Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #392  
Παλιά 05-04-11, 17:55
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι δικιά μου άποψη αυτό. Είναι της Εκκλησιάς.
Έχω ιδέα περί εσωτερικού χριστιανισμού κ.λ.π. αλλά έχω ιδέα και από άλλες προσεγγίσεις ως προς το Θειο...
Οκ τότε λάθος μου αλλά έπρεπε να δώσεις τη διευκρίνηση πιο πάνω. Επίσης χαίρομαι που ασχολείσαι με την έρευνα περί χριστιανισμού

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί κάποιος που έχει πιστεύω, συνήθως είναι πιστεύω με βάση τα εξωτερικά ερεθίσματα, τις 5 αισθήσεις του και την νοοτροπία του να αλλάξει τους άλλους.
Τα θρησκευτικά πιστεύω είναι σχεδόν άσχετα με τις 5 αισθήσεις. Βασίζονται κατά κύριο λόγο στο συναίσθημα και τη διαίσθηση. Αυτοί οι δύο παράγοντες δεν επαρκούν ούτε είναι η αποστολή τους να χρησιμοποιηθούν ως εργαλεία επαλήθευσης μίας δογματικής άποψης. Γι' αυτό και η θρησκευτική πίστη πάντοτε δρούσε και θα δρα σε πεδία άσχετα με την έρευνα και αναζήτηση της αλήθειας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω να προχώρησε καμία ανθρωπότητα. Οι πίθηκοι είναι ποιο ευτυχισμένη από τους ανθρώπους... Ο άνθρωπος κοιμήθηκε με την υποτιθέμενη εξέλιξή του, δεν αφυπνίστηκε.
Και αυτό συνέβη γιατί εξελίχτηκε όπως είπα και παραπάνω με βάση τις εξωτερικές του ανάγκες και τις 5 του αισθήσεις. Είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά τα δυο είναι θανάσιμος συνδυασμός...
Σίγουρα είναι αλλά ξεχνάς τα περί αυτογνωσίας, περί ανάπτυξης της φιλοσοφίας, περί μετροεπούς μεταφυσικής ενασχόλησης και τόσων άλλων ενασχολήσεων-αναγκών που δρουν σε πεδία έξω από τις 5 αισθήσεις. Σαφώς και εξελίχθηκε ο άνθρωπος και μάλιστα όχι γραμμικά αλλά πολυδιάστατα και πλειοτροπικά.

Οι πίθηκοι δεν είναι ευτυχισμένοι και για την ακρίβεια δεν είναι ούτε ευτυχισμένοι, ούτε τίποτε άλλο γιατί δεν έχουν επίγνωση του εαυτού τους, δεν μπορούν να προσδιορίσουν ποιοτικά και ποσοτικά την ύπαρξή τους, το Εγώ τους. Επομένως όταν έχεις άγνοια του Είναι σου, δεν μπορείς να είσαι τίποτα από όσα αναφέρεις. Η ανθρωπότητα εξελίσσεται αλλά μην μετράς την εξέλιξη μόνον με τα φανερά παραδείγματα πνευματικής και βιοποριστικής ευδαιμονίας. Τίποτα δεν μπορεί να είναι μονομερώς θετικό ή αρνητικό. Από το ρόδο βγαίνει αγκάθι και αντίστροφα, επομένως εξέλιξη υπάρχει, μόνο που κάποιες φορές δεν είναι εξόφθαλμα εμφανής. (καλό είναι να μην ξεφύγουμε άλλο επί αυτού...)
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση