Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #171  
Παλιά 06-04-10, 01:57
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Trithemius:Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό.
Τότε πρέπει να μου πεις, τι καλό έφερε ο Θεός της βίβλου στην Ευρώπη, εκτός από μίσος και αδιάκοπους πολέμους μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων, Χριστιανών-Εβραίων, Μουσουλμάνων-Εβραίων, Χριστιανών ορθοδόξων-Χριστιανών καθολικών, Χριστιανών ορθοδόξων εναντίων Χριστιανών ορθοδόξων... κλπ.
Αντιπάθειες και πόλεμοι που φτάνουν μέχρι και τις μέρες μας. Λαμβάνωντας υπόψη ότι πρόκειται για τον Θεό της αγάπης,
δεν είχε κανένα αποτέλεσμα η βίβλος. Και ήταν η αποκλειστική διδασκαλία της, τουλάχιστον στην θεωρία.
Εγώ θεωρώ ότι στην εποχή μας, οι θρησκείες -ανάλογα με την επιρροή τους- δρούν συνολικά αρνητικά στην ανθρώπινες κοινωνίες. Αρκεί να εξετάσεις τις χώρες, με βάση την θρησκευτική επιρροή που έχουν, για να βγάλεις συμπεράσματα.
Δεν θα έπρεπε σήμερα να υπάρχουν θρησκείες. Γνώμη μου...
Παράθεση:
Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η όσο γίνεται πληρέστερη γνώση της κάθε οδού, έτσι ώστε να παίρνουμε από αυτή όσα μας είναι χρήσιμα στην εξέλιξή μας και να αφήνουμε τα υπόλοιπα πίσω μας. Επιλεκτική αποδοχή, επιλεκτική απόρριψη...
Αυτό που λες αποτελεί ουτοπία και δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.
Δεν μπορούμε να βάζουμε τον κάθε πιστό να ξεψειρίζει την θρησκεία του. Καταρχήν, αυτοί που είναι πιστοί δεν μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Αγνοείς επίσης ότι οι θρησκείες -και κυρίως στον τόπο μας- δεν αποδέχονται τέτοιες μεθόδους.
Παίρνεις την γενική εικόνα από την επίδραση μιας θρησκείας και κρίνεις.
Και η οθωμανική αυτοκρατορία μας άφησε τους υπέροχους μπαγλαβάδες, τα τσιφτετέλια, τους χορούς της κοιλιάς... κλπ. Άν την ψάξουμε κι αυτήν θα βρούμε πολλά καλά. Είναι αυτός λόγος να την θεωρούμε καλή..; Παίρνουμε την γενική εικόνα των Ελλήνων μέσα σ΄αυτή.
Παράθεση:
Εγώ πάντως θεωρώ ότι οι Εληνικοί θεοί δεν είναι η αιτία του θαυμαστού πολιτισμού μας αλλά το αντίθετο, ο πολιτισμός μας είναι η αιτία δημιουργίας αυτών των θεών, ως απόρροια-αντανάκλαση του επιπέδου νόησής μας και κατανόησης του κόσμου και των ανθρώπινων συμπεριφορών.
Εγώ λέω ότι κάνεις λάθος. Αυτό που λες δεν ακούγεται λογικό. Και το εξηγείς χρησιμοποιώντας και πάλι την περίφημη "αντανάκλαση". Έχω πάθει αλλεργία με την αντανάκλαση. Αντανάκλαση εικόνων, αντανάκλαση επιπέδου. Όταν βαριέσαι να γράφεις βάζεις μια "αντανάκλαση" και καθαρίζεις. Μίλα πιο συγκεκριμένα, να δώσεις την ευκερία στον άλλον να σου απαντήσει και πιο συγκεκριμένα.

Απάντηση με παράθεση