. Όταν σας πρωτο - εντοπίσαμε, αισθανθήκαμε ότι μπορούσαμε να σας βοηθήσουμε ώστε πιθανόν να βελτιώνατε τις σελίδες του βιβλίου σας.

..συνεχίζεται
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση