Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #244  
Παλιά 27-04-10, 00:14
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman
Η λέξη ''χρειάζεται'' με βάζει σε σκέψεις!Τελικά εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει παράδεισος ή απλά θεωρείς με αυτη σου τη φράση οτι ο παράδεισος είναι δημιούργημα του ανθρώπου αναγκαίο για να υπάρχει η θύμηση των αποθανόντων?
βασικα οπου παραδεισος βαλε καλλιτερα "αιωνιοτητα".
το τι πιστευω εγω δεν εχει καμμια σημασια,διοτι τελικα απλα το πιστευω αλλα δεν το ξερω.
θεωρω πως χωρις αιωνιοτητα δεν υπαρχει κανενας λογος να προσπαθουμε να ζουμε(το ξερω οτι κανω ελλειπτικα σχολια,αλλα δεν με παιρνει σε αυτο το νημα να αναπτυξω τις αποψεις μου).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman
Αν πιστεύεις το δεύτερο, τι έχεις να πεις για τις θρησκείες όπου πιστεύουν στην μετενσάρκωση?Δεν νομίζω να ξεχνάνε τους νεκρούς τους ή να παύουν να τους αγαπούν!
βλεπω τη ζωη του ανθρωπου σαν τηλεοπτικη σειρα.
η αιωνιοτητα παρομοιαζεται με σειρα η οποια την επομενη μερα συνεχιζει απο κει που σταματησε.ετσι λοιπον εχει νοημα η πραξη του καθε ηθοποιου ως προς τα επομενα επεισοδια.
αντιθετα η μετενσαρκωση παρομοιαζεται με αυτοτελη επεισοδια.τι και αν ο ηθοποιος σκοτωσε στο σημερινο επεισοδιο,στο επομενο θα ειναι ελευθερος υποδυομενος καποιον αλλο ρολο,χωρις να υπαρχει η αναμνηση του παρελθοντος.αρα λοιπον μιλαμε για πραξεις που σβηνονται στο χρονο,αρα μιλαμε για πραξεις ανουσιες.

αληθεια ποιο ειναι το ονειρο ζωης σου?
αν ημουν μαγος και σου ελεγα οτι μπορει να πραγματοποιειται για μια ολοκληρη μερα,την επομενη ομως θα το διαγραψω απο τη μνημη σου για παντα,θα σε συγκινουσα?η ζωη μας ειναι να χτιζουμε αναμνησεις-διοτι αυτο ειμαστε-επειδη ηδη το παρον εγινε παρελθον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από friedman
Αν τελικά όλα αυτά αποδειχθούν μια φαρσοκωμωδία και δεν υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο (λέμε τώρα) τι θα κάνεις?Θα θεωρείς οτι η ζωή σου δεν είχε αξία μέχρι τώρα?
ναι!
εκτος εαν βρεθει καποιος να με πεισει οτι εχω αδικο (ισως κανας ψυχιατρος λεμε )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Όχι, δεν αναφέρομαι σε αυτό αλλά στη δήλωσή σου ότι η επιστήμη απειλεί να τινάξει στον αέρα τον πλανήτη μας...
δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις η τι δεν καταλαβαινω.
τελος παντων κατα τη γνωμη μου η επιστημη σαν κλαδος ειναι ευεγερτικη και οχι καταστρεπτικη.δυστυχως ομως ο ανθρωπος που τη χρησιμοποιει ειναι απο τη φυση του καταστρεπτικο ον και ναι,απειλει να τιναξει τον πλανητη στον αερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Το δόγμα είναι σαφές για το τι θα ισχύσει.
το δογμα ειναι δογμα και γιαυτο το λενε δογμα.
εκει που πεθαινει το δογμα,γεννιεται η σοφια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Ο πιστός μένει ήσυχος μόνον με τη βεβαιότητα, θα του ήταν ασήκωτο βάρος το να ακολουθεί κάτι που δεν του προσφέρει καμμία σιγουριά, γιατί η σιγουριά δεν επέρχεται με θέσφατα αλλά με έρευνα.
εχω δει πασοκους,νεοδημοκρατες,κομμουνια,αναρχικους,χρυσαυ γητες και δεν ξερω και γω τι αλλο να αγωνιζονται για ιδανικα που ειναι εντελως αβεβαιο οτι θα τους προσφερει αυτος που στηριζουν,κι ομως ακομη με τα πλακατ στους δρομους ειναι.
εξαρταται λοιπον τον πιστο.μην κρινεις απο το "ειδος" του πιστου που ενδιαφερει την εκκλησια να συμπεριλαβει στις ταξεις της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Η θρησκεία κινείται σε πολύ διαφορετικά επίπεδα. Για εκείνη, η αμφισβήτηση, το λάθος κλπ είναι άγνωστες λέξεις, γι' αυτό η θρησκεία παρουσιάζει τρομερή δυσανεξία στη γνώση και την έρευνα. Δεν την υιοθετεί γιατί έτσι βάλλει την ίδια της την υπόσταση που είναι η (αναπόδεικτη) αλήθεια.
και αυτο ακριβως ειπα.
ο ρολος της επιστημης ειναι τελικα να αποδειξει την αναποδεικτη αληθεια της θρησκειας (κατα την προσωπικη μου αποψη παντα).
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση