Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #146  
Παλιά 26-06-06, 01:51
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω απαντήσεις σε μέλη που δεν συμμετέχουν πια. Για αυτό το λόγο θα πω κάποιες ασάφειες [από μόνιμα μέλη...] από το #1-#80.

Ο Beetlejuice λέει:
Παράθεση:
Προκειται για ενα γεγονος που συμβαινει καθε χρονο , την ιδια εποχη, την ιδια μερα και την ιδια ωρα! Κατα τη διαρκεια λοιπον αυτου του θεϊκου θαυματος υποτιθεται οτι ο παναγαθος Θεος θελει να επιβεβαιωσει την παρουσια του επι της Γης και αναβει την λαμπαδα του χριστιανου ιερεα...
Συμβαίνει κάθε χρόνο, την ίδια εποχή την ίδια ώρα, αλλά όχι την ίδια μέρα. Θα μου επιτρέψεις να σου υπενθυμίσω πως το Πάσχα είναι κινητή εορτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Πρώτον δεν απάντησα διότι δεν γνωρίζω καλά το θέμα αλλά προσωπικά πιστεύω ότι κάποια λογική εξήγηση υπάρχει.
Να ρωτήσω όμως γιατί ανάβουν το μεσημέρη? και όχι 16:00 το απόγευμα?

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που επικεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου την συγκεκριμένη ώρα και λίγοι το γνωρίζουν αυτό.
Μα... Πως και δεν το σκεφτήκαμε τόσα εκατομμύρια χριστιανοί τόσον καιρό!!! Καλά πάς καλά;;; Και δεν μου λες φίλατε, όταν έχει σύννεφα τι γίνεται;;; Ή μήπως βλέπουν το δελτίο καιρού;;;

Προσωπική άποψη:
Το "άγιον" φως είναι πραγματικά ΑΓΙΟΝ. Αλλιώς με το που θα το άγγιζε κάποιος (λίγα λεπτα μετά) θα καίγοταν. Είναι προφανές υπάρχει το υπερλογικό. Και η πίστη μας είναι υπέρλογη. Άλλωστε θα έπρεπε να το δέχεστε όλοι, μιας και είμαστε σε ένα φόρουμ με μεταφυσικά θέματα... Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έπιασε όλους. Αν ήταν απάτη θα ωφελούσε οικονομικά τα Ιεροσόλυμα. Στις άλλες χώρες;;; Τι ώφελος θα έχουν οι άλλες χώρες να διακινούν μιά απάτη...;

Σας παραθέτω την παρακάτω υπερσύνδεση, από ένα site που βρήκα μόλις στο google, δεν το έχω διαβάσει, αλλά μιλά για το Άγιο φως: http://www.holylight.gr/grmain.html.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση